Europejska Noc Literatury: Janda, Stuhr, Figura i wielu innych!

We Wrocławiu nie tylko sami czytamy książki, ale czytamy je też innym na głos. A dzięki Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016 – w tym wyjątkowym roku niemożliwe staje się możliwe. Bo już w nadchodzącą niedzielę 19 czerwca możemy Państwa zaprosić na drugą w tym roku Europejską Noc Literatury. Podczas pierwszej odsłony w kwietniu wybitni aktorzy czytali nam Szekspira.

W zorganizowanej na specjalne życzenie czytelników dogrywce powracamy do znanego z wcześniejszych edycji formatu czytania współczesnej prozy w interpretacjach wybitnych aktorów, między innymi Krystyny Jandy, Małgorzaty Foremniak, Katarzyny Figury, Macieja Stuhra czy Roberta Więckiewicza.

⇒​ PROGRAM

⇒ MAPA

Wysłuchamy fragmentów dziewięciu książek, w większości współczesnych powieści europejskich. Wśród nich dzienniki noblisty Imre Kertésza, przepremierowo „Felix Austria” Sofii Andruchowycz, z główną bohaterką Stefcią „żylastą, smagłą i bystrą, mocną jak chłop, zupełnie nieładną”, czy magiczna opowieść o szesnastowiecznym Stambule – „Uczeń architekta” Elif Shafak z Turcji.  Zaprezentujemy też dwie książki autorów spoza Europy: poruszającą „Niedzielę, 4 stycznia” Haitańczyka Lyonela Trouillota, oraz najnowszą powieść Davida Grosmana „Wchodzi koń do baru,” której fragmenty na zakończenie dogrywki przeczytają w duecie Krystyna Janda i Maciej Stuhr.

ENL na Wielkiej Wyspie
Po raz pierwszy Noc Literatury przenosi się poza ścisłe centrum miasta – na zielone tereny Wielkiej Wyspy. Czytania odbędą się w plenerach, ale i w przestrzeniach niezwykłych i zabytkowych, choćby w dawnym przedszkolu osiedla WuWA, obecnie siedzibie Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, czy na tarasie budynku głównego Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolejka po autograf Jo Nesbø podczas jego kwietniowej wizyty we Wrocławiu, tłumy na koncercie „Tworzywo i poeci” w ramach Festiwalu Silesius, czy wytrwałość czytelników słuchających trzygodzinnego czytania „I nie było już nikogo” Agathy Christie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału – wszystko to pokazuje, że książki i czytanie mają dla wrocławian znaczenie szczególne. Dlatego zapraszamy wszystkich na Wielką Wyspę – pomóżcie nam pobić kwietniowy rekord, kiedy w ENL uczestniczyło 13000 czytelników! A ponieważ czytania odbywają się w plenerze możemy zapewnić, że wszyscy się zmieszczą.

Jak mówi Irek Grin, kurator ESK Wrocław 2016 ds. literatury i czytelnictwa: „Jednym z priorytetów programu literackiego ESK jest nauczyć ludzi czytać od nowa. Niewiele działań spełnia to zadanie tak dobrze, jak głośna lektura”.

Zapraszamy więc na głośne czytania w wykonaniu mistrzów. Zabierzcie ze sobą koce i karimaty – na najzieleńszą jak dotąd Europejską Noc Literatury.

WYDARZENIE NA FB

Maciej Stuhr Bartłomiej Topa Katarzyna Figura Krystyna Janda Małgorzata Foremniak Marcin Czarnik Mirosław Baka Robert Więckiewicz Tomasz Schuchardt Adam Woronowicz