Zgłoś uwagę

Finałowy tydzień wielkich imprez ESK 2016

 „Niewiarygodnie jest co w czerwcu dzieje się we Wrocławiu” - chwalą Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 na internetowych profilach uczestnicy imprez, jakich świadkami jesteśmy w tym miesiącu. A to jeszcze nie koniec czerwcowej, wielkiej kulturalnej kumulacji ESK.

Po weekendzie z Hiszpańską Nocą z Carmen na Stadionie Wrocław z udziałem ponad 20 tysięcy widzów, tłumach na otwarciu wystawy Jadwigi Grabowskiej – Hawrylak w Muzeum Architektury  i podczas Europejskiej Nocy Literatury na Wielkiej Wyspie, a także prezentacjach Szczecina w ramach Koalicji Miast, pora na kolejne wielkie wydarzenia. Przed nami koncert Davida Gilmoura na placu Wolności i otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, a także happeningi Festiwalu Bieli, Przegląd Sztuki SURVIVAL, koncerty gwiazd podczas Ethno Jazz Festiwalu i wystawa architektoniczna z cyklu "Kościół. Piękno i Kicz".

Gilmour już w sobotę
Już 25 czerwca o godz. 21.30 (wejście od godz. 19) David Gilmour, legendarny gitarzysta Pink Floyd, wystąpi z orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Zbigniewa Preisnera i Leszkiem Możdżerem na placu Wolności. Koncert przygotowany specjalnie z okazji ESK Wrocław 2016 otworzy światowe tournee słynnego artysty pod hasłem „Rattle That Lock”. Wraz z Davidem Gilmourem zagra 30-osobowa orkiestra NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą polskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera. Gościem specjalnym koncertu będzie Leszek Możdżer - znakomity pianista i dyrektor artystyczny festiwalu Jazz na Odrą. Wyjątkowe wydarzenie na Placu Wolności przed wrocławskim Narodowym Forum Muzyki będzie filmowane przez reżysera filmów muzycznych, dokumentalistę i autora okładek grupy Pink Floyd, Aubreya ‘Po’ Powella.

 

Transmisja na żywo, dodatkowa komunikacja miejska
Na żywo koncertu będzie mogło posłuchać około 20 tysięcy osób. Bilety zostały wyprzedane, ale koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską. Pierwszą część pokaże TVP 2, drugą TVP Rozrywka.

To ogromne przedsięwzięcie zorganizowano - zgodnie z życzeniem artysty - w samym centrum Wrocławia. Organizatorzy przygotowali wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych, rekomendowane parkingi, lokalizacje park&ride oraz dodatkową komunikację miejską, dzięki której będzie można sprawnie wyjechać z centrum Wrocławia. Dodatkowe autobusy nocne zostaną uruchomione po zakończeniu koncertu w godzinach 1:00-2:30 dnia 26 czerwca 2016 roku i będą odjeżdżać w odstępach co 15 minut. Numery linii autobusowych i mapa przystanków dostępne są na na stronie internetowej (T U T A J) oraz na ulotkach rozdawanych uczestnikom koncertu, dostępnych m.in. w punktach informacji turystycznej, na dworcach, lotnisku i w Infopunkcie Barbara na Świdnickiej 8c.

Wszystkie informacje praktyczne dotyczące komunikacji, parkingów, ułatwień dla niepełnosprawnych czy cateringu można znaleźć: T U T A J.

Od Poelziga do Abakanowicz
Tego samego dnia, 25 czerwca, udostępniony zostanie publiczności Pawilon Czterech Kopuł, siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej, nowego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W odrestaurowanym gmachu zaprojektowanym przez Hansa Poleziga w 1912 roku prezentowana będzie kolekcja polskiej sztuki współczesnej z dziełami najwybitniejszych twórców II połowy XX wieku i początków naszego stulecia. Na ekspozycji znajdą się dzieła m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Jerzego Beresia, Stanisława Dróżdża, Władysława Hasiora, Józefa Hałasa, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego, Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego. Nowa przestrzeń wystawiennicza służyć będzie także prezentacjom czasowym – już od 20 sierpnia gościć będziemy tu znakomitą kolekcję dr. Ericha Marxa z Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart w Berlinie. Na ekspozycji znajdą się m.in prace Roberta Rauschenberga, Anselma Kiefera i Andy Warhola.

Od Survivalu przez Zakopower do Bieli
Ostatni czerwcowy weekend to także cztery znakomite imprezy o charakterze festiwalowo - happenigowym. Czternastą edycję jak zwykle intrygującego Przeglądu Sztuki SURVIVAL zaplanowano tym razem w hali Fabryki Automatów Tokarskich przy ul. Grabiszyńskiej pod hasłem „Warsztat pracy” od 24 do 28 czerwca. Tematyka SURVIVALU nawiązywać będzie do takich pojęć jak przemysł, produkcja, technologia, a na wystawie głównej realizacje artystyczne przygotują najciekawsi wrocławscy artyści, m.in. legendarna grupa LUXUS czy Maciej Bączyk. Przewidziano też instalacje dźwiękowe, słuchowiska, sety dj’skie oraz koncerty, debaty i pokazy filmowe. Nowością na mapie kulturalnego Wrocławia będzie Festiwal Bieli / White Festival (24–26 czerwca), podczas którego w centrum Wrocławia będziemy świadkami parad, spektakli i pokazów. Wszystkie kostiumy, pojazdy, a przede wszystkim uczestnicy festiwalu pokryci będą cienką warstwą glinki, która po wyschnięciu uczyni z nas formę doskonałą – BIEL. Z kolei na Kozanowie, w Parku Zachodnim i na nabrzeżu Odry od 23 czerwca (aż do 4 września) przygotowano interdyscyplinarne wydarzenie z cyklu Wrocław - wejście od podwórza, tym razem pod hasłem „Kozanów – w poszukiwaniu cudownego”.  To międzynarodowa grupowa wystawa kilkanastu prac artystów z Polski, Szwecji, Niemiec i Austrii, której towarzyszą performensy, działania filmowe i program dyskusji, odnoszące się do historii i codzienności Kozanowa. Niezwykłą wystawę „Architektura VII Dnia” z cyklu "Kościół. Piękno i kicz" oglądać będzie można od 27 czerwca w Zespole Młynów Maria. Będzie to próba przedstawienia dorobku architektury sakralnej w Polsce i prezentacja ponad 100 najciekawszych kościołów powstałych w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Od 23 do 25 czerwca zapraszamy także na Ehtno Jazz Festiwal/WrocLove Fest 2016. Do Wrocławia zawitają światowe i polskie gwiazdy muzyki folk, wśród nich np. Golec Uorkiestra, Zakopower, Kapela Ze Wsi Warszawa, Boban Marković Orchestra z Serbii, Amadou & Mariam z Mali czy brytyjska Bollywood Masala Orchestra w niezwykłym spektaklu muzycznym „The Spirit Of India”.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

4 tydzień czerwca ESK 2016 Festiwal Bieli fot.Bernard Łętowski (1)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail