Europejskie Stolice Kultury miastami partnerskimi

photo-wroclaw-lille-Gare Saint Sauveur

Od 4 października 2013 r. Wrocław i Lille są oficjalnie miastami partnerskimi. Umowa partnerska podpisana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i mer Lille Martine Aubry rozpoczyna nowy etap we współpracy dwóch Europejskich Stolic Kultury. Podpisaniu umowy w Lille towarzyszył szereg wydarzeń promujących Wrocław i współpracę kulturalną pomiędzy miastami.

W stolicy regionu Nord-Pas-de-Calais odbyła się również premiera francuskiego wydania Mikrokosmosu, książki o historii Wrocławia. W przestrzeniach Gare Saint Saveur, jednego z centrów obchodów ESK 2004 w Lille, profesor Norman Davies oraz Roger Moorhouse opowiadali o historii Dolnego Śląska i elementach łączących obydwa miasta partnerskie. Autorom towarzyszył Xavier Chantry, tłumacz książki oraz wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Oprócz Mikrokosmosu swoją premierę miało wydawnictwo Regards croisés. Ilustrowany przewodnik po Wrocławiu i Lille został przygotowany przez duety ilustrator – pisarz z obydwu miast w ramach współpracy wydawnictwa Nuit Myrtide z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. W przestrzeniach Cinéma l’Univers odbyła się również wystawa artystki z Wrocławia, Kamy Sokolnickiej. Wieczór zakończył pokaz filmów dokumentalnych przygotowywany przez stowarzyszenie Interphaz w ramach festiwalu d’Est en Est. Zaprezentowano dwa filmy: „Pologne, chronique d’un été oublié” (reż. Allan Wisniewski) oraz „Pejzaż kulturalny Wrocławia 1948-2011" (reż. Elżbieta Sitek i Piotr Załuski z TVP Wrocław).

W sobotę, 5 października w przestrzeni Gare Saint Sauveur kontynuowano prezentacje projektów francusko-polskich. Wystawa Lille-Wrocław podsumowująca projekt organizacji Semper Avanti z Wrocławia i Histoire de Savoirs z Lille przedstawiła obydwa miasta z perspektywy architektonicznej i urbanistycznej. W części kinowej studenci szkoły aktorskiej z Lille prezentowali fragmenty sztuki Transfer! Jana Klaty. Przygotowany program kulturalny obejmował również występ Karoliny Ekert z muzykami oraz zespołu Me, Myself and I, który zachwycił publiczność zebraną w Salle des Fêtes de Fives w ramach polskiego wieczoru.

Osobną część obchodów zorganizowanych z okazji podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy Wrocławiem i Lille stanowiły panele dyskusyjne. W pierwszym z nich, Lille – Wrocław: historia i obiecująca przyszłość, wystąpili autorzy i tłumacz Mikrokosmosu oraz Andrzej Łoś (historyk, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Danielle Delmaire (historyk, Uniwersytet Lille III) i Janine Ponty (historyk, autorka książki L’immigration dans les texts). Drugi panel poświęcony był czynnikom warunkującym pozycję dużych metropolii w Europie. W dyskusji udział wzięli: Jarosław Obremski (senator RP, szef Rady Programowej ds. ESK 2016), Catherine Cullen (Zastępca Mer Lille ds. Kultury), Thierry Lesueur (dyrektor Lille 3000), Didier Thibaud (dyrektor teatru La Rose des Vents), Zbigniew Maćków (architekt, kurator ESK 2016), Bertrand Peretz (architekt, biuro architektoniczne Trace architectes) oraz Monika Salmon (Uniwersytet Lille III).