Zgłoś uwagę

ESK 2016: to był rok sztuk wizualnych

"Rok Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to czas, w którym zaprezentowaliśmy publiczności  ponad 70 wystaw oraz zrealizowaliśmy 20 projektów w ramach programu „Wrocław – wejście od podwórza”. Program sztuk wizualnych objął również wydarzenia performatywne, pokazy czy festiwale artystyczne takie jak Przegląd Sztuki Survival, TIFF Festival czy European Glass Festival. Było na co popatrzeć!" - w ramach cyklu "Przeżyjmy to jeszcze raz" podsumowuje Michał Bieniek, kurator ds. sztuk wizualnych ESK 2016.

"Ekspozycja prac Eduardo Chillidy „Brzmienia” była ważnym i znaczącym wydarzeniem, które otworzyło nowy rozdział programu sztuk wizualnych. Po raz pierwszy w Polsce można było zobaczyć ponad 40 prac wybitnego baskijskiego twórcy. Wybór sławnego rzeźbiarza nie tyle co nie był przypadkowy, lecz był szczególny. Chillida urodził się i tworzył w San Sebastian – mieście, które wspólnie z Wrocławiem dzieli tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W ten sposób zainicjowaliśmy dialog pomiędzy dwoma miastami w różnych częściach Europy. Zupełnie inną ekspresją artystyczną objawiała się wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego „Indywidualności polskie” w San Sebastian. Realizacje, które połączyły dwie Europejskie Stolice Kultury to również projekt BASK, prezentujący baskijską kulturę oraz wystawa wrocławskiego fotografa Łukasza Rusznicy „European Eyes on Japan”.W programie sztuk wizualnych szczególne miejsce zajmowała twórczość wrocławskich artystów. W tym obszarze należy wspomnieć o wystawie „Sztuka szuka IQ”. Kuratorski wybór w szeroki sposób prezentował różne nurty i techniki – od sztuki wyrosłej z neoawangardy lat 60., przez pokolenie kontrkultury do sztuki najnowszej; od malarstwa, rzeźby i szkła do instalacji i sztuki wideo.

Ważnym wydarzeniem było również przypomnienie twórczości Wacława Szpakowskiego – uważanego za jednego z pionierów sztuki abstrakcyjnej w Polsce.

Rok 2016 był dobrą okazją do organizacji wystaw poza stolicą Dolnego Śląska. Tak zrealizowano ekspozycję „Dzikie Pola. Historia awangardowego Wrocławia” (Warszawa, Koszyce, Bochum, Zagrzeb, Budapeszt), wystawę „Niemcy nie przyszli” (Drezno) czy cykl wystaw wrocławskich artystów w Galerii Test w Warszawie.Lokalność, społeczność, aktywizacja i współpraca z mieszkańcami to cechy programu „Wrocław – wejście od podwórza”, którego eksperymentalny charakter polega na konfrontacji artystycznych wizji z miejscowymi potrzebami. Wśród zrealizowanych projektów warto zwrócić uwagę na „Trafostację” Joanny Rajkowskiej, „Domek na jesionie” Niedzielnych, „Drabinę Jakubowa” Jakuba Szczęsnego, „Świetlik” Joanny Piaścik czy serial podwórkowy „KTO TAM”, który stworzyła Karolina Breguła wraz z mieszkańcami Ołbina. Szczególny rodzaj działań prowadzony jest w Pracowni Komuny Paryskiej 45. Odbywają się tam warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe oraz Międzypokoleniowe Spotkania Sąsiedzkie. Pracownia jest ważnym i jedynym miejscem o takim profilu, które działa na Przedmieściu Oławskim".

Michał Bieniek – Kurator ds. sztuk wizualnych

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wystawa w BWA Vernissage_IMG_7919 RB 30x20 web Ostrale Vernissage_IMG_7978 RAB 30x20 web Ostrale Warsztaty rodzinne w ramach wystawy, fot. Małgorzata Kujda - Wrocław 2016 - dzięki uprzejmości Fundación Eduardo Chillida-Pilar Belzunce Wernisaż wystawy, fot. Małgorzata Kujda - Wrocław 2016 - dzięki uprzejmości Fundación Eduardo Chillida-Pilar Belzunce (50) wielkie_żarcie_50_fot.alicjakielan wielkie_żarcie_52_fot.alicjakielan wystawa_Ukrajinskyj_Zriz_1_kwietnia 036_2016_08_19_Letnia_Rezydencja_Pawilon_Cztererch_Kopuł_9912_fot_Filip_Basara Katalog Brzmienia. Eduardo Chillida - fot. Malgorzata Kujda - Wrocław 2016 - dzięki uprzejmości Fundación Eduardo Chillida-Pilar Belzunce Muzeum marzeń fot. Helmut Wimmer szczesny_29_fot.alicjakielan Drabina Jakubowa (wejście od podwórza) SZTUKI WIZUALNE_Photography Never Dies_wernisaż_fot ESK (1) SZTUKI WIZUALNE_Photography Never Dies_wernisaż_fot ESK (3) SZTUKIWIZUALNE_Muzeum Marzeń_fot.Marcin_Biodrowski TiFF x FFP Photobook Dummy Review (2.09.2016 Barbara%2C fot. I. Norek)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail