Zgłoś uwagę
Flow ESK 2016

Szczegóły programu

11 czerwca 2016
Wstęp wolny

Flow jest wydarzeniem ukazującym historię budowy, zniszczenia i odbudowy miasta w XX wieku. Punktem centralnym projektu będzie rzeka Odra, płynny kręgosłup miasta, który przepływa przez jego historię, czasem w sposób przyjazny, innym razem ze złością. Odra i okoliczne parki, budynki i mosty znajdą się w centrum wielu wydarzeń performatywnych opowiadających historie XX-wiecznego Breslau/Wrocławia.

MAPA

⇒TYMCZASOWE ZMIANY W KOMUNIKACJI

W związku z rozbudowanym programem wydarzeń podczas wieczornej części "Flow", które odbędzie się w sobotę, 11 czerwca, w godzinach 21:00 – 23:30 zostały zaplanowane zmiany w ruchu drogowym w centrum miasta. Dla odwozu uczestników wydarzenia w nocy z 11 na 12 czerwca uruchomione zostaną dodatkowe  kursy autobusów nocnych.

Więcej informacji: T U T A J
______________________________________________________________________________________________________________________________
Działania te będą oparte o twórcze refleksje lokalnych i europejskich artystów, refleksje poruszające tematy diaspory, migracji i imigracji.

W ciągu dnia wzdłuż brzegów Odry, w parkach, ogrodach i na mostach pomiędzy Ostrowem Tumskim, Biblioteką Uniwersytecką a budynkami Uniwersytetu Wrocławskiego odbędą się performance i happeningi, spektakle teatrów z zagranicy i spotkania kulturalne.

Scenografią największego, wieczornego widowiska Flow będzie Odra i Ostrów Tumski. Publiczność zgromadzona na brzegach rzeki, mostach i w budynkach wysłucha koncertu orkiestry symfonicznej i wielkiego chóru mieszanego – formacji stworzonych specjalnie na tę okazję,  złożonych z młodych muzyków z Czech, Izraela, Niemiec i Polski.

Widowisko to ma pokazać, jak miasto postrzega siebie, swoją przeszłość, przyszłość i zmieniającą się tożsamość w drugiej dekadzie XXI wieku.

Flow – Część Poranna
Na kilku plenerowych scenach wokół Odry i w centrum miasta odbędą się występy dla zróżnicowanej publiczności. Taniec współczesny, muzyka, teatr i performance stworzone i wykonane przez artystów z Polski i tych związanych z diasporami miasta: z Niemiec, Izraela, Czech, Ukrainy i nie tylko. Łącznikiem między scenami stanie się sieć  „kulturalnych mostów”, umożliwiających publiczności przemieszczanie się między nimi. Za siecią diaspor kryje się również metafora i historia miast: Lwowa/Lviva, Wrocławia/Breslau, Tel Avivu i Nowego Jorku i bardzo wielu miast niemieckich, połączonych doświadczeniem masowego ruchu ludności w czasie przesiedleń w połowie lat 40. Będzie to święto dla wszystkich, którzy zechcą twórczo spędzić czas w przestrzeni miasta u progu lata.

Flow II – Część Wieczorna
Głównym elementem wieczornego wydarzenia zorganizowanego w przestrzeni między Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju będzie niezwykły spektakl dla szerokiej widowni. Za kulisami tego spektakularnego wydarzenia kryje się cichy, precyzyjny i intymny proces. Punktem wyjścia do pracy pięciu kompozytorów był scenariusz stworzony przez Chrisa Baldwina (reżysera), wspieranego przez Alana Urbanka (dyrektora muzycznego), dotykający historii miasta w XX wieku. Proces trwający od dwunastu miesięcy rozpoczął kompozytor Paweł Romańczuk, tworząc muzyczne zasady gry – kilka taktów na początek i koniec każdej części, a czterech młodych utalentowanych kompozytorów rozwinęło myśli muzyczne tworząc poszczególne części kantaty.

“Za sprawą jednego pociągnięcia pióra na Konferencji Poczdamskiej zwołanej po zwycięstwie aliantów w 1945 roku, Breslau największe niemieckie miasto na wschód od Berlina, stało się polskim miastem Wrocław. Ponad sześćset tysięcy jego mieszkańców – prawie wszyscy rdzenni Niemcy – zostali wygnani i zastąpieni przez polskich osadników ze wszystkich rejonów przedwojennej Polski

”Gregor Thum, “Uprooted”
 

Rzeka Odra. Czasami przyjazna, chwilami rozzłoszczona. Odra jest płynnym kręgosłupem tego nieustannie zmieniającego się miasta. Rzeka otaczające ją parki, ulice, budynki i towarzyszące jej mosty – staną się centrum uwagi dla serii międzynarodowych wydarzeń i spektakli, które opowiadają historię XX-wiecznego Breslau/Wrocławia i prezentują twórczą refleksję na temat “diaspor, migracji, imigracji” oraz współczesnych europejskich tożsamości. Miasto, jego mieszkańcy, diaspory i pojęcie “innego” są głównymi aktorami tego wydarzenia. Międzynarodowe głosy, refleksje są również aktywnymi twórcami i uczestnikami wydarzeń.  
 

„Kwartet Flow”

„Kwartet Flow”  to nazwa czterech największych wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Łączącym je celem jest opowiedzenie historii Wrocławia jego mieszkańcom, Polsce, Europie i światu. Kwartet Flow składa się z czterech powiązanych ze sobą projektów:

  • Bridges - Mosty – 20 czerwca 2015,
  • Duchy Wrocławia – Ceremonia Otwarcia – 17 stycznia 2016,
  • Flow I i II – 11 czerwca 2016,
  • Niebo – Ceremonia Zamknięcia – 16/17 grudnia 2016

NIEDZIELA, 5 czerwca 2016

Dnia 5 czerwca o godzinie 20:00 – Otwierający przedsmak tygodnia:  Koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzyki I Tańca z Jeruzalem oraz powitanie Chrisa Baldwina – kuratora do spraw Performance Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław 2016

SOBOTA, 11 czerwca 2016

FLOW – 11 czerwca 2016

Część 3. – “Kwartetu Flow” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
 

Flow jest wielkim międzynarodowym wydarzeniem kulturalnym, odbywającym się w centrum Wrocławia, wokół Odry, w sobotę 11 czerwca 2016 roku.

FLOW I – 11:00 do 20:00

                                                        

 

*Cztery strefy, każda zaledwie kilkadziesiąt metrów od  Odry, które będą gościć wydarzenia dla dzieci i dorosłych trwające przez cały dzień.

*Wejście na wszystkie wydarzenia jest darmowe, w trakcie niektórych liczba widzów będzie regulowana ze względów bezpieczeństwa.

 

Strefa Historii Ciała: Wyspa Piasek

 

Scena Tańca (patrz tabela)

Trzy z pośród najlepszych współczesnych grup tanecznych z Izraela będą występować na scenie.

Godzina:

Nazwa Grupy:

Opis

Wejście:

11:00

Nadine Bommer Dance Company

Międzynarodowe widowisko pełne wrażeń i zabawne „Invisi’BALL zamienia teatr w zaskakujące i multikulturowe boisko do piłki nożnej”

Wstęp wolny, regulowana liczba widzów

12:30

Batsheva – the Young Ensemble

Kamuyot przełamuje tradycyjne bariery pomiędzy aktorami a widownią, czyniąc członków widowni integralnym elementem wspólnego wydarzenia. Zespół 15 tancerzy kreuje przyjazną i magiczną przestrzeń z akcentami eklektycznych dźwięków japońskiego popu, reggae i archiwalnych czołówek telewizyjnych, zamieniając pojęcie performensu w uroczyste doświadczenie zarówno publiczności, jak i wykonawców.

j.w.

14:00

MASH – Dom Tańca Machol Shalem we współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania

Każda wojna jest inna, ale wszystkie wojny są takie same. Wszyscy ludzie są tacy sami, ale każdy człowiek jest inny. Wszystkie potrzeby są takie same.

"HA-E" (Wyspa) jest dziełem tanecznym i teatralnym, które rozprawia się z naszymi podstawowymi potrzebami jako ludzi szukających miłości i porozumienia w surowym i nieprzyjaznym świecie.

j.w.

15:30

Batsheva – the Young Ensemble 

j.w.

j.w.

17:00

Nadine Bommer Dance Company

j.w.

J.w.

18:30

MASH – Dom Tańca Machol Shalem we współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania

j.w.

j.w.

 

Wyspa Bielarska – warsztaty z fundacją OnWater.pl

Mała Szkutnia

„Kiedyś, gdy byłem mały, łódki z kory strugałem, gdzie dziś są? Czy odnajdę je? Zgubione marzenia…” Dla osób odwiedzających Wyspę Bielarską fundacja OnWater.pl przygotowała pełną atrakcji Małą Szkutnię. Wszyscy chętni, dzieci i dorośli, będą mogli – korzystając z kory, sznurków i płótna – spełnić swoje marzenia o własnoręcznym zrobieniu łódki i zwodowaniu jej na Odrę. 

 

Historyczne pocztówki z Wrocławia

Kolejną atrakcją na Wyspie Bielarskiej będzie stoisko z możliwością wykonania swojej autorskiej pocztówki z wykorzystaniem kolekcji starych, archiwalnych widokówek ze zbiorów fundacji OnWater.pl. Dzięki temu KAŻDY,  młodzi wrocławianie (i nie tylko) będą mogli zobaczyć, jak wyglądał w dawnych latach Wrocław i okolice Odry. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wypisania pocztówki i wysłania jej w świat wraz ze wspomnieniami z Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Warsztaty potrwają od 11:00 do 19:00;

Pływająca Łódź Pamięci

 

Projekt bazujący na obrazie i słowie mówionym opowiada historię dolnośląskich polskich Żydów. Na Barce Tumskiej, zacumowanej przy Wyspie Młyńskiej, widownia zaproszona jest wsłuchania się w głosy tych, którzy  przeżyli wojnę i zrozumienia czym jest przeznaczenie jak również piękno ich życia. Językami Pływającej Łodzi Pamięci są polski, angielski, yiddish z poskimi i angielskimi podpisami.

Wstęp wolny, otwarte w godzinach: 11:00 do 20:00

 

Strefa Szeptów:  „Pewna Historia” –

od Placu Nowy Targ do Parku Słowackiego

 

Obszar tej strefy rozciąga się od Placu Nowy Targ przez Halę Targową, bloki w okolicach ulicy Frycza Modrzewskiego, plac przy Akademii Sztuk Pięknych, ulicę Purkyniego pomiędzy Hotelem Radisson a Muzeum Narodowym, plac przed Panoramą Racławicką aż do Parku Słowackiego.

“Pewna Historia” (poprowadzona i wyreżyserowana przez Piotra Łukaszczyka i Kamila Przybosia) to aż trzy różne aktywności w jednym: performens uliczny “Pewna Historia”
w formie pieszego szlaku, na którym różne przestrzenie miejskie służą odkrywaniu nieznanych historii rodzin z Dolnego Śląska XX wieku, efekt międzynarodowej tanecznej współpracy – grupy Dansnest z Holandii oraz polskich tancerzy oraz seria warsztatów w Parku Słowackiego prowadzonych przez młodych artystów ze wszystkich krajów Europy.

“Pewna Historia”

Rozpoczynając się na pl. Nowy Targ i przechodząc przez miejscowe charakterystyczne punkty, widownia performenesu zostanie zabrana na krótki, intensywny spacer przez cztery dekady XX wieku  - doświadczenia rodzin Wrocławia i Dolnego Śląska. Niezwykle ważnym elementem zdarzenia jest zaproszenie widowni do podzielenia się swoimi historiami rodzinnymi w tym magicznym dniu. Zebrane historie rodzinne będą bazą dla NIEBA – Ceremonii Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury w grudniu 2016.

Zaraz po zakończeniu pierwszej części performensu odbędzie się spektakl taneczny holenderskiej grupy Dansnest z Bredy, która pracowała z tancerzami z Wrocławia, aby przygotować pokaz specjalnie na tę okazję.


Następnie zapraszamy do udziału w  otwartych, plenerowych warsztatach KULTURA I NATURA prowadzonych przez młodych artystów z całej Europy! Jest to część projektu Wolontariat na dużą skalę "Wioska Kultur Europejskich" realizowany ze Fundacją na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych ze Stacji Wolimierz.

Warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – praca nad wyobraźnią, koncentracją, pamięcią, świadomością ciała, oddechem, ruchem scenicznym.

Warsztaty śpiewu są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni w innych językach, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego.

Warsztaty cyrkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych obejmują naukę podstaw żonglerki, ekwilibrystyki oraz zabawy ruchowe.

Warsztaty taneczne integracyjne różnych narodów – tańce w kręgu, tańce liniowe, tańce współczesne.

10:30

pl. Nowy Targ „Pewna Historia” – pokaz I

(kończy się przy Panoramie Racławickiej o 12.20)

11:00 - 11:30

Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką

13:00 - 13:30

Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką

14:00 - 15:30

4 warsztaty (taniec, śpiew, teatr, cyrk) (Park Słowackiego)

15:00

pl. Nowy Targ „Pewna Historia” – pokaz II

(kończy się przy Panoramie Racławickiej o 16.50)

15:00 - 15:30

Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką

17:00 - 17:30

Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką

18:00 - 19:30

4 warsztaty (taniec, śpiew, teatr, cyrk) (Park Słowackiego)

19:00 - 19:30

Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką

 

Strefa Smaków: Ogród Botaniczny

 

Ogród Botaniczny jest miejscem “Marmolady”! – polsko – niemieckiego projektu, skupiającego się wokół dżemu. Teatr der Jungen Welt z Lipska wraz z Wrocławiem przygotowali projekt “Marmolada” -  teatr, muzyka i opowiadanie historii, które skupiają się na pamięci smaku – wspomnieniach z domu, dżemach przygotowywanych przez nasze babcie na bazie przechowywanych przez nie przez lata przepisów! Przepisów i wspomnień z Polski i Niemiec. Przyjdźcie i zakosztujcie tych historii, posłuchajcie koncertu i weźcie udział w pysznym marmoladowym pikniku i podzielcie się swoimi opowieściami. Wydarzenie dla rodzin i miłośników smaków, które wywołują wspomnienia.

Wejście na wydarzenie odbywać się będzie w odstępach półtora godzinnych. Punktem kulminacyjnym będzie każdorazowo koncert grupy Atonor.

Teatr der Jungen Welt z Lipska otwarty jest dla wszystkich. Dzieci, młodzież, dorośli i rodziny – wszyscy mogą przyjść do miejskiego teatru w Lipsku. W ostatnich latach do domu, który był w Niemczech pierwszym profesjonalnym teatrem dla dzieci i młodzieży, założonym w 1946 roku, został określony mianem  jednego z najbardziej renomowanych niemieckojęzycznych teatrów dzieci i młodzieży. Znany jest również z wielu występów gościnnych i zaproszeń  na festiwale w Niemczech i na całym świecie.  Jürgen Zieliński, dyrektor artystyczny teatru,  pracował przy kilku produkcjach dla  Instytutu Goethego i jest jednym z wiodących dyrektorów artystycznych teatru dzieci i młodzieży

Nieprzewidywalne - niezapomniane - szalone, zabawne i zaskakujące: Przedmioty codziennego użytku wyrwane  z ich pierwotnej funkcji w stronę nowych dźwięków. Zespół Atonor idzie swoją własną drogą przez świat surrealistycznych przedmiotów. Korzystając z różnych obiektów elektro-akustycznych,  niemiecki artysta Erwina Stache wraz grupą Atonor tworzy utwory, które stanowią mieszankę eksperymentu, performance, teatru i rytmu. Zwykle publiczność nie wie, czy chce być bardziej zdumiona performense czy samymi obiektami.

Grupa Atonor: Antonia Sachse, Constantin Suppee, Maximilian Hensel, Ferdinand Störel, Benjamin Stache
Obiekty  muzyczne: Erwin Stache

Godziny rozpoczęcia spektakli: 11:00; 12:30;  14:00; 15:30; 17:00; 18:30.

Strefa Granic: Plac Uniwersytecki

 

Przestrzeń Placu Uniwersyteckiego poświęcona będzie historiom mieszkających w Polsce Ukraińców. Wokół przygotowanych specjalnie na tę okazję instalacji, wokół których widownia będzie mogła swobodnie się poruszać, odbywać się będzie kilkanaście performensów opracowanych i wykonanych przez osoby pochodzenia Ukraińskiego. Będziemy mogli posłuchać indywidualnych historii ujętych w niezwykłą formę, zajrzeć do niewielkich domów (na chwilę znajdziemy się w pełnej wspomnień ukraińskiej rzeczywistości!).  Wydarzenie pod kierownictwem i reżyserią Zofii Dowjat.

Godziny rozpoczęcia udramatyzowanych happeningów: 11:00; 13:00; 15:00; 17:00.

Puk, puk… kto tam?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się zajrzeć do szafy i odkryć rodzinny sekret albo skarb? A może nieopowiedzianą historię? Co zostawilibyście w szafie do okrycia dla następnych pokoleń? Wiadomość? Zdjęcie?

21szaf.
21 szans, by zostawić wiadomość dla potomnych.

11 czerwca, jeden z elementów Flow - 21 szaf na ulicach wokół centrum Wrocławia. Będą one łączyć cztery strefy performensu Flow wokół Odry. 
Znajdź szafę, zajrzyj do środka, pozostaw wspomnienie i przyłącz się do wspólnej zabawy.

 

FLOW II – 22:00

 

Głównym elementem wieczornego wydarzenia zorganizowanego w przestrzeni między Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju będzie niezwykły spektakl dla szerokiej widowni. Za kulisami tego spektakularnego wydarzenia kryje się cichy, precyzyjny i intymny proces.

Punktem wyjścia do pracy kompozytorów był scenariusz stworzony przez Chrisa Baldwina (reżysera). Kompozytor Paweł Romańczuk stworzył muzyczne zasady gry – kilka taktów na początek i koniec każdej z czterech części. Czterech młodych utalentowanych kompozytorów rozwinęło myśli muzyczne tworząc poszczególne elementy tego niezwykłego utworu muzycznego.

Utwór ten będzie kręgosłupem interdyscyplinarnego performensu, w którym rzeka i otaczające ją budynki będą grały  kluczową rolę.


Jiří Kabát (Czechy), Udi Perlman (Izrael - Akademia Muzyki i Tańca w Jerozolimie), Adam Porębski (Polska –Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu) Amir Shpilman
(Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber Dresden) skomponowali cztery części kantaty, która będzie wykonana specjalnie na tę okazję przez orkiestrę złożoną z artystów Kadademii Bethovenowskiej (Polska), absolwentów i studentów Akademii im. Karola Lipiśnkiego we Wrocławiu, Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber Dresden (Niemcy), Akademii Muzyki i Tańca z Jeruzalem (Izrael), instrumentaliści z Czech oraz wielki międzynarodowy chór.

Lista muzyków i chórów jest długa i naprawdę imponująca: Orkiestra Akademii Bethovenowskiej, Chór Kameralny Akademii Muzyki Tańca z Jeruzalem, członkowie Orkiestry Symfonicznej Mendy Rodan z Jeruzalem, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, studenci Konserwatorium Muzycznego w Pardubicach, studenci, instrumentaliści i chór Hochschule für Music Carl Maria von Weber z Drezna, Chór Kameralny Le Colisee z Erkelenz, Chór Akademicki Camerata Jagellonica z Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, Ars Cantandi Chór Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

 

Do udziału w widowisku zaproszeni zostali miłośnicy Odry, którzy na co dzień pływają po jej wodach oraz okolicznych akwenach. Ich łodzie będą także aktorami tego widowiska, wraz z muzyką opowiedzą historię XX-wiecznego Wrocławia.

Naturalnym miejscem dla widowni tego widowiska będą wybrzeża Odry i Most Pokoju. Dla tych, którzy będą chcieli widowisko zobaczyć w bardziej kameralnej atmosferze – przygotowane zostaną ekrany w kilku niezależnych punktach miasta.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 22:00 i potrwa ok. 60 minut.

 

 

 

 

Dodatkowe Informacje:

Każda z części „Kwartetu Flow” zawiera w sobie przekaz dla miejskiej, krajowej i europejskiej widowni.  Jak we wszystkich kwartetach, tak i tutaj jest to dzieło na cztery instrumenty lub głosy:

LUDZIE: głosy miejskich artystów, których łączą historie z Wrocławiem/Breslau oraz diaspory tego miasta żyjące teraz w całym świecie – głównie w Niemczech, Izraelu, Ukrainie i w Czechach.

PRZESTRZEŃ: miejsca publiczne i otwarte przestrzenie, mosty, rzeki, drogi i parki Wrocławia. Zorientowaliśmy się, że wciąż używamy w naszej pracy greckiego pojęcia „palimpsestu” – miejsca lub rzeczy z wieloma jedynie na wpół odkrytymi warstwami.

DŹWIĘK I DIZAJN: Nowa muzyka i dizajn zostały rozwinięte jako rezultat zarówno międzykulturowej współpracy jak również celebrowania natury tego miasta jako palimpsestu. Mamy zapewnioną muzykę i projekty: od polskich magików oświetlenia i budowniczych obiektów pływających do francuskich twórców Duchów, czyniących miasto manuskryptem dla dramaturgicznej rzeźby.

DRAMATURGIA: Poprzez połączenie ludzi, miejsca i dźwięku/dizajnu – Kwartet Flow przedstawia historię, która nie redukuje złożoności miasta, ale raczej uświadamia sprzeczności, traumę historyczną i jego niezwykłe osiągnięcia. Projekt odkrywa także nadzieje, jakie miasto wiąże z przyszłością.

Te cztery głosy będą przeplatać się ze sobą jako różne składowe by stworzyć złożony i czasem nieprzewidywalny wzór. Każdy element, każda część kwartetu jest zaprojektowana tak by dziesiątki tysięcy ludzi mogły się nią cieszyć. Ale te cztery głosy (miejscy artyści, miejsca, dźwięk/dizajn, dramaturgia) są zawsze obecne, nawet jeśli tylko jeden z nich gra główną rolę w kilku taktach.

KANTATA WROCŁAWSKA

Rama muzyczna skomponowana przez Pawła Romańczuka

 

1)

Część Pierwsza- "Dekady Budowania i Tańca” (Udi Perlman – Izrael)

 

Okres Republiki Weimarskiej był najbardziej znaczący dla rozwoju mieszkalnictwa w Breslau / Wrocław, przynosząc wiele rozwiązań ciekawych modernistycznie o wymiarze europejskim. To był wspaniały okres dla spółdzielni mieszkaniowych w Niemczech w ogóle 

Taniec w Niemczech od 1920 roku miał także znaczenie międzynarodowe. Trzej choreografowie, którzy wpłynęli na rozwój tańca w XX wieku, tancerzy i edukację aktora to Kurt Joose, Rudolf Labana i Mary Wigman. W tej otwierającej część kantaty oddajemy hołd tańcowi i architekturze tamtego okresu.

 

Część Druga – „Zniszczenie” (Amir Shpilman – Niemcy) 

 

W jaki sposób społeczność etniczna, tak zintegorwana z życiem narodem Niemieckim, stała się ofiarą tego narodu w zaledwie kilka krótkich dekad?

Miasto Wrocław było oblegane w ramach Ofensywy Dolnego Śląska w dniu 13 lutego 1945 roku przez 6 Oddział Armii Ukraińskiej, a okrążenie Wrocławia zakończono następnego dnia.. Oblężenie Wrocławia to destrukcyjne walki uliczne od domu do domu. Miasto zostało zbombardowane do stanu ruiny. Podczas oblężenia obie strony uciekały, pozostawiając całe dzielnice miasta w ogniu.

 

Część Trzecia – „Cisza i Ponowne Przebudzenie”  (Jiri Kabat- Czechy)

 

Gdy mówi się o przemieszczeniach w powojennej Europie, zacierają się istotne różnice pomiędzy doświadczeniami poszczególnych grup. W środku "rewolucji demograficznej" w Europie można wyróżnić co najmniej dwa główne tryby zarządzania populacją: przesiedlenie cudzoziemców do ich zakładanej "ojczyzny" w celu homogenizacji etnicznej - tzw rozplątywania populacji - z udziałem, na przykład, ewakuacji około dziesięć milionów Niemców z Europy Wschodniej i przesiedlenie około trzech i pół miliona Polaków w zachodniej Polsce; lub przesiedlenie na obszarze całego świata z "nie podlegających repatriacji" cudzoziemców pozostających na europejskiej ziemi po wojnie. Był to tak zwany ostatni milion, który został w 1946 roku po pozostałych ośmiu milionach "zagranicznych pracowników, robotników przymusowych, jeńców wojennych i wyzwolonych więźniów obozów koncentracyjnych".

 

Część Czwarta – „Odbudowa, Powódź, Odbudowa” (Adam Porębski – Polska)

 

Wybory założycielskie w nowej polskiej demokracji odbyły się w podwójnym głosowaniu 4 i 18 czerwca 1989 roku. Wybór był wynikiem obrad tzw Okrągłego Stołu, które zapewniły 65% mandatów w izbie niższej (Sejmie ) z góry dla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i jej partii siostrzanych, ale w ich toku utworzono Senat, w którym wszystkie miejsca mogły być swobodnie dyskutowane w przebiegu głosowania. Koalicja Solidarności zdobyła miażdżące zwycięstwo w ​​wyborach pół-demokratycznych, zdobywając wszystkie miejsca, o które walczyła konkurencja w Sejmie 99 i 100 miejsc w Senacie.

 

Wczesnego piątkowego poranka, 11 lipca 1997 roku, w miejscowości Siechnice leżącej blisko Wrocławia, wody z  Odry i Oławy przedarły wały i zalały miasto. Woda popłynęła w kierunku Wrocławia zatapiając wieś Radwanice na swojej drodze Dzięki samozaparciu Wrocławian, którzy zbudowali tamy z ziemi i ułożonych worków z piaskiem wokół poważnie zagrożonych, Ostrowa Tumskiego i Wyspy Słodowej, ocalało wiele historycznych budynków i bezcenne zabytki kultury europejskiej. Powódź objęła w sumie 30% miasta i ponad 150 000 jego mieszkańców zostało bezpośrednio dotkniętych kataklizmem. Tysiące domów zostało uszkodzonych. Wiele domów upadło, ponieważ ich struktura została uszkodzona

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail