Zgłoś uwagę

FORUM ESK 2016 tym razem o literaturze i filmie

slajder111

Za nami kolejne spotkanie Forum ESK 2016, którego gośćmi byli: Irek Grin, kurator ESK 2016 ds. literatury, pisarz, wydawca, pomysłodawca i organizator wielu imprez i festiwali literackich m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, oraz Roman Gutek, kurator ESK ds. filmu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, członek Europejskiej Akademii Filmowej. 

Irek Grin przedstawił wydarzenia związane z literacką częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury. Podkreślił, że swoje działania chce skupić przede wszystkim na projektach długofalowych, a nie na pojedynczych eventach, które jego zdaniem zajmą nie więcej, niż 20% wszystkich przedsięwzięć. Zdradził również, że organizatorzy starają się zrobić wszystko, by sprowadzić w roku ESK do Wrocławia tak pożądanych i lubianych pisarzy jak Umberto Eco czy Philip Roth. Podkreślił jednak, że nie byłyby to tylko i wyłącznie spotkania z pisarzami, ale również zaproszenie ich do działania. Jako przykład podał prośbę skierowaną do autorów o wymyślenie kanonu lektur europejskich dla polskich licealistów. Jednym z dużych projektów w ramach ESK 2016 będzie Muzeum Pana Tadeusza, które z założenia ma spełniać przeróżne funkcje, nie tylko związane ze spóścizną literacką Mickiewicza. 

Grin stawia na szereg projektów edukacyjnych takich jak np. literacki portal internetowy, którego celem byłoby zebranie wszystkich wydarzeń literackich w jednym miejscu, a samym przedsięwzięciem zajmowaliby się uczniowie, ludzie młodzi i zapaleńcy, a nie wynajęci specjaliści. Opowiedział również o inicjatywie „Zrób sobie książkę” – czyli od historii papieru, przez łamanie e-booków, po innowacyjne działania w Internecie. Ciekawie zapowiada się projekt „Book saved our childhood”, którego szczegóły zostaną podane wkrótce. Poza tymi przedsięwzięciami Grin wspomniał o planowanych działaniach animatorskich, a także wyraził chęć stworzenia projektu, który połączyłby literaturę z filmem, byłby swoistą obserwacją kina przez pryzmat literatury. Dodał również, że zależy mu na wzmocnieniu już istniejących działań wrocławskich, a nie na tworzeniu nowych, osobnych wydarzeń. 

Roman Gutek swoją wypowiedź rozpoczął od głównego, a zarazem kończącego ESK 2016 wydarzenia, czyli wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, które odbędzie się 3 grudnia 2016 roku. Wspomniał również o specjalnej edycji Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty i jako przykładowy projekt w ramach tego wydarzenia podał cykl zatytułowany „Mistrzowie kina europejskiego”. Zależałoby mu na przybliżeniu widzom kina hiszpańskiego, a także twórczości państw sąsiadujących z naszym krajem, np. Ukrainy, Niemiec, Czech czy Litwy. 

W ramach ESK odbędzie się modernizacja Kina Nowe Horyzonty, przystosowanie tego miejsca do pełnienia dodatkowych, kulturalnych funkcji. Gutek podkreślił, że zależy mu na stworzeniu miejsca, w którym poza oglądaniem filmów, będzie można również przyjść np. na koncert. Przewiduje także specjalne edycje wydarzeń zainicjowanych przez Wrocławską Fundację Filmową, tzn. MIASTOmovie. 

Ważnym elementem Europejskiej Stolicy Kultury będzie także współpraca z hiszpańskim i baskijskim partnerem, miastem San Sebastian. 

Maja Kawiak

 

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail