Zgłoś uwagę

David Gilmour w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Legendarny gitarzysta Pink Floyd wystąpi z trzydziestoosobową orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Zbigniewa Preisnera i Leszkiem Możdżerem.


David Gilmour wyrusza w światowe tournée pod hasłem "Rattle That Lock"’. 26 stycznia 2016 roku ogłoszono szczegóły specjalnego występu artysty na Placu Wolności we Wrocławiu. Koncert, zorganizowany z okazji roku Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu rozpocznie się 25 czerwca o godz. 21:30 (bramy koncertu zostaną otwarte od godz. 19:00). Dla słuchaczy przygotowano około 20 tysięcy miejsc. Bilety zostały wyprzedane.

Największe wydarzenie chóralne 2016 – BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY!

Singing Europe, największy event z muzyką chóralną w tej części Europy, rozpocznie się 23 lipca o godz. 18.00 na Stadionie Wrocław koncertem Najsłynniejsze piosenki europejskie.

Cyklicznie od 14 stycznia 2016 do 8 grudnia 2016
Ratusz – Sala Wielka; Oratorium Marianum; Muzeum Architektury; Aula Ossolineum; Kościół Uniwersytecki; Kościół Ewangelicki; Aula Leopoldina; Narodowe Forum Muzyki

W ramach cyklu koncertów 1000 lat muzyki we Wrocławiu publiczność co miesiąc będzie mogła się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze Wrocławia. Będzie to również doskonałą okazja, aby poznać świat odmiennych konwencji kulturowych i obyczajowych miasta, którego historia była wyjątkowo burzliwa i zmienna.

15-17 stycznia 2016
Narodowe Forum Muzyki, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA


Trzydniowy projekt Mercouri/Xenakis to wydarzenia organizowane przez Fundację Avant Art z okazji Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, na które składają się koncerty, wystawa oraz spektakl. Prezentowane w dniach od 15 do 17 stycznia wydarzenia poświęcone będą twórczości Iannisa Xenakisa – jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów muzyki współczesnej oraz Meliny Mercouri – greckiej aktorki i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury.

20 stycznia 2016, godz. 11:00
Hala Orbita

Wydarzenie dla jednostek oświatowych i kulturalnych Wrocławia i okolic, uczestnictwo po rejestracji

20 stycznia 2016 r. we Wrocławiu zabrzmiały takty Marszu San Sebastian – w ten symboliczny sposób dzieci i młodzież Wrocławia i Aglomeracji Wrocławskiej włączyły się w Tamborradę, obchody święta patrona baskijskiej Donostii (San Sebastian), miasta, które w 2016 jest razem z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury.

4-7 lutego 2016
Klub Eter; Akademia Ruchu (ul Ruska 47-48a); Centrum Konferencyjne przy Terminal Hotel (ul. Rakietowa 33); Kino Nowe Horyzonty


Prezentacja kultury Kuby – wydarzenia muzyczne, taneczne i filmowe z udziałem światowej sławy artystów z tego kraju. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie wybitny wokalista, sonero Mayito Rivera.

13–14 lutego 2016
Narodowe Forum Muzyk


Projekt oparty na idei interdyscyplinarnego laboratorium (jazz, muzyka improwizowana, sztuki audiowizualne, performance) dla artystów wrocławskich oraz reprezentantów partnerskich festiwali z Niemiec, Belgii, Estonii, Luksemburga, Danii i Irlandii.

 

18 lutego, godz. 19:00
Oratorium Marianum
plac Uniwersytecki 1, Wrocław


Joseph Freiherr von Eichendorff, jeden z największych obok Johanna Wolfganga Goethego i Friedricha Schillera poetów romantycznych, związany był z ziemią śląską...

18 lutego, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki


Lang Lang niewątpliwie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnego świata pianistycznego. Charyzmatyczny artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku trzech lat. Szybko zaczął publicznie występować, przekonując do siebie coraz to większe rzesze słuchaczy.

2–4 March 2016
K. Lipiński Academy of Music in Wrocław / Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

A conference devoted to the early Silesian musical culture, musical culture of the 20th and 21st centuries and Silesian musical folklore. The conferences in the "Traditions of Silesian Musical Culture" cycle are addressed to historians, music theoreticians and ethnomusicologists, whose research work focuses on the widely understood issues related to the Silesia.

18 marca 2016, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki, sala Główna KGHM

Budapest Festival Orchestra
to jeden z cieszących się największymi sukcesami zespołów na międzynarodowej scenie muzycznej, wymieniany w pierwszej dziesiątce orkiestr świata.

1922.05.2016, Wrocław
Narodowe Forum Muzyki

Musica Electronica Nova [MEN] w wyjątkowym wydaniu pod tytułem Wzrastanie wpisuje się w ogólne hasło Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016: Przestrzenie dla piękna. Po raz pierwszy festiwal MEN zabrzmi i wzrośnie w nowych salach NFM.

816 kwietnia 2016
Narodwe Forum Muzyki


30. jubileuszowa edycja festiwalu obejmuje paraoperowe widowiska multimedialne, muzykę nową na dawnych instrumentach, instalacje, spotkania, konferencje. Wystąpią: Cellonet, defunensemble, LUX:NM, Musiques Nouvelles, {oh!} Orkiestra Historyczna, Orkiestra Symfoniczna NFM, Orkiestra Muzyki Nowej. Polska muzyka niejedno ma imię – w ramach festiwalu Musica Polonica Nova odkrywamy nowe i mniej znane dzieła polskich kompozytorów. Muzyka współczesna, eksperyment, wspaniała tradycja i nowe, odważne poszukiwania – wszystko spotyka się w naszym programie.

14 – 17 kwietnia 2016
Nardodowe Forum Muzyki
 

The European Festivals Association (EFA) to organizacja zrzeszająca festiwale muzyczne, baletowe, teatralne i interdyscyplinarne z Europy i innych części świata.

16 kwietnia 2016 godz. 18:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM


Muzyka wykonywana w siedemnastowiecznym Wrocławiu doskonale odzwierciedlała kosmopolityczny charakter ówczesnego „miasta spotkań”.  W programie kolejnego koncertu z cyklu 1000 lat we Wrocławiu odbywającego się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury nie zabraknie nawiązań do ówczesnego przenikania się kultur w stolicy Dolnego Śląska.

21 kwietnia 2016 godz. 19:00
Ratusz, Sala Wielka


Wykonawcy:

Monika Wieczorkowska – sopran
Tomasz Dobrzański – flet podłużny
Henryk Kasperczak – lutnia, teorba
Mateusz Kowalski – viola da gamba
Marta Niedźwiecka – klawesyn, pozytyw

26–28 kwietnia 2016
Aula Leopoldina, OSM im. K. Szymanowskiego


To już siódma wrocławska edycja festiwalu, poświęconego instrumentom dętym drewnianym. Obejmuje  koncerty, recitale, lekcje mistrzowskie i wykłady, wystawy instrumentów muzycznych i prezentacje.

26–30 kwietnia 2016
IMPART, Hala Stulecia, Narodowe Forum Muzyki, przestrzeń miejska, kluby muzyczne

52.edycja festiwalu Jazz nad Odrą, odbędzie się w terminie 26-30 kwietnia 2016 roku we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Bilety w sprzedaży od 10 marca. Odbywający się od 1964 roku we Wrocławiu festiwal Jazz nad Odrą to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, który pełni znaczącą rolę na rodzimej scenie muzycznej. Każdego roku wiosną prezentujemy najciekawszych artystów z kraju i zagranicy oraz wydarzenia jazzowe z całego świata z uwzględnieniem szerokiego spectrum gatunków jazzowych. Jednocześnie, od zeszłorocznej edycji staramy się łączyć dobrze znane tradycje muzyczne ze świeżą wizją naszego Dyrektora Artystycznego – Leszka Możdżera, wybitnego polskiego muzyka jazzowego.

26 kwietnia, 19 maja, 29-30 września, 20 listopada 2016
Sala koncertowa Liceum muzycznego, Wrocław, ul. Piłsudskiego 25


Inter>CAMERATA – orkiestra kameralna powstała wiosną 2013 r. we Wrocławiu za sprawą  Stowarzyszenia artystycznego Coolturlany Wrocław. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym formacji jest wrocławski dyrygent,  klarnecista i pedagog  – Jan Jakub Bokun.

Inter>CAMERATA stawia sobie za cel popularyzację mało znanej – zapomnianej, bądź jeszcze nie odkrytej – muzyki kameralnej i orkiestrowej, zapraszając do współpracy wybitnie utalentowanych muzyków młodego pokolenia, będących jeszcze często na początku swej artystycznej drogi. Projekty zespołu zakładają współpracę między artystami krajów sąsiednich – szczególnie Czech, Słowacji i Węgier oraz skierowane są w głównej mierze do publiczności, która nieczęsto obcuje z muzyką na żywo. Ważny aspekt działań orkiestry stanowi misja edukacyjna, realizowana m.in. poprzez otwarte próby generalne, w trakcie których prezentowane są fragmenty programu, połączone z niekonwencjonalną prelekcją, mającą przybliżyć publiczności instrumenty, style i formy muzyczne.

27 –30 kwietnia 2016
Narodowe Forum Muzyki


Projekt oparty na idei interdyscyplinarnego laboratorium (jazz, muzyka improwizowana, sztuki audiowizualne, performance) dla artystów wrocławskich oraz reprezentantów partnerskich festiwali z Niemiec, Belgii, Estonii, Luksemburga, Danii i Irlandii.

28 Kwietnia 2016, godz. 19:00

Aula Ossolineum

ul. Szewska 37, Wrocław


Muzyka salonowa, fortepian i śpiew oraz dwaj kompozytorzy urodzeni we Wrocławiu to inspiracje kolejnego koncertu z cyklu "1000 lat muzyki we Wrocławiu".

30 kwietnia 2016
Hala Stulecia, Narodowe Forum Muzyki, kwartał dzielnicy 4 wyznań, Rynek Główny, Teatr Capitol


Ze względu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 środowisko jazzowe Wrocławia postanowiło szczególnie uczcić Światowy Dzień Jazzu, dlatego 30 kwietnia odbędzie się szereg wydarzeń dedykowanych muzyce jazzowej.

1 maja 2016
Pergola Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław


Gitarowy rekord to inicjatywa Leszka Cichońskiego i zaprzyjaźnionych wrocławian, którzy co roku starają się zebrać jak najwięcej gitarzystów, aby wspólnie zagrać piosenkę „Hey Joe”.

2 maja - 3 maja 2016
Pergola, Hala Stulecia


Co roku w długi weekend w samym sercu Wrocławia występują zespoły z czołówek ogólnopolskich list przebojów, weterani scen rockowych i wschodzące gwiazdy. Ideą festiwalu oprócz prezentacji najlepszych artystów jest budowanie tożsamości młodych Polaków i świętowanie ważnych świąt (Święto Flagi, Święto Narodowe Trzeciego Maja) w radosnej atmosferze.

5 – 9 maja 2016
Synagoga Pod Białym Bocianem


Prezentacja wydarzeń podkreślających znaczenie jidysz i ladino – języków mniejszości żydowskich w Europie. W ramach projektu odbędzie się konferencja, warsztaty muzyczne i językowe oraz koncert Rosy Zaragoza i Bente Kahan oraz artystów z Hiszpanii i z Polski.

Od 7 maja do 10 czerwca oraz od 22 czerwca do 26 października

Otwarcie: 7 maja 2016
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki, foyer
Pasaż to korytarz dźwiękowo-świetlny dedykowany wspomnieniom dawnej muzyki i dźwięków Wrocławia. Miasto ma bardzo bogatą przeszłość kulturową, należało do kilku krajów i zawsze było uważane za ważne miejsce wymiany kulturalnej.

12 maja, godz. 19:00

Ratusz, Sala Wielka, Rynek 1, Wrocław

Sacrum et profanum

Wykonawcy:

Jan Tomasz Adamus – dyrygent
Capella Cracoviensis

Program:

Sacrum
T. Stoltzer Missa Summum
Anonim Manuskrypt skrzypcowy z Breslau
G.B. Fontana Sonata seconda ze zbioru Sonate a 1, 2, 3…
T. Hertell Beati omnes à 6
Profanum
M. Scacchi Voi volete ch’io mora, O come sei gentile, Ah dolente partita, Questa nova Angioletta – madrygały
G. Legrenzi Sonata a due Violini ze zbioru Sonate a due e tre…
F. Laurenzi Serenata à 5 e doi Violini e Chitarrone

„Zapomniane Miasto” to cykl 12 koncertów na 12 niezwykłych estradach – na klatkach schodowych oraz w podwórkach wrocławskich kamienic, na zabytkowych dworcach kolejowych i skwerach.

Przed nami drugi koncert z cyklu. Aleksandra Wasik zagra na wibrafonie. Zapraszamy 15 maja przy ul. Traugutta 106.

16 maja 2016 o godz. 20:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Czarna, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Projekt nawiązuje nazwą do serii koncertowej organizowanej w latach 1881–1909, kiedy w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się 116 tzw. koncertów historycznych.

W ramach cyklu koncertów 1000 lat muzyki we Wrocławiu publiczność co miesiąc będzie mogła się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze miasta. 

17–20 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki

Najważniejsze forum informacji i wymiany radiofonii publicznych w dziedzinie najnowszej twórczości kompozytorskiej odbędzie się po raz pierwszy w Polsce.

19–22 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki, Zamek Książ

Debata Europejskiej Rady Muzycznej na temat: Muzyczne ojczyzny – nowe terytoria. Muzyczną oprawą forum będą koncerty festiwalu Musica Electronica Nova, występ wrocławskiej formacji Phonos ek Mechanes oraz muzyczne interludia folkowych śpiewaków i Tria Janusza Prusinowskiego.

25 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki


Jedna z najlepszych orkiestra na świecie tym razem zagra w NFM pod kierunkiem słynnego brytyjskiego dyrygenta, na co dzień szefa artystycznego Royal Opera House. 

26 czerwca 2016, godz. 18.00
Narodowe Forum Muzyki

Sala Główna KGHM

Adres: Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

27–28 maja 2016
Narodowe Forum Muzyki

Odbywająca się dwa razy do roku konferencja gromadzi przedstawicieli stowarzyszeń sztuk wykonawczych, organizacji pracodawców i federacji branżowych reprezentujących muzykę klasyczną, operę, teatr, taniec, a nawet sztukę cyrkową.

29.05 – 4.06.2016
Narodowe Forum Muzyki, Teatr Capitol

Festiwal różnorodności dziedzin sztuki, kultury, nowych miejsc koncertowych, publiczności i perspektyw oparty na pracy z dziećmi. W 2016 roku na zamówienie festiwalu zostanie skomponowana opera dziecięca, zaś MIŁOŚNIKÓW TAŃCA zapraszamy na program z Die Geschöpfe des Prometheus do muzyki Beethovena w choreografii Rose Breuss. To już VIII edycja festiwalu.

Daty koncertów:
8.05.2016, 15.05.2016, 29.05.2016, 12.06.2016, 26.06.2016, 3.07.2016, 10.07.2016, 17.07.2016, 24.07.2016, 14.08.2016, 21.08.2016, 28.08.2016 o godz. 18:00

Odbywający się od maja do sierpnia cykl niedzielnych koncertów – niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych o zabarwieniu happeningowym, które są organizowane w „zapomnianych” wrocławskich przestrzeniach – na klatkach schodowych najpiękniejszych secesyjnych kamienic, w historycznych podwórkach, na zabytkowych dworcach kolejowych, terenach poindustrialnych. Wszędzie tam, gdzie zachowały się przede wszystkim przedwojenne obiekty architektoniczne.

30 maja, godz. 20:00
Narodowe Forum Muzyki



Wykonawcy:
Semyon Bychkov – dyrygent 
Wiener Philharmoniker

3–5 czerwca 2016
Kościoły wrocławskie


Jedyny festiwal chóralny we Wrocławiu o charakterze konkursowym, promujący sakralną muzykę chóralną. W VI edycji Festiwalu zostanie przyznana nagroda GRAND PRIX w wysokości 10 000 zł dla najlepszego chóru festiwalu oraz inne nagrody o łącznej wartości 20 000 zł.

4 czerwca 2016
CK Zamek Leśnica – park przypałacowy, Pl. Świętojański 1, Wrocław(www.zamek.wroclaw.pl)

Festiwal muzyczny łączący ze sobą wiele nurtów szeroko pojętej muzyki elektronicznej: house, minimal, nu disco czy techno. Poza aspektami muzycznymi dla publiczności przygotowane zostaną: specjalnie zaprojektowana i przygotowana scenografia wydarzenia, warsztaty muzyczne czy strefa dla dzieci.

9-12 czerwca 2016
Centrum Kultury AGORA / Serbska 5a / Wrocław
www.ckagora.pl
bilety: 20 PLN – THE EX, 15 PLN – pozostałe koncerty
karnet
: 60 PLN – przedsprzedaż  / 80 PLN – od 1 dnia festiwalu

ART OF IMPROVISATION Creative Festival to projekt poświęcony sztuce improwizowanej podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Projekt poszerzony jest także o działania performerskie, taneczne i teatralne, oparte o improwizację. Najważniejszy punkt programu tworzą koncerty i performance mistrzów gatunku z Polski i zagranicy, przegląd i konkurs młodych improwizatorów, jam session, wystawa, projekcje filmowe, oraz wydarzenia towarzyszące w postaci warsztatów improwizacyjnych.

1718 czerwca 2016
Festiwal w plenerze

25 czerwca 2016
Browar Mieszczański


Coroczne święto sztuki niezależnej: koncerty, wystawy, spektakle, instalacje, rzeźba, fotografia, malarstwo, multimedia, pokazy mody, pokazy video art, performance, warsztaty, filmy, prezentacje sceny literackiej oraz propozycja wydarzeń dla najmłodszych. Większość z tych wydarzeń odbędzie się na pływających po Odrze statkach. Poza tym: 14 sal wystawowych, 200 artystów, 5 koncertów. Piwo na ławeczce i jedzenie z foodtrucka oraz wiele innych atrakcji. 

19 czerwca 2016
Wrocławski Park Przemysłowy DOZAMEL

Wydarzenie promujące muzykę z pogranicza różnych stylistyk. W programie m.in. premierowe występy Zapp 4 & Jan Bang, Miloopa, a także koncert Eklektik Orchestry inspirowany zagadnieniem relacji człowiek–maszyna.

22–23 czerwca 2016

Cykl koncertów propagujący kulturę związaną z muzyką folkową, etniczną i jazzem. Głównym punktem będą obchody Nocy Świętojańskiej. W programie znajdują się koncerty, warsztaty i pokazy związane z tym słowiańskim świętem. Zespołem goszczący na Nocy Świętojańskiej będzie m.in Golec uOrkiestra.

25 czerwca 2016, godz. 21:30
Plac Wolności


Koncert w Dniu św. Jana będzie jednym z najważniejszych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pomiędzy budynkiem wrocławskiej opery, pamiętającym czasy pruskie, a nowo oddanym Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu spotkają się angielski gitarzysta rockowy, wokalista i kompozytor David Gilmour, najbardziej znany jako długoletni członek grupy Pink Floyd, będący w trasie koncertowej ze swoim najnowszym solowym albumem i ceniony na świecie polski kompozytor i pianista jazzowy Leszek Możdżer. Niezwykłe spotkanie muzyków dwóch pokoleń, dwóch gatunków, dwóch instrumentów i dwóch ekspresji muzycznych będzie niezapomnianym muzycznym doznaniem. 

26 czerwca - 10 lipca 2016
dziedziniec wrocławskiego Arsenału

Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1997 roku i dzięki swojej niepowtarzalnej formule zyskał szerokie i wierne grono wielbicieli.

Od 28 czerwca do 26 października 2016 roku.
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

pl. Wolności 1,
50-071 Wrocław
+48 71 342 20 01

Dźwiękowa ścieżka po Wrocławiu: odkrywanie muzycznego krajobrazu miasta.
Palimpsest to wciągająca podróż dźwiękowa po Wrocławiu. Istotę projektu stanowi alternatywna percepcja krajobrazu dźwiękowego w czasie rzeczywistym. Wyposażeni w system GPS i słuchawki zwiedzający mogą spacerować po centrum Wrocławia i odkrywać zróżnicowaną rzeczywistość dźwiękowych miejsc, które odwiedzają.

7 lipca 2016, godz. 20.00
Refektarz Ossolineum

ul. Szewska 37, Wrocław

SO 09.07, GODZ. 18:00

NFM - Sala Główna KGHM (Specjalne)

Wykonawcy:

José Maria Florêncio – dyrygent
Simona Houda-Šaturová– sopran
Mariusz Kwiecień – baryton
Zespół Instrumentalistów NFM

17 lipca 2016
Oratorium Marianum, Kościół Uniwersytecki, Kościół Św. Marcina, Kościół Św. Krzyża


Organostrada to cykl pięciu koncertów w dniu 17 lipca 2016 roku wpisuje się w sposób szczególny w wydarzenia muzyczne Europejskiej Stolicy  Kultury – Wrocław 2016.

23 lipca 2016
Stadion Wrocław
30 lipca 2016
Katedra św. Marii Magdaleny
6 sierpnia 2016
Narodowe Forum Muzyki


Projekt Singing Europe jest kontynuacją projektów Śpiewającego Wrocławia i Śpiewającej Polski. W latach 2014-2016 pomysł rozszerzony jest na Europę. Ideę projektu stanowią międzynarodowe spotkania kilkudziesięciu chórów młodzieżowych Europy mające na celu współwykonania wspaniałych dzieł muzyki operowej, oratoryjnej i programów a cappella we współpracy ze światowej sławy artystami.

11 Sierpnia 2016, godz. 20:00

Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław

22 Września 2016, godz. 19:00

Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław

18–28 sierpnia 2016 
Katedra św. Jana Chrzciciela, Kościół Uniwersytecki, Ratusz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Aula Leopoldina, Oratorium Marianum


Festiwal poświęcony muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach, promujący muzyczne dziedzictwo Wrocławia. 

Przed połową XIII wieku inwazja Tatarów zrujnowała Królestwo Polskie. W nieszczęsnej bitwie pod Legnicą poległ śląski książę Henryk Pobożny.  Kilka lat później inwazja Turków wydarła Jerozolimę z rąk chrześcijańskich, dokonując krwawej rzezi w świętym mieście. Byt Królestwa Jerozolimskiego stanął pod znakiem zapytania. Na wieść o tej klęsce król Francji Ludwik IX Święty postanowił wyruszyć na krucjatę. Zorganizowana przezeń ratunkowa wyprawa zakończyła się, niestety, niepowodzeniem. Jego armia przepadła, ona sam zaś dostał się do niewoli. Mimo to jego niezwykła, honorowa postawa i autorytet, którym cieszył się także pośród muzułmanów – zapewniły Królestwu Jerozolimskiemu dalszy byt.

27-29.08.2016 r.
Centrum Historii Zajezdnia

Festiwal Wrock for Freedom to koncerty muzyki rozrywkowej upamiętniające istotną rolę artystów w wyrażaniu oporu wobec totalitaryzmów, a także świętowanie 36. rocznicy powstania „Solidarności”. W tym roku koncerty będą towarzyszyć otwarciu wystawy stałej w Centrum Historii Zajezdnia. Wystąpią m.in.: The Klenczon Experience, TSA, Lady Pank, Illusion, Hunter, Sabaton.

27 sierpnia 2016
Stadion Wrocław


Koncert Rammstein należeć będzie do najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych tego roku w Polsce. Fani spodziewać się mogą niezapomnianego widowiska. Bezkompromisowe brzmienie gitar wzbogacone mechaniczną rytmiką syntezatorów i głębokim głosem Tilla Lindemana oraz efektami pirotechnicznymi stworzą unikalny spektakl.

3–18 września 2016
Narodowe Forum Muzyki


Jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Polsce. Program 51. edycji festiwalu, zatytułowanej Europa Cantans, będzie obejmował ważne europejskie dzieła w wykonaniu najwybitniejszych artystów. Od pół wieku Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans jest najważniejszym festiwalem muzyki klasycznej w tej części Europy. Przed laty był jedyną szansą spotkania za żelazną kurtyną artystów światowej klasy.

9–11 września 2016 
Lwów


Festiwal promujący współczesną kulturę polską w krajach Europy Wschodniej, inicjujący międzynarodową współpracę, wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także wzmacniający rolę kultury w procesach transformacji Ukrainy i całego regionu.
 

 

22–24 września 2016 o godz. 16:00
Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, Grabiszyńska 56, 53-504 Wrocław

 

Asymmetry Festival organizowany jest we Wrocławiu od 2009 roku, a jego rdzeń programowy stanowi muzyka przekraczająca granice takich gatunków jak metal, rock, jazz, elektronika i pop. Publiczność może zobaczyć wyłącznie artystów bezkompromisowych, śmiało czerpiących z tradycji muzyki popularnej, stosujących najnowocześniejsze kompilacje brzmień. Wielu z zaproszonych artystów występuje w Polsce po raz pierwszy. Wrocławska impreza jest ważnym miejscem na europejskiej mapie niewielkich festiwali muzycznych. Miejscem, gdzie tworzone są trendy, spotykają się ze sobą kultury i konfrontują postawy osób ją kreujących. Tegoroczna edycja Asymmetry odbędzie się w dniach 22-24 września w Klub Firlej.

22–25 września 2016
Narodowe Forum Muzyki


Europejska Konferencja Jazzowa (European Jazz Conference) jest najważniejszym dorocznym spotkaniem jazzowych profesjonalistów w Europie, w szczególności producentów, prezenterów i organizacji wspierających jazz. Dawniej znane jako Walne Zgromadzenie European Jazz Network, od 2014 roku wydarzenie odbywa się pod nazwą Europejskiej Konferencji Jazzowej i obecnie jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną w nim uczestniczyć. 

49 października 2016 
Narodowe Forum Muzyki, Kino Nowe Horyzonty, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA


W październiku 2016 odbędzie się 9. edycja Avant Art Festival – jednego z najważniejszych spotkań ze sztuką awangardową i eksperymentalną w kraju. Avant Art Festival to nie tylko projekt muzyczny, w jego programie swoje miejsce znajdują także instalacje dźwiękowe, spektakle taneczne i teatralne, projekty wizualne wizualne, filmy, projekty edukacyjne oraz koncerty. 

6 Października 2016, godz. 19:00

Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław

710 października 2016
Koncert (prawykonanie): 9 października 2016
Kościół pw. Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim


Barwne, wielokulturowe wydarzenie, którego inspirację stanowią korzenie muzyki kilku narodów. Współistnienie „muzycznych światów” dokona się w kompozycji Henryka Jana Botora na chór, zespół instrumentalny i solistów.

8 października 2016, godz. 17:00
WCK Hala Stulecia


MUDEJAR ENSEMBLE Ślady Al-Andulus w Hiszpani w ramach festiwalu PAX ET BOBUM PER MUSICAM
Koncert w ramach festiwalu, którego idea „pokój i dobro przez muzykę” nawiązuje do myśli św. Franciszka z Asyżu, ambasadora pokoju, jak też do filozofii dążenia ku dobru poprzez piękno muzyki i wnętrz.

 

14 Października 2016, godz. 19:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM,

Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

W ramach cyklu koncertów "1000 lat muzyki we Wrocławiu" publiczność co miesiąc może się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze miasta. W kolejnym koncercie w ramch cyklu pt. " W Alpach" przed publicznością zaprezentują się:

16 października 2016
AULA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ UL. WYBRZEŻE WYSPIAŃSKIEGO 27, o godzinie 19:00


Pierwsze powojenne wykonanie Muzyki uroczystej Hermanna Matzke we Wrocławiu, a następnie na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle, będzie owocem współpracy młodych artystów z Polski i Niemiec. Młodzi muzycy przygotują dzieła symfoniczne Johannesa Brahmsa, Karola Lipińskiego oraz utwór Weihemusik. Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu. 

GUITAR MASTERS 2016
Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy

21-29 października 2016; 15-16 listopada 2016

Sezon jesienny jest zarezerwowany dla sześciu strun. W ramach XIX edycji Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+ we Wrocławiu rozegra się bitwa najlepszych gitarzystów z całego świata, a to za sprawą międzynarodowego konkursu GUITAR MASTERS 2016.

3–6 listopada 2016
Sala Gotycka, Stary Klasztor


Stylistyczna różnorodność – od ambientu i neo-folku, poprzez klasyczny industrial, aż po noise i radykalną awangardę – stanowi o sile i wyjątkowości tego wydarzenia.

4–5 listopada 2016
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Muzyka, plastyka i teatr w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży" adresowana do środowiska artystycznego, pedagogów zajmujących się edukacją artystyczną i studentów wydziałów artystyczno-edukacyjnych.

04 Listopada 2016, godz. 20:00

Narodowe Forum Muzyki, Sala Czerwona

plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

17–27 listopada 2016
Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1


Festiwal uznawany za jeden z najbardziej kreatywnych w Europie. 13. edycja odbędzie się pod znakiem światowych premier i kompozycji dedykowanych Wrocławiowi i zespołom NFM. Wśród premier kompozycje Jasona Morana oraz Wayne Shortera. W programie pojawią się też: Bobby McFerrin, Hugh Masekala oraz rezydencja artystów z Japonii.

Projekt Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna skierowany jest do młodych muzyków wybranych uczelni europejskich. Stwarza możliwość konsolidacji artystycznego środowiska akademickiego europejskich miast związanych partnerską umową z Wrocławiem. Jego założeniem jest integracja poprzez wspólne próby oraz przygotowanie zespołu do występów w ramach wydarzeń artystycznych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni młodzi wybitni artyści z uczelni muzycznych Wrocławia, Drezna i Pragi, których poprowadzi Maestro Marek Pijarowski.

19 listopada 2016
Hala Stulecia


Festiwal na przestrzeni lat rozwinął się w największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie. Trzynasta edycja One Love Sound Fest odbędzie się we wspaniałych, modernistycznych wnętrzach wrocławskiej Hali Stulecia, która może pomieścić nawet 12 tysięcy osób.

1–3 grudnia 2016
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu


W ramach Europejskiego Forum Muzykoterapeutów "45 lat Wrocławskiej Muzykoterapii w centrum Europy" odbędzie się prezentacja dorobku Wrocławskiej Muzykoterapii na tle innych europejskich szkół muzykoterapii m.in.: Austrii, Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Włoch. 

2 grudnia 2016
Ratusz, Rynek


Międzynarodowy interdyscyplinarny projekt koordynowany przez Wrocławskich Kameralistów, skupiający się na naukowym opracowaniu, digitalizacji i upowszechnieniu XVII-wiecznej biblioteki księcia legnickiego Jerzego Rudolfa.

2–4 grudnia 2016
Sala Gotycka, Stary Klasztor 
Synagoga Pod Białym Bocianem


Festiwal to idea niezwykle spójnego, na swój sposób hermetycznego stylistycznie wydarzenia muzycznego wychodzącego przeciw wszelkiej powierzchowności w procesie tworzenia i odbioru sztuki.

7–10 grudnia 2016
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Jedyny w Polsce międzynarodowy konkurs muzyczny dla dyrygentów chóralnych – studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych.

08 Grudnia 2016, godz. 19:00

Oratorium Marianum

plac Uniwersytecki 1, Wrocław

15–17 grudnia 2016 
Impart, Mazowiecka 17


WROsound już od 7 lat przedstawia najciekawszą muzykę Dolnego Śląska.  Impreza znana wcześniej pod nazwą „Wrocławski Sound” rozwija swoje artystyczne ambicje daleko poza granice miasta. 

18 grudnia, godz. 16.00
Chór Komentujących Wrocławian – amatorski chór działający pod opieką Teatru Muzycznego Capitol, od marca 2015 występuje na ulicach i placach Wrocławia. W duchu obywatelskiej kultury komentuje miejskie sprawy – trochę jak chór w greckim teatrze, głos wspólnoty. Podczas koncertu

Chór Komentujących Wrocławian jest projektem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, realizowanym w ramach ESK Wrocław 2016. 
To propozycja dla mieszkańców i sympatyków Wrocławia do współtworzenia obywatelskiej kultury w Europejskiej Stolicy Kultury.

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail