Zgłoś uwagę

Festiwal Dziady. Recykling

Już 27 października rozpocznie się Festiwal Dziady. Recykling – kolejny nurt prezentowany w ramach Olimpiady Teatralnej. W programie zaplanowano m.in.: inscenizacje "Dziadów" autorstwa Zadary i Nekrošiusa, remiksy realizacji historycznych dokonane m.in. przez Freta, Kosa, Passiniego, Szczawińską i Trelę, pokazy tradycyjnych obrzędów vodou i candomblé, wystawy fotografii i haitańskiego malarstwa w Kamienicy Rynek 25, a także przegląd filmów "Obecność. Upiory w kinie".

Na rozpoczęcie festiwalu, 27 października, odbędą się aż cztery wernisaże. Gościem otwarcia wystawy fotografii Pierre’a Vergera „Orixás” w Domku Romańskim będzie Angela Elizabeth Lühning z Fundacji im. Pierre’a Vergera. Kolejne wernisaże odbędą się w Kamienicy Rynek 25. W otwarciu wystawy „Święte skrzyżowania” – prezentującej fotografie z Azji i Ameryki Łacińskiej, Magrebu i Bliskiego Wschodu, źródeł Nilu i Wysp Sołowieckich – uczestniczyć będzie autorka zdjęć Monika Bułaj oraz Jarosław Fret i Leszek Kolankiewicz. Magdalena Mądra otworzy wystawę swoich fotografii z Białorusi, Haiti i Brazylii – „Dziady Starego i Nowego Świata”. W wernisażu wystawy haitańskiego malarstwa vodou w zbiorach polskich „Natchnione przez bogów” weźmie udział kurator wystawy, Aleksander Kawalec. Wystawy czynne są codziennie – w Domku Romańskim do 10 listopada, a w Kamienicy Rynek 25 do 13 listopada.

W programie znalazły się tegoroczne inscenizacje „Dziadów” Adama Mickiewicza: wrocławska Michała Zadary, prezentowana 29 października, i warszawska Eimuntasa Nekrošiusa, pokaz 4 listopada. W dniach 28 października – 4 listopada zostaną zremiksowane dawne realizacje „Dziadów”: Grotowskiego (1961), Białoszewskiego (1965), Dejmka (1967), Swinarskiego (1973) i Grzegorzewskiego (1995), oraz spektakle przepojone tym samym duchem co dramat Mickiewicza: Akropolis Grotowskiego i Szajny (1962) i Umarła klasa Kantora (1975). Twórcami remiksów są Jarosław Fret, Łukasz Kos, Paweł Miśkiewicz, Paweł Passini, Jadwiga Rodowicz-Czechowska, Weronika Szczawińska i Jerzy Trela.

Temat śmierci i związanych z nią rytuałów w światowej kinematografii pojawi się podczas przeglądu filmowego Tomasza Kolankiewicza w dniach 28 października – 4 listopada. Cykl „Obecność. Upiory w kinie” to zderzenie różnych gatunków i stylów filmowych, powstałych w różnych okresach i przy różnych budżetach, pod różnymi szerokościami geograficznymi, co pozwoli pokazać możliwie najszerszy wachlarz sposobów, w jakie filmowcy opowiadali o przenikających się światach żywych i umarłych. Karnety i bilety sprzedawane są w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Na Festiwalu prezentowane będą dwa obrzędy: afrobrazylijskiego kultu candomblé w wykonaniu Aristidesa de Oliveira Mascarenhasa, znanego Pai Ari de Ajagunã, i członków świątyni Ilê Axé Opô Ajagunã w Areia Branca w stanie Bahia w Brazylii (30 października) oraz afrohaitańskiego kultu vodou w wykonaniu Josepha Auguste’a Louisa i członków świątyni Rasin San Bout na Haiti (1 listopada). Temat kultu zmarłych przodków i zbiorowej pamięci poruszą też reportaż na żywo Moniki Bułaj (27 października) i konformans Pierre’a Guicheney (28 października).

31 października koncert „Dziady. Recykling” w Narodowym Forum Muzyki rozpocznie poemat symfoniczny „Totenfeier” Gustava Mahlera, zainspirowany „Dziadów” częścią IV Mickiewicza, w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej dyrygowanej przez Vladimira Fanshila. Druga część poświęcona jest muzyce rytualnej afrobrazylijskiego kultu candomblé i afrohaitańskiego kultu vodou w wykonaniu członków świątyni Ilê Axé Opô Ajagunã w Brazylii oraz Rasin San Bout na Haiti. Koncert zakończą zaduszki jazzowe tria Mateusza Rybickiego. Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach Narodowego Forum Muzyki.

O „Dziadach” jako żywym micie Polaków będą debaty Leszka Kolankiewicza, Zbigniewa Majchrowskiego i Jacka Sieradzkiego. Krzysztof Rutkowski poprowadzi wykład o tym, jak Mickiewicz rozegrał „Dziady” w Collège de France, a podczas debaty Marcina Napiórkowskiego uczestnicy przyjrzą się różnorodnym wymiarom uobecniania umarłych w perspektywie współczesnych badań nad pamięcią zbiorową.

Zdaniem kierownika naukowego Festiwalu Leszka Kolankiewicza: „Recykling to współczesne – właściwe epoce ekologii – miano wiecznego powrotu i ricorso, powtarzania się przebiegów historii społecznej. Obrzędy komemoratywne też są swego rodzaju recyklingiem, bo pozwalają na nowo przeżywać to, co już raz przeżyte i co weszło do domeny pamięci zbiorowej. Recyklingiem będą w ramach Festiwalu remiksy historycznych inscenizacji «Dziadów», składające się na żywe performatywne archiwum kultury polskiej. Cały Festiwal będzie jednym wielkim recyklingiem Dziadów jako projektu kulturowego – w dobie reakcyjnego łaknienia mitów z jednej strony, skrajnej nieufności i podejrzliwości wobec wszelkiej mitologizacji z drugiej”.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Dziady_fot_10 fot. Krzysztof Bieliński (1) Dziady_III_fot_Natalia_Kabanow_12 Dziady_III_fot_Natalia_Kabanow_23 Michal_Zadara_Dziady_I_II_III_IV_upior_fot_Natalia_Kabanow_06 Dziady_fot Krzysztof Bieliński Dziady_fot_02 fot. Krzysztof Bieliński

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail