Zgłoś uwagę

Festiwal teatralny „Mezalians”

Festiwal teatralny „Mezalians”
Zjazd XIII Akademii Teatru Alternatywnego
Kamieniec Ząbkowicki

Festiwal Teatralny „Mezalians” – w parze ze sztuką realizowany jest przez uczestników Akademii Teatru Alternatywnego. W programie: spektakle teatrów z Barlinka, Poznania, Siedlca, Lublina, Torunia, Szczecina, Łodzi, Gryfina, Jeleniej Góry, Wrocławia; wystawy; warsztaty; jarmark; widowisko plenerowe; koncerty i parady z udziałem: Atowiczów i artystów i mieszkańców z Kamieńca Ząbkowickiego, m.in. chóru Melodyjka, Teatru Rodzice Dzieciom, członków Stowarzyszenia Pegaz, zespołów ze Starczowa, Ożar, Byczenia, grupy zumby, dzieci z przedszkola nr 1, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz młodzieży z Paczkowa.
Festiwal organizowany jest we współpracy z Gminą Kamieniec Ząbkowicki.

18/08/2016 {czwartek} 18:00
Widziadła
Teatralna parada inspirowana postaciami z legend ząbkowickich

Kamieniec Ząbkowicki
Wstęp wolny

Aktorzy z ponad dwudziestu teatrów z przejdą jednocześnie trzema trasami: Kolejową od dworca PKP, od Wzgórza Chrobrego – Mostową i Skorolecką oraz od skrzyżowania Wąskiej i Wileńskiej – Kłodzką i Ząbkowicką, by spotkać się na błoniach, gdzie nastąpi wielki finał.

Koncepcja: Jacek Panek


18/08/2016 {czwartek} 20:00
Potańcówka
Do tańca zagrają Kapela Muzykanci i zespół Starczowianie
Kamieniec Ząbkowicki, błonia

Zespół Starczowianie istnieje od jedenastu lat. Początkowo występowały w nim tylko kobiety śpiewające a capella. Obecnie w skład zespołu, kierowanego przez Ewę Miśków, wchodzi również akordeonista. Starczowianie występują lokalnie, m.in. w kościele podczas uroczystości kościelnych lub z okazji dożynek, a także uczestniczą w festiwalach i przeglądach zespołów ludowych, np. w Stolcu, Lubnowie i Przemkowie. W 2015 roku zespół zajął trzecie miejsce w Listy Przebojów Ludowych organizowanej przez Radio Wrocław. Śpiew przynosi Staczowianom radość i satysfakcję.


18/08/2016 {czwartek} 23:30
projekt dolere
Spektakl Teatru Paragraf-2
Kamieniec Ząbkowicki, Czerwony kościółek
Wstęp wolny

Projekt dolere jest teatralnym kolażem, stworzonym wokół tematu cierpienia i zmartwienia. Bazą spektaklu stały się teksty najnowsze i współczesne, a każda ich adaptacja tworzy odrębną scenę, w osobnym pomieszczeniu. Widzowie wyruszają w drogę, próbując odnaleźć własne znaczenie słowa dolere. I choć pomagają im w tym cztery różne historie, nadal pozostaje nieodkryta powierzchnia – to własne doświadczenie dolere. Odpowiedź, którą można udzielić tylko samemu sobie. W spektaklu zestawia się zachowania i stany ducha towarzyszące człowiekowi od zawsze z problemami współczesności, dodatkowo aktualizującymi się w czasie i miejscu.

Teatr Paragraf-2, działający w Siedlcu k. Wolsztyna (woj. wielkopolskie) od 2002 roku, powstał z inicjatywy Grzegorza Śmiałka. Zaczęło się od grupy znajomych, którzy chcieli razem spędzać czas, z czasem pomysł się jednak rozwinął. Dziś teatr ma na swoim koncie ponad dwadzieścia premier, w tym kilkanaście spektakli autorskich oraz dwa cykle teatralne oparte na polskiej poezji i prozie współczesnej. Zakres formalny jest zróżnicowany: od idei intymnego spotkania z widzem, przez teatr budowany na słowie i minimalistycznych środkach, po estetykę musicalową i kabaretową. Od 2012 roku grupa organizuje graFestiwal, a przez utworzone stowarzyszenie włącza się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Reżyseria: Alicja Brudło, Grzegorz Śmiałek
Opracowanie muzyczne: Maria Malewicz
Występują: Alicja Brudło, Liliana Brudło, Paulina Brudło, Marzena Guzior-Piosik, Daria Och, Grzegorz Śmiałek, Krzysztof Świgło, Elżbieta Żukowska


19/08/2016 {piątek} 16:00
Pętla
Spektakl Teatru Granda UAM
Kamieniec Ząbkowicki, Świetlica wiejska, ul. Skorolecka 10a
Wstęp wolny

Spektakl Pętla to zespołowa interpretacja tekstu dramatycznego, wyłonionego w konkursie na utwór dramatyczny. Głównym bodźcem powstania spektaklu jest nie tylko słowo, lecz również improwizacja, ruch, praca warsztatowa. Spektakl przypomina kolaż etiud, które łącz wspólna przestrzeń i historia. Szara codzienność przeplata się z absurdem i groteską.

W trakcie podróży tramwajem, jaką odbywają bohaterowie Pętli, spróbujemy zastanowić się nad rolą sensu w naszym życiu, a także nad samą ideą jego poszukiwania. Czy może nim być miłość, praca lub pasja? A co jeśli jakaś groźna choroba uniemożliwi bohaterom odnalezienie sensu i zapętli ich podróż w nieskończoność?

Reżyseria i scenariusz: zespół Teatru Granda UAM
Teksty: Emilia Zielnik i Krystian Kujawa (Pętla), Etgar Keret (Sztuczka z kapeluszem), Agnieszka Osiecka (Tępa blondyna), Fisz (Polepiony)
Kostiumy: Klaudia Zielińska
Scenografia: Agnieszka Barańska, Marcel Nieto-Głowacki
Muzyka: Sandra Bujak, Jeoman Okonkwo, Jędrzej Siarkowski
Występują: Sandra Bujak, Jędrzej Jezierski, Anna Kaufmann, Witold Kobyłka, Jeoman Okonkwo, Mateusz Roza, Filip Stefanowicz
Opieka artystyczna: Magdalena Grenda


Teatr Granda UAM to oficjalny teatr akademicki działający przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zespół tworzą studenci wszystkich wydziałów UAM.


19/08/2016 {piątek} 17:30
Panakeia
Spektakl Teatru Nowego
Kamieniec Ząbkowicki, Czerwony kościółek
Wstęp wolny

Impulsem do powstania spektaklu Panakeia były aktualne konflikty polityczne oraz obraz współczesnego człowieka, na którego silny wpływ wywarła kultura masowa. Spektakl zrealizowany w formie przeplatającej tragedię z komedią pozwala nam śmiać się przez łzy. Przedstawia groteskową hiperbolę rzeczywistości. Inspirowany językiem Gombrowicza, wrażliwością Białoszewskiego i absurdem Masłowskiej.

Otwierasz oczy i co widzisz? Telewizor. Kolorowe reklamy, przyjemne dźwięki i treści sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Nie wyglądaj za okno, tam zobaczysz świat o krok od zagłady. Świat końca historii i wielkich narracji. Poddający w wątpliwość wszelkie systemy wartości. Świat rozkładu.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Chmielewska na podstawie tekstów własnych i Dominika Smaruja
Występują: Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj

Teatr NOWEGO jest autorskim teatrem niezależnym, który funkcjonuje na terenie Szczecina pod egidą Stowarzyszenia Sztuka Kultury. Tworzy go młody duet aktorski: Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj. Fenomen Teatru NOWEGO polega na maksymalnym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w aktorze, członkowie grupy sami realizują spektakle: od tworzenia tekstów do wystawiania ich na scenie.


19/08/2016 {piątek} 19:00
Manifest
Spektakl Teatru Realistycznego
Kamieniec Ząbkowicki, świetlica wiejska, ul. Skorolecka 10a
Wstęp wolny

Spektakl Manifest jest mocny i nie dla dzieci ani psów. Namawia do buntu i zadaje pytania o wartości takie jak przyjaźń, wolność, wspólnotowość, odwaga.
"Miksując fragmenty klasycznych tekstów kultury takich, jak Dziady, czy Sen nocy letniej, z wypowiedziami współczesnymi, aktorki domagają się prawa głosu dla siebie i innych. Świadomie wybierając medium teatru i odnosząc się do jego tradycji, chcą, aby stał się przestrzenią obecności historii jednostkowych, pobocznych, kobiecych, prowincjonalnych". Zofia Dworakowska

Scenariusz i reżyseria: zespół
Oprawa audiowizualna: Piotr Magdziarz
Muzyka: MC Gyver, whnt
Występują: Iwona Konecka, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska

My, Realistyczni wygenerowaliśmy cztery składy buntowników. Wniknęliśmy w szczeliny artystycznej nietolerancji i zbudowaliśmy sobie w niej język, który przedziera się przez potoczne słowa, tworząc byt ruchomy zwany teatrem. Po ponad dwudziestu latach artystycznych perypetii oświadczamy, że teatralna rakieta, raz wprawiona w ruch, nie spoczywa na laurach, lecz zjada je na przekąskę przed dalszą punkową podróżą.


19/08/2016 {piątek} 20:15
WOLNO(Ś)CI
Spektakl Teatru Jestem
Kamieniec Ząbkowicki, błonia

Wstęp wolny

WOLNO(Ś)CI? to opowieść o tym, jak ważna jest wolność, poczucie własnej wartości i o tym, że wolność to nie tylko swobodna wypowiedź na każdy temat czy bezwizowe przekraczanie granic. Wolność to przede wszystkim prawo to wyrażania, przekraczania i tworzenia siebie i swojej wizji świata.

Scenariusz i reżyseria: Damian Droszcz
Choreografia: Justyna Trawińska, Wojciech Krawczuk

Występują: Iza Droszcz, Zofia Curyło, Mariusz Forst, Izabela Grześko, Dominik Kacprzak, Paweł Jachimowicz, Wojciech Krawczuk, Maria Milarska, Łukasz Falkowski, Justyna Trawińska, Marcin Wardaliński, Michał Zalewski

W Teatrze Jestem każdy z nas jest inny. Powstaliśmy w 2009 roku i jesteśmy wielokulturową grupą. Mamy inny wiek, różne możliwości, inny punkt widzenia i różne braki, defekty. W naszych spektaklach chcemy pokazać nasze emocje i pytać ludzi o ich emocje i postawy. Lubimy zmieniać świat na lepsze i nie boimy się trudnych pytań i reakcji. Kochamy się śmiać.


19/08/2016 {piątek} 21:15

?

Spektakl Teatru Wiatrak
Kamieniec Ząbkowicki, plac kościelny
Wstęp wolny

Spektakl ? powstał podczas wakacyjnych warsztatów w 2015 roku. Przez miesiąc grupa stworzyła zestaw pytań dotyczących rzeczywistości. Rzeczywistości przepełnionej bólem, odrzuceniem, lękiem i niepewnością. Spektakl nie udziela odpowiedzi na te wszystkie pytania. Pozostawia widza z myślą na temat kondycji świata, indywidualnych drogowskazów moralnych i globalnych postaw etycznych.

Pomysł: zespół
Muzyka: Robert Zmarzlik

  • : Paweł Dowejko, Eryk Egier, Łukasz Gaładyk, Julia Smoczyk, Emilia Rudnicka, Zuzanna Szol, Klaudia Smoła, Marcelina Pilarczyk
    Opieka artystyczna: Elżbieta Chudzik, Marta Grygier

    Teatr Wiatrak istnieje od trzydziestu pięciu lat. Od 2011 roku działa niezależnie jako Stowarzyszenie „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”. Wiatrak, założony przez grupę młodych poszukiwaczy doznań artystycznych, do dziś skupia wokół siebie osoby ciekawe teatru. Grupa realizuje przedsięwzięcia, współpracując z różnymi środowiskami. Jest gospodarzem projektów społecznych, edukacyjnych, artystycznych.

    19/08/2016 {piątek} 22:15
  • Punk is not Dead
    Koncert zespołu Karpet
    Kamieniec Ząbkowicki, klub festiwalowy
    Wstęp wolny

    Karpet, czyli co się kryje pod młodzieżowym dywanem. Bębny, gitary i inne mikrofony! Z Goleniowskiej Puszczy wyszło pięciu młodych osobników płci męskiej, którzy chcą zarazić słuchaczy swoją rockową energią i pasją do muzyki.
    Projekt muzyczny powstał we wrześniu 2015 roku z inicjatywy młodych, przystojnych, uzdolnionych i zdrowo szurniętych chłopaków, łączący ze sobą elementy punku, funku, rocka i alternatywy. Usiądź na swoim życiowym dywanie, odpocznij i słuchaj! 
    20/08/2016 {sobota} 13:00
    Świat i już
    Spektakl dla dzieci i dorosłych Studia Teatralnego Wyjątek
    Kamieniec Ząbkowicki, świetlica wiejska, ul. Skorolecka 10a
    Wstęp wolny

    Świat i już to przepiękna opowieść o największym kraju na świecie – naszej wyobraźni oraz o możliwości otwierania tego intymnego świata za pomocą LITER – LITERATURY.

    Scenariusz: Krystyna Hussak-Przybyło na podstawie tekstu P. Dorina
    Reżyseria: Krystyna Hussak-Przybyło
  • Scenografia: Piotr Przybyło
    Animacje: KRAKOWSKIE FILMOWISKO oraz Igor Mołodecki
    Nagrania: Wojciech Fularz
    Światło: Piotr Przybyło
    Gościnny głos: Tadeusz Dylawerski
    Występują: Karolina Betley, Jan Gałek, Filip Kałuża, Olga Małachowska, Monika Pociecha,Tadzio Przybyło, Leon Przybyło, Magdalena Rostek, Kuba Setlak, Kasia Syska, Natalia Tatomir, Małgorzata Zębala

    Studio Teatralne Wyjątek istnieje od 2000 roku przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Jest narzędziem w wychowaniu estetycznym, i to zarówno w wychowaniu do sztuki, jak i w wychowaniu przez sztukę. Istotą proponowanych przez nas metod i technik jest praca z młodym człowiekiem poprzez rozbudzanie wyobraźni oraz kreatywności w ramach konwencji teatru przedmiotu, gdzie metafora, przenośnia, skrót stają się podstawowymi środkami artystycznymi. Studiem kierują Krystyna Hussak-Przybyło i Piotr Przybyło.
    20/08/2016 {sobota} 15:45
    VON BINGEN. Historia prawdziwa
    Spektakl Teatru Czarny Kwadrat
    Kamieniec Ząbkowicki, świetlica wiejska, ul. Skorolecka 10a
    Wstęp wolny

    Spektakl VON BINGEN. Historia prawdziwaopowiada historię mistyczki i kompozytorki Hildegardy – katolickiej ikony średniowiecznej (pop)kultury. Wycinek życiorysu Świętej, który zaprezentowano w przedstawieniu, zawiera się w okresie od momentu wstąpienia do klasztoru do uznania Hildegardy za „świętą za życia”. Tematem spektaklu jest wpływ naznaczenia świętością na życie zwykłej dziewczyny, która traci prawo do dysponowania swoją osobą, stając się niejako „dobrem publicznym”.

    Tekst na podstawie dramatu Sandry Szwarc
    Reżyseria: Błażej Tachasiuk

Światło: Marzena Chojnowska

Występują; : Anna Ałaj, Karolina Gaffke, Jacek Panek, Małgorzata Polakowska, Piotr Rogalski

Teatr Czarny Kwadrat zadebiutował w roku 2015 premierą spektaklu VON BINGEN. Historia Prawdziwa. Zespół aktorski teatru tworzą absolwenci Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Teatr rezyduje w Gdyni, w siedzibie Teatru Gdynia Główna, w podziemiach dworca kolejowego.


20/08/2016 {sobota} 18:00

Oddech – Życie
Spektakl Grupy Artystycznej Bravo2art

Kamieniec Ząbkowicki, świetlica wiejska, ul. Skorolecka 10a

Wstęp wolny

Oddech – życie to próba zwrócenia uwagi na to, co w życiu najważniejsze. Nie przepisujemy gotowych recept. Stawiamy dużo pytań, na które każdy widz musi sobie sam odpowiedzieć. Zastanawiamy się, czy ludzie dzisiaj wiedzą tak naprawdę jak oddychać. Czym jest oddech? Czy istnieje życie bez oddechu? Tylko od Ciebie zależy, czy złapiesz oddech. A może wsiądziesz z nami do lokomotywy życia i wybierzesz nowy tor swojej podróży?

Scenariusz i reżyseria: Dominika Nestorowska

Elementy muzyczne: Małgorzata Mazij

Występują: Joanna Bożyk, Aleksandra Cząstka, Piotrek Danicki, Barbara Górnicka, Ania Kaśków, Dominik Lenda, Kasia Łukojko, Małgorzata Mazij,
Grzegorz Musik, Paulina Stechnij, Marcelina Zając

Grupa Artystyczna bravo2art powstała w 2011 roku we Wrocławiu. Połączyła nas chęć działania i kreatywno-artystyczna myśl. Każdy z nas jest inny i właśnie w tym nasza siła. Tworzymy i gramy spektakle, a w projektach artystycznych działamy z różnymi grupami społecznymi. Poznajemy ciekawych ludzi i kolekcjonujemy niesamowite momenty. Na scenie wykorzystujemy przede wszystkim dźwięk (często wydobywany niekonwencjonalnie) i ruch. Uwielbiamy zaskakiwać widzów, ale także siebie samych. Sztuka jest wszędzie, może mówić przez każdego człowieka i przez każdą (nawet najbardziej nieoczywistą) przestrzeń.


20/08/2016 {sobota} 19:30

Trzy Bramy – przejście

Wieczór poezji, magii i muzyki
Wstęp wolny

Widowisko plenerowe z udziałem Jacka Hałasa, François Monneta, członków Akademii Teatru Alternatywnego, artystów z Kamieńca Ząbkowickiego i okolic (uczniowie: SP nr 1, SP nr 2 i Gimnazjum z Kamieńca Ząbkowickiego, Teatr Rodzice Dzieciom, chór Melodyjka, Stowarzyszenie Pegaz i młodzież z Paczkowa) oraz Kapeli Hałasów. W ramach wydarzenia odbędzie się premiera spektaklu Szlakami legend Teatru 6 i pół we współpracy z Teatrem Tańca EGO VU.

Spektakl Szeptany zagajnik prowadzi widza ścieżkami legend ząbkowickich. W labiryncie pałacowego parku napotykamy postaci zaklęte w czasie, opowiadające swoje historie. Każda historia jest inna, każda buduje pamięć miejsca i postaci, fikcyjnych i historycznych. Mapy pamięci są często zatarte, wykrzywione przez ustny przekaz z pokolenia na pokolenie. Całość ma charakter stacyjny, to widz decyduje, na jak długo i przy której stacji chce się zatrzymać.

Koncepcja i reżyseria: Krzysztof Gmiter
Występują: Weronika Giżycka, Klara Gmiter, Hanna Kokoszyńska, Patryk Durski, Arkadiusz Jaskot, Patryk Kowalczyk

Teatr 6 i pół założył w 2003 roku w Gryfinie Krzysztof Gmiter, aktor i tancerz. Zespół zajmuje się nieformalną edukacją młodzieży w obrębie działań́ teatralnych, animacyjnych i społecznych. Od 2006 roku członkowie teatru angażują̨ się̨ w projekty teatralno-społeczne województwa zachodniopomorskiego. 6 i pół przejawia tendencje teatru poszukującego, żywego i eksperymentującego z różną̨ materią, dlatego też repertuar artystyczny grupy obejmuje spektakle dramatyczne, ruchowe, wieczory poetyckie, spektakle uliczne, akcje happeningowe i performatywne, czy rewitalizacje fragmentów przestrzeni miejskiej.

Teatr Tańca EGO VU działa na pograniczu teatru i tańca. Oprócz tańca współczesnego, który jest najbliższy tancerzom, zespół poszukuje wiedzy w różnych technikach teatralnych i innych stylach tańca. Zespół jest aktywnym animatorem środowiska tanecznego i wizytówką taneczną całego województwa zachodniopolskiego i znany jest szerokiej publiczności w całym kraju. Członkowie zespołu ściśle współpracują z Teatrem Kana w Szczecinie i biorą udział w projektach w Ośrodku Działań Twórczych Schloss Brollin w Niemczech. Obecnie zespół gra w repertuarowych spektaklach Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt w Niemczech.

Występują: Eliza Hołubowska, Ewelina Tołyż, Julia Lewandowska, Marta Sieńczak, Dominika Lara, Bartosz Wilniewicz
Kierownik artystyczny: Eliza Hołubowska

Kapelę Hałasów tworzy rodzinny duet: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec) i Alicja Choromańska-Hałas (bęben, tapan, gordon), zajmujący się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 jako Nomadzi Kultury podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.
Więcej informacji:


20/08/2016 {sobota} 22:00
Kamieniec kontra reszta świata
Otwarta scena muzyczna

Kamieniec Ząbkowicki, klub festiwalowy
Wstęp wolny

Muzyczny mezalians, podczas którego zaprezentują się: artyści z Kamieńca i okolic (m.in. Prokop Band), przedstawiciele Akademii Teatru Alternatywnego, Kapela Hałasów oraz Filip Laszuk. Otwarta scena muzyczna – każdy może dołączyć.
Kamieniec Ząbkowicki, klub festiwalowy

Wstęp wolny


21/08/2016 {niedziela} 12:00–16:00

Jarmark kamieniecki
Kamieniec Ząbkowicki, błonia
Wstęp wolny

Działania interaktywne: biblioteka plenerowa Teatru Wiatrak i wystawa obrazów z maszyny kleksograficznej Rufiego Rafiego; koncerty lokalnych artystów, m.in. ze Starczowa, Starczowa, Byczenia i Ożar, Dawida Cekiery, Julii Petrusewicz, dzieci z przedszkola nr 1; atrakcje i animacje dla dzieci i dorosłych.


21/08/2016 {niedziela} 12:14
Toy Toy Circus Show

Spektakl dla dzieci i dorosłych Teatru Czerwona Walizka (klaun Rufi Rafi)
Kamieniec Ząbkowicki, błonia

Wstęp wolny

Toy Toy Circus Show to skrzynia pełna starych zabawek... Zabawek? Czy może artystów cyrkowych? Kto wie, co może się wydarzyć, gdy klaun odkrywa starą skrzynię. Jedno jest pewne: Panie, Panowie, cyrk przyjechał! Zabawki-artyści, Klaun Rufi Rafi i muzyka na żywo.

Klaun wciąga do swoich działań widzów, tworząc z nimi na bieżąco pełną humoru, ulotną rzeczywistość, nietrwałą jak bańka mydlana, odjechane kuku na muniu.... po prostu cyrki... i niebieski Toi Toi.

Scenariusz, reżyseria i postać Rufiego Rafiego: Rafał Biesiada

Gra na katarynce i nie tylko: Włodzimierz Niewitecki

Teatr Czerwona Walizka to twór na pograniczu sztuk, którego rdzeń stanowi klaun Rufi Rafi, czyli postać powstała z fuzji marzeń, różnych doświadczeń i zainteresowań dorastającego Rafała Biesiady – także animatora kultury, pedagoga, pomysłodawcy Festiwalu Sztuk Przeróżnych CYRKI NOWE. Działalność Czerwonej Walizki oscyluje pomiędzy działaniami komercyjnymi, pewną formą sztuki a działaniami społecznymi. Głównymi realizacjami są spektakle jednego klauna, choć obecnie skład tworzy sześciu kuglarzy, którzy eksperymentują, korzystając z elementów sztuk cyrkowych, teatru, performansu, sztuk plastycznych i zabaw edukacyjnych.


21/08/2016 {niedziela} 13:14
Katarynka opowieści
Spektakl dla dzieci i dorosłych Teatru Logos
Kamieniec Ząbkowicki, błonia
Wstęp wolny

Wędrowni opowiadacze legend, jak średniowieczni rybałci, zachęcają do zatrzymania się w drodze i zapoznania z rodzimymi opowieściami o zalotnych pannach, dzielnych rycerzach, zmyślnych piwowarach i innych mieszkańcach Kamieńca i okolic. Stary wózek-katarynka pełen jest niespodzianek i łatwo przekształca się w scenę, na której bohaterowie przeżyją niejedną przygodę, przywołując trochę zapomniany świat legend. Katarynka opowieści to interaktywne widowisko dla małych i dużych, w którym każdy znajdzie drobną rolę do odegrania.

Pomysł i wykonanie: Monika Tomczyk, Luiza Łuszcz-Kujawiak
Opracowanie plastyczne: Beata Tomczyk

Teatr LOGOS z Łodzi rozpoczął swoją działalność dwadzieścia dziewięć lat temu z inicjatywy ks. Waldemara Sondki. Do tej pory zrzesza twórców, którzy nie przestali być amatorami – ludźmi miłującymi teatr. Pośród pięćdziesięciu przygotowanych do tej pory spektakli odnaleźć można klasyczne teksty literatury światowej oraz spektakle typowo autorskie, a także różnorodne formy wypowiedzi artystycznej (teatr dramatyczny, rapsodyczny, tańca…). W działalności Teatru liczy się przede wszystkim doświadczenie wspólnoty ludzi – twórców i odbiorców – odkrywających swoje człowieczeństwo w sztuce, kulturze.


21/08/2016 {niedziela} 14:14

Jeszcze tyle we mnie drzemie

Spotkanie autorskie z Felicją Wołyńską, prowadzenie Dominika Nestorowska

Kamieniec Ząbkowicki, Czerwony kościółek
Wstęp wolny

Felicja Wołyńska to poetka, malarka, plastyczka, przez większość swojego życia nauczycielka, autorka książek o Kamieńcu Ząbkowickim. Ale przede wszystkim urzekająca osoba, która na stałe wpisała się w artystyczny pejzaż Kamieńca.

Dominika Nestorowska jest założycielką Grupy Artystycznej bravo2art, instruktorką i reżyserką. W pracy z aktorem koncentruje się na obserwacjach, relacjach, działaniu i byciu.


21/08/2016 {niedziela} 16:14

Sen marudy

Spektakl dla dzieci i dorosłych Teatru Most
Kamieniec Ząbkowicki, błonia
Wstęp wolny

Spektakl Sen marudy jest interaktywną podróżą, która poprzez zabawy integruje dzieci i pozwala im zrozumieć, że ich zachowanie i aktywność maj duży wpływ na ich życie i otoczenie. Dzieci wyruszą w tę podróż wraz z marudą, który uważa, że życie jest nudne i nie ma sensu. Odrabiając pracę domową, zasypia, by w snach przeżyć niesamowitą przygodę. Odwiedzając inne kraje i poznając kultury, może przekonać się, że życie ma wiele barw. Dzięki wyobraźni bohater przeżywa przemianę. Spektakl dotyka problemów zdrowego stylu życia, otwartości, przyjaźni i siły pozytywnego nastawienia. Spektakl uczy dzieci aktywnego spędzania wolnego czasu oraz odkrywania świata.
Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Nastia Miedwiediewa i Oleh Nesterow

Teatr Most został założony w 2011 roku w Charkowie na Ukrainie przez grupę przyjaciół. Zespół poszukuje nowych form i metod pracy. Aktualnie skupia się na pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą. Od roku 2012 Teatr bierze udział w licznych projektach międzynarodowych, rozwijając własny sposób pracy z ludźmi, poznając swoje ograniczenia i umiejętności.


21/08/2016 {niedziela} 17:14
Pieśń nasycenia
Koncert zespołu Tara Gayan na zakończenie festiwalu
Kamieniec Ząbkowicki, Czerwony kościółek

Wstęp wolny

Wieczór będzie podróżą przez rozmaite nastroje, od wyciszenia, poprzez wirowanie pośród ludzkich namiętności i przeciwieństw, po radość, witalność i trans. Trzon zespołu Tara Gayan stanowi duet Damian Borowiec i Agnieszka Mendel, którzy są autorami muzyki i tekstów do większości utworów, pozostałe to wiersze hinduskiego poety Rabindranatha Tagore oraz pieśni tradycyjne z Radżastanu (Indie). Mimo inspiracji dawną kulturą Wschodu, zespół rezonuje mocno z zachodnią wrażliwością muzyczną, po trosze słowiańską, etno-jazzową i soulową.

Akademia Teatru Alternatywnego (Ata) to projekt wszechstronnej, interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej, której celem jest podniesienie kompetencji animacyjnych, artystycznych i kulturotwórczych liderów alternatywnych zespołów teatralnych, wzmocnienie ich motywacji do działania na rzecz środowisk lokalnych oraz dostarczenie praktycznych narzędzi i umiejętności w zakresie metod pracy z zespołem. Akademia ma za zadanie przygotować młodych twórców do bezpośredniego rozpoznawania swego potencjału twórczego oraz pogłębić umiejętność komunikowania stawianych sobie celów społecznych i artystycznych.

Akademia Teatru Alternatywnego, realizowana w formie comiesięcznych zjazdów to platforma rozwoju, wymiany doświadczeń oraz dialogu z mistrzami kilku pokoleń teatru niezależnego w Polsce. Wśród prowadzących znajdą się zarówno zespoły teatralne, m.in. Teatr ZAR, Teatr CHOREA, Studium Teatralne, Teatr Ad Spectatores, Teatr Cinema, Teatr Krzyk, Teatr Porywacze Ciał, PRACOWNIA || ROSA, jak i wybitne osobowości teatru z Polski i zagranicy, m.in.: Leszek Bzdyl, Arti Grabowski, Tomasz Rodowicz, Oleh Stefan, Anna Zubrzycki, Eugenio Barba, Savvas Stroumpos i Theodoros Terzopoulos. W ramach zajęć Akademii uczestnicy poznają autorskie metody pracy zaproszonych reżyserów i aktorów oraz różne tradycje i formy teatralne: od teatru antropologicznego, przez teatr fizyczny, tańca, społeczny, dokumentalny, uliczny, site-specific, lalkowy i teatr obiektu, po teatr klasyczny. Akademia stanowi kontynuację Akademii Teatru Alternatywnego zrealizowanej w 2012 roku przez Teatr Brama w Goleniowie i Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie.

Festiwal organizowany w ramach WROCŁAW 2016 Europejska Stolica Kultury.
Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Impart, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Kana, Teatr Brama.

Partner strategiczny: KGHM Polska Miedź
Partner: Gmina Kamieniec Ząbkowicki

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

mezalians logo 2 warsztaty-fot.AnnaBardaka Wolno(ś)ci Teatr Wyjątek fot. M.Kuras (2) ATA_fot_Piotr_Przybylo_1 ATA_fot_Piotr_Przybylo_2 ATA_fot_Piotr_Przybylo_3 ATA_Jacek_Halas_fot_Piotr Przybylo ATA_maszyna_do_kleksow_fot_Rafal Biesiada_2 dolere_fot. Dorota Kolesińska EGU VU, fot.M.Strzelczyk Oddech-życie, fot. Natalia Solnica Pętla Teatr Granda fot. M.Kryński Starczowianki_Fot_M-Blige Teatr 6 i PÓŁ   Tropem Legend  fot. Weronika Giżycka Studio_Teatralne_Wyjatek teatr Logos 2, fot.R.Biesiada Teatr_NOWEGO_-_Panakeia_Foto_Nikita_Kryzhanovsky (240dpi)

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail