Zgłoś uwagę

Europejska Noc Literatury 2016

23 kwietnia 2016  w godz. 19.00-24.00
Różne miejsca we Wrocławiu
Wstęp wolny​

Europejska Noc Literatury – wieczorne czytania w nieoczywistych miejscach w przestrzeni miasta, w tym roku przede wszystkim w kościołach różnych wyznań. Znani polscy autorzy i osobowości świata kultury czytają fragmenty dzieł Williama Szekspira dla tysięcy wrocławian (z wyświetlanymi tłumaczeniami na angielski).

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu. Wyjątkowa edycja projektu promującego czytelnictwo wśród licznej publiczności poprzez prezentację niepublikowanej dotąd twórczości współczesnych pisarzy z różnych krajów. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osobistości odbędą się we wrocławskich świątyniach w dzień otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO, a tematem przewodnim edycji będzie sama książka.

Europejska Noc Literatury to projekt realizowany od wielu lat w różnych miastach Europy, prezentuje szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową.

23 kwietnia jest specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowana w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO, zgromadzi w tym roku międzynarodową publiczność, a wszystkie czytane teksty wyświetlane będą także w języku angielskim. Niezwykłe będą także miejsca czytań – między innymi Muzeum Architektury/Museum of Architecture - Wroclaw-PL we Wrocławiu w piętnastowiecznym zespole bernardyńskim czy poklasztorna sala Teatr Pieśń Kozła / Song of the Goat Theatre. Ale i na przykład Kamienica Rynek 25 – tu czytanie odbędzie się w przestrzeni wystawy Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia | Miesiąc Lwowski Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Wyjątkowy będzie także główny bohater tegorocznej edycji: William Szekspir. 23 kwietnia 2016 roku obchodzić będziemy czterechsetną rocznicę jego śmierci i w związku z tym – dołączając się tym samym do szerokiego spektrum wydarzeń szekspirowskich organizowanych na całym świecie – Europejska Noc Literatury będzie w całości poświęcona jego twórczości. Nieśmiertelne monologi, liryczne sonety i błyskotliwe dialogi przedstawione zostaną zgromadzonej publiczności w interpretacji znanych aktorów – znajdą się wśród nich Jan Nowicki, Magdalena Cielecka, Olga Bołądź i inni. Kolejnych aktorów ujawnimy w najbliższych dniach.

Po czytaniach zapraszamy na pojedynek didżejski Agnieszki Szydłowskiej i Michała Nogasia pod hasłem BOOK IS A DJ! SZYDŁOWSKA/NOGAŚ i goście.

EUROPEJSKA NOC LITERATURY 2016 - CZYTANIA
23 kwietnia
19.00-24.00

Godziny czytań we wszystkich miejscach:
19.00 19.30 20.00 20.30 21.00
21.30 22.00 22.30 23.00 23.30

Fragmenty dramatów Williama Szekspira przeczytają:

Maria Pakulnis i Janusz Chabior
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5


Olga Bołądź
Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1


Cezary Łukaszewicz
Kościół ewangelicki św. Krzysztofa, pl. św. Krzysztofa 1


Magdalena Cielecka
Kościół Marii Magdaleny, ul. Szewska 10


Ewa Skibińska i Bartosz Porczyk
Aula Leopoldina, pl. Uniwersytecki 1


Krzysztof Stelmaszyk
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka | dawny Teatr Kalambur, ul. Kuźnicza 29aAnna Radwan
Klubokawiarnia Lwowska pod Klepsydrą | Klub Proza, ul. Przejście Garncarskie 2


Mariusz Bonaszewski
Kamienica Rynek 25


Jan Nowicki i Dorota Segda
Budynek Starej Giełdy, pl. Solny 16


Arkadiusz Jakubik
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Europejska Noc Literatury Europejska Noc Literatury enl1

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail