Zgłoś uwagę

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA’ 2016

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA' 2016
Termin : 7–14 października 2016 r.
Miejsce : Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, miasta Dolnego Śląska
Wstęp : wstęp wolny (na część wydarzeń obowiązują zapisy), projekcje filmowe biletowane
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/dofa/

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA zainicjowany został przez SARP Wrocław w 2011 roku jako przedsięwzięcie coroczne. DoFA obejmuje wydarzenia o interdyscyplinarnym charakterze, skierowane do jak najszerszego grona odbiorców, m.in.: wystawy prac konkursowych, wystawy problemowe, wykłady specjalistów i debaty publiczne z ich udziałem, seminaria czy zwiedzanie ciekawych obiektów w wybranych miastach Dolnego Śląska. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się też projekcje filmowe, koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży, działania performatywne w przestrzeni publicznej i inne.
Prócz głównego założenia programowego, polegającego na propagowaniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej. DoFA ma na celu diagnozę i dokumentację dorobku architektonicznego regionu oraz promocję twórczości architektonicznej jako działalności kulturalnej. Honoruje godne naśladowania osiągnięcia w architekturze, urbanistyce i dziedzinach pokrewnych, a także ukazuje szerokie spektrum zagadnień związanych z kreowaniem ładu przestrzennego. Jednym z głównych założeń jest skierowanie uwagi lokalnych społeczności na otoczenie i zachęcenie do jego współtworzenia.
DoFA obejmuje wydarzenia o interdyscyplinarnym charakterze, skierowane do jak najszerszego grona odbiorców, m.in.: wystawy prac konkursowych, wystawy problemowe, wykłady specjalistów i debaty publiczne z ich udziałem, seminaria czy zwiedzanie ciekawych obiektów w wybranych miastach Dolnego Śląska. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się też projekcje filmowe, koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży, działania performatywne w przestrzeni publicznej i in.
Każda z edycji toczy się pod innym hasłem przewodnim, które odpowiada na aktualne problemy miast. Całorocznej edycji specjalnej DoFA’16 przyświecać będzie hasło „Przestrzeń dla piękna”. Kulminację działań stanowić będzie październik 2016, kiedy zrealizowane zostaną tradycyjne bloki programowe DoFA, czyli:

Wystawy Konkursowe : Przyjazna Przestrzeń Publiczna, Wnętrze & Dizajn, Superwizja, Honorowa Nagroda SARP Wrocław, Kadry Modernizmu. Wystawie laureata Honorowej Nagrody towarzyszyć będzie publikacja retrospektywna. 

Konfrontacje : główną aktywnością Konfrontacji w edycji 2016 będzie interdyscyplinarna konferencja międzynarodowa. Zakłada się zaproszenie ekspertów, których działania (sztuki projektowe, sztuki czyste) dotyczą zagadnień sztuki w przestrzeni publicznej. Podsumowaniem będzie wydanie publikacji naukowej. Kolejnym punktem jest zorganizowanie debaty publicznej, której temat będzie rozszerzeniem działań konferencyjnych. Następnym stałym punktem cyklu jest Benefis wybranego architekta, którego twórczość przyczyniła się do rozwoju architektonicznego lokalnego środowiska.

Otwarte Miasto : cykl wycieczek tematycznych, ukazujących najnowsze realizacje architektoniczne oraz klasykę ”gatunku”. Edycja 2016 toczyć się będzie przez cały rok. Dodatkiem będzie wydanie folderu opisującego wybrane wycieczki i całoroczny harmonogram.

Projekcje : jak co roku, planowany jest przegląd filmów o tematyce architektonicznej i z architekturą „w tle”.

Przestrzeń : w ramach cyklu realizowane są projekty zgłaszane do konkursu OPEN CALL. Ideą jest współpraca z innymi organizacjami oraz indywidualnymi twórcami. Celem wydarzeń realizowanych spośród zgłoszonych projektów jest wyjście w przestrzeń miejską i interakcja z mieszkańcami. 

Podsumowaniem działań będzie wydanie katalogu przedstawiającego wszystkie aktywności realizowane w ramach edycji DoFA’16.

Projekt jest realizowany w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016. 

Kuratorzy : Maciej Hawrylak, Daria Kieżun, Sylwia Sikora
Organizator : SARP Wrocław
Współorganizatorzy : Biuro Festiwalowe Impart 2016, Narodowe Forum Muzyku
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedź

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail