Zgłoś uwagę

16 maja - 4 lipca 2015

Dizajn BWA Wrocław

 

Międzynarodowa wystawa w galerii Dizajn BWA Wrocław opowiada o projektantach graficznych, którzy stają się aktywistami po to, by zabierać głos w ważnych społecznych i politycznych kwestiach. Projekt analizuje aktualny stan odpowiedzialności dizajnerów mających znaczący wpływ na życie społeczne. Dzięki swym możliwościom mogą oni pobudzać odbiorców do krytycznego myślenia i angażować ich w tworzenie nowych relacji, łączyć idee i ludzi.

3 czerwca – 1 sierpnia 2016
Wyspa Słodowa


Ideą kina wakacyjnego jest otwarcie przestrzeni miejskiej dla edukacji kulturalno-filmowej, zmniejszanie poziomu marginalizacji społecznej i zachęcenie społeczności lokalnych do uczestnictwa w kulturze. Dotychczasowe edycje pokazały, że film w przestrzeni publicznej jest ważnym elementem integrującym społeczność, a także atrakcyjną rozrywką.

Fragment książki Temat na pierwszą stronę Umberto Eco przeczytała tu Katarzyna Herman.

Fragment książki Uległość Michela Houellebecqa przeczytał tu Jacek Braciak.

Fragment książki Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez Uładzimira Niaklajewa przeczytał tu Wojciech Bonowicz.

Odbyło się tu spotkanie z Hanną Krall, a następnie Maja Ostaszewska przeczytała fragment książki Gdy zniknęły gołębie Sofi Oksanen.

Fragment książki Jaśnie Pan Jaume Cabré przeczyta tu Sławomir Orzechowski.

Fragment książki Mezopotamia Serhija Żadana przeczyta tu Eryk Lubos.

Fragment książki Bliskość Marina Mălaicu-Hondrariego  przeczyta tu Mariusz Kiljan.

Fragment książki Ostatnie słowo Hanifa Kureishiego przeczytał tu Łukasz Garlicki.

Fragment książki Nietzsche na balkonie Carlosa Fuentesa przeczytał tu Bartosz Porczyk.

Fragment książki Wiadomość Tove Jansson przeczytała tu Maja Bohosiewicz.

18 czerwca – 12 lipca 2016
Wrocław oraz inne miasta


Spotkanie dziecięcych grup artystycznych z całego świata. Ponad stu pięćdziesięciu młodych artystów będzie tworzyć i wymieniać się doświadczeniami, a w efekcie powstanie widowisko artystyczne łączące różne kultury i techniki artystyczne. Wielki finał już po raz siódmy odbędzie się we Wrocławiu. 

Organizator: Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”
www.bravefestival.pl
wstęp płatny

Mela Koteluk i ukraińsko-łemkowski zespół taneczny, Marek i Misiek Koterscy, Pablo Mainetti i zespół „Śpiewogra”, Jon Paul Laka... Co ich łączy ? Projekt „Głos wykluczonych” i spektakl „Królowa wróżek: Sen nocy letniej” w reżyserii Michała Znanieckiego. Premiera już w niedzielę, 12 lipca o godz. 21 w parku przylegającym do Centrum Kultury Zamek w Leśnicy. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris viverra massa dui, in iaculis turpis interdum quis. Sed maximus eu nisi non lacinia. 

Opowieści o „złotym pociągu”, tradycjach górniczych, podziemnych korytarzach, warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz prezentacja wystawy to atrakcje regionalnego wtorku w Barbarze juz 22 września, którego bohaterem będzie Wałbrzych i jego życie kulturalne. 

24 września – 15 listopada 2015
Galeria Regionalna w Libercu, Północnoczeskie Muzeum w Libercu


„TransDesign” to wielowymiarowa wystawa osiągnięć pracowników naukowo-dydaktycznych, dyplomantów i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu z zakresu specjalności projektowych: architektury wnętrz i mebli, scenografii, wzornictwa, ceramiki i szkła oraz grafiki projektowej.
 

październik-grudzień 2015 (spotkania środowe)

Pracownia artystyczno-społeczno-kulturalna mieszcząca się przy Przedmieści Oławskie, ul. Komuny Paryskiej 45 we Wrocławiu to miejsce spotkań, warsztatów i wielu innych aktywności, stworzone z myślą o mieszkańcach Przedmieścia Oławskiego. W każdą środę (godz. 15.30-19.00) w okresie od października do grudnia w pracowni będą odbywać się spotkania z zaproszoną artystką - Natalią Gołubowską. Rezydencja artystki odbywa się w ramach programu "Wrocław - wejście od podwórza", który jest elementem programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016. 

W Pracowni położonej w sercu Przedmieścia Oławskiego, ul. Komuny Paryskiej 45 we Wrocławiu, odbędzie się trzymiesięczna rezydencja artystyczna, do której zostanie zaproszony wrocławski artysta wyłoniony z otwartego naboru na projekty.

 

Do końca roku rezydentką jest Natalia Gołubowka z projektem "Odczarować Trójkąt".

6 października - 15 listopada 2015
Koszyce / Słowacja


5 marca – 8 maja 2016
Bochum / Niemcy

16 czerwca – 15 sierpnia 2016
Zagrzeb / Chorwacja

3 października 2016 – 8 stycznia 2017

Budapeszt / Węgry

Wystawa prezentuje dzieła sztuki, filmy, fotografie i obiekty oraz rejestracje dźwiękowe – blisko pięćset obiektów z zakresu sztuk wizualnych, architektury, urbanistyki, teatru, filmu, dizajnu oraz życia codziennego we Wrocławiu od lat sześćdziesiątych, kiedy zaczęli tu działać dwaj wielcy wizjonerzy: Jerzy Grotowski i Jerzy Ludwiński, aż po współczesność. Wystawa nie jest jednak opowieścią o sztuce Wrocławia, lecz historią tego szczególnego miasta, widzianą przez pryzmat powstającej w nim sztuki.

Od połowy października do projektu „Wrocław – wejście od podwórza” dołączył znany w świecie artysta Dominik Lejman. Jego dzieło „Mijamy się” ukaże ścieżki poruszania się mieszkańców podwórka przy ulicy Krynickiej, wykorzystując jego przestrzeń jako ekran wideoprojekcji. Godzinne projekcje prezentowane będą codziennie o 19:00 od 19 października do połowy listopada. 

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem jest szklana architektura Wrocławia.

Rozejrzyjcie się wokół siebie i poszukajcie w swoim najbliższym sąsiedztwie, w drodze do szkoły, na uczelnię, do pracy, obiektu szklanej architektury, sfotografujcie go i prześlijcie zdjęcie z opisem na adres: szklaneszlakiwroclawia@gmail.com

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.flywithart.com

6 – 10 najlepszych fotografii zaprezentujemy na wystawie w Galerii BB, w dniach 28.11. 2015 – 5.12.2015; wernisaż wystawy: 28.11.2015, sobota, godz. 16:00.

ZOSTAŃ AUTOREM WROCŁAWSKIEJ KSIĄŻKI KUCHARSKIEJ!

Mieszkańców Wrocławia oraz osoby związane z tym miastem zapraszamy do udziału w wielkim przedsięwzięciu – wspólnego pisania Wrocławskiej Książki Kucharskiej – czyli współczesnej historii miasta przez pryzmat domowej kuchni. 

WYSTAWA / FINISAŻ
"Arena"
Marie Lukáčova i Jakub Roček (CZ)
Finisaż: 30.10.2015, 19:00, Barbara (Świdnicka 8b)
Wystawa: 30.10-13.11.2015
Wstęp wolny

Zapraszamy do kolejnego konkursu fotograficznego organizowanego we współpracy z "Odkrytki. Kochanym ciotkom"! Tym razem tworzymy widokówki z wrocławskiej dzielnicy Krzyki.
I Ty możesz mieć swoją pocztówkę!

9 listopada - 30 grudnia 2015
godz. 8:00-18:00 w dni robocze
IDEA PLACE, Pl. Solny 15, Wrocław

Wystawa Grześka Wróblewskiego pt: „ARTIFICIAL LOVE” to kolejna odsłona projektu Art in the Office. Tym razem w biurowych wnętrzach swoje zadziwiające i tajemnicze grafiki zaprezentuje jeden z najciekawszych ilustratorów młodego pokolenia, znany między innymi jako twórca okładek dla słuchowska „Wiedźmin”.

TAM I Z POWROTEM
Towarzysko we Wrocławiu

Celem projektu i konkursu  „TAM I Z POWROTEM. Towarzysko we Wrocławiu” jest nietypowa podróż do dawnych miejsc spotkań towarzyskich wrocławian i porównanie ich z dzisiejszymi formami rozrywki. Projekt ten jest elementem programu mikroGRANTY ESK 2016, a jednym z jego etapów jest konkurs, kierowany do wszystkich wrocławian.

Projekt będzie polegać m.in. na zbiórce archiwalnych fotografii powojennych i peerelowskich, dotyczących różnorakich form spędzania wolnego czasu, np. wydarzeń artystycznych czy relacji z wernisaży, prywatek, spotkań w kawiarniach, ale także scen ulicznych czy nocnego życie miasta. „TAM I Z POWROTEM” utrwali i zobrazuje współczesne formy życia towarzyskiego.

Najlepsze fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie, którą poprzedzi uroczysty wernisaż w Barbarze (ul. Świdnicka 8c).

Warszawska Galeria TEST, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Seria sześciu wystaw zorganizowanych w warszawskiej galerii TEST zaprezentuje niektóre z najważniejszych tendencji we wrocławskiej sztuce ostatnich dziesięcioleci. Będą to prezentacje problemowe, wielodyscyplinarne i wielopokoleniowe, ukazujące wybitne postaci sztuki związane z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, którym poświęcono w ostatnich latach wydawnictwa albumowe z serii „Wrocławskie Środowisko Artystyczne”.

W ostatnią sobotę listopada A-i-R Wro zaprasza na prezentację projektu Klaasa Burgera, holenderskiego artysty wizualnego i badacza. Podczas miesięcznej rezydencji artystycznej w stolicy Dolnego Śląska, Burger współpracował z mieszkańcami i działaczami społecznymi zaangażowanymi w sprawę romskiego koczowiska przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Rozpoczynając swoje badania wewnątrz koczowiska, Burger prezentuje różne punkty widzenia związane z tym tematem.

Prezentacja projektu odbędzie się 28.11.2015, o godz. 18:00 przestrzeniach Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze. Wstęp wolny!

Zapraszamy na 15 spotkanie w ramach „Wtorków regionalnych” poświęcone możliwościom włączania się samorządów i instytucji kultury Dolnego Śląska do przedsięwzięć regionalnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Spotkanie odbędzie się 8 grudnia w godz. 11:00-15:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8C).

3 grudnia 2015 – 31 stycznia 2016
Wrocław


Triennale Rysunku we Wrocławiu to największy przegląd współczesnego rysunku w Polsce. Na ośmiu wystawach w najważniejszych ośrodkach kultury we Wrocławiu pokażemy szerokie spektrum współczesnych praktyk rysunkowych, zapraszając przy tym widzów do uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach.

3 grudnia 2015 - 31 stycznia
Muzeum Architektury

"Two Sticks" to wydarzenie w ramach Think Tank lab Triennale. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Współczesnego.

4 grudnia 2015 - 27 stycznia 2015
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
ul. Szewska 37, Wrocław


Wystawa prac czwórki artystów: Olafa Brzeskiego, Krzysztofa Gila, Pawła Jarodzkiego i Kamy Sokolnickiej, odnoszące się do tytułowego brudnopisu.

 

11 grudnia 2015 – 24 stycznia 2016

Galeria CSU NEON
ul. Traugutta 21, Wrocław


W przestrzeniach ekspozycyjnych CSU NEON, galerii wrocławskiej Akademii Sztuk zostanie zaprezentowana wystawa pt. Galeria Arsenał Notebook w ramach Think Tank lab Triennale. Międzynarodowy Festiwal Rysunku Współczesnego.

13 grudnia 2015 – 14 stycznia 2016
Galeria Test, Marszałkowska 34/50, Warszawa


„Polska. Ćwierćwiecze Wolności" to prezentacja zbiorowa 25 artystów komentujących istotne problemy polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej. Rolą sztuki nie jest dzisiaj prowadzenie do zmian polityczno-społecznych, ale refleksja dotycząca tego obszaru zasługuje na uwagę. 

18 grudnia po godzinie 15:00 na antenie PR 3

L.U.C, Smolik i międzynarodowa orkiestra REBEL BABEL Jana Feat.'a kreują muzyczny performens - tworzą piosenkę dla jednej osoby.

Artyści w Radiowej Trójce nagrali utwór, który będzie mógł wylicytować każdy! Zwycięzca otrzyma licencję na piosenkę i będzie mógł zadecydować czy chce się podzielić z nią światem czy też na zawsze zostanie ona wyłącznie w jego prywatnej kolekcji bez publicznej prezentacji.

Wystawę można oglądać od 21 grudnia 2015

UWAGA: 
Instalacja binaryWaves grupy LAb[au] prezentowana na zewnątrz wrocławskiego lotniska od 01.07.2016 czasowo niedostępna ze względu na przerwę techniczną.​

Port Lotniczy, Wrocław


Zapraszamy na "Canis Lupus 2016" - interaktywną instalację wideo Jakuba Jasiukiewicza, ukazującą alternatywną wersję przestrzeni Port Lotniczy Wrocław. 

07.01– 28.01.2016
wernisaż: 07.01.2016 (czwartek), godz. 18.00
Galeria MD_S
ul. Bolesława Chrobrego 24, Wrocław


Wystawa dyplomów rysunkowych zrealizowanych w ciągu ostatnich trzech lat na uczelniach artystycznych w Polsce. Wybór najlepszych realizacji zostanie udostępniony publiczności. Pokaz służy zaprezentowaniu nowatorskich działań w obszarze szeroko rozumianych działań rysunkowych, zaprezentowaniu Uczelni, z których wywodzą się absolwenci, porównaniu kierunków kształcenia i ich rezultatów.

 

8 stycznia - 29 stycznia 2016
Galeria ENTROPIA
ul. Rzeźnicza 4, Wrocław


n_TROPIA to umowna przestrzeń wielowymiarowa, gdzie n= ±∞ (plus minus nieskończoność). To także galeryjna przestrzeń ko_egzystencji różnych punktów widzenia, mediów i sposobów patrzenia poprzez formy elementarne np. punkt, linię, płaszczyznę.

8 stycznia - 31 stycznia 2016
Mieszkanie Gepperta, Galeria Arttrakt, Galeria Sztuki TĘTNO


Open Call / Think Tank lab Triennale jest otwartym konkursem skierowanym do artystów zamieszkałych w kraju lub poza jego granicami. Jego głównym celem jest prezentacja różnorodnych form, postaw oraz działań rysunkowych i około rysunkowych.

8 stycznia 2016,godz. 20:00
Scena Ciśnień Teatru Capitol

Sztuka Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego, z piosenkami The Beatles w zaskakujących aranżacjach Łukasza Wójcika. Jak obiecał nam syn syryjskiego emigranta, Steve Jobs - w chmurze jest wszystko. A jeżeli jednak czegoś jeszcze nie ma, to za chwilę nieomylnie się tam znajdzie. A jeżeli wszystko, wszystko, wszystko - to przede wszystkim zespół wszech czasów: The Beatles (…)

13 stycznia 2016, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki
Rozpoczyna się cykl koncertów wielkich gwiazd w Narodowym Forum Muzyki w ramach programu muzycznego ESK 2016. Bohaterką pierwszego z koncertów będzie francuska pianistka Hélène Grimaud, porównywana nierzadko przez krytyków do legendarnego Glenna Goulda.

14 stycznia - 1 lutego 2016
Wędrowanie za…
Jerzy Grotowski na fotografiach Jana Krzysztofa Fiołka
Wystawa z okazji 17. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego

Otwarcie: 14 stycznia, 18:00 z udziałem Ludwika Flaszena i Barbary Fiołek 
Muzeum Współczesne Wrocław


Wystawa fotografii Jana Krzysztofa Fiołka dokumentujących działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium w okresie Teatru Źródeł. Nieprezentowane nigdy dotąd fotografie układają się w opowieść-wędrówkę za wybitnym wrocławskim artystą, który w połowie XX wieku przemienił światowy teatr.

Cyklicznie od 14 stycznia 2016 do 8 grudnia 2016
Ratusz – Sala Wielka; Oratorium Marianum; Muzeum Architektury; Aula Ossolineum; Kościół Uniwersytecki; Kościół Ewangelicki; Aula Leopoldina; Narodowe Forum Muzyki

W ramach cyklu koncertów 1000 lat muzyki we Wrocławiu publiczność co miesiąc będzie mogła się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze Wrocławia. Będzie to również doskonałą okazja, aby poznać świat odmiennych konwencji kulturowych i obyczajowych miasta, którego historia była wyjątkowo burzliwa i zmienna.

Otwarcie 14 stycznia o godz. 17:30
BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura
Świdnicka 8c, 50-067 Wrocław


Budowanie to poznawanie świata, obserwacja, konstruowanie, docieranie do swoich potrzeb, poznawanie skali oraz pojęć blisko-daleko, relacji i odległości...

14 stycznia, godz. 19:00
Oratorium Marianum
plac Uniwersytecki 1, Wrocław


Wieczorny koncert w Oratorium Marianum uświetnią pieśni, które niegdyś ubarwiały ważne wydarzenia w życiu dawnych wrocławian. Utwory te wydawano w miejskich oficynach za panowania Habsburgów. Radosne kompozycje z efektowną obsadą instrumentalną wprawią festiwalową publiczność w świąteczny nastrój.

15-17 stycznia 2016
Narodowe Forum Muzyki, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA


Trzydniowy projekt Mercouri/Xenakis to wydarzenia organizowane przez Fundację Avant Art z okazji Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, na które składają się koncerty, wystawa oraz spektakl. Prezentowane w dniach od 15 do 17 stycznia wydarzenia poświęcone będą twórczości Iannisa Xenakisa – jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów muzyki współczesnej oraz Meliny Mercouri – greckiej aktorki i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury.

15 stycznia - 16 stycznia
w godzinach 17:00-21:00
Wyspa Słodowa
wstęp wolny


Taniec - Akrobatyka - Pirotechnika - Szczudlarstwo - a to wszystko zobaczymy w spektaklu „Płonąca Wyspa”! 

15 stycznia – 13 marca 2016
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32


W 2016 roku ESK Wrocław składa hołd rzeźbiarzowi Eduardo Chillidzie, jednemu z ważniejszych hiszpańskich artystów XX w., urodzonemu w San Sebastián – mieście, które dzieli z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gest ten jest ze strony Polski wyrazem uznania dla hiszpańskiego artysty oraz dialogu z miastem partnerskim ESK 2016.

15 stycznia - 17 stycznia
(15 stycznia o godz. 14:00 do 17 stycznia o godz. 23:00)

Plac Nowy Targ

Otwórzmy Europejską Stolicę Kultury Wroclaw 2016 ze smakiem!

15 stycznia 2016 - 29 lutego 2016
Wernisaż: 15.1.16 (piątek), godz. 17.00, poziom 5

Muzeum Współczesne Wrocław
wstęp bezpłatny

Wystawa prac Poli Dwurnik „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”, odbywająca się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Think Tank lab Triennale, przypomina niecodzienną antologię rysunku, ukazującą ten gatunek w rozmaitych odsłonach i konfiguracjach. 

15 stycznia, godz. 18:00
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32

W 2016 roku ESK Wrocław składa hołd rzeźbiarzowi Eduardo Chillidzie, jednemu z ważniejszych hiszpańskich artystów XX w., urodzonemu w San Sebastián – mieście, które dzieli z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gest ten jest ze strony Polski wyrazem uznania dla hiszpańskiego artysty oraz dialogu z miastem partnerskim ESK 2016.

15 stycznia - 17 stycznia
(15 stycznia o 18:00 do 17 stycznia o 12:00)


Baw się z nami podczas Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016! Poznaj program wieczórów we wrocławskich klubach i pubach oraz imprezy pod znakiem ESK Wrocław 2016!

15 stycznia, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki
 

Wykonawcy:

Ernst Kovacic – dyrygent
Emmanuel Tjeknavorian  – skrzypce 
NFM Filharmonia Wrocławska

15 stycznia 2016 - 30 stycznia 2016
BOSA galeria sztuki współczesnej
ul. Tęczowa 7, Wrocław


Mitsutoshi Burn jest rysownikiem, designerem, autorem murali i graffiti. Główną osią swojej twórczości Burn uczynił rysunek, nazywając siebie „Drawing Man” albo też „Drawing Monster”. 

15-16 stycznia 2016, godz. 19:15
Centrum Technologii Audiowizualnych

ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Spektakl dedykowany jest Melinie Mercouri – greckiej aktorce i pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury, projektu realizującego jej ideę przekraczania granic przez kulturę. Jej pasja nie opierała się na ideałach czy politycznych przekonaniach, ale na głębokiej miłości i wierze w sens ludzkiej natury.

 

16 stycznia, godz. 23:00
Barbara - infopunkt, kawiarnia, kultura


Wrocławiu! RDK przybywa, byśmy wspólnie zatańczyli na otwarciu ESK w BarBarze! Szydłowska, Obszańska i Nogaś, czyli Kolektyw NOS na słuchawki! Zapiszcie w kajecikach i szykujcie stroje. Za friko, ale liczba słuchawek ograniczona!

Made in Europe. Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award 
Wernisaż : 16 stycznia 2016 r., godz. 12.00
Termin : wystawa czynna od 16 stycznia do 13 marca 2016 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny (bilety w cenach 10,00 zł/os. I 7,00 zł/os. I 5,00 zł/os.)
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Wystawa poświęcona najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury, zaprezentuje sto pięćdziesiąt najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnim ćwierćwieczu.

16-17 stycznia, początek godz. 14:00 w Kinie Nowe Horyzonty
Wrocław


Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Was na "INSTA Przebudzenie", które odbędzie się w dniach 16-17 stycznia 2016. 

premiera – 16 stycznia, godz. 16.00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt „Muzeum Marzeń” to nowe spojrzenie na dzieła dawnych mistrzów. Dziewięć kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmüller inspirowanych m.in. obrazami „Wieczorem” Wassilego Kandinskiego i „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego będzie można oglądać od 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym.

16 stycznia o godz. 21:15
Centrum Technologii Audiowizualnych
ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław


Koncert Karkowski/Xenakis odbędzie się w ramach projektu Mercouri/Xenakis organizowanego przez Fundację Avant Art, który otworzy program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
 

17 stycznia, godz. 16:00
Wrocław


Wrocławianie! Dołączcie do największego wydarzenia w powojennej historii miasta!

Wybierzcie jednego z Duchów Wrocławia i przejdźcie z nim trasę aż do Rynku. Ceremonię Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016możecie zacząć w punkcie startu o godz. 16:00 lub na jednym z przystanków wyróżnionych na mapie: T U T A J

17 stycznia 2016 r., godz. 16.00-20.00
Cztery dzielnice Wrocławia, wrocławski Rynek

„Przebudzenie” to najważniejsze wydarzenie stanowiące finał Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 17 stycznia dziesiątki tysięcy osób przejdzie z czterech dzielnic do wrocławskiego Rynku w największym pochodzie w historii miasta. Pod przewodnictwem czterech Duchów – Wielu Wyznań, Innowacji, Odbudowy i Powodzi opowiedzą o historii miasta. Zwieńczeniem pochodu będzie spektakularne widowisko w Rynku.

17 stycznia, godz. 16:30-17:30
skrzyżowanie ul. Grabiszyńskiej i Zaporoskiej


17 stycznia 2016 na jednym z największych skrzyżowań we Wrocławiu (Grabiszyńska/Zaporoska) grupa kilkuset rowerzystów dołączy do pochodu Czterech Duchów Wrocławia i wykona na jednośladach niebanalny zimowy performance.

20 stycznia 2016, godz. 11:00
Hala Orbita

Wydarzenie dla jednostek oświatowych i kulturalnych Wrocławia i okolic, uczestnictwo po rejestracji

20 stycznia 2016 r. we Wrocławiu zabrzmiały takty Marszu San Sebastian – w ten symboliczny sposób dzieci i młodzież Wrocławia i Aglomeracji Wrocławskiej włączyły się w Tamborradę, obchody święta patrona baskijskiej Donostii (San Sebastian), miasta, które w 2016 jest razem z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury.

20–24 stycznia 2016
Teatr Brama w Goleniowie, Teatr Kana w Szczecinie


Zjazd V Akademii Teatru Alternatywnego, spotkanie pod hasłem "Żywioł i dyscyplina".

29-30.11.2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Garnitur Prezydenta” (25 – 27.11)i „Silesia, silentia”(29-30.11)nagrodzone w I edycji konkursudramaturgicznego STREFYKONTAKTU zostały wymienione w plebiscycie pisma „Teatr” jako najlepsze nowe polskie dramaty. Będą one reprezentować WTW podczas FESTIWALU DRAMATU [1 – 6 grudnia] organizowanego przez teatr w ramach ESK.

23 stycznia 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


premiera Obory Helmuta Kajzara, reżyseria: Janusz Klimsza [koprodukcja WTW i Teśinskego divadla, Ćesky Teśin / Teatr Cieszyński, Scena Polska].

23 stycznia — 20 lutego 2016
ART MAIN STATION by mia, Dworzec Główny PKP we Wrocławiu


23 stycznia odbędzie się otwarcie nowej przestrzeni prezentacji sztuk wizualnych na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. mia ART GALLERY, istniejąca od 2012 roku, jako odsłona działań Fundacji All That Art!, zainauguruje kolejną scenę działań artystycznych i wystawienniczych. Nowo powstała sala sztuki ART MAIN STATION by mia, o powierzchni 370 metrów kwadratowych, dostępna bezpośrednio z pasażu Dworca, przez najbliższy miesiąc będzie prezentować pierwszą wystawę. Są to wybrane przez kuratora (prof. dr hab. Waldemar Okoń) i koordynatora (dr Sylwia Świsłocka-Karwot) prace sześciu artystów sztuki konceptualnej ze zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Projekt jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Wernisaż: 25 stycznia 2016
Kontury Kultury
(ul. Jagiellończyka 10A, Wrocław Nadodrze)

„JESTEM SOBĄ - II edycja”
Wernisaż prac fotograficznych zrealizowanych podczas projektu fotograficznego Kilo Kultury Fundacji oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

25 stycznia, godz. 19:00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt „Muzeum Marzeń” to nowe spojrzenie na dzieła dawnych mistrzów. Dziewięć kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmüller inspirowanych m.in. obrazami „Wieczorem” Wassilego Kandinskiego i „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego będzie można oglądać od 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym.

27 stycznia 2016                          

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Wystawa Babiniec – kobiety w kulturze jidysz ma na celu pokazanie, w jaki sposób Żydówki mogły być aktywne na gruncie religijnej i świeckiej kultury jidysz.

27 stycznia 2016
Spektakl w reżyserii Andrzeja Wilka

 

 28-31 stycznia 2016
Instytut Grotowskiego


Podczas konferencji "Practising Tradition in Performer Training: A Critical Approach" wykonawcy, trenerzy, pedagodzy i naukowcy będą dzielić się doświadczeniami i omawiać praktyki pedagogiczne związane z treningiem aktora, odnosząc się krytycznie do różnych tradycji kształcenia aktorów w Europie.

30 stycznia 2016
podwórko między ulicami: Jedności Narodowej, Żeromskiego i Daszyńskiego


30 stycznia odbędzie się otwarcie przestrzeni zaaranżowanej w ramach projektu "Kocham" Elżbiety Jabłońskiej. 

 

31 styczeń 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Spotkanie realizatorów Końca świata w Breslau Marka Krajewskiego z publicznością.

Otwarcie wystawy -  3 lutego 2016
3 lutego - 14 maja 2016
Sala Mieszczańska Ratusza we Wrocławiu


Podróż po Dolnym Śląsku śladami jego najcenniejszych artefaktów. Na scenograficznej wystawie zostaną zaprezentowane m.in. mapa Śląska Marcina Helwiga, Księga Henrykowska i najstarsze przyrodniczo-medyczne czasopismo na świecie Miscellanea Curiosa Medico-Physica.

4-7 lutego 2016
Klub Eter; Akademia Ruchu (ul Ruska 47-48a); Centrum Konferencyjne przy Terminal Hotel (ul. Rakietowa 33); Kino Nowe Horyzonty


Prezentacja kultury Kuby – wydarzenia muzyczne, taneczne i filmowe z udziałem światowej sławy artystów z tego kraju. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie wybitny wokalista, sonero Mayito Rivera.

4-7 lutego 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego


Sesja praktyczna, której celem jest próba zaistnienia wobec siebie i innych w przestrzeni, wzajemne spotkanie w miejscu, jakie może stworzyć teatr. Prowadzący: Anna Zubrzycki (aktorka i pedagog), Ula Grzela (aktorka i reżyserka), Jana Pilátová (profesor Akademii Teatralnej w Pradze).

10–14 lutego 2016
Studio Na Grobli, Wrocław


Zjazd VI Akademii Teatru Alternatywnego, spotkanie pod hasłem "Kropla drąży skałę". 

13–14 lutego 2016
Narodowe Forum Muzyk


Projekt oparty na idei interdyscyplinarnego laboratorium (jazz, muzyka improwizowana, sztuki audiowizualne, performance) dla artystów wrocławskich oraz reprezentantów partnerskich festiwali z Niemiec, Belgii, Estonii, Luksemburga, Danii i Irlandii.

 

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award 2015 
Wernisaż : 15 lutego 2016 r., godz. 18.00
Termin : wystawa czynna od 15 lutego do 27 marca 2016 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny (bilety w cenach 10,00 zł/os. I 7,00 zł/os. I 5,00 zł/os.)
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Filharmonia Szczecińska – pierwszy polski zwycięzca Mies van der Rohe Award – oraz pozostali laureaci ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej na wspólnej wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

17 lutego – 24 marca 2016
Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a


Przyznajmy to: koty są wszędzie! Nie ominęły galerii CK Agora, prężąc grzbiety, ostrząc pazury, z zimną krwią mordując myszy na grafikach wybitnego wrocławskiego artysty. Wyjątkowa wystawa dla wszystkich mających kota na punkcie miedziorytów Geta… i  kotów.

18 lutego, godz. 19:00
Oratorium Marianum
plac Uniwersytecki 1, Wrocław


Joseph Freiherr von Eichendorff, jeden z największych obok Johanna Wolfganga Goethego i Friedricha Schillera poetów romantycznych, związany był z ziemią śląską...

18 lutego, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki


Lang Lang niewątpliwie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnego świata pianistycznego. Charyzmatyczny artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku trzech lat. Szybko zaczął publicznie występować, przekonując do siebie coraz to większe rzesze słuchaczy.

19–20 lutego 2016
Instytut Grotowskiego, Wrocław


Kolejne spotkanie seminaryjne, tym razem pod tytułem "Scena muzealna – media ekspozycji".

19 lutego 2016
Barbara, ul. Świdnicka 8c
godz. 17:00


Seminarium ukaże artystyczną ścieżkę kariery Eduardo Chillidy (Hernani, 1924 - Donostia-San Sebastián, 2002) i jego udział w tworzeniu europejskiej rzeźby awangardowej. Seminarium dotknie wielu kwestii, wśród których znajdzie się międzyinnym i odnowieni ebaskijskiej sztuki drugiej połowy dwudziestego wieku. Dzięki wykorzystaniu różnych materiałów i zakorzenieniu w konstruktywizmie i poezji awangardy, Chillida stworzył formy ekspresji, które wiążą doznanie estetyczne przestrzeni z filozoficznym, architektonicznymi muzycznym wyczuciem artysty.
 

21 lutego 2016
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka oraz wrocławskie przedszkola
wstęp płatny


Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka aplikując do Europejskiej Stolicy Kultury, ustanowił jednym z priorytetów Kulturę przeciwko wykluczeniom.

23 lutego
Hala Stulecia


Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza na jedyny w Polsce koncert Maestro Ennio Morricone. Wielki włoski kompozytor muzyki filmowej wystąpi 23.02.2016 w Hala Stulecia we Wroclaw [Wroclove].

24 lutego – 24 marca 2016
Galeria Test, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa


Jedna z wystaw zorganizowanych w warszawskiej galerii TEST zaprezentuje niektóre z najważniejszych tendencji we wrocławskiej sztuce ostatnich dziesięcioleci.

1 marca 2016
Strona www: www.opowiesci.org
wstęp wolny
 

Część programu Laboratorium Opowieści – projektu artystyczno-edukacyjnego na rzecz odnowy kultury opowiadania i pogłębienia relacji społecznych przez wymianę doświadczeń. W tegorocznej edycji działania obejmują Wrocław i Reykjavik jako miejsca zbierania opowieści. Warsztaty literackie i fotograficzne zakończą się w marcu 2016 roku wystawą prac oraz opublikowaniem dwujęzycznego zbioru tekstów i fotografii.

2–4 March 2016
K. Lipiński Academy of Music in Wrocław / Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

A conference devoted to the early Silesian musical culture, musical culture of the 20th and 21st centuries and Silesian musical folklore. The conferences in the "Traditions of Silesian Musical Culture" cycle are addressed to historians, music theoreticians and ethnomusicologists, whose research work focuses on the widely understood issues related to the Silesia.

5 marca – 24 czerwca 2016
ART MAIN STATION by mia, Dworzec Główny PKP, ul. Piłsudskiego 105

Wystawa pt. „Medytacja i ekspresja” będzie prezentacją dzieł sześciorga wybitnych polskich twórców współczesności wybranych przez dwoje krytyków o krańcowo zróżnicowanych postawach.

4 marca  4 września 2016
Port lotniczy

Instalacja binaryWaves wykonana przez grupę LAb[au] dokonuje pomiaru pól elektromagnetycznych przenoszących sygnały telekomunikacyjne i przetwarza te dane na światło, dźwięk i ruch. LAb[au] to artystyczne trio z Brukseli, tworzone przez Manuela Abendrotha, Jérôme'a Decocka i Els Vermang. Ich prace łączą w sobie cechy sztuki konceptualnej, sztuki systemów [systems art] i sztuki konkretnej – aktualizowanych przez użycie współczesnych materiałów, technik i formatów.

5 marca 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Prapremiera Garnituru prezydenta Maliny Prześlugi, reżyseria Cezary Iber, Duża Scena.

5 marzec 2016
Nowe Horyzonty


Projekt nawiązuje do założeń edukacji historyczno-regionalnej, często pomijanej w podstawach programowych. Złożą się na niego pokazy filmów dokumentalnych o Wrocławiu zrealizowanych w latach 1945-2014, ukazujących skomplikowaną historię miasta i jego mieszkańców przez pryzmat ich wspomnień oraz filmów i fotografii z niemieckich, polskich i rosyjskich archiwów.

5 marca – 8 maja 2016
Kunstmuseum Bochum, Kortumstraße 147, Bochum, Niemcy


Komisarz wystawy: Dorota Monkiewicz
Kuratorzy: Michał Duda, Anka Herbut, Anna Mituś, Paweł Piotrowicz, Adriana Prodeus, Sylwia Serafinowicz, Piotr Stasiowski
Organizator: Muzeum Współczesne Wrocław i KunstmuseumBochum, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

wstęp płatny

7 marca - 21 marca 2016
Wrocław

Literacki Budżet Obywatelski to program finansowania projektów związanych ze zwiększoną obecnością literatury w przestrzeni Wrocławia

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL NATURA : Miasto nad rzeką (wykład)

Prowadzący : Julien de Smedt I JDS Architects (Belgia)
Termin : 7 marca 2016 r., godz. 18:00
Miejsce : Sala konferencyjna C-D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

11 marca 2016
BWA Awangarda


Eduardo Chillida stanowi ważne źródło inspiracji dla kompozytora José M. Sánchez-Verdú. Wspólne dla twórczości artystycznej Chillidy i Sánchez-Verdú są związki z przestrzenią, ciążenie ku innym dyscyplinom, kulturom i epokom, ciągłe eksperymentowanie i podważanie granic – materialnych przez rzeźbiarza, dźwiękowych przez kompozytora. Na uroczystość zamknięcia wystawy Sánchez-Verdú skomponował cykl zatytułowany Khôra.

11-12 marca 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego


Antropocen. Performowanie końca, przeciwdziałanie zagrożeniu. dr hab.Agnieszka Jelewska-Michaś UAM
Wykład : Scenografie antropocenu.
Seminarium: Post-Apocalypsis.
Sztuka w czasach antropocenu.
Organizator: Instytut im Jerzego Grotowskiego
 

11 marca 2016
Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17

godz. 19:00

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI ma przyjemność zaprosić na przedstawienie i koncert "Fukushima tree" upamiętniające tsunami w regionie Tohoku w piątą rocznicę tragicznych wydarzeń.

Fukushima tree otwiera Program Japoński realizowanego przez Fundację we współpracy z Biurem ESK 2016 oraz ze wsparciem EU Japan Fest Japan Committee.

14-18 marca 2016
Nowe Horyzonty


Prezentacja 5 filmów irańskich poprzedzona prelekcjami gości z Iranu.

15 marca o godz. 18:00
Towarzystwo Kultury Czynnej// ul. Paulińska 4-8


Zapraszamy na warsztaty z tancerką i choreografką Maria F. Scaroni!
Sylwetka:
Od włoskich, telewizyjnych produkcji tanecznych po nowoczesne techniki tańca, od kontaktu improwizacji do badań nad literaturą, Maria F. Scaroni nawiguje pomiędzy uczeniem się i tworzeniem tańca od 1996 roku. Prace Scaroni skupiają się na procesie współpracy, bawią się z czasowością doświadczenia, funkcjonują poprzez krzyżowanie się performansu, choreografii i instalacji. Współtworzyła m.in. Z Jess'em Curtisem, Vanią Rovisco (AADK) oraz Frank'iem Willens'em.

15 marca o godz. 20:00

Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5

KATHRIN PECHLOF TRIO i PIOTR ŁYSZKIEWICZ TRIO
bilety: 20 zł

Kathrin Pechlof - Harfa
Christian Weidner - Saksofon 
Robert Landfermann – Kontrabas

16 marca o godz. 19:00
Centrum Inicjatyw Artystycznych, ul. Tęczowa 79/81​ Wrocław


Bilety: 20 zł​

Maria F. Scaroni Display
szkolenie emisji dźwięku/głosu Alessio Castellacci
kostiumy Peter Pleyer
spektakl powstawał w dialogu z Mariolą Groener i Stephanie Maher

Spektakl Marii Scaroni to wewnętrzny dialog, manifest ciała, dzieło taneczne na scenę stworzone poprzez „monologowanie” z performansem „Interior Scroll” Carolee Schneemann (1975).

17–20 marca 2016
Warszawa, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego


Estetyka – w poszukiwaniu własnego języka


SESJA II
Sesja, na którą złożą się warsztaty, prezentacje teatralne oraz spotkania z twórczyniami trzech warszawskich teatrów: Agatą Adamek (Teatr Zgoda), Justyną Sobczyk (Teatr 21) i Katarzyną Wińską (Teatr Opera Buffa).

 

17 marca o godz. 20:00
Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław


Bilety: 10/15/20 zł

10 zł - kursanci OPT, posiadacze karty bibliotecznej ze znaczkiem OK
15 zł - przedsprzedaż 
20 zł - w dniu koncertu

18 marca 2016, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki, sala Główna KGHM

Budapest Festival Orchestra
to jeden z cieszących się największymi sukcesami zespołów na międzynarodowej scenie muzycznej, wymieniany w pierwszej dziesiątce orkiestr świata.

18 marca - 31 grudnia 2016
Port lotniczy

W ramach projektu "Inwazja na wrocławskim lotnisku" będziemy mogli zobaczyć dwie prace Kuby Bąkowskiego, artysty starającego się ukazać humanistyczny wymiar zagadnień naukowych; jego prace pokazywane były między innymi w Moskwie, Wiedniu czy Nowym Jorku. Artysta łączy działania performerskie i fotografię, a jedynym śladem kreowanych przez niego zdarzeń są pojedyncze zdjęcia prezentowane w formie lightboxów.

20 marca - 31 lipca 2016

Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski

 

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę prac artystów żydowskich międzywojennego Wrocławia. Centralną postacią ekspozycji jest malarz, grafik i architekt Heinrich Tischler (1892 – 1938), uczeń wybitnego architekta Hansa Poelziga oraz słynnego malarza Otto Müellera. Prezentowana ekspozycja jest pierwszym od 85 lat wrocławskim pokazem twórczości Heinricha Tischlera. 

28 kwietnia, 18:00
KLUBOKAWIARNIA LWOWSKA POD KLEPSYDRĄ
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2


Lwów i Wrocław w swoich krajach postrzegane są dość powszechnie jako «miasta europejskie». W tym ich określeniu nie chodzi o geograficzne położenie, lecz rolę, jaką odgrywały w historii Europy, funkcję stolic regionów, jaką i dziś pełnią, ich architekturę i sztukę, w której odnajdujemy wspólne całej Europie style zrealizowane w lokalnym kolorycie. Ale czym właściwie jest dzisiaj «miasto europejskie»? Jakie cechy są mu właściwe? Jaką Europę widzą czy odnajdują Polacy we Wrocławiu i Ukraińcy we Lwowie?

 

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL NATURA : Zielone Miasto (wykład)

Prowadzący : Gunther Voght I Vogt Landscape (Szwajcaria)
Termin : 29 marca 2016 r., godz. 18:00
Miejsce : Sala konferencyjna C-D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932
Wernisaż : 31 marca 2016 r., godz. 18:00
Termin : wystawa czynna od 31 marca do 5 czerwca 2016 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Wystawa pokazuje, na przykładzie 6 eksperymentalnych osiedli mieszkaniowych Werkbundu, zmagania architektów poszukujących nowej formy domów i ich wyposażenia dostosowanych do zmieniającego się świata pierwszej połowy XX wieku.

KLUBOKAWIARNIA LWOWSKA POD KLEPSYDRĄ / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław / Wstęp wolny // 1-3.04. 2016 // 8-10.04.2016 // 15-17.04.2016 // 22-24.04.2016 // 28.04. - 1.05.2016 / godz. 20.00


POSŁUCHAJ UKRAIŃSKIE / Stary Klasztor, Purkyniego 1, Wrocław / Bilety: 3-dniowy karnet: 35 PLN* i 40 PLN**, Dakh Daughters: 20 / 25 PLN, Mariana Sadovska & Christian Thomé: 10 / 15 PLN / Gogodzy Gański: 15 / 20 PLN // 23-25.04.2016  / godz. wg kalendarza /


MUZYKA NA ULICY / ULICZKA LWOWSKA, Przejście Garncarskie / Wstęp wolny

2–30 kwietnia 2016
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9


Prezentacja szerokiego przekroju metod wykorzystywania szkła od projektowania przemysłowego po szkło artystyczne i związane z nim eksperymentalne zabiegi.

W ramach całorocznego projektu Szkło Około.

1 kwietnia 2016 – 9 kwietnia 2017
Görlitz, Wrocław


W ramach ekspozycji sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej miasta Görlitz przez ponad rok prezentowana będzie twórczość środowiska artystycznego Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

13 kwietnia 2016
Wrocław


Drużyny uczniów z całej Polski przygotowują się do udziału w olimpiadzie w trakcie roku szkolnego, pracując nad wybranym zadaniem. W trakcie spotkań rozwijają swoją kreatywność, umiejętność pracy zespołowej oraz twórczego rozwiązywania problemów.

1-2 kwietnia 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego


Performer – spełnianie i przekraczanie kondycji ludzkiej

„Performer to stan istnienia”. „Performer – z dużej litery – jest człowiekiem czynu. A nie człowiekiem, który gra innego”. To „człowiek poznania”, dzięki któremu świadkowie „wstępują […] w stan intensywności, gdyż – powiadają – czują jakąś obecność. A to dzięki Performerowi, który stał się mostem miedzy świadkiem a owym czymś. W tym sensie Performer to pontifex: czyniący mosty”.
Jerzy Grotowski: Performer.

1 kwietnia – 1 maja 2016
Przejście Garncarskie

Wydarzenie poświęcone będzie prezentacji Lwowa oraz współczesnej Ukrainy. W programie kino ukraińskie, dźwięki ze wschodu, przegląd
współczesnej sztuki ukraińskiej – Ukraiński Zriz, działać będzie ulica Lwowska – przez cały kwiecień w Przejściu Garncarskim na rynku wrocławskim zagości lwowski klimat poprzez specjalnie przygotowaną przestrzeń, dzięki aranżacjom scenograficznym będzie żywą opowieścią o klimatach Lwowa.

1 kwietnia, 15:00 
KLUBOKAWIARNIA LWOWSKA POD KLEPSYDRĄ
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
 

Wrocław i Lwów to miasta z «wielką» historią, z dziedzictwem porzucania i na nowo przyswajania, z traconymi bez żalu obrazami swej dawnej  (obcej) świetności i z nostalgią wspominające niegdysiejszą codzienność. Opowieści o nich przeplatane są rozmaitymi, często konkurującymi ze sobą, a nawet sprzecznymi narracjami, które podsycane są jeszcze kontrowersjami w obrębie indywidualnej i wspólnotowej pamięci.

1 kwietnia - 03 maja 2016
Kamienica / Rynek 25, Wrocław
Wstęp wolny
Otwarcie wystawy: 1.04.2016 / piątek / godz.17.00

Ukrajins’kyj Zriz
, czyli Ukraiński Przekrój to obraz ukraińskiej sztuki współczesnej powstały z przecięcia wielu warstw, ujawniający ukryte oblicze Ukrainy. Poszczególne warstwy: artystyczna, historyczna, społeczna, polityczna pokazują jak różnorodna i wielowątkowa jest najnowsza sztuka powstająca na Ukrainie. Na sześciu poziomach kamienicy Rynek 25 we Wrocławiu, od piwnicy aż po dach, powstała najobszerniejsza i najpełniejsza wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej – malarstwo, rzeźbę, instalacje, performans, wideoart oraz sztukę mediów cyfrowych zaprezentuje ponad pięćdziesięciu artystów z całej Ukrainy.

2-3, 6-10, 13-17, 20-24, 27-29 kwietnia 2016
Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21

Wstęp wolny

Wejściówki do odebrania w kasach kina na 5 dni przed każdym seansem
Wszystkie filmy rozpoczynają się o godz. 20.00.


Jedna z najstarszych kinematografii na wschodzie Europy, której najbardziej twórczy okres przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Pokaz około trzydziestu klasycznych i współczesnych ukraińskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych zrealizowanych m.in. przez S. Paradżanowa, J. Iljenkę, L. Osykę, K. Muratową, I. Podolczaka, S. Łożnicę, O. Sencowa.

2–10 kwietnia 2016
Seminarium praktyczne BodyConstitution


BodyConstutitution, seminarium praktyczne to warsztaty, treningi, spektakle i pokazy pracy z udziałem wybitnych artystów i mistrzów technik ruchowych reprezentujących odmienne tradycje i metody pracy z ciałem, takich jak: Tsuruzo Miyamoto Shihan i Piotr Masztalerz (aikido), Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair (kalarippajattu), Mestre Cobra Mansa (capoeira), Richard Shusterman (somaestetyka), Laurent Piemontesi (l’Art Du Déplacement), Daisuke Yoshimoto (butō), Savvas Stroumpos (metoda Theodorosa Terzopoulosa), Piotr Bursiewicz, Ives Lebreton i Jozef Frucek, oraz zespołów: Tomoe Shizune & Hakutobo, Teatr ZAR, Studio Matejka, Studio Kalari, Studio Dwóch Ścieżek i Jubilo.

KLUBOKAWIARNIA LWOWSKA POD KLEPSYDRĄ / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław /  Wstęp wolny

02-03.04.2016 // 06.04.2016 // 09.04.2016 // 14.04.2016 // 16-17.04.2016 // 21-22.04.2016 // 27.04.2016 // 29.04.2016 //  godz. 18.00


Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP / Wstęp wolny // 22.04.2016 // godz. 22.00

Pełny kalendarz wydarzeń: T U T A J

2-3, 9-10, 16-17 kwietnia 2016
Miejsce zajęć (w zależności od pogody):

KLUBOKAWIARNIA LWOWSKA POD KLEPSYDRĄ / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław / Wstęp wolny

ULICZKA LWOWSKA, Przejście Garncarskie / Wstęp wolny

W ramach Miesiąca Lwowskiego czeka nas także obszerny program edukacyjno-artystyczny od DAGADAN-y dla najmłodszych. Zarówno dzieci, jak i rodziców zapraszamy na trzy weekendy warsztatów, koncertów, prezentacji najciekawszych książek dla dzieci, spotkań z malarzami, lalkarzami, aktorami, muzykami, pisarzami i nowymi przyjaciółmi. Razem z Tarasem Prochaśką zastanowimy się Gdzie się podziało morze, a z Olą Krawczenko namalujemy pisanki. Będziemy tworzyć własne instrumenty z różnych części świata, poznamy tajniki tworzenia lalek-motanek, stworzymy własnego potwora techniką animacji plastelinowej i porozmawiamy z kosmitą UBU.

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL NATURA : warsztaty projektowe
Prowadzący : Jago van Bergen I Van Bergen Kolpa Architects i Fokke Moerel I MVRDV
Termin : 2-4 kwietnia 2016 r.
Miejsce: Siedziba DOIA (d. przedszkole na osiedlu WuWA), ul. Z. Wróblewskiego 18, Wrocław
Wstęp : bezpłatny I do udziału w warsztatach obowiązują zgłoszenia

SARP Wrocław zaprasza na weekendowe warsztaty projektowe „Wrocław Home Made. Food from the city” w ramach serii Duże A: Cyklu Natura, które odbędą się w dniach 2-4 kwietnia 2016 roku. Tutorami warsztatów będą Jago van Bergen z pracowni Van Bergen Kolpa Architects oraz Fokke Moerel z holenderskiego biura MVRDV. 

4 kwietnia 2016 – 27 maja 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego


Warsztaty artystyczne dla młodzieży: film, fotografia, sztuki plastyczne, muzyka, literatura. Zaproponowane przez młodzież projekty artystyczne mają być inspirowane filmami irańskimi.

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL NATURA : Farmy Miejskie (wykład)

Prowadzący : Dan Wood I WORK Architecture Company (USA)
Termin : 4 kwietnia 2016 r., godz. 18:00
Miejsce : Sala konferencyjna C-D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

1922.05.2016, Wrocław
Narodowe Forum Muzyki

Musica Electronica Nova [MEN] w wyjątkowym wydaniu pod tytułem Wzrastanie wpisuje się w ogólne hasło Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016: Przestrzenie dla piękna. Po raz pierwszy festiwal MEN zabrzmi i wzrośnie w nowych salach NFM.

816 kwietnia 2016
Narodwe Forum Muzyki


30. jubileuszowa edycja festiwalu obejmuje paraoperowe widowiska multimedialne, muzykę nową na dawnych instrumentach, instalacje, spotkania, konferencje. Wystąpią: Cellonet, defunensemble, LUX:NM, Musiques Nouvelles, {oh!} Orkiestra Historyczna, Orkiestra Symfoniczna NFM, Orkiestra Muzyki Nowej. Polska muzyka niejedno ma imię – w ramach festiwalu Musica Polonica Nova odkrywamy nowe i mniej znane dzieła polskich kompozytorów. Muzyka współczesna, eksperyment, wspaniała tradycja i nowe, odważne poszukiwania – wszystko spotyka się w naszym programie.

8 kwietnia, 18.00  

O tożsamości miejsc stanowią przede wszystkim ich mieszkańcy. Wrocław i Lwów z bagażem złożonej historii oraz dynamiką współczesnych przemian społeczno-kulturowych i politycznych są szczególnym wyzwaniem i zarazem wezwaniem do kształtowania miejskiej przestrzeni. Jak na to wezwanie odpowiadają? Jakie są źródła kulturowej różnorodności składającej się na oblicze współczesnych miast? 

8 14 kwietnia 2016
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wilekiego 19a, Wrocław

Jeśli kino hiszpańskie kończy się dla Ciebie na Almodovarze i Penelope Cruz, koniecznie zainteresuj się tym wydarzeniem!


Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii. Filmy, które znalazły się w programie festiwalu zabiorą nas w podróż po wielu regionach – od Katalonii po Galicję, od Kraju Basków po Baleary. W programie znajdą się zarówno najgłośniejsze hity kasowe ostatniego sezonu, jak i kameralne kino artystyczne. Pierwsze tytuły nowej edycji wkrótce. Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz AP Mañana.

Premiera: 8 kwietnia 2016
Scena Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol


Do realizacji autorskiego spektaklu została zaproszona jedna z najciekawszych twórczyń teatralnych, Agata Duda-Gracz.

9 kwietnia 2016 w godz. 11.00-18.00
BARBARA: infopunkt | kawiarnia | kultura


Cyber Akademia to międzynarodowy projekt rozwijający kompetencje medialne i komunikacyjne, dedykowany polskim i zagranicznym kadrom kultury. Głównym celem cyklu spotkań jest przygotowanie kadr kultury – menedżerów PR i social media, marketingowców, animatorów kultury, producentów wydarzeń kulturalnych, dziennikarzy, artystów – do świadomego korzystania z zasobów nowych mediów, używania najbardziej aktualnych narzędzi oraz tworzenia procesów ułatwiających komunikację i przepływ informacji.

12–14 kwietnia 2016
Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga Ostrowskiego Centrum Kultury


Sesja będzie towarzyszyć XV Przeglądowi Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Złożą się na nią spektakle, wykłady, rozmowy oraz warsztaty, które poprowadzą m.in. Anita Stefańska (UAM) oraz członkowie Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”.

Przegląd filmów towarzyszący Studenckiej Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Pokazy filmowe będą odbywać się w Kinie Nowe Horyzonty w każdy wtorek od 12 kwietnia do 10 maja. Wstęp bezpłatny, po odebraniu wejściówek w kasach Kina Nowe Horyzonty. Pierwszym transmitowanym filmem będzie "Śmietnisko". Zapraszamy na seans jutro o godz. 20.00.

14–24 kwietnia 2016

VoicEncounters wyrasta z przekonania, że głos jest narzędziem komunikacji przekraczającym język i różnice kulturowe. To spotkania poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowym realizacjom. Ich celem jest stworzenie wielowymiarowej przestrzeni, w której nastąpi spotkanie wielu kultur wokalnych z całego świata.

14 – 17 kwietnia 2016
Nardodowe Forum Muzyki
 

The European Festivals Association (EFA) to organizacja zrzeszająca festiwale muzyczne, baletowe, teatralne i interdyscyplinarne z Europy i innych części świata.

15 kwietnia, 18.00
KLUBOKAWIARNIA LWOWSKA POD KLEPSYDRĄ
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Wstęp wolny


Wrocław prezentuje siebie jako «miasto spotkań», Lwów zaś – jako metropolię «otwartą na świat». Ale czy te hasła, tworzące współczesną markę tych miast, odzwierciedlają realny charakter obu miejsc? Czy odpowiadają polityce rzeczywiście prowadzonej przez władze? Czy proklamowana otwartość miast podzielana jest przez ich mieszkańców? Obecność ksenofobicznych napisów na miejskich murach, aktywność radykalnych organizacji głoszących wykluczające innych poglądy, manifestacje pod rasistowskimi czy nacjonalistycznymi hasłami to codzienność nie tylko Wrocławia czy Lwowa, ale większości miast w Europie.

15 kwietnia 2016
BARBARA: infopunkt | kawiarnia | kultura

Wstęp wolny

Projekt Komiksofon - element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

WARSZTATY " Kreatywne projektowanie statków, mechów i pojazdów"
Jak przy pomocy paru prostych technik rozruszać swoją wyobraźnię i wyjść z twórczej niemocy.
Jak zaprojektować kosmiczny statek lub mecha nie tylko przy pomocy swojej wyobraźni ale również odrobiny szczęścia.

16 kwietnia 2016 godz. 18:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM


Muzyka wykonywana w siedemnastowiecznym Wrocławiu doskonale odzwierciedlała kosmopolityczny charakter ówczesnego „miasta spotkań”.  W programie kolejnego koncertu z cyklu 1000 lat we Wrocławiu odbywającego się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury nie zabraknie nawiązań do ówczesnego przenikania się kultur w stolicy Dolnego Śląska.

16 kwietnia 2016
Pod Pręgierzem na Wrocławskim Rynku


Już niedługo miastem zawładną dziwne i niewytłumaczalne postacie zatopione w miejski kosmos. Tylko wtajemniczeni Tropiciele nieoczywistości rozszyfrują tajemnicze znaki, których pozornie nic nie łączy.

18–24 kwietnia 2016
Kino Nowe Horyzonty


Przegląd podsumowujący całoroczną pracę dzieci tworzących filmy animowane na zajęciach w ośrodkach kultury. W 2016 roku w przeglądzie po raz pierwszy wezmą udział także uczestnicy zagraniczni. Wybrane filmy zostaną wydane na DVD. Po zakończeniu przeglądu filmy będą prezentowane również w innych miastach.

19 kwietnia o godz. 20.00
Synagoga pod Białym Bocianem


VoicEncounters/My Voice is My Country: Home – pieśni i opowieści Żydów Europy, koncert Bente Kahan (Norwegia/Polska)

20-24 kwietnia 2016
Kino Nowe Horyzonty

Między 20 a 24 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 4 edycja miejskiego festiwalu MIASTOmovie. Tematem tegorocznej odsłony będzie miejskie ID - tożsamość miast badana poprzez filmy dokumentalne poświęcone metropoliom z całego świata, spotkania z gośćmi i działania artystyczne.

 

21 kwietnia 2016 godz. 19:00
Ratusz, Sala Wielka


Wykonawcy:

Monika Wieczorkowska – sopran
Tomasz Dobrzański – flet podłużny
Henryk Kasperczak – lutnia, teorba
Mateusz Kowalski – viola da gamba
Marta Niedźwiecka – klawesyn, pozytyw

22 kwietnia 2016
Wrocław

Cykl warsztatów kreatywnego pisania dla zainteresowanych tworzeniem literatury uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieszkających we Wrocławiu i gminach aglomeracji wrocławskiej.

23 kwietnia 2016  w godz. 19.00-24.00
Różne miejsca we Wrocławiu
Wstęp wolny​

Europejska Noc Literatury – wieczorne czytania w nieoczywistych miejscach w przestrzeni miasta, w tym roku przede wszystkim w kościołach różnych wyznań. Znani polscy autorzy i osobowości świata kultury czytają fragmenty dzieł Williama Szekspira dla tysięcy wrocławian (z wyświetlanymi tłumaczeniami na angielski).

23 kwietnia 2016 – 22 kwietnia 2017
Wrocław


Dzięki temu niezwykle prestiżowemu tytułowi Wrocław dołączył do takich miast jak Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto i 23 kwietnia 2016 roku rozpocznie kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wyróżnienie to powiększy międzynarodową skalę naszych działań, urozmaici i wzbogaci rozmowę o różnorodności i tożsamości oraz wydłuży święto książki we Wrocławiu do kwietnia 2017 roku. W jego ramach idea „spotkania”, tak ważna dla literatury i czytelnictwa, wybrzmi jednocześnie we wszystkich językach świata.  

W ramach inauguracji Światowej Stolicy Książki UNESCO i specjalnej edycji IV. Europejska Noc Literatury Wrocław 2016 zapraszamy na wyjątkowe czytanie. W Barbarze usłyszymy fragmenty dzieł Szekspira przeczytane w brajlu przez osoby niewidome, pracujące w Instytucie Tyflologicznym PZN oraz w Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS. Polski Związek Niewidomych jest rzecznikiem równego dostępu do literatury dla wszystkich osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Główną Biblioteką Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, a także Działem Zbiorów dla Niewidomych tej biblioteki, lektorami nocnego czytania będzie grupa wybitnych brajlistów.

22 kwietnia, godz. 19.00
Przejście Garncarskie


Performance plenerowy prezentujący polskich pisarzy związanych ze Lwowem, m.in. Brunona Schulza, Stanisława Lema, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Mari Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej. Wystąpią aktorzy teatru Ad Spectatores. Pisarze będą zabawiać publiczność jako artyści uliczni, w rolach nawiązujących do ich życiorysów. Będą to rzeczy nieoczywiste i smaczne.
 

"Zaraza we Wrocławiu" ­– spotkanie wokół książki Jerzego Ambroziewicza

Zaraza we Wrocławiu, spotkanie wokół książki Jerzego Ambroziewicza z udziałem prof. Andrzeja Gładysza, dr. Jerzego Bogdana Kosa i Mariusza Szczygła

Prowadzenie: Michał Nogaś

24 kwietnia, godz. 18:00

Barbara, ul. Świdnicka 8 c, sala kultura

Wstęp wolny

26–28 kwietnia 2016
Aula Leopoldina, OSM im. K. Szymanowskiego


To już siódma wrocławska edycja festiwalu, poświęconego instrumentom dętym drewnianym. Obejmuje  koncerty, recitale, lekcje mistrzowskie i wykłady, wystawy instrumentów muzycznych i prezentacje.

26–30 kwietnia 2016
IMPART, Hala Stulecia, Narodowe Forum Muzyki, przestrzeń miejska, kluby muzyczne

52.edycja festiwalu Jazz nad Odrą, odbędzie się w terminie 26-30 kwietnia 2016 roku we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Bilety w sprzedaży od 10 marca. Odbywający się od 1964 roku we Wrocławiu festiwal Jazz nad Odrą to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, który pełni znaczącą rolę na rodzimej scenie muzycznej. Każdego roku wiosną prezentujemy najciekawszych artystów z kraju i zagranicy oraz wydarzenia jazzowe z całego świata z uwzględnieniem szerokiego spectrum gatunków jazzowych. Jednocześnie, od zeszłorocznej edycji staramy się łączyć dobrze znane tradycje muzyczne ze świeżą wizją naszego Dyrektora Artystycznego – Leszka Możdżera, wybitnego polskiego muzyka jazzowego.

26 kwietnia, 19 maja, 29-30 września, 20 listopada 2016
Sala koncertowa Liceum muzycznego, Wrocław, ul. Piłsudskiego 25


Inter>CAMERATA – orkiestra kameralna powstała wiosną 2013 r. we Wrocławiu za sprawą  Stowarzyszenia artystycznego Coolturlany Wrocław. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym formacji jest wrocławski dyrygent,  klarnecista i pedagog  – Jan Jakub Bokun.

Inter>CAMERATA stawia sobie za cel popularyzację mało znanej – zapomnianej, bądź jeszcze nie odkrytej – muzyki kameralnej i orkiestrowej, zapraszając do współpracy wybitnie utalentowanych muzyków młodego pokolenia, będących jeszcze często na początku swej artystycznej drogi. Projekty zespołu zakładają współpracę między artystami krajów sąsiednich – szczególnie Czech, Słowacji i Węgier oraz skierowane są w głównej mierze do publiczności, która nieczęsto obcuje z muzyką na żywo. Ważny aspekt działań orkiestry stanowi misja edukacyjna, realizowana m.in. poprzez otwarte próby generalne, w trakcie których prezentowane są fragmenty programu, połączone z niekonwencjonalną prelekcją, mającą przybliżyć publiczności instrumenty, style i formy muzyczne.

27 –30 kwietnia 2016
Narodowe Forum Muzyki


Projekt oparty na idei interdyscyplinarnego laboratorium (jazz, muzyka improwizowana, sztuki audiowizualne, performance) dla artystów wrocławskich oraz reprezentantów partnerskich festiwali z Niemiec, Belgii, Estonii, Luksemburga, Danii i Irlandii.

27-28 kwietnia 2016
Wrocław


Wydarzenia. Pomiędzy festiwalami. Raz w miesiący. W trakcie tygodnia. Współczczesny taniec i jazz. Z Berlina i ze świata. In Between Festivals to całoroczna konfrontacja artystycznych produkcji z Berlina pokazywanych we Wrocławiu we współpracy z wrocławskimi artystami.

28 Kwietnia 2016, godz. 19:00

Aula Ossolineum

ul. Szewska 37, Wrocław


Muzyka salonowa, fortepian i śpiew oraz dwaj kompozytorzy urodzeni we Wrocławiu to inspiracje kolejnego koncertu z cyklu "1000 lat muzyki we Wrocławiu".

28 maja 2016, godz. 16.00
Resistance – performance
Projekt Svei Duwe – niemieckiej artystki – to wspólne działanie performatywne, które odnosi się bezpośrednio do symboliki wody.

30 kwietnia 2016
Hala Stulecia, Narodowe Forum Muzyki, kwartał dzielnicy 4 wyznań, Rynek Główny, Teatr Capitol


Ze względu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 środowisko jazzowe Wrocławia postanowiło szczególnie uczcić Światowy Dzień Jazzu, dlatego 30 kwietnia odbędzie się szereg wydarzeń dedykowanych muzyce jazzowej.

30 kwietnia–1 maja 2016
Hala IASE


Cykliczne miejsce spotkań miłośników sztuki formowania roślin oraz gości i mistrzów z Japonii i innych krajów. Wystawa połączona jest z konkursem, wykładami i warsztatami.

1 maja 2016
Pergola Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław


Gitarowy rekord to inicjatywa Leszka Cichońskiego i zaprzyjaźnionych wrocławian, którzy co roku starają się zebrać jak najwięcej gitarzystów, aby wspólnie zagrać piosenkę „Hey Joe”.

2 maja - 3 maja 2016
Pergola, Hala Stulecia


Co roku w długi weekend w samym sercu Wrocławia występują zespoły z czołówek ogólnopolskich list przebojów, weterani scen rockowych i wschodzące gwiazdy. Ideą festiwalu oprócz prezentacji najlepszych artystów jest budowanie tożsamości młodych Polaków i świętowanie ważnych świąt (Święto Flagi, Święto Narodowe Trzeciego Maja) w radosnej atmosferze.

5 – 9 maja 2016
Synagoga Pod Białym Bocianem


Prezentacja wydarzeń podkreślających znaczenie jidysz i ladino – języków mniejszości żydowskich w Europie. W ramach projektu odbędzie się konferencja, warsztaty muzyczne i językowe oraz koncert Rosy Zaragoza i Bente Kahan oraz artystów z Hiszpanii i z Polski.

5 ­– 12 maja 2016
Kino Nowe Horyzonty


Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 7. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

5 maja 2016
Synagoga pod Białym Bocianem


Koncert młodych artystów z Sighet w Rumunii i z Wrocławia. Akompaniować im będą muzycy z wrocławskiego zespołu folkowego Chudoba.

7 maja 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Premiera spektaklu Twarze wg +++ (trzema krzyżykami) i Ciągu dalszego (KaDeWe) Helmuta Kajzara, scenariusz Iga Gańczarczyk, reżyseria Katarzyna Szyngiera, scenografia Juul Dekker, Scena na Strychu.

Od 7 maja do 10 czerwca oraz od 22 czerwca do 26 października

Otwarcie: 7 maja 2016
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki, foyer
Pasaż to korytarz dźwiękowo-świetlny dedykowany wspomnieniom dawnej muzyki i dźwięków Wrocławia. Miasto ma bardzo bogatą przeszłość kulturową, należało do kilku krajów i zawsze było uważane za ważne miejsce wymiany kulturalnej.

9 maja - 3 lipca 
​teren przed Dworcem Głównym we Wrocławiu i Potsdamer Platz w Berlinie.


Interaktywny projekt artystyczny będzie się równolegle odbywać w Berlinie i we Wrocławiu. Luneta jest wyposażona w nowoczesną technikę telekomunikacyjną, która pozwala na połączenie Berlina i Wrocławia w czasie rzeczywistym. Doskonałe umiejscowienie w obu miastach zaprosi przechodniów do przerzucenia mostu do drugiego miasta zarówno przy pomocy wizji jak i fonii.

8-15 maja 2016
Wrocław


Festiwal połączony z edycją specjalną Nagrody Poetyckiej Silesius, na który zaproszone zostaną największe polskie festiwale poetyckie: Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska, Międzynarodowy Festiwal Miłosza z Krakowa i Poznań Poetów. Wszystkie one zaprezentują we Wrocławiu swoje programy, by ukazać bogactwo światów poetyckich i różne sposoby ich doświadczania. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli spotkać się z wyjątkowymi formami rozmowy i spotkania z poezją, a nasi goście poznać charakterystyczne dla Wrocławia formy jej przedstawiania.

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL SPOŁECZNOŚĆ : Miejsce spotkań społeczności lokalnej (wykład)
Prowadzący : Giancarlo Mazzanti I El Equipo de Mazzanti (Kolumbia)
Termin : 9 maja 2016 r.
Miejsce : Sala konferencyjna C-D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

12 maja, godz. 19:00

Ratusz, Sala Wielka, Rynek 1, Wrocław

Sacrum et profanum

Wykonawcy:

Jan Tomasz Adamus – dyrygent
Capella Cracoviensis

Program:

Sacrum
T. Stoltzer Missa Summum
Anonim Manuskrypt skrzypcowy z Breslau
G.B. Fontana Sonata seconda ze zbioru Sonate a 1, 2, 3…
T. Hertell Beati omnes à 6
Profanum
M. Scacchi Voi volete ch’io mora, O come sei gentile, Ah dolente partita, Questa nova Angioletta – madrygały
G. Legrenzi Sonata a due Violini ze zbioru Sonate a due e tre…
F. Laurenzi Serenata à 5 e doi Violini e Chitarrone

23 lutego - 30 czerwca
Przegląd filmów czechosłowackiej Nowej Fali jest jednym z filarów filmowej części projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, potrwa od 23 lutego do 30 czerwca. W tym czasie w Kinie Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć skarby praskiej, bratysławskiej i warszawskiej Filmoteki, a także spotkać się ze słowackimi twórcami. Cena biletu: 6 zł

12 maja – 05 czerwca 2016
Barbara, ul. Świdnicka 8c


AIM (Artists’ Initiatives’ Meetings) to sieć inicjatyw artystycznych z jedenastu krajów europejskich: Bułgarii, Danii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji oraz Szwajcarii, łączących w sobie działania edukacyjne z wystawienniczymi.

13-15 maja 2016
Centrum Kultury Zamek


Dni Fantastyki są obecnie największą i jedyną organizowaną nieprzerwanie od tylu lat imprezą na Dolnym Śląsk poświęconą różnym odmianom fantastyki. Program wydarzenia składa się z bloków: literatury, komiksu, gier, nauki i technologii, filmów i seriali oraz linii tematycznych: Gra o tron, Gwiezdne Wojny, Manga i anime.

13-22 maja 2016
Teatr Muzyczny Capitol


Jeden z najstarszych polskich festiwali teatralnych i muzycznych. W 2016 wyjątkowo odbędzie się w maju. Ta edycja będzie poświęcona artystom europejskim, odbędą się też trzy gale piosenki, związane z historią Wrocławia: polska, niemiecka i lwowska.

13 maja | 30 czerwca 2016

 

Międzynarodowa wystawa prac i działań artystycznych poświęcona przekształceniom świata jako podporządkowanej technologiom informacji, podlegającej biotechnicznej zmianie istoty gatunkowej.

 

Miejsce: Centrum Sztuki WRO, podziemia Pasażu Pokoyhoff, Galeria PP, NMF, Synagoga, przestrzeń publiczna, lasy w obrębie Wrocławia

Organizator: Centrum Sztuki WRO

13 maja – 31 lipca 2016
Browar Mieszczański, Hubska 44


OSTRALE to międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal, który od 2007 roku prezentuje corocznie najnowszą sztukę w drezdeńskim Ostragehege: w pomieszczeniach byłego Erlwein –Schlachthofenembles. Wymiana artystyczna, przede wszystkim z bezpośrednimi sąsiadami, należy do najważniejszych punktów programu festiwalu.

Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
Warsztaty z Leonie Wahl: Improwizacja/kompozycja

Data: 14.05.2016

Godz: 16.30 – 19.30

Data: 15.05.2015

Godz: 15.00 – 18.00

14 maja 2016
Food stories recollected – instalacja multimedialna / performance / spotkanie

14 maja
Teatr Muzyczny Capitol


Wyróżnienie promujące dzieła i twórców polskiej poezji, fundowane przez miasto Wrocław, przyznawane jest corocznie w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.
 

„Zapomniane Miasto” to cykl 12 koncertów na 12 niezwykłych estradach – na klatkach schodowych oraz w podwórkach wrocławskich kamienic, na zabytkowych dworcach kolejowych i skwerach.

Przed nami drugi koncert z cyklu. Aleksandra Wasik zagra na wibrafonie. Zapraszamy 15 maja przy ul. Traugutta 106.

16 maja 2016 o godz. 20:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Czarna, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Projekt nawiązuje nazwą do serii koncertowej organizowanej w latach 1881–1909, kiedy w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się 116 tzw. koncertów historycznych.

W ramach cyklu koncertów 1000 lat muzyki we Wrocławiu publiczność co miesiąc będzie mogła się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze miasta. 

Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
Pokaz: 17 maja 2016
Godz: 19.00
Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych


Pokaz performance w wykonaniu Leonie Wahl Compensation Idem.

17–20 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki

Najważniejsze forum informacji i wymiany radiofonii publicznych w dziedzinie najnowszej twórczości kompozytorskiej odbędzie się po raz pierwszy w Polsce.

Środa – 18.05.2016, godz. 19:00, bilety: 20 zł
MiserArt
ul. Cybulskiego 35A, Wrocław

19 maja 2016
BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura (Świdnicka 8c)

Czwartek – 19.05.2016, godz. 20:00, bilety: 15 zł
MiserArt
ul. Cybulskiego 35A, Wrocław

SEQUOIA & Yuko Kaseki

 

19–22 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki, Zamek Książ

Debata Europejskiej Rady Muzycznej na temat: Muzyczne ojczyzny – nowe terytoria. Muzyczną oprawą forum będą koncerty festiwalu Musica Electronica Nova, występ wrocławskiej formacji Phonos ek Mechanes oraz muzyczne interludia folkowych śpiewaków i Tria Janusza Prusinowskiego.

19-22 maja 2016
Kino Nowe Horyzonty


Przegląd filmów o tematyce rowerowej, ukazujący kulturę cyklistów w Polsce i na świecie. Ponadto zorganizowane zostaną: wystawy prezentujące historię kultury rowerowej, debaty poświęcone sytuacji społecznej rowerzystów i kulturze jazdy, otwarte warsztaty mechaniki rowerowej, przejazd przez miasto i wolne konkurencje sportowe na wrocławskim torze kolarskim.

Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange

Pokaz we Wrocławiu : 20.maja 2016

Godz: 19.00
Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych


Anna Nowicka
,,Stany Wyśnione”

koncept, choreografia 
Anna Nowicka

wykonanie, współpraca artystyczna
Burkhard Körner, Aleksandra Osowicz, 
Weronika Pelczyńska

dramaturgia Eleonora Zdebiak

muzyka Wojtek Urbański

kostiumy Tanja Padan / Kiss the future

strona wizualna Aleksandra Osowicz

w dialogu z Bonnie Buckner

produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

przy wsparciu VARP – PA – Fundusz Wyszehradzki /
L1 association (HU), Hayka / hayka.eu, Centrum w Ruchu,
Fundacja Burdąg

21 maja 2016
Klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniegoo 1


Koncert zespołu Na Górze odbędzie się w ramach konferencji praktycznej będącej częścią projektu „Więcej niż teatr - Pełnoprawna Sztuka Osób Niepełnosprawnych + Beyond Therapy – konferencja praktyczna” współorganizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Nieznane światy - podróży, reportażu, mody, dźwięku, wojny, na lądzie, pod wodą, pod ziemią, ale też w Polsce - o tym będziemy rozmawiać na najbliższym Wachlarzu, który już 21 maja odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Fundacja KATARYNKA i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na cykliczne pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących pt: ADAPTER - Kino bez barier

KIEDY: Niedziela, 22.05.2016 r. godzina 16:00
GDZIE: Kino Nowe Horyzonty, K. Wielkiego 19 Wrocław
FILM: "Obce niebo" reż. Dariusza Gajewskiego (2015)
Bilety w cenie 6 zł/ osobę.

25 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki


Jedna z najlepszych orkiestra na świecie tym razem zagra w NFM pod kierunkiem słynnego brytyjskiego dyrygenta, na co dzień szefa artystycznego Royal Opera House. 

25 maja - 29 maja
Wrocław


Lublin wykreował swój program w inspirującym dialogu między wielokulturowym dziedzictwem, a wyzwaniami przyszłości. Sceną prezentacji stanie się – położona w samym centrum Wrocławia – ulica Karola Szajnochy. To właśnie na niej najwięksi i najbardziej znani lokalni artyści zbudują scenerię Lublina – unikalnego miasta inspiracji, w którym współczesność przeplata się z bogatą historią. Kilkudniowe widowisko odzwierciedlać będzie dialog tradycji z nowoczesnością poprzez interaktywne działania kulturowe oparte na spektaklach teatralnych, projekcjach filmowych, koncertach oraz pokazach sztukmistrzowskich.

25-26 maja 2016
Wrocław


Wydarzenia. Pomiędzy festiwalami. Raz w miesiący. W trakcie tygodnia. Współczczesny taniec i jazz. Z Berlina i ze świata. In Between Festivals to całoroczna konfrontacja artystycznych produkcji z Berlina pokazywanych we Wrocławiu we współpracy z wrocławskimi artystami.

25-29 maja 2016
Wrocław


Zjazd IX. Prowadzący: Arti Grabowski i Teatr Porywacze Ciał

„Dwuznacznie, cynicznie i poważnie”

Akademia Teatru Alternatywnego to projekt wszechstronnej, interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej, której celem jest podniesienie kompetencji animacyjnych, artystycznych i kulturotwórczych liderów alternatywnych zespołów teatralnych, wzmocnienie ich motywacji do działania na rzecz środowisk lokalnych oraz dostarczenie praktycznych narzędzi i umiejętności w zakresie metod pracy z zespołem. 

26 czerwca 2016, godz. 18.00
Narodowe Forum Muzyki

Sala Główna KGHM

Adres: Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

27–28 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki

Odbywająca się dwa razy do roku konferencja gromadzi przedstawicieli stowarzyszeń sztuk wykonawczych, organizacji pracodawców i federacji branżowych reprezentujących muzykę klasyczną, operę, teatr, taniec, a nawet sztukę cyrkową.

27-28 maja
Instytut im. Grotowskiego, Wrocław


W jaki sposób pamięć pierwszego, osobistego, dziecięcego świata jest obecna w przedstawieniach teatralnych? Co w nich jest przetworzeniem osobistych wspomnień i doświadczeń?

 

Data: 27 maja  2016

Miejsce:  BARBARA: infopunkt | kawiarnia | kultura (ul. Świdnicka 8c) Wrocław

Wstęp wolny

Ograniczona ilość miejsc

Zapisy: atutysztuki@gmail.com

Panel dyskusyjny: prowadzenie Roma Hurey z udziałem Elio Gervasi, Wicedyrektor IMiT Joanny Szymajdy i
Yukie Koji

27 maja 2016
CROSS – wystawa prac Svei Duwe i Fabiena Zocco

29.05 – 4.06.2016
Narodowe Forum Muzyki, Teatr Capitol

Festiwal różnorodności dziedzin sztuki, kultury, nowych miejsc koncertowych, publiczności i perspektyw oparty na pracy z dziećmi. W 2016 roku na zamówienie festiwalu zostanie skomponowana opera dziecięca, zaś MIŁOŚNIKÓW TAŃCA zapraszamy na program z Die Geschöpfe des Prometheus do muzyki Beethovena w choreografii Rose Breuss. To już VIII edycja festiwalu.

28 maja - 3 czerwca 2016
Wrocławski Teatr Lalek


Organizowany od 2013 r. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to tygodniowe święto sztuk performatywnych dla młodych widzów i ich opiekunów.

28 maja 2016
okolica Arsenału Miejskiego

Wstęp wolny
Organizator: Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza i ESK Wrocław 2016

AutoCegła to specjalne wydanie Magazynu Cegła w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Bibliopolis. 34. numer Magazynu będzie stanowił komplet naklejek magnetycznych na samochody i rowery.

Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange

 

Pokaz we Wrocławiu : 28.maja 2016
Godz: 19.00
Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych

 

Pink Mama Theatre
wykonanie:Sławek Bendrat
dramaturgia: Domink Krawiecki
solo - La Femme De Service


Twórczość Tadeusza Kantora odcisnęła na mnie bardzo duże piętno, kiedy ponad 15 lat temu po raz pierwszy zobaczyłem nagrania ze spektaklami Teatru Cricot 2. Oczarowała mnie swoista rzeczywistość, która wydawała się rządzić własnymi prawami, a oniryczny nastrój zbudowany z sekwencji nierealnych obrazów uświadomił mi, że sztuka nie zna granic.

Daty koncertów:
8.05.2016, 15.05.2016, 29.05.2016, 12.06.2016, 26.06.2016, 3.07.2016, 10.07.2016, 17.07.2016, 24.07.2016, 14.08.2016, 21.08.2016, 28.08.2016 o godz. 18:00

Odbywający się od maja do sierpnia cykl niedzielnych koncertów – niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych o zabarwieniu happeningowym, które są organizowane w „zapomnianych” wrocławskich przestrzeniach – na klatkach schodowych najpiękniejszych secesyjnych kamienic, w historycznych podwórkach, na zabytkowych dworcach kolejowych, terenach poindustrialnych. Wszędzie tam, gdzie zachowały się przede wszystkim przedwojenne obiekty architektoniczne.

Pokaz spektaklu w ramach Laboratorium Ruchu ESK 2016 Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange

TANZ COMPANY GERVASI
,,What kind of Animal is?”
Choreografia: Elio Gervasi
Asystent choreografa: Nicoletta Cabassi
Taniec/ choreografia: Yukie Koji, Hannah Timbrell, Alessandra Ruggeri, Yun Yeh, Dominik Feistmantl 
Muzyka/ kompozycja: Albert Castello
światło Design: Markus Schwarz
Management: Roma Hurey

31 maja - 5 czerwca 2016
Wrocław


Jedyny w Polsce festiwal literacki dla dzieci, młodzieży i rodziców, który popularyzuje literaturę i czytelnictwo przy użyciu innowacyjnych metod interdycyplinarnych i intermedialnych.

30 maja, godz. 20:00
Narodowe Forum MuzykiWykonawcy:
Semyon Bychkov – dyrygent 
Wiener Philharmoniker

31 maja 2016
BARBAR: infopunkt / kawiarnia / kultura (Świdnicka 8c)

15 czerwca 2016
Rynek


Wrocławska Książka Kucharska – rodzinne przepisy i historia powojennego Wrocławia od kuchni. 
Festiwal książki kulinarnej towarzyszący Europie na widelcu, jednej z najważniejszych wrocławskich imprez plenerowych.

3–5 czerwca 2016
Kościoły wrocławskie


Jedyny festiwal chóralny we Wrocławiu o charakterze konkursowym, promujący sakralną muzykę chóralną. W VI edycji Festiwalu zostanie przyznana nagroda GRAND PRIX w wysokości 10 000 zł dla najlepszego chóru festiwalu oraz inne nagrody o łącznej wartości 20 000 zł.

3 czerwca 2016
Rynek


Unikatowy zbiór domowych przepisów wrocławian, urozmaicony zdjęciami, opowieściami, wspomnieniami, to historia powojennego Wrocławia od kuchni, a także próba odpowiedzi na pytanie: czy w ogóle istnieje pojęcie kuchni wrocławskiej i w jaki sposób poprzez kuchnię buduje się tożsamość mieszkańców i samego miasta. Premiera z udziałem wszystkich autorów na scenie Europy na widelcu.
Wstęp wolny

4 czerwca 2016
CK Zamek Leśnica – park przypałacowy, Pl. Świętojański 1, Wrocław(www.zamek.wroclaw.pl)

Festiwal muzyczny łączący ze sobą wiele nurtów szeroko pojętej muzyki elektronicznej: house, minimal, nu disco czy techno. Poza aspektami muzycznymi dla publiczności przygotowane zostaną: specjalnie zaprojektowana i przygotowana scenografia wydarzenia, warsztaty muzyczne czy strefa dla dzieci.

4–18 czerwca 2016
Kino Nowe Horyzonty


Konkurs jest szansą zarówno dla profesjonalistów i amatorów na sprawdzenie się w tak wymagającym zadaniu, jakim jest zrobienie filmu w 48 godzin. Twórcy biorą udział w warsztatach, piszą scenariusz, a następnie kręcą film (od 4 do 7 minut).

4 czerwca 2016
Wrocław


Jedyna w Polsce nagroda literacka poświęcona tylko powieści sensacyjnej, kryminalnej lub thrillerowi, przyznawana w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław. Nagrodę w wysokości 25 000 zł funduje Prezydent Wrocławia. Jury przyznaje także honorową nagrodę za całokształt twórczości. Od trzech lat przyznawana jest też Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru.

Organizator: Wydawnictwo EMG
Wstęp za zaproszeniami
 

4 i 5 czerwca 2016 – pięć prapremier w dwa dni
Wrocławski Teatr Współczesny

 

CZYTANIA DRAMATÓW – dwudniowy festiwal najnowszych polskich sztuk we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 4 – 5 czerwca 2016 Pięć prapremier w dwa dni! Multimedia, muzyka na żywo, zaskakujące pomysły scenograficzne, a nawet prawdziwie teatralny posiłek. Niepowtarzalna okazja usłyszenia i obejrzenia kolejnych dramatów nadesłanych na konkurs STREFY KONTAKTU 2016. Tylko ten jeden raz! Na pięciu scenach prawie cały zespół WTW, studenci wrocławskiej PWST oraz gwiazda scen operowych Agata Zubel.

5 czerwca 2016
Wrocław

Organizowana w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów, Fundacja Czas Dzieci

Wstęp wolny

6–11 czerwca 2016
Wrocław (różne lokalizacje)


CampTogether Wrocław 2016 to:
•    międzynarodowy zjazd młodzieży szkolnej, w którym wezmą udział uczniowie szkół wrocławskich w raz ze szkołami partnerskimi z całej Europy,
•    wyjątkowa atmosfera współpracy międzynarodowej szkół, zacieśnianie więzi pomiędzy młodymi ludźmi z różnych krajów;
•    poznanie Wrocławia – miasta otwartego, różnorodnego, o ciekawej historii, unikatowych zabytkach – atrakcyjnego dla turystów z Polski i zagranicy;
•    działania kreatywne, nauka przez zabawę, młodzieżowe święto sportu, atrakcje artystyczne;

7 czerwca 2016
Wrocław


Literacki Budżet Obywatelski to program finansowania projektów związanych ze zwiększoną obecnością literatury w przestrzeni Wrocławia.

7 czerwca 2016
BARBARA: infopunkt / kawiarnia / infopunkt (Świdnicka 8c)

FESTIWAL BUDOWNICTWA
Odbudowa i Budowa
Tradycja. Postęp. Innowacyjność
czerwiec 2016 – wrzesień 2016

Organizator: Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
Patronat honorowy: JM Rektor Politechniki Wrocławskiej Prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski

8 czerwca – 31 lipca 2016
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 17.00

Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski

ul. Kazimierza Wielkiego 35

czynne: wtorek – piątek: 10.00 – 17.00, sobota – niedziela: 10.00 – 18.00

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Wystawa odkrywająca na nowo powstałą w pierwszej połowie XX wieku twórczość wrocławskiego artysty – Wacława Szpakowskiego, któremu należy się trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Rysunki tego pioniera abstrakcji, zbudowane z jednej nieprzerwanej linii, to piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy o charakterze wizualno-czasowym.

Gdzie: Wrocławski Teatr Współczesny
Helmut Kajzar

JAK TO DOBRZE, ŻE MAMY POD DOSTAKIEM

na podstawie +++ [Trzema krzyżykami] i Ciągu dalszego

Już w środę, 8 czerwca, odbędzie się koncert utworów skomponowanych przez Adama Bałdycha wokół głównych zagadnień muzycznych w „Liniach rytmicznych”, jak dynamika, forma, geometria, tempo i powtarzalność, wykonany przez duet Adam Bałdych – skrzypce i Per Oddvar Johansen – perkusja.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Muzeum Miejskie Wrocławia zapraszają na wystawę, która na zasadzie kontrapunktu towarzyszy monograficznej ekspozycji „Linii rytmicznych” Wacława Szpakowskiego, ojca Anny. Ukazuje dwa wątki twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, które przeplatają się ze sobą przez cały już 60-letni okres jej pracy artystycznej.

9-12 czerwca 2016
Centrum Kultury AGORA / Serbska 5a / Wrocław
www.ckagora.pl
bilety: 20 PLN – THE EX, 15 PLN – pozostałe koncerty
karnet
: 60 PLN – przedsprzedaż  / 80 PLN – od 1 dnia festiwalu

ART OF IMPROVISATION Creative Festival to projekt poświęcony sztuce improwizowanej podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Projekt poszerzony jest także o działania performerskie, taneczne i teatralne, oparte o improwizację. Najważniejszy punkt programu tworzą koncerty i performance mistrzów gatunku z Polski i zagranicy, przegląd i konkurs młodych improwizatorów, jam session, wystawa, projekcje filmowe, oraz wydarzenia towarzyszące w postaci warsztatów improwizacyjnych.

1012 czerwca 2016
Stadion Wrocław, Centrum Kultury Zamek


Największy w kraju Festiwal poświęcony promowaniu oryginalnych smaków piwa warzonego przez małe i średnie browary oraz potraw im dedykowanych. Poza częścią handlową uczestnicy mają okazję wziąć udział w warsztatach, szkoleniach, degustacjach, wystawach, konkursach oraz koncertach.
Organizator: Centrum Kultury „ZAMEK”
Współorganizator: Agnieszka Wołczaska-Prasolik (laureatka Złotego Chmielu 2013)
Wstęp wolny

10-12 czerwca 2016
Kino Nowe Horyzonty

Wstęp: wolny (wejściówki do odebrania w kasie kina od 6 czerwca 2016 r.).

Otwarty dla wrocławian festiwal połączony z prezentacją dzieł młodzieży, które powstały podczas warsztatów artystycznych.

10 czerwca 2016, godz. 18:00
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka oraz wrocławskie przedszkola


Warsztaty dla młodzieży oraz spektakl na podstawie scenariusza Zbigniewa Niedźwieckiego Ravicza. W projekcie również szkolenie dla nauczycieli. Już 10 czerwca o godzinie 18:00 we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka przy ul. Kuźniczej odbędzie się premierowy pokaz spektaklu pt "Nie wykluczam" w reż. Nataszy Sołtanowicz na podstawie scenariusza napisanego przez Zbigniewa Ravicza.

1016 czerwca 2016
Rynek


Na wrocławskim Rynku stanie średniowieczna osada, która będzie miejscem pokazów rzemieślniczych i unikatowego rękodzieła. Będzie można  spróbować specjałów kuchni litewskiej i poznać sposoby przygotowania tradycyjnych dań litewskich, stanowiących  przecież element  kuchni naszych mam i babć. Jarmarkowi towarzyszyć będą koncerty i pokazy filmowe.

11-12 czerwca 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Czytania performatywne sztuk nadesłanych na zamknięty konkurs dramaturgiczny wtw://strefy_kontaktu_dramat, zrealizowane przez młodych reżyserów w konkursie ofert.

11 czerwca 2016
Wstęp wolny

Flow jest wydarzeniem ukazującym historię budowy, zniszczenia i odbudowy miasta w XX wieku. Punktem centralnym projektu będzie rzeka Odra, płynny kręgosłup miasta, który przepływa przez jego historię, czasem w sposób przyjazny, innym razem ze złością. Odra i okoliczne parki, budynki i mosty znajdą się w centrum wielu wydarzeń performatywnych opowiadających historie XX-wiecznego Breslau/Wrocławia.

Malina Prześluga

GARNITUR PREZYDENTA
reżyseria, choreografia i teksty piosenek: Cezary Iber

scenografia i kostiumy: Michał Araszewicz

muzyka: Maciej Zakrzewski                      

projekcje wideo: Michał Jankowski

operator: Przemysław Brynkiewicz

inspicjentka, suflerka, asystentka reżysera: Katarzyna Krajewit

⇒MAPA FLOW

Strefa Smaków: Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny jest miejscem “Marmolady”! – polsko – niemieckiego projektu, skupiającego się wokół dżemu. Teatr der Jungen Welt z Lipska wraz z Wrocławiem przygotowali projekt “Marmolada” -  teatr, muzyka i opowiadanie historii, które skupiają się na pamięci smaku – wspomnieniach z domu, dżemach przygotowywanych przez nasze babcie na bazie przechowywanych przez nie przez lata przepisów! Przepisów i wspomnień z Polski i Niemiec. Przyjdźcie i zakosztujcie tych historii, posłuchajcie koncertu i weźcie udział w pysznym marmoladowym pikniku i podzielcie się swoimi opowieściami. Wydarzenie dla rodzin i miłośników smaków, które wywołują wspomnienia.

⇒MAPA FLOW

Strefa Szeptów: „Pewna Historia” –  od Placu Nowy Targ do Parku Słowackiego

Obszar tej strefy rozciąga się od Placu Nowy Targ przez Halę Targową, bloki w okolicach ulicy Frycza Modrzewskiego, plac przy Akademii Sztuk Pięknych, ulicę Purkyniego pomiędzy Hotelem Radisson a Muzeum Narodowym, plac przed Panoramą Racławicką aż do Parku Słowackiego.

⇒MAPA FLOW

Strefa Granic: Plac Uniwersytecki

Przestrzeń Placu Uniwersyteckiego poświęcona będzie historiom mieszkających w Polsce Ukraińców. Wokół przygotowanych specjalnie na tę okazję instalacji, wokół których widownia będzie mogła swobodnie się poruszać, odbywać się będzie kilkanaście performensów opracowanych i wykonanych przez osoby pochodzenia Ukraińskiego. Będziemy mogli posłuchać indywidualnych historii ujętych w niezwykłą formę, zajrzeć do niewielkich domów (na chwilę znajdziemy się w pełnej wspomnień ukraińskiej rzeczywistości!).  Wydarzenie pod kierownictwem i reżyserią Zofii Dowjat.

12–20 czerwca 2016
Instytut im. Jerzego Grotowsiego


Rezydencja obejmie pracę wewnętrzną zespołu kierowanego przez Thomasa Richardsa w domenie Sztuki jako wehikułu, prezentację spektaklu The Living Room, pokaz pracy w toku The Underground: Response to Dostoievski, a także spotkanie z Thomasem Richardsem, spadkobiercą Jerzego Grotowskiego, poświęcone historii poszukiwań Workcenter. 

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Fundacja KATARYNKA i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na cykliczne pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących pt: ADAPTER - Kino bez barier

KIEDY: Niedziela, 12.06.2016 r. godzina 16:00

GDZIE: Kino Nowe Horyzonty, K. Wielkiego 19 Wrocław
FILM: „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” reż. J. Majewski (2015)
Bilety w cenie 6 zł i 0 zł/ osobę.

Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
Teatr Tańca Zawirowania
„Wybieg”

Choreografia: Karolina Kroczak
Tancerze: Elwira Piorun, Szymon Osiński
Muzyka: Greg Haines, Bonnie Tyler, Byetone, Bryan Adams, Black

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL SPOŁECZNOŚĆ : Miasto dla pieszych (wykład)

Prowadzący: Kees Christiaanse I KCAPArchitects&Planners (Holandia)
Termin: 13 czerwca 2016 r.
Miejsce: Sala Audytoryjna WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp: bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

15–19 czerwca 2016
Teatr Brama w Goleniowie,
Teatr Kana w Szczecinie


Akademia Teatru Alternatywnego – realizowana w formie comiesięcznych, pięciodniowych zjazdów – to platforma rozwoju, wymiany doświadczeń oraz dialogu z mistrzami kilku pokoleń teatru niezależnego w Polsce. 

„Taniec, teatr, dokument”

16–19 czerwca 2016
Kino Nowe Horyzonty, restauracje, przestrzeń miejska


Kulinaria to dla Basków ważny element tożsamości kulturowej, a ich gastronomia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Ideą projektu jest zainicjowanie współpracy pomiędzy baskijskimi i polskimi szefami kuchni.

PROGRAM

16 czerwca – 18 sierpnia 2016
MSU Muzejsuvremeneumjetnosti, AvenijaDubrovnik 17, Zagrzeb, Chorwacja


Wrocław widziany przez pryzmat powstającej w nim sztuki. Wystawa poświęcona miastu od lat 60., kiedy zaczęli tu działać dwaj wielcy wizjonerzy: Jerzy Grotowski i Jerzy Ludwiński, aż po współczesność.

http://www.wroclaw2016.strefakultury.pl/szklo-okolo

 

WYSTAWA

16–22 czerwca 2016
Barbara, ul. Świdnicka 8c


Wielkie żarcie to wystawa-eksperyment, wystawa-happening; próba konfrontacji sztuki użytkowej z jej immanentną cechą – funkcjonalnością. To także gra z widzem, zaproszenie do faktycznego wejścia w świat sztuki użytkowej i czynnego z nią dialogu.

The Living Room – opus w wykonaniu Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards

16–18/06/2016
{czwartek–sobota} 19:00
Studio Na Grobli
W języku angielskim

Bilety: 25 zł

Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.

1718 czerwca 2016
Festiwal w plenerze

25 czerwca 2016
Browar Mieszczański


Coroczne święto sztuki niezależnej: koncerty, wystawy, spektakle, instalacje, rzeźba, fotografia, malarstwo, multimedia, pokazy mody, pokazy video art, performance, warsztaty, filmy, prezentacje sceny literackiej oraz propozycja wydarzeń dla najmłodszych. Większość z tych wydarzeń odbędzie się na pływających po Odrze statkach. Poza tym: 14 sal wystawowych, 200 artystów, 5 koncertów. Piwo na ławeczce i jedzenie z foodtrucka oraz wiele innych atrakcji. 

17–18 czerwca 2016
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk


Sesja VII kursu wiodącego OUP

Dr Joanna Krakowska Instytut Sztuki PAN

Zaangażowanie ponad teatr bywa doświadczeniem zarówno artystów, jak i badaczy i krytyków. Nie ma teatru niepolitycznego, są tylko różne definicje polityczności i różne formy politycznego uprawiania/opowiadania teatru.

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak
Wernisaż : 17 czerwca 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 18 czerwca do 4 września 2016 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Prezentacja wyjątkowo śmiałych realizacji i projektów Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak przyczyni się do wypełnienia luki w historii architektury XX w., w której dzieła powstające po wschodniej stronie żelaznej kurtyny wciąż pozostają na marginesie.

Projekt ZS, czyli prezentacja Szczecina i Pomorza Zachodniego we Wrocławiu, to nie tylko litery z tablic rejestracyjnych „Zachodniopomorskie” i „Szczecin” to także zamysł połączenia w jednym przedsięwzięciu działań z miasta i regionu.

18 czerwca 2016
Stadion Miejski
wstęp płatny 


500 wykonawców, blisko 30 tysięcy widzów i tylko jedna szansa, by zobaczyć wszystko na własne oczy. W sobotę 18 czerwca Opera Wrocławska wypełni Stadion Miejski wyjątkową feerią muzyki, śpiewu, światła i tańca. Superwidowisko „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show” będzie jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

Koncepcja: Ewa Michnik
Reżyseria: Waldemara Zawodziński, Ignacio García

 

Laboratorium Ruchu ESK 2016 - „Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange”

Pokaz we Wrocławiu : 18.06. 2016
Godz: 19.00
Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych

cieLaroque/Helene Weinzierl

,,Think Fish”

19 czerwca 2016
Wrocławski Park Przemysłowy DOZAMEL

Wydarzenie promujące muzykę z pogranicza różnych stylistyk. W programie m.in. premierowe występy Zapp 4 & Jan Bang, Miloopa, a także koncert Eklektik Orchestry inspirowany zagadnieniem relacji człowiek–maszyna.

Trzydzieści lat Workcenter. Retrospektywa – spotkanie z Thomasem Richardsem, spadkobiercą Jerzego Grotowskiego

19/06/2016 {niedziela} 18:00
Studio Na Grobli
W języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski

Wstęp wolny

19 czerwca

Park Szczytnicki, okolice Hali Stulecia

wstęp wolny

Przed nami Europejska Noc Literatury zorganizowana na specjalne życzenie czytelników. W związku z ogromnym sukcesem kwietniowej odsłony projektu, zorganizowanej w dniu przejęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO i w całości dedykowanej Szekspirowi – edycji, w której wzięło udział 13000 wrocławian, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 postanowiła zorganizować dogrywkę ENL. Będzie to okazja, by posłuchać w plenerowych zielonych przestrzeniach wrocławskiej Wielkiej Wyspy współczesnej prozy europejskiej w wykonaniu znakomitych aktorów.

20–26 czerwca 2016
Wrocławski Teatr Lalek


Wyjątkowe przedsiewziecie teatralne polegająca na wyłonieniu najlepszej komedii granej na polskich scenach. Projekt docelowo ma stać się jedną z wakacyjnych atrakcji Wrocławia, który dzięki temu może zostać letnią stolicą polskiej komedii. 

21 czerwca 2016
Centrum Sztuki Impart

Przedstawienie będzie unikalnym zestawieniem japońskiego tradycyjnego tańca i polskiej muzyki klasycznej (Chopin) oraz ludowej. Tokijyo Hanasaki zaprosiła do udziału w projekcie Hanę Umedę – polską tancerkę o japońskich korzeniach.

22–23 czerwca 2016

Cykl koncertów propagujący kulturę związaną z muzyką folkową, etniczną i jazzem. Głównym punktem będą obchody Nocy Świętojańskiej. W programie znajdują się koncerty, warsztaty i pokazy związane z tym słowiańskim świętem. Zespołem goszczący na Nocy Świętojańskiej będzie m.in Golec uOrkiestra.

22-23 czerwca 2016
Wrocław


Wydarzenia. Pomiędzy festiwalami. Raz w miesiący. W trakcie tygodnia. Współczczesny taniec i jazz. Z Berlina i ze świata. In Between Festivals to całoroczna konfrontacja artystycznych produkcji z Berlina pokazywanych we Wrocławiu we współpracy z wrocławskimi artystami.

22.07 – 24.07
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 42, ul. Serbska 5
Wstęp wolny

Festiwal Shogi – japońskich szachów składa się m.in. z publicznego pokazu japońskich szachów, w tym ich niezwykle przystępnej, dziecinnej wersji dobutsu shogi (zwierzątkowe shogi) oraz Pierwszych Otwartych Mistrzostw Polski Juniorów w Shogi.

1 lipca – 31 sierpnia 2016
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Wystawa prezentuje prace graficzne Marca Chagalla na tle europejskiej awangardy XX-tego wieku. Twórczość Chagalla, Braque’a, Caldera, Giacometti’ego, Legera, Massona, Mattisse’a, Miro, Picasso, Riopelle’a, Tapiesa i Ubaca znacząco przyczyniła się do przesunięcia granic w myśleniu o nowoczesnej sztuce. 

24–28 czerwca 2016
Hala Fabryki Automatów Tokarskich (FAT), ul. Grabiszyńska 261


Przegląd Sztuki SURVIVAL jest realizowanym od 13 lat wydarzeniem artystycznym prezentującym sztukę współczesną w przestrzeni publicznej Wrocławia.

2425 czerwca 2016
Nadbrzeża Odry, place Wrocławia


Festiwal, w trakcie którego wszystko zamieni się w nieskazitelną biel.

25 czerwca 2016, godz. 21:30
Plac Wolności


Koncert w Dniu św. Jana będzie jednym z najważniejszych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pomiędzy budynkiem wrocławskiej opery, pamiętającym czasy pruskie, a nowo oddanym Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu spotkają się angielski gitarzysta rockowy, wokalista i kompozytor David Gilmour, najbardziej znany jako długoletni członek grupy Pink Floyd, będący w trasie koncertowej ze swoim najnowszym solowym albumem i ceniony na świecie polski kompozytor i pianista jazzowy Leszek Możdżer. Niezwykłe spotkanie muzyków dwóch pokoleń, dwóch gatunków, dwóch instrumentów i dwóch ekspresji muzycznych będzie niezapomnianym muzycznym doznaniem. 

W ramach festiwalu odbędzie się czwarta edycja wystawy Midnight Show w galerii Dizajn BWA Wrocław. Tym razem opuszczamy galerię Dizajn BWA Wrocław, która do tej pory była sceną Midnight Show i przenosimy akcję na II piętro kamienicy przy Ruskiej 46A/13. Tam odbędzie się seans bez puszczania filmów: udział bierze 99 twórców, występuje 99 prac, odcinków jest 9. Jedynie czas Midnight Show pozostaje niezmienny, kuratorzy wystawy: Katarzyna Roj, Stach Szabłowski i Michał Grzegorzek zapraszają dziewięć razy, za każdym razem o północy, każdej nocy przez godzinę.

26 czerwca - 10 lipca 2016
dziedziniec wrocławskiego Arsenału

Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1997 roku i dzięki swojej niepowtarzalnej formule zyskał szerokie i wierne grono wielbicieli.

26 czerwca 2016
Muzeum Narodowe, Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1


Wystawa stała polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Pawilonie Czterech Kopuł

Pod koniec czerwca 2016 roku swoje podwoje otworzy Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którego siedzibą jest odrestaurowany Pawilon Czterech Kopuł w kompleksie wystawienniczym Hali Stulecia.

Architektura VII Dnia/Kościół. Piękno i Kicz
Wernisaż : 27 czerwca 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 28 czerwca do 28 sierpnia 2016 r.

Miejsce : Zespół Młynów Maria, ul. Wyspa Słodowa 9, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Strona www : 
www.architektura7dnia.pl

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana oraz RealCo Property Investment and Development zapraszają na wystawę Architektura VII Dnia.

Od 28 czerwca do 26 października 2016 roku.
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

pl. Wolności 1,
50-071 Wrocław
+48 71 342 20 01

Dźwiękowa ścieżka po Wrocławiu: odkrywanie muzycznego krajobrazu miasta.
Palimpsest to wciągająca podróż dźwiękowa po Wrocławiu. Istotę projektu stanowi alternatywna percepcja krajobrazu dźwiękowego w czasie rzeczywistym. Wyposażeni w system GPS i słuchawki zwiedzający mogą spacerować po centrum Wrocławia i odkrywać zróżnicowaną rzeczywistość dźwiękowych miejsc, które odwiedzają.

28 czerwca 2016
BARBARA: infopunkt / kawiarni / kultura (Świdnicka 8c)

30 czerwca – 31 lipca 2016
Wrocławskie Centrum Kongresowe – Hala Stulecia


„Biennale Młodej Sztuki Europejskiej” to międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Oryginalność prac, świeżość spojrzenia, intensywność przekazu, nurty i koncepcje istotne dla sztuki aktualnej zostaną przedstawione w ramach multimedialnej wystawy.

1–3 lipca
Wrocław–Poznań

Za fizyczny i metaforyczny punkt wyjścia dla obecności we Wrocławiu ESK Poznań uznaje ulicę... Poznańską. 

1–16 lipca 2016
Wrocław, Dolny Sląsk


Festiwal od ponad 12 lat zaprasza wyjątkowych artystów z całego świata, by zaprezentowali swoje tradycje artystyczne, obrzędy i rytuały.

1–3 lipca 2016
Wrocław

 

CZYM JEST BASK?

 

BASK powstał jako platforma dialogu między Wrocławiem a San Sebastian, siostrzanymi Europejskimi Stolicami Kultury 2016. To przestrzeń poszukiwań punktów wspólnych między polską i baskijską kulturą, miejsce twórczych działań i nauki praktycznych umiejętności artystycznych podczas warsztatów i akcji kulturalnych. Przez 3 dni każdego lata, jedna z zapomnianych przestrzeni Wrocławia staje się centrum dialogu i odkrywania kultury baskijskiej. Na tegoroczną odsłonę BASK zapraszamy w dniach 1-3 lipca do willi przy ul. Parkowej 1-3.

 

Tematem wiodącym Kontekstów 2016 jest emigracja (rzecz o tożsamości artysty) w rozumieniu themersonowskim (artysta jest zawsze na 
emigracji i nigdy na emigracji nie jest). Zadajemy pytania: Jak przebiega proces tworzenia się tożsamości artysty? Jakie czynniki ją kształtują? Jak istotną i deteminującą składową jest przynależność narodowa? Czy w dobie Uni Europejskiej przynależność narodowa utraciła na znaczeniu czy też przeciwnie - uległa wzmocnieniu? Artyści mieszkający i tworzący poza swoim krajem: na czym polega specyfika emigracji artystycznej? Emigracja przymusowa i emigracja dobrowolna. Emigracja wewnętrzna. Co daje, a co odbiera artyście fakt, iż działa w kontekście obcego kraju? Do udziału w festiwalu zapraszamy artystów „emigrantów” działających w różnych obszarach sztuki efemerycznej. Prezentujemy też dokumentacje, eksperymentalne realizacje filmowe, prowadzimy warsztaty z miejscową społecznością.

1 - 31 lipca 2016
Galeria Punta Begoña, Muelle Ereaga Kaia 3, Getxo, Hiszpania
1 - 11 września 2016
Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/13, Wrocław, Polska


Od 1999 roku zespół projektu "European Eyes on Japan" wraz z redakcją magazynu "Japan Today" zapraszają uznanych fotografów z różnych stolic Europy, aby sportretowali życie codzienne w Japonii. Projekt ma na celu ukazanie Japończykom ich własnego kraju oczami fotografów pełnych zupełnie nowej, nieoczekiwanej perspektywy artystycznej - pozbawionej tkwiących w kulturze japońskiej stereotypów, znaczeń i przyzwyczajeń. W 2016 roku Mikiko Kikuta, kuratorka tegorocznej edycji projektu zaprosiła do współpracy Jona Cazenave z San Sebastian oraz Łukasza Rusznicę z Wrocławia. Obaj fotografowie sfotografowali życie codzienne w prowincji Kagawa.

1 lipca - 10 sierpnia
Hala Stulecia


Marilyn Monroe & Marlena Dietrich są bohaterkami  tegorocznej wystawy zdjęć z kolekcji autorstwa Miltona H. Greene’a w Hali Stulecia. 
 

2 lipca – 1 sierpnia 2016
Mediateka


Festiwal odbywający się w Brnie, Ostrawie, Koszycach, Lwowie i Wrocławiu, gdzie organizuje go Miejska Biblioteka Publiczna. 

2 lipca – 11 września 2016
Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1


W okresie globalizacji i unifikacji artyści na nowo definiują miejsca, w których żyją i tworzą, nadając im tym samym nową tożsamość. Charakterystyczny klimat twórczy Wrocławia, wyłamując się z postępującej unifikacji, skłania do stwierdzenia, że geniusloci tego miasta manifestuje się najlepiej i najpełniej dziełami artystów tworzących tu od siedmiu dekad.

4–10 lipca 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Międzynarodowe spotkania szkół teatralnych z udziałem studentów i pedagogów m.in. z Wrocławia, Madrytu, Londynu, Moskwy, Aten i Sibiu. Zajęciom towarzyszą prezentacje filmów, prelekcje i spektakle. 

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL SPOŁECZNOŚĆ : Miejsce spotkań kultur (wykład)
Prowadzący : 
Takaharu Tezuka I Tezuka Architects (Japonia)
Termin : 4 lipca 2016 r.
Miejsce : Sala konferencyjna C-D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

6 lipca – 4 sierpień 2016
Galeria TEST, ul. Marszałkowska 34/50​ Warszawa


Krystyna Cybińska, Zbigniew Horbowy, Ludwik Kiczura. Pomiędzy Bielą a Czernią.
Seria sześciu wystaw zorganizowanych w warszawskiej galerii TEST zaprezentuje niektóre z najważniejszych tendencji we wrocławskiej sztuce ostatnich dziesięcioleci.

7 lipca 2016, godz. 20.00
Refektarz Ossolineum

ul. Szewska 37, Wrocław

SO 09.07, GODZ. 18:00

NFM - Sala Główna KGHM (Specjalne)

Wykonawcy:

José Maria Florêncio – dyrygent
Simona Houda-Šaturová– sopran
Mariusz Kwiecień – baryton
Zespół Instrumentalistów NFM

10 lipca 2016
Wrocław


Koncert Absolwentów Kolegium Abrahama Geigera w Poczdamie organizowany przez Fundację Bente Kahan.

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5a
Niedziela - 10.07 | Godzina 18:00


W ramach rozgrzewki przed festiwalem koncertowym "Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem" prezentujemy wyjątkowy projekt artystyczno-rodzinny angażujący dwa pokolenia wrocławskich artystów.

MoKaPP – Mobilny Katalizator Przestrzeni Publicznej
Termin : 11 - 26 lipca 2016 r.
Miejsce : Chojnów I Park Śródmiejski
Kuratorzy : Agata Gabiś, Karolina Jara, Michał Duda
Organizator : Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Promocji Sztuki Transformator

Pod tą może tajemniczą nazwą kryje się projekt realizowany w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, który łączy w sobie architekturę i animację kulturalną.

W lipcu i sierpniu Muzeum Pana Tadeusza zaprasza dzieci na dwa cykle warsztatów, we wtorki i czwartki.

„Obrzędy w ruchu i dźwięku”
13–17 lipca 2016
Teatr Brama w Strzelewie


Prowadzący: Per Spidra Borg (Stella Polaris), Oleh Stefan, Anna Zubrzycki

Wakacyjny cykl zajęć „Sztuka porusza” to pięć spotkań, podczas których skupimy się na poszukiwaniu i odnawianiu kontaktu z własnym ciałem w przestrzeni Muzeum Pana Tadeusza.

14-17 lipca 2016
Koalicja Miast: Łódź - Tkana Odnowa
„Złe miasto” – to określenie, które przywarło do Łodzi już na samym początku XX wieku. Łódź trudno pokochać. Jest inna, wymaga wysiłku poznania. Aby dostrzec jej piękno, trzeba pozbyć się stereotypowego myślenia, wniknąć w nią i doświadczyć.

#YOUAREAROSE (#JESTEŚRÓŻĄ) to przestrzeń dla wzajemnego poznania się. 14, 20 i 27 lipca o 16:00 zapraszamy do baraku w Barbarze przy Świdnickiej 8c na otwarte spotkania z przedstawicielami mniejszości zamieszkujących Wrocław: razem porozmawiamy i zastanowimy się nad tym, czym jest wspólnota. 29 lipca (16:00) wyruszymy na finałową paradę róż z Barbary do rynku.

To miejsce spotkań kinomanów przy słynnej ulicy Targowej w Łodzi. Przychodzą tu wszyscy, którzy mają ochotę zetknąć się z kinem odważnym , ciekawym i wartym uwagi. Tutaj odbywają się cykle filmowe, które mają zaskakiwać, prowokować do przemyśleń, dodawać otuchy, a przede wszystkim rozwijać odbiorców sztuki filmowej. Co miesiąc proponowane są nowe cykle tematyczne. Widzowie mogą obejrzeć zapomniane, jak i kultowe klasyki polskiego kina, a także etiudy i animacje studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zarówno repertuar, jak i panele dyskusyjne programowane są w duchu Festiwalu Kamera Akcja, który rok rocnzie odbywa się w Łodzi w październiku.

To miejsce spotkań kinomanów przy słynnej ulicy Targowej w Łodzi. Przychodzą tu wszyscy, którzy mają ochotę zetknąć się z kinem odważnym , ciekawym i wartym uwagi. Tutaj odbywają się cykle filmowe, które mają zaskakiwać, prowokować do przemyśleń, dodawać otuchy, a przede wszystkim rozwijać odbiorców sztuki filmowej. Co miesiąc proponowane są nowe cykle tematyczne. Widzowie mogą obejrzeć zapomniane, jak i kultowe klasyki polskiego kina, a także etiudy i animacje studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zarówno repertuar, jak i panele dyskusyjne programowane są w duchu Festiwalu Kamera Akcja, który rok rocnzie odbywa się w Łodzi w październiku.

To miejsce spotkań kinomanów przy słynnej ulicy Targowej w Łodzi. Przychodzą tu wszyscy, którzy mają ochotę zetknąć się z kinem odważnym , ciekawym i wartym uwagi. Tutaj odbywają się cykle filmowe, które mają zaskakiwać, prowokować do przemyśleń, dodawać otuchy, a przede wszystkim rozwijać odbiorców sztuki filmowej. Co miesiąc proponowane są nowe cykle tematyczne. Widzowie mogą obejrzeć zapomniane, jak i kultowe klasyki polskiego kina, a także etiudy i animacje studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zarówno repertuar, jak i panele dyskusyjne programowane są w duchu Festiwalu Kamera Akcja, który rok rocnzie odbywa się w Łodzi w październiku.

17 lipca 2016
Oratorium Marianum, Kościół Uniwersytecki, Kościół Św. Marcina, Kościół Św. Krzyża


Organostrada to cykl pięciu koncertów w dniu 17 lipca 2016 roku wpisuje się w sposób szczególny w wydarzenia muzyczne Europejskiej Stolicy  Kultury – Wrocław 2016.

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Przez cały 2016 rok do Wrocławia przyjeżdżać będą jazzowi muzycy i tancerze z Berlina. Po to by spotykać się z wrocławską publicznością i polskimi wykonawcami, w miejscach rozsianych po całym mieście. To ponad 30 wydarzeń, które odbędą się w takich miejscach jak MiserArt, Łokietka 5, Ośrodek Postaw Twórczych, ToTu, Firlej, Centrum Inicjatyw Artystycznych, Centrum Reanimacji Kultury i Bar Barbara.

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Przez cały 2016 rok do Wrocławia przyjeżdżać będą jazzowi muzycy i tancerze z Berlina. Po to by spotykać się z wrocławską publicznością i polskimi wykonawcami, w miejscach rozsianych po całym mieście. To ponad 30 wydarzeń, które odbędą się w takich miejscach jak MiserArt, Łokietka 5, Ośrodek Postaw Twórczych, ToTu, Firlej, Centrum Inicjatyw Artystycznych, Centrum Reanimacji Kultury i Bar Barbara.

21–31 lipca 2016
Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21,
Narodowe Forum Muzyki pl. Wolności 1


Festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach do Wrocławia sprowadzamy te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Codziennie od 21 do 31 lipca w Klubie Festiwalowym w Arsenale odbywać się będą wyjątkowe koncerty i DJ-skie sety. Jedną z gwiazd line-up'u jest kalifornijskie post-punkowe eksperymentalne trio Xiu Xiu, które zinterpretuje na żywo muzykę do kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Jednym z odkryć Arsenału 2016 z pewnością będzie inne amerykańskie trio - Ho99o9 i ich dynamiczny punkowo-noisowy show. Kolejny gość muzycznego programu Nowych Horyzontów to The Bug czyli Kevin Martin. Jeden z najbardziej znanych angielskich producentów wystąpi razem z Miss Red i Flowdanem.

Na Rynku klasyka i przeboje ostatniego roku

Bezpłatne pokazy na Rynku będą odbywały się codziennie o 22.00. W programie kilka najważniejszych filmów ostatniego roku m.in. Młodość Paolo Sorrentino, Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej, Skarb Corneliu Porumboiu, Widzę, widzę Veroniki Franz i Severina Fiali, czy Zupełnie Nowy TestamentJaco Van Dormaela.

Drugie ze ściśle wrocławskich wydarzeń Nowych Horyzontów to przegląd filmów i laureatów 2.wrocławskiej edycji międzynarodowego konkursu 48 Hour Film Project. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego ekipy filmowe wymyślają i piszą scenariusz, a następnie kręcą i montują krótkometrażowe filmy (4-7 minut) w ciągu tytułowych 48 godzin.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty pokazanych zostanie 10 autorskich, niekonwencjonalnych, poszukujących nowych form wyrazu filmów.

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym roku znalazły się tu filmy pokazujące, jak sztuka zazębia sie z życiem, a współcześni artyści zamieniają w działania artystyczne wydarzenia z własnej codzienności.

Moretti, Delbono, Erice, Kino Basków, Trzecie Oko - przeglądy i retrospektywy

Dwóch z zaproszonych mistrzów kina europejskiego będzie miało na Nowych Horyzontach swoją rozszerzoną retrospektywę. Jednym z nich będzie włoski reżyser Nanni Moretti - zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Europejskiej Nagrody Filmowej i wielu innych. Na jego rozpoznawalny styl składa się jedyna w swoim rodzaju mieszanka absurdalnego poczucia humoru, motywów autobiograficznych, zaangażowania politycznego i niechęci do establishmentu. Nowe Horyzonty przedstawią pełny przegląd dorobku tego urodzonego w 1953 roku filmowca - od filmów krótkich przez dokumenty po fabuły: wśród nich Dziennik intymny nagrodzony za reżyserię w Cannes, uhonorowany Złotą Palmą Pokój syna czy wymierzony w polityczny establishment Kajman.

W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego.

Uznani twórcy i laureaci festiwali

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie, oraz sekcji Ale kino+ dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina.

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Przez cały 2016 rok do Wrocławia przyjeżdżać będą jazzowi muzycy i tancerze z Berlina. Po to by spotykać się z wrocławską publicznością i polskimi wykonawcami, w miejscach rozsianych po całym mieście. To ponad 30 wydarzeń, które odbędą się w takich miejscach jak MiserArt, Łokietka 5, Ośrodek Postaw Twórczych, ToTu, Firlej, Centrum Inicjatyw Artystycznych, Centrum Reanimacji Kultury i Bar Barbara.

21,23 lipca 2016
Narodowe Forum Muzyki 


Opera z librettem noblistki Elfriede Jelinek i muzyką jednej z czołowych współczesnych kompozytorek Olgi Neuwirth w oryginalny sposób przetwarza kultowy już film Davida Lyncha.

We współpracy z ESK 2016 odbędą się też filmowe wydarzenia mające za bohatera właśnie Wrocław. Pierwsze z nich to premierowy pokaz dokumentalnego portretu tego miasta Wrocław od świtu do zmierzchu, zrealizowanego w ramach warsztatów przez międzynarodowy zespół studentów szkół filmowych.

27 lipca 2016
Kameralna Impart, ul. Mazowiecka 17​


Rakugo jest popularną w Osace i Tokio oryginalną japońską formą teatralną, opartej na opowieści snutej przez jednego, siedzącego na podwyższeniu aktora. Przedstawienie w języku japońskim będzie tłumaczone na wyświetlanych w tle slajdach.

 

27-28 lipca 2016
Wrocław


Wydarzenia. Pomiędzy festiwalami. Raz w miesiący. W trakcie tygodnia. Współczczesny taniec i jazz. Z Berlina i ze świata. In Between Festivals to całoroczna konfrontacja artystycznych produkcji z Berlina pokazywanych we Wrocławiu we współpracy z wrocławskimi artystami.

28–31 lipca 2016
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych


Celem zlotu jest uhonorowanie członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski w dziesięciolecie istnienia ruchu przez zaproszenie tysiąca z nich wraz z Instytutem Książki na wielkie wydarzenie artystyczne, „literacki Woodstock”, gdzie będą mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami, publicznych czytaniach i koncertach, poznać się i wymienić doświadczeniami.

2131 lipca 2016
Narodowe Forum Muzyki 


Jedyne w Polsce pokazy spektaklu Matthew Barneya River of Fundament, najnowszego, a zarazem największego projektu tego multidyscyplinarnego artysty: trzyaktowa opera opowiedziana językiem filmu, zawierająca również elementy performance’u, rzeźby i rysunku.

BOOK AID. ŚWIATOWY HYMN KSIĄŻKI. Niech zaśpiewają tłumy!

22 kwietnia 2017, godz. 12:00
Arkady Wrocławskie

31.07 | 7.08 | 14.08 | 21.08 | 28.08 | 3.09
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem to festiwal złożony z cyklu muzycznych spotkań z artystami, którzy zaprezentują bogactwo europejskiej muzyki żydowskiej. W tym roku tematem przewodnim są pieśni w językach jidysz i ladino.

Koncert inaugurujący Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem - Karsten Troyke & Daniel Weltlinger (Niemcy & Australia)

31.07.2016 Godzina 18:00 [ * WERNISAŻ - wydarzenie towarzyszące]
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem

ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Bilety: 25 zł (ulgowe) / 40 zł.
Możliwa rezerwacja: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23
Bilety dostępne w salonach EMPiK, na portalu Ticketpro oraz Biletin (www.biletin.pl)

W Leśnickim Parku trwają ostatnie próby do widowiska plenerowego "Królowa wróżek: Historia innego żołnierza" w reżyserii Michała Znanieckiego. Spektakl jest zwieńczeniem cyklu "Głos Wykluczonych", jaki Fundacja Jutropera wraz z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 prowadzą od czterech lat. W tym roku Michał Znaniecki sięgnął po nieznany tekst Kurta Vonneguta "Historia żołnierza" i połączył go z narracją szekspirowskiego "Snu nocy letniej", kładąc nacisk tym razem na wątki konfliktów wojennych dramatu, które stały się tłem do konfrontacji, rozważań, refleksji, komentarza... W głównej roli zobaczyć będzie można Michała Koterskiego.

1–7 sierpnia 2016
Wrocław–Gdańsk

Gdańsk odnosi się zarówno do wartości, które stanowiły o wielkości i rozwoju miasta przed wiekami, jak i tych, które nie tak dawno zadecydowały o nowym kształcie Europy. Otwartość, wolność i solidarność nabiera coraz nowych znaczeń, staje się trudnym i aktualnym wyzwaniem dla naszego kontynentu, państw, miast i pojedynczych ludzi.

4–14 sierpnia 2016
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Wrocław


Zlot adresowany przede wszystkim do organizacji skautowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej. W czasie tego przedsięwzięcia uczestnicy wezmą udział w warsztatach plastycznych, teatralnych czy rękodzielniczych.

5 sierpnia - 1 października 2016

Galeria Arteko, Donostia San Sebastian (www.artekogaleria.com)

 

Kieślowski, Miłosz, Kantor, Jędrusik, Lutosławski, Wojtyła, by wymienić tylko kilkoro największych. „Indywidualności polskie” to realizowany przez ponad dwadzieścia lat zbiór portretów autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego: subiektywny obraz polskiej inteligencji, przedstawiający czterdzieści cztery osobistości ze świata sztuki, muzyki, teatru, filmu, literatury czy polityki. Wystawę, realizowaną w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, można oglądać od 5 sierpnia do 1 października w San Sebastian, partnerskim mieście Wrocławia.

23 lipca 2016
Stadion Wrocław
30 lipca 2016
Katedra św. Marii Magdaleny
6 sierpnia 2016
Narodowe Forum Muzyki


Projekt Singing Europe jest kontynuacją projektów Śpiewającego Wrocławia i Śpiewającej Polski. W latach 2014-2016 pomysł rozszerzony jest na Europę. Ideę projektu stanowią międzynarodowe spotkania kilkudziesięciu chórów młodzieżowych Europy mające na celu współwykonania wspaniałych dzieł muzyki operowej, oratoryjnej i programów a cappella we współpracy ze światowej sławy artystami.

07.08.2016 Godzina 18:00
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Bilety: 25 zł (ulgowe) / 40 zł.
Możliwa rezerwacja: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23
Bilety dostępne w salonach EMPiK, na portalu Ticketpro oraz Biletin (www.biletin.pl)

8 sierpnia  4 września 2016
Instytut Jerzego Grotowskiego


"Spotkanie", czyli wspólna, polsko-irańska instalacja artystyczna, która odbędzie się 10 września 2016 r., o godzinie 18:00-22:00 w Kamienicy Rynek 25.

Warsztaty teatralne i spektakle prezentowane przez młodzież z Polski i z Iranu. Istotny w tej fazie będzie współudział i współodpowiedzialność młodzieży za kształt ostateczny spektaklu. To ich inspiracje, pomysły i tematy mają nadawać kierunek pracy artystycznej. Wykorzystując powstałe w poprzedniej fazie dzieła artystyczne, konstruować będziemy wspólnie scenariusz, scenografię i muzykę spektaklu.

W poniedziałek 22 sierpnia o godz. 12 rozpoczyna się sprzedaż i rezerwacja biletów na najnowszy spektakl Teatru Muzycznego Capitol „Liżę twoje serce” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Premiera 8 października 2016 na Dużej Scenie. Scenariusz napisali Tomasz Man i Agnieszka Glińska, muzykę skomponowali Marcin Januszkiewicz i Marcin Obijalski, scenografię i kostiumy zaprojektowała Magdalena Maciejewska, plakat - Ryszard Kaja.

10 sierpnia –​ 8 września 2016
Galeria TEST, ul. Marszałkowska 34/50​, Warszawa


Jedna z sześciu wystaw w warszawskiej galerii TEST prezentująca niektóre z najważniejszych tendencji we wrocławskiej sztuce ostatnich
dziesięcioleci.

Scena ulicy

Festiwal teatru ulicznego

 

11–14/08/2016 {czwartek–niedziela}

Rynek

Wstęp wolny

 

Festiwal teatru ulicznego w jego najlepszym, zaangażowanym społecznie wymiarze. Prezentacja najciekawszych, pełnowymiarowych spektakli mówiących o najboleśniejszych zakrętach historii współczesnej Europy.

11 Sierpnia 2016, godz. 20:00

Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław

22 Września 2016, godz. 19:00

Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław

Czw. 11 sierpnia
Teatr Novogo Fronta Zero
21:00 Rynek, plac Gołębi

Teatr Biuro Podróży Silence
22:00 Plac Solny

Pt. 12 sierpnia
Teatr Biuro Podróży Silence
21:00 Plac Solny

Teatr Ósmego Dnia Summit 2.0
22:00 Plac przed kościołem pw. św. Elżbiety, ul. św. Mikołaja

12-14 sierpnia 2016
Oleśnica

Festiwal OFCA
(Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny) to drugi największy festiwal cyrkowy w Polsce, promujący ideę cyrku współczesnego, jako odrębnej dziedziny sztuki, w której centrum stoi człowiek i jego niezwykłe umiejętności.

Summit 2.0
Spektakl Teatru Ósmego Dnia
12/08/2016 {piątek} 22:00

Plac przed kościołem pw. św. Elżbiety, ul. św. Mikołaja

Armia
Spektakl Teatru Akademii Ruchu
13/08/2016 {sobota} 21:00
Plac przed kościołem pw. św. Elżbiety, ul. św. Mikołaja

Carmen Funebre
Spektakl Teatru Biuro Podróży
13/08/2016 {sobota} 22:00
14/08/2016
{niedziela} 21:00
Plac Solny

 

Spektakl Carmen Funebre powstał w 1994 roku. Inspiracją dla tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców.

14.08.2016 godz. 21:00 [* FILM - wydarzenie towarzyszące o godz. 18:00]
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Bilety: 25 zł (ulgowe) / 40 zł
Możliwa rezerwacja: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23
Bilety dostępne w salonach EMPiK, na portalu Ticketpro oraz Biletin (www.biletin.pl)

Arka
Spektakl Teatru Ósmego Dnia
14/08/2016 {niedziela} 22:00
Rynek, plac Gołębi

15-21 sierpnia 2016
Arsenał Miejski, Wrocław

Katowice to miasto z bogatymi tradycjami muzycznymi i ogromnym potencjałem. Mają imponującą infrastrukturę, a przede wszystkim różnorodne i aktywne środowisko twórców. To także miejsce międzynarodowych spotkań muzyków i artystów, tworzących zupełnie nową, kulturalną jakość sztuki.

18–28 sierpnia 2016 
Katedra św. Jana Chrzciciela, Kościół Uniwersytecki, Ratusz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Aula Leopoldina, Oratorium Marianum


Festiwal poświęcony muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach, promujący muzyczne dziedzictwo Wrocławia. 

18 sierpnia – 22 sierpnia 2016
Kompleks Hala Stulecia


Największe w Polsce wydarzenie dla miłośników science fiction i fantasy. Jednym z głównych punktów programu jest wręczenie Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

18–21 sierpnia 2016
Kamieniec Ząbkowicki


Festiwal zorganizowany samodzielnie przez uczestników Akademii Teatru Alternatywnego, podczas którego zaprezentują się zarówno zespoły prowadzone przez uczestników Akademii, jak i zaproszeni goście.

Zjazd XIII Akademii Teatru Alternatywnego | 18-21.08
Kamieniec Ząbkowicki


Festiwal Teatralny „Mezalians” – w parze ze sztuką realizowany jest przez uczestników Akademii Teatru Alternatywnego.

19–28 sierpnia 2016
Zamek Topacz, Kino Nowe Horyzonty


Szkoła managerów filmowych oferująca warsztaty dla młodych ludzi z Europy Centralnej i Wschodniej, Azji Środkowej oraz republik kaukaskich.

19 sierpnia – 2 października 2016
wernisaż: 19 sierpnia, godz. 19:00

Awangarda ​BWA, 
ul. Wita Stwosza 32, Dizajn BWA, ul. Świdnicka 2-4 


Wystawa "Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016" bada zjawisko współdziałania i formowania się środowisk artystycznych. Stanowi przykład tego, co w kolektywnej sztuce ukraińskiej najciekawsze. Sztukę ukraińską we Wrocławiu będzie reprezentować ponad 25 grup artystycznych zza wschodniej granicy.

20 sierpnia 2016, godz. 20:00
Kompleks Hala Stulecia


Tradycyjnie już w trakcie Polconu przyznana zostanie przez uczestników konwentu Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, powołana do życia w 1984 roku.

23 sierpnia 2016 – 22 stycznia 2017
Muzeum Sztuki Współczesnej - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu  w Pawilonie Czterech Kopuł, Wystawowa


Kolekcja sztuki Ericha Marxa i historia Hamburger Bahnof (Dworca Hamburskiego) – Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie są ściśle ze sobą związane. Muzeum zostało otwarte w roku 1966 jako siedziba Galerii Narodowej zawierającej kolekcję Marxa. Kompleksowej rozbudowy ówczesnego budynku dworca dokonał architekt Josef Paul Kleihues, który poszerzył wschodnią część o galerię obrazów.

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem - Yiddishe Tango - Koncert Olgi Avigail & Tango Attack ze specjalnym udziałem Sławy Przybylskiej
21.08.2016 Godzina 18:00 | Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem | ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Bilety: 30 zł (ulgowe) / 50 zł
Możliwa rezerwacja: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23
Bilety dostępne w salonach EMPiK, na portalu Ticketpro.pl & www.biletin.pl

Przed połową XIII wieku inwazja Tatarów zrujnowała Królestwo Polskie. W nieszczęsnej bitwie pod Legnicą poległ śląski książę Henryk Pobożny.  Kilka lat później inwazja Turków wydarła Jerozolimę z rąk chrześcijańskich, dokonując krwawej rzezi w świętym mieście. Byt Królestwa Jerozolimskiego stanął pod znakiem zapytania. Na wieść o tej klęsce król Francji Ludwik IX Święty postanowił wyruszyć na krucjatę. Zorganizowana przezeń ratunkowa wyprawa zakończyła się, niestety, niepowodzeniem. Jego armia przepadła, ona sam zaś dostał się do niewoli. Mimo to jego niezwykła, honorowa postawa i autorytet, którym cieszył się także pośród muzułmanów – zapewniły Królestwu Jerozolimskiemu dalszy byt.

24-25 sierpnia 2016
Wrocław


Wydarzenia. Pomiędzy festiwalami. Raz w miesiący. W trakcie tygodnia. Współczczesny taniec i jazz. Z Berlina i ze świata. In Between Festivals to całoroczna konfrontacja artystycznych produkcji z Berlina pokazywanych we Wrocławiu we współpracy z wrocławskimi artystami.

26 sierpnia 2016
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka


Warsztaty dla dzieci, które w czasie lata zostają w mieście, zakończone pokazem na profesjonalnej scenie teatralnej i prezentacją prac plastycznych.  Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka aplikując do Europejskiej Stolicy Kultury, ustanowił jednym z priorytetów Kulturę przeciwko wykluczeniom.

27-29.08.2016 r.
Centrum Historii Zajezdnia

Festiwal Wrock for Freedom to koncerty muzyki rozrywkowej upamiętniające istotną rolę artystów w wyrażaniu oporu wobec totalitaryzmów, a także świętowanie 36. rocznicy powstania „Solidarności”. W tym roku koncerty będą towarzyszyć otwarciu wystawy stałej w Centrum Historii Zajezdnia. Wystąpią m.in.: The Klenczon Experience, TSA, Lady Pank, Illusion, Hunter, Sabaton.

27 sierpnia 2016
Stadion Wrocław


Koncert Rammstein należeć będzie do najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych tego roku w Polsce. Fani spodziewać się mogą niezapomnianego widowiska. Bezkompromisowe brzmienie gitar wzbogacone mechaniczną rytmiką syntezatorów i głębokim głosem Tilla Lindemana oraz efektami pirotechnicznymi stworzą unikalny spektakl.

Rosa Zaragoza & Ruso Sala (Hiszpania) & Bente Kahan (Polska/Norwegia) - Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem
Zapraszamy na koncert w ramach 10 edycji festiwalu - Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem!
28 sierpnia / godz. 18:00
Bilety: 25 / 40 zł

Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

Dostępne także w salonach EMPiK, Ticketpro oraz Biletin.pl (www.biletin.pl)
Muzyczne spotkanie z pieśniami jidysz i ladino.

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL ARCHITEKTURA : Mieszkanie w mieście (wykład)

Prowadzący : Nathalie de Vries I MVRDV (Holandia)
Termin : 29 sierpnia 2016 r.
Miejsce : Sala konferencyjna C - D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines
reżyseria Stephan Stroux

Spektakl, wystawy, instalacje, koncerty
31 sierpnia – 10 września
Dworzec Świebodzki

1–11 września 2016


Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2
Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/13
SIC! BWA Wrocław, pl. gen. Tadeusza Kościuszki 9/10
Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4
InfoPunkt Barbara, ul. Świdnicka 8c
Galeria Miejsce przy Miejscu, p. Strzelecki 12
IP Studio, ul. Ruska 46a
Galeria OKO, ul. św. Mikołaja 54/55
Galeria Tętno, ul. Jatki 12-13
Galeria Tkacka na Jatkach, ul. Jatki 19/24
Dolnośląskie Centrum Fotografii “Domek Romański”, pl. bpa Nankiera 8 
ART MAIN STATION by mia, Dworzec Gówny, ul. Piłsudskiego 105

1 – 4 września 2016 Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

1/09/2016, godz. 19:00 - spektakl polskiej grupy
2/09/2016, godz. 19:00 - spektakl irańskiej grupy
3/09/2016, godz. 17:00 - spektakl irańskiej grupy
godz. 19:00 - spektakl polskiej grupy
4/09/2016, godz. 17:00 - spektakl polskiej grupy
godz. 19:00 - spektakl irańskiej grupy

2–25 września 2016
Wernisaż 2 września 2016

Galeria ArtBrut. Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej
ul. Ruska 46 A


Wrocławska Galeria i Pracownia ArtBrut prowadzona przez Stowarzyszenie Świat Nadziei została zaproszona do projektu OpenHUB Europe. Partnerzy z Niemiec (OSTRALE–Zentrumfürzeitgenössische Kunst), Włoch (AssociazioneCulturaleArciEquinozio), Belgii (Netwerk – centrum voorhedendaagsekunst) i Polski (Stowarzyszenie Świat Nadziei) współtworzą interdyscyplinarną platformę współpracy w dziedzinie sztuki współczesnej.

3–18 września 2016
Narodowe Forum Muzyki


Jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Polsce. Program 51. edycji festiwalu, zatytułowanej Europa Cantans, będzie obejmował ważne europejskie dzieła w wykonaniu najwybitniejszych artystów. Od pół wieku Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans jest najważniejszym festiwalem muzyki klasycznej w tej części Europy. Przed laty był jedyną szansą spotkania za żelazną kurtyną artystów światowej klasy.

3 września | godzina 21:00

Alicia Svigals - światowej sławy skrzypaczka i współzałożycielka zespołu The Klezmatics – oraz pianistka Marilyn Lerner prezentują "Żółty paszport" -  niemy film z Polą Negri oraz z muzyką na żywo.

Tauron Dystrybucja wraz z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 i Narodowym Forum Muzyki prezentuje niepowtarzalne widowisko - Alchemię Światła. Taniec w powietrzu, trójwymiarowe i interaktywne animacje, wielopoziomowa scena, najwyższej klasy projektory multimedialne, dźwięk przestrzenny i główny bohater: budynek Narodowego Forum Muzyki –  to tylko zapowiedź wrażeń, jakie czekają widzów 3 i 4 września na Placu Wolności.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

4 września o godzinie 15:00 Alicia Svigals zaprasza do Synagogi Pod Białym Bocianem na otwarte, bezpłatne warsztaty mistrzowskie klezmerskiego instrumentarium. Rezerwacja miejsc: alternatives@fbk.org.pl

5–18 września {poniedziałek–niedziela}
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli


Rezydencja artystyczna Centre of Performing Arts MITOS.
Projekt realizowany we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Pafos 2017.

Celem grupy Mitos z Cypru jest przygotowanie oryginalnej, opartej na praktycznej analizie partii chóru, inscenizacji tragedii Ajschylosa Persowie w oryginalnym brzmieniu języka greckiego.

6 września–11 grudnia 2016
Kino Nowe Horyzonty


Przegląd laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej oraz pokazy filmów nominowanych w 2016 roku. Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszymi wyróżnieniami przyznawanymi na Starym Kontynencie, których ideą jest promocja kina europejskiego i europejskich twórców. To także podsumowanie mijającego roku w kinematografii europejskiej.

Wernisaż: 6 września 2016
Szewska Pasja – galeria uliczna ul. Szewska 27, Park Popowicki, ul. Legnicka 68‒70, ul. Hubska 35

 

Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu to projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej.

 

6 września, godz. 20:00
Odcinek 8 - "Życie tworzy żarty" (Stand-Up)

9–11 września 2016 
Lwów


Festiwal promujący współczesną kulturę polską w krajach Europy Wschodniej, inicjujący międzynarodową współpracę, wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także wzmacniający rolę kultury w procesach transformacji Ukrainy i całego regionu.
 

 

9 września, godz. 20:00
Odcinek 9 - "Śląska scena stand-up" (Stand-Up)

Początek września nie obniży temperatury w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po zakończeniu wakacji przy dźwiękach gitar Rammsteina w ramach Capital of Rock, przyjdzie czas na niezwykłe muzyczne przedsięwzięcie na placu Wolności. ESK Wrocław 2016 zaprasza 10 września na koncert MIUOSH x JIMEK x NOSPR w ramach Koalicji Miast dla Kultury.

14–18/09/2016 {środa–niedziela}
Goleniów, Teatr Brama
Prowadzący: Marek Chodaczyński i  Unia Teatr Niemożliwy, Marek Waszkiel 


Unia Teatr Niemożliwy (UTN) to teatr lalek dla dorosłych, stowarzyszenie skupiające profesjonalistów parających się sztuką teatru lalek. Istnieje od 1997 roku, realizuje spektakle własne oraz prezentuje i promuje spektakle innych twórców i grup działających w szeroko pojętym gatunku teatru lalek. 

15 września - 15 października 2016
Pasaż Pokoyhoff, ul. Św. Antoniego 2-4


Nasza teraźniejszość to nieustanne myślenie o przyszłości, planowanie, ciągłe przekraczanie granic, dążenie do doskonałości, długowieczność i nadludzkość. "BODY" skupia się wokół osi CIAŁA - tego jak jest postrzegane dziś, co dla nas znaczy, na co mu pozwalamy, jak je modyfikujemy, jak zmieniamy jego właściwości, co nas w nim fascynuje?

Kolekcja Joachima Wagenera
18 września 2016 – 15 stycznia 2017
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski


Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie. 

1922 września 2016
Wrocław

Jego Świątobliwość Dalajlama XIV już po raz trzeci odwiedzi Wrocław, uświetniając swoją obecnością obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dalajlama jest Honorowym Obywatelem Wrocławia i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL ARCHITEKTURA : Przestrzenie (nie) piękna (wykład)

Prowadzący : Anne Lacaton I Lacaton & Vassal (Francja)
Termin : 19 września 2016 r.
Miejsce : Sala nr 9 w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

20 września – 31 grudnia 2016
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5


Wystawa prezentuje kulturową wielobarwność i rangę Śląska sprzed kilku wieków. Pretekstem do przygotowania tego międzynarodowego wydarzenia muzealnego jest chęć przypomnienia, niemal całkowicie nieobecnego w świadomości Polaków i Ślązaków, jednego z najokazalszych i najwartościowszych dzieł sztuki.

2125 września 2016
Centrum Sztuki Impart, Barbara, parki i plenery Wrocławia, Dolny Śląsk, szpitale i hospicja


Wielkie Święto Dzieci i Sztuki dla dzieci. Spektakle sceniczne i plenerowe, warsztaty, czytanie bajek, słuchowiska teatralne, taniec, sztuka lalkarska, teatr cieni, musical. Duże formy sceniczne oraz kameralne produkcje nastawione na interakcje z widzami. 

22–24 września 2016 o godz. 16:00
Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, Grabiszyńska 56, 53-504 Wrocław

 

Asymmetry Festival organizowany jest we Wrocławiu od 2009 roku, a jego rdzeń programowy stanowi muzyka przekraczająca granice takich gatunków jak metal, rock, jazz, elektronika i pop. Publiczność może zobaczyć wyłącznie artystów bezkompromisowych, śmiało czerpiących z tradycji muzyki popularnej, stosujących najnowocześniejsze kompilacje brzmień. Wielu z zaproszonych artystów występuje w Polsce po raz pierwszy. Wrocławska impreza jest ważnym miejscem na europejskiej mapie niewielkich festiwali muzycznych. Miejscem, gdzie tworzone są trendy, spotykają się ze sobą kultury i konfrontują postawy osób ją kreujących. Tegoroczna edycja Asymmetry odbędzie się w dniach 22-24 września w Klub Firlej.

22–25 września 2016
Narodowe Forum Muzyki


Europejska Konferencja Jazzowa (European Jazz Conference) jest najważniejszym dorocznym spotkaniem jazzowych profesjonalistów w Europie, w szczególności producentów, prezenterów i organizacji wspierających jazz. Dawniej znane jako Walne Zgromadzenie European Jazz Network, od 2014 roku wydarzenie odbywa się pod nazwą Europejskiej Konferencji Jazzowej i obecnie jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną w nim uczestniczyć. 

22 września 11 grudnia 2016
Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław


Wim Wenders, niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik, realizujący filmy od czterech dekad, należy do najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Jego dzieła nagradzane były najważniejszymi nagrodami. Od 2006 roku jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. W programie retrospektywy pokazanych zostanie około trzydziestu filmów.

24–25 września 2016
hala sportowa ZSO nr 3


„Spotkanie z japońskimi sztukami walki.
Część otwarta dla publiczności to pokazy sztuk walki oraz możliwość obserwowania samych turniejów, a także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy japońskiej broni, strojów i warsztaty kaligrafii.

 

17 - 25 września 2016
Kino Nowe Horyzonty


Ogólnopolski festiwal pokazujący piękne i wartościowe kino dla dzieci. Jest to spotkanie z unikatowymi w naszym kraju filmami nakręconymi specjalnie dla nich, opowiadającymi o dzieciach i świecie, który je otacza, szanującymi ich wrażliwość i inteligencję w sposób, który porusza i wyzwala wyobraźnię.

reż. Krzysztof Czeczot
W spektaklu Krzysztofa Czeczota Gwiazda aktor owładnięty obsesją tekstu, roli, z którą całkowicie się utożsamia. Człowiek samotny, niespełniony, znajdujący się na skraju rozpaczy i szaleństwa, „ciało świecące pozornie”, ciało świecące światłem odbitym, światłem które wygasło, to człowiek skazany na wieczne nienasycenie, na istnienie „zawsze tylko na podobieństwo”.

28-29 września 2016
Wrocław


Wydarzenia. Pomiędzy festiwalami. Raz w miesiący. W trakcie tygodnia. Współczczesny taniec i jazz. Z Berlina i ze świata. In Between Festivals to całoroczna konfrontacja artystycznych produkcji z Berlina pokazywanych we Wrocławiu we współpracy z wrocławskimi artystami.

Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm​                
Wernisaż
: 29 września 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 30 września 2016 r. do 23 marca 2017 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Wystawa będzie poświęcona modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa w okresie międzywojennym. Najważniejsze przykłady architektonicznych osiągnięć środowiska lwowskiego tego okresu złożą się na obraz jednego z głównych centrów nowoczesności II RP.

Dwa krańce Europy, dwie różne kultury, dwa wyjątkowe wrześniowe wieczory.

W ramach cyklu Inter>CAMERATA w Europejskiej Stolicy Kultury Stowarzyszenie Coolturalny Wrocław przygotowało portugalsko-polski festiwal muzyczny Portuguese nights, który odbędzie się w dniach 29–30 września 2016 roku.

1 października 2016 - 8 stycznia 2017
Ludwig Múzeum, Komor Marcell u. 1, Budapeszt, Węgry


Wrocław widziany przez pryzmat powstającej w nim sztuki. Wystawa poświęcona miastu od lat 60., kiedy zaczęli tu działać dwaj wielcy wizjonerzy: Jerzy Grotowski i Jerzy Ludwiński, aż po współczesność.

25, 30 stycznia, 6 lutego, 3, 10, 15, 24 października 2016
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5

„Muzeum Marzeń” to spektakl złożony z ośmiu performansów wystawianych we wnętrzach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Każda scena jest efektem przenikania się malarstwa, literatury, teatru, muzyki i tańca.

Projekt "protoCIAŁO" to działanie taneczne celebrujące indywidualność, włączające w twórcze działanie tancerzy pełnosprawnych oraz osoby o ograniczonej mobilności, niewidomych i słabowidzących, a także seniorów. Takie miasto przyszłości jest o krok od nas: już dziś coraz większy nacisk kładziony jest przecież na to, by nasze miejsca życia były przyjazne nie tylko dla osób pełnosprawnych, ale i tych o ograniczonej mobilności.

Laboratorium  Ruchu ESK 2016  Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange

Gwiazda światowej sceny tańca na podsumowanie projektu  Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange:  Chris Haring i jego zespół  Liquid Loft

49 października 2016 
Narodowe Forum Muzyki, Kino Nowe Horyzonty, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA


W październiku 2016 odbędzie się 9. edycja Avant Art Festival – jednego z najważniejszych spotkań ze sztuką awangardową i eksperymentalną w kraju. Avant Art Festival to nie tylko projekt muzyczny, w jego programie swoje miejsce znajdują także instalacje dźwiękowe, spektakle taneczne i teatralne, projekty wizualne wizualne, filmy, projekty edukacyjne oraz koncerty. 

5–9 października 2016
Wrocław

Organizowane przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji święto krótkiej prozy, prezentujący krótkie formy narracyjne, prowokujący do interakcji i wymiany doświadczeń między autorami a publicznością.

6 październik 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Premiera Odchodzenia według utworów Tadeusza Różewicza, scenariusz, opracowanie muzyczne i reżyseria Paweł Miśkiewicz, scenografia Barbara Hanicka, Duża Scena.

6-9 października 2016
Wrocławski Teatr Współczesny


Pierwsza odsłona festiwalu. Pokazane zostaną spektakle na podstawie utworów Kajzara, Karpowicza, Różewicza z repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz premiery, które powstały w koprodukcji Wrocławskiego Teatru Współczesnego z innymi teatrami w konkursie ofert wtw:// stefy_kontaktu_koprodukcje

6 Października 2016, godz. 19:00

Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław

6 października po raz siódmy wystartuje cykl Polish Cinema for Beginners. W tym sezonie – odbywającym się pod hasłem POLISH YOUTH – pokażemy pięć filmów portretujących życie polskiej młodzieży na przestrzeni dekad. Filmem otwarcia 7. sezonu będzie "Iluminacja", gościem pierwszego pokazu - jej reżyser, Krzysztof Zanussi.

Projekt Wrocławskiego Teatru Współczesnego STREFY KONTAKTU 2016 w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury obejmuje między innymi koprodukcje oraz własne realizacje sceniczne tekstów Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza, a także konkurs dramaturgiczny i prezentację na scenie najnowszych sztuk polskich autorów niemal od razu po ich napisaniu.

710 października 2016
Koncert (prawykonanie): 9 października 2016
Kościół pw. Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim


Barwne, wielokulturowe wydarzenie, którego inspirację stanowią korzenie muzyki kilku narodów. Współistnienie „muzycznych światów” dokona się w kompozycji Henryka Jana Botora na chór, zespół instrumentalny i solistów.

Historia Żołnierzy Wyklętych w końcu trafiła na teatralne deski. Spektakl „Inka”, jak mówią twórcy, to hołd, próba zrozumienia niezłomności, ale przede wszystkim artystyczny apel pamięci, który wywołuje do tablicy teatralne środowisko.

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA' 2016
Termin : 7–14 października 2016 r.
Miejsce : Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, miasta Dolnego Śląska
Wstęp : wstęp wolny (na część wydarzeń obowiązują zapisy), projekcje filmowe biletowane
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/dofa/

8 października 2016, godz. 17:00
WCK Hala Stulecia


MUDEJAR ENSEMBLE Ślady Al-Andulus w Hiszpani w ramach festiwalu PAX ET BOBUM PER MUSICAM
Koncert w ramach festiwalu, którego idea „pokój i dobro przez muzykę” nawiązuje do myśli św. Franciszka z Asyżu, ambasadora pokoju, jak też do filozofii dążenia ku dobru poprzez piękno muzyki i wnętrz.

 

8 października 2016, godz. 20:00
Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
⇒ BILETY

10 – 16 października 2016
Wrocław

Festiwal kreujący pozornie nieprzystające do siebie wydarzenia i łączący je w unikatowy sposób – gry miejskie, slamy, happeningi,i koncerty ze spotkaniami autorskimi, dyskusjami poświęconymi literaturze, kulturze i sztuce oraz konferencjami i lekcjami dla młodzieży. Tegoroczna edycja festiwalu zostanie poświęcona problemowi granicy.

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL ARCHITEKTURA : Future now (wykład)

Prowadzący : Hani Rashid I Asymptote Architecture (USA)
Termin : 10 października 2016 r.
Miejsce : Sala audytoryjna WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

10–14 października 2016
Wrocławskie Centrum Kongresowe Hala Stulecia


Pięciodniowy cykl spotkań, warsztatów i prezentacji poświęconych edukacji historycznej. Ich adresatami będzie zarówno młodzież, jak i edukatorzy. W jego trakcie zostaną zaprezentowane niestandardowe metody przekazywania wiedzy, takie jak: gry planszowe, komiksy, słuchowiska, filmy czy gry terenowe.

12 października 2016 – 12 listopada 2016
Galeria SiC, Plac gen. T. Kościuszki 9/10
otwarcie: 17 października 2016, godz. 19:00

 

Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

13 października - 10 listopada
wernisaż: 13 października, godz. 18:00
Art Main Station by mia, Dworzec Główny PKP, Wrocław


Wszystko, co w młodej polskiej sztuce współczesnej najciekawsze i najbardziej inspirujące. Ponad 20 artystów, których prace wybrano z blisko 200 nadesłanych portfolio, zaprezentuje swoją twórczość podczas wystawy Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna.

14 października – 14 listopada 2016
Kino Nowe Horyzonty


Przegląd brytyjskich filmowych adaptacji dzieł Szekspira, przygotowany przez British Council w 400. rocznicę śmierci dramaturga. Ekranizacje znanych i mniej znanych sztuk, różnorodne stylistycznie, od dużych produkcji z udziałem gwiazd, po filmy niezależne (od Hamleta L. Oliviera po The Angelic Conversation D. Jarmana). Wydarzenie towarzyszące Olimpiadzie Teatralnej.

14 października – 13 listopada 2016
Teatr Polski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
wstęp płatny


Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców z całego świata. Inicjatorzy Olimpiady Teatralnej – grecki reżyser Theodoros Terzopoulos oraz grecka Minister Kultury i zarazem pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury Melina Mercouri – wraz z komitetem założycielskim powołali ją do życia w 1993 roku w Delfach. Do tej pory odbyło się sześć edycji, a każda z nich miała inną myśl przewodnią. Wśród miast-gospodarzy znalazły się: Delfy (1995, Tragedia), Shizuoka (1999, Dając nadzieję), Moskwa (2001, Teatr dla ludzi), Stambuł (2006, Poza granicami), Seul (2010, Sarang. Miłość i człowieczeństwo) oraz Pekin (2014, Marzenie).

14 Października 2016, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM,

Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

W ramach cyklu koncertów "1000 lat muzyki we Wrocławiu" publiczność co miesiąc może się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze miasta. W kolejnym koncercie w ramch cyklu pt. " W Alpach" przed publicznością zaprezentują się:

Nurt główny

14 października – 13 listopada 2016
 

Do nurtu głównego zaproszeni zostali: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, którzy zaprezentują zarówno spektakle już docenione, jak i premiery oraz koprodukcje przygotowane z okazji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

15 – 31 października 2016
Galeria Arttrakt

otwarcie: 17 października 2016, godz. 20:00


Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival. Rokrocznie autor wystawy odbywającej się w Galerii Arttrakt podczas Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” wskazuje studenta uczelni artystycznej – z wydziału czy kierunku związanego ze szkłem artystycznym – który jego zdaniem zasługuje na przedstawienie szerszej publiczności. 

15 października – 31 października 2016
Galeria BB, ul. Jatki 3-6

otwarcie: 18.10.2016, godzina 20.00

Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

15 października 2016
Teatr Muzyczny Capitol


Najważniejsza nagroda w dziedzinie prozy polskiej i twórczości tłumaczonej na język polski, przyznawana corocznie pisarzom z Europy Środkowej, podejmującym tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszającym do refleksji i pogłębiającym wiedzę o świecie innych kultur.

15–31 października 2016
Galeria Sztuki SOCATO, Plac Solny 11

otwarcie wystawy: 18.10.2016, godzina 17.00 

Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

15 października –10 listopada 2016
Galeria KAPRYSY

otwarcie: 19 października 2016, godz. 19:00


Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.
 

10 października – 10 listopada 2016
Galeria Tętno

otwarcie: 18 października 2016, godz. 20:00


Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.
 

15 października – 10 listopada 2016
Galeria Versus

otwarcie: 18 października 2016, godz. 20:00


Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

15 października – 10 listopada 2016 
Galeria TYC ART

otwarcie: 18 października 2016, godz. 19.00

 

Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

 

15–19 października 2016
Olimpiadę Teatralną rozpocznie święto dolnośląskiego i wrocławskiego teatru, nieograniczonego w swoich gatunkach. W trakcie pięciu dni na wszystkich scenach Wrocławia, nie tylko teatralnych, będzie można zobaczyć trzydzieści siedem spektakli, m.in. z Bielawy, Dzierżoniowa, Legnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry oraz Wrocławia. W programie znajdą się propozycje dla dzieci i dorosłych, spektakle repertuarowe oraz produkcje teatrów niezależnych. Nie zabraknie też widowisk cyrkowych, plenerowych czy muzycznych. Prezentacje zostaną ułożone w kilka linii programowych.

15 października –10 listopada 2016
Sala Sesyjna,Dworzec Główny, ul. Piłsudskiego 105, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu - Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności, ul. Generała Romualda Traugutta 19


Wystawy w ramach Play with Glass – European Glass Festival odbywają się jako element całorocznego projektu Szkło Około.

 

15 października – 11 listopada 2016

W trakcie Olimpiady wystąpią również artyści związani od wielu lat z Instytutem Grotowskiego.

Wystawa na jubileusz 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek
Wernisaż: 15 października / 17:00

Wystawę będzie można zwiedzać do 15 stycznia 2017.

Kurator: Sylwia Ryś

Projektant: Arkadiusz Ślesiński

16 października 2016
AULA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ UL. WYBRZEŻE WYSPIAŃSKIEGO 27, o godzinie 19:00


Pierwsze powojenne wykonanie Muzyki uroczystej Hermanna Matzke we Wrocławiu, a następnie na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle, będzie owocem współpracy młodych artystów z Polski i Niemiec. Młodzi muzycy przygotują dzieła symfoniczne Johannesa Brahmsa, Karola Lipińskiego oraz utwór Weihemusik. Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu. 

17–24 października 2016
Wrocław


Najstarszy na świecie festiwal monodramu organizowany od 1966 roku. Spotkania to konfrontacja najlepszych polskich spektakli jednego aktora z teatrami z różnych stron świata. W 2016 roku festiwal będzie obchodził pięćdziesięciolecie.

17–31 października 2016
Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności – Akademia Sztuk Pięknych

otwarcie: 18 października 2016, godz. 12:00


Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

październik - grudzień 2016
warsztaty: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
debata: Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura, ul. Świdnicka 8c


„blind.wiki” to interaktywny projekt społeczny oparty na wymianie doświadczeń pomiędzy osobami niewidomymi a widzącymi mieszkańcami Wrocławia. Celem jest stworzenie nieoczywistej mapy miasta i wywołanie publicznej debaty.

18 października – 11 grudnia 2016
Wersnisaż i ogłoszenie zwycięzców: 21.10, godz. 19:00
Wystawa konkursowa: BWA Wrocław-Galerie Sztuki Współczesnej ul. Wita Stwosza 32


Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem cyklicznym, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie najpełniejszej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców. Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.

17 października – 10 listopada 2016
Dworzec Główny, Sala Sesyjna


Wystawa główna w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

18 października – 16 listopada 2016

Wystawa stworzona w oparciu o materiały z archiwum Olgi Tokarczuk. Ukaże wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek, mało znane zdjęcia wykonane podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także  w sytuacjach mniej oficjalnych. Ciekawym uzupełnieniem będą z pewnością fotografie zrobione przez samą pisarkę.

20–25 października 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli


Projekt w ramach programu Masters in Residence, którego cel stanowi realizacja we Wroclawiu pobytów twórczych artystów zagranicznych. Jego wyjątkowość polega na zaangażowaniu wybitnych twórców, m.in. Petera Brooka, Eugenio Barby czy Anatolija Wasiljewa i stworzeniu warunków dla przygotowania spektakli w ich reżyserii.

20 października, godz. 19:00
50. WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
BF Impart 2016, ul. Mazowiecka 17
scena kameralna

według Andrzeja Szczypiorskiego


 

GUITAR MASTERS 2016
Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy

21-29 października 2016; 15-16 listopada 2016

Sezon jesienny jest zarezerwowany dla sześciu strun. W ramach XIX edycji Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+ we Wrocławiu rozegra się bitwa najlepszych gitarzystów z całego świata, a to za sprawą międzynarodowego konkursu GUITAR MASTERS 2016.

21–27 października 2016
Instytut im. Jerzego Grotowskiego


Linia programowa Olimpiady Teatralnej, na którą złożą się prezentacje teatralne z udziałem niepełnosprawnych artystów. W programie znajdą się spektakle takich zespołów, jak: Monster Truck (Niemcy), VerTeDance (Czechy), Compagniel’Oiseau-Mouche (Francja), Teatr 21, Teatr CHOREA, a także spotkania z twórcami.

21 października – 5 grudnia 2016r.
Muzeum Współczesne Wrocław, Plac Strzegomski 2

Muzeum Współczesne Wrocław po raz pierwszy w Polsce przedstawia oryginalną twórczość Zbigniewa Gepperta, twórcy koncepcji cub’artu, autora projektów graficznych, pisarza i autora komiksów.  

21 października 2016, godz. 19:00
50. WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

BF IMPART, ul.Mazowiecka 17
scena teatralna
bilety: 40 zł

DOROTA STALIŃSKA

Aleksy Tołstoj
ŻMIJA
reżyseria scenografia i kostiumy: Dorota Stalińska