JUTROPERA 2016
GŁOS WYKLUCZONYCH - WIELKI FINAŁ!
Powstały spektakle z seniorami, dziećmi z placówek opiekuńczo - wychowawczych, którzy występowali na scenie obok gwiazd świata teatru i muzyki (Wojciech Malajkat, Jerzy Artysz, Mela Koteluk czy rodzina Koterskich)... W tym roku do projektu dołączyła grupa podopiecznych z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, która obok warsztatów teatralnych bierze czynny udział w zajęciach akrobatycznych, przygotowując tym samym jedną z części plenerowego widowiska. Nową grupą są także osadzeni w jednym z zakładów karnych we Wrocławiu, których zobaczymy w zadaniach aktorskich oraz muzycznych.
Tym razem Michał Znaniecki sięgnął po temat "Historii żołnierza", utworu znanego głównie za sprawą słynnej muzyki Igora Strawińskiego. W inscenizacji Znanieckiego zobaczymy nowy tekst, po raz pierwszy prezentowaną w Polsce "Historię żołnierza" Kurta Vonneguta. Reżyser wpisał spektakl w szerszą narrację i kontekst "Snu nocy letniej", akcentując tym samym tegoroczne obchody roku Szekspirowskiego.
Finałowa edycja "Głosu wykluczonych" to spektakle i uroczyste międzynarodowe spotkania podsumowujące wszystkie dotychczas zrealizowane wydarzenia oraz nowe widowisko plenerowe, "Sen nocy letniej: Historia innego żołnierza" (spektakl w Parku w Leśnicy, bilety do nabycia w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy), oparte na dramacie Williama Szekspira oraz "Historii żołnierza" Kurta Vonneguta. Wieczór uświetni pokaz Water Concept, a w spektaklu wystąpią artyści z Polski, Ukrainy i Argentyny, między innymi Ewa Biegas, Karina Skrzeszewska, Wioletta Białk, Oksana Terefenko, Michał Koterski, Kamil Baron, Sebastian Marszałowicz, Damián Malvacio, Jon Paul Laka czy Pablo Mainetti.
Premierę zaplanowano na 31 lipca godz. 21.00 w plenerach parku w Leśnicy.
Jednym z ważniejszych wydarzeń planowanych w lipcu przez Fundację Jutropera będzie gala finałowa, skupiająca się tematycznie wokół spektaklu "Szukając Leara:Verdi". Do Wrocławia zawitają przedstawiciele domów opieki społecznej ze wszystkich miast, w których realizowane były spektakle w ramach programu ESK. Spotkaniu teatralnej rodziny Króla Leara (w tej roli niezmiennie prof. Jerzy Artysz) towarzyszyć będzie spotkanie przedstawicieli nowych instytucji z kolejnych miast partnerskich, które planują dołączyć do projektu. Projekt "Głosy wykluczonych" eksportowany będzie bowiem w kolejnych latach jako wizytówka ESK poza granicami Polski, a także Europy.
Galę zaplanowano na 22 lipca godz. 18.00 w Imparcie.
Ponadto 23 i 24 lipca w Imparcie planowane są spotkania i projekcje wokół zrealizowanych spektakli "Pokolenie P: Prokofiew" oraz "Historia innego żołnierza".
Bezpłatne wejściówki na wydarzenia do odbioru:
21.07. godz. 19.30 "Pokolenie P: Prokofiev" (Impart, ul. Mazowiecka 17)-
22.07. godz. 18.00 "Szukając Leara: Verdi" (Impart, ul. Mazowiecka 17) - Międzynarodowa Gala Finałowa Argentyna-Polska-Lwów
24.07. godz. 18.00 "Historia innego żołnierza" (Impart, ul. Mazowiecka 17) - pokaz warsztatów akrobatycznych
Odbiór: Impart ul. Mazowiecka 17 od poniedziałku do piątku w godz. 12-15, rezerwacje@impart.art.pl;
Barbara: infopunkt | kawiarnia | kultura ul. Świdnicka 8c , infopunkt@wroclaw2016.pl, w godz. 8.00-20.00.
31.07. godz. 21.00 "Historia innego żołnierza" – Centrum Kultury Zamek w Leśnicy
Bilety: Centrum Kultury Zamek w Leśnicy tel. 71-349 32 81
Pokaz warsztatów akrobatycznych
*
Spektakle i warsztaty przygotowane zostaną zarówno przez uczestników polskich, jak i w konfiguracjach zagranicznych, z udziałem artystów i instytucji partnerskich miast Wrocławia. Sieć workshopów obejmie ponad 15 miast; mieszając języki, doświadczenia, emocje i będzie platformą spotkań nie tylko artystów czy instytucji społeczno-socjalnych, ale i poszczególnych członków grup wykluczonych z oficjalnego obiegu kultury i sztuki. Dzięki takiej współpracy i wymianie artystycznej, projekt będzie mógł zaistnieć w wielu miejscach Europy, a ich kulminacja w roku 2016 zakłada prezentację międzynarodowych już spektakli i artystów we Wrocławiu.
W roku 2017 projekt Fundacji Jutropera będzie promowany w świecie, a wyprodukowane wspólnie spektakle pokazane zostaną na innych kontynentach, budując mosty emocjonalne, tworząc wizytówkę artystyczną Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fot. Dunvael Photography
Fot. Teresa Grotowska