Zgłoś uwagę

Gala Europejskiej Nagrody Filmowej

10 grudnia 2016
Narodowe Forum Muzyki


Europejska Nagroda Filmowa – najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1988 roku europejskim filmom przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Co drugi rok nagrody są wręczane w Berlinie, w latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w dużych miastach europejskich. 29. gala odbędzie się we Wrocławiu.

Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na starym kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich Oscarów, przyznawanym przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Co drugi rok (w lata nieparzyste) nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie Akademia ma swoją siedzibę. W latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w innych miastach europejskich – w tym roku we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nagrody zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku, a statuetkę dla najlepszego filmu otrzymał wtedy Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. W kolejnych latach wśród laureatów znaleźli się m.in. Roman Polański, Lars von Trier, Pedro Almodóvar, Paolo Sorrentino czy Michael Haneke. Gośćmi tegorocznej ceremonii wręczenia ENF będą członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, tegoroczni laureaci i nominowani do Europejskich Nagród Filmowych, m.in.: aktor Pierce Brosnan – gość honorowy, nagrodzony za wkład w światową kinematografię, scenarzysta Jean-Claude Carrière – laureat nagrody za całokształt twórczości, aktor Hugh Grant – nominowany w kategorii Europejski Aktor 2016 za rolę w filmie „Boska Florence”, aktorka Isabelle Huppert. 29. Europejskie Nagrody Filmowe nominowana za rolę w filmie „Elle”, reżyserka Maren Ade nominowana w pięciu kategoriach za film Toni Erdmann oraz reżyserzy Pedro Almodóvar i Ken Loach. Gospodarzem wieczoru będzie Maciej Stuhr.

TRANSMISJA W KINIE NOWE HORYZONTY
Kino Nowe Horyzonty zaprasza na transmisję z ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w sobotę 10 grudnia od godz. 19.30.
Wstęp: 6 zł – bilety na pokazy filmów nominowanych 10 grudnia; 10 zł – bilety na filmy nagrodzone, 10 zł – bilety na transmisję ceremonii Europejskich Nagród Filmowych 10 grudnia Ceremonia: Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1
Transmisja i wydarzenia towarzyszące: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

9 grudnia (piątek) spotkanie z wybitnym scenarzystą i tegorocznym laureatem nagrody za całokształt twórczości Jeanem-Claudem Carrièrem. Po seansie „Dantona” o godz. 19.30, twórca spotka się z widzami, opowiadając o tajnikach swojej pracy i produkcji Andrzeja Wajdy. W seansie wezmą udział polscy aktorzy.


10 grudnia (sobota) zaprezentowanych zostanie około 40 filmów nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych m.in.: „Elle” (reż. Paul Verhoeven) i „Pokój” (reż. Lenny Abrahamson) – nominowane w kategorii Europejski Film Roku, „Ja, Daniel Blake” (reż. Ken Loach) – nominowany w czterech kategoriach, „Julieta”(reż. Pedro Almodóvar) – nominowana w 3 kategoriach oraz „Toni Erdmann” (reż. Maren Ade) nominowany aż w pięciu najważniejszych kategoriach. Nominowani twórcy (aktorzy, reżyserzy, scenarzyści i inni goście), którzy 10 grudnia będą we Wrocławiu uczestniczyć w ceremonii wręczenia statuetek, tego dnia spotkają się również z widzami w Kinie Nowe Horyzonty.

11 grudnia (niedziela) o godz. 11.00 pokazany zostanie najważniejszy Europejski Film 2016 roku. O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie
z wybitnym niemieckim reżyserem i przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej, Wimem Wendersem. Twórca odwiedzi kino po seansie Piny 3D.

Szczegółowy harmonogram weekendu z Europejskimi Nagrodami Filmowymi oraz lista wszystkich nominowanych filmów na www.kinonh.pl.

Organizator: Europejska Akademia Filmowa i EFA Productions, ESK Wrocław 2016
www.europeanfilmawards.pl
Wstęp na galę z zaproszeniami

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

european-film-awards-1474359615

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail