Zgłoś uwagę

Galeria Neonów w podwórku przy Ruskiej 46

slajder_neony

Galeria Neonów w podwórku przy Ruskiej 46 to wspólny projekt Fundacji Neon Side i miasta Wrocławia. Jego celem jest przede wszystkim ekspozycja i pielęgnacja historycznych neonowych reklam, ale jednocześnie nadanie podwórku przy Ruskiej 46 wyjątkowego klimatu. Dzięki tym działaniom Ruska 46 będzie jednym z kluczowych miejsc na mapie Wrocławia w 2016 roku. 

Na terenie Wrocławia można zobaczyć wiele wspaniałych neonów. Niektóre z nich nie były remontowane od lat, jak np. dla wielu wrocławian kultowy neon „Dobry wieczór we Wrocławiu”. Dzięki staraniom Biura Europejskiej Stolicy Kultury (operatora ESK we Wrocławiu) ten wysłużony neon został odnowiony. Zainicjowana przez ESK inicjatywa cieszyła się sporą popularnością, nawet nagrano piosenkę z tej okazji

Fundacja Neon Side pod wodzą Tomka Kosmalskiego zajmuje się zbieraniem i kolekcjonowaniem neonowych szyldów i napisów już od około dziesięciu lat. Do tej pory niektóre neony bywały okazjonalnie prezentowane podczas wydarzeń kulturalnych. Jednak od zawsze marzeniem członków Fundacji było stworzenie zewnętrznej, stałej ekspozycji zabytkowych neonów. Teraz, dzięki pomocy miasta, to marzenie udało się zrealizować. 

Szansa stworzenia Galerii Neonów pojawiła się wraz z projektem rewitalizacji podwórka przy Ruskiej 46, prowadzonym z ramienia miasta przez Wrocławską Rewitalizację. To wyjątkowe miejsce, będące siedzibą wielu instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i fundacji, a także pracowni artystycznych, wydawało się idealne ze względu na swój charakter. Poza tym to właśnie tutaj, w nieistniejącej już firmie "REKLAMA", wyprodukowana została większość neonów świecących na Dolnym Śląsku. W przyszłości planowana jest rozbudowa zewnętrznej wystawy o dodatkowe eksponaty, a także realizacja projektu o szerszym charakterze związanego z problematyką reklamy zewnętrznej i jej wpływu na jakość przestrzeni miejskiej.  

Projekt rewitalizacji Ruskiej 46 zakłada czynną współpracę miasta, organizacji pozarządowych a także indywidualnych artystów w tworzeniu tego miejsca. Utworzenie Galerii Neonów wpisuje się idealnie w przyjęty model współpracy, w którym miasto tworzy uwarunkowania i zapewnia infrastrukturę do realizacji interesujących projektów kulturalnych przez niezależne podmioty.

W podwórku oprócz prac remontowo-modernizacyjnych substancji budowlanej planuje się m.in. utworzenie recepcji R46, otwarcie galerii i pracowni ceramiki i szkła, uruchomienie pracowni rzeźbiarskich, ceramicznych i szklarskich Ogniska Plastycznego, a także siedziby Małych Instrumentów. 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail