Zgłoś uwagę

Głos Wykluczonych zabrzmi w Buenos Aires

slajderr

W miniony piątek zainaugurowano w Argentynie przygotowania do autorskiego projektu Michała Znanieckiego –  Festival Ópera Tigre w Buenos Aires – prezentując wersję koncertową "The Fairy Queen" H. Purcella w nowych aranżacjach muzycznych. Michał Znaniecki jest opiekunem artystycznym i reżyserem spektakli oraz działań artystycznych w ramach projektu „Głos Wykluczonych”, który jest realizowany wspólnie przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i fundację Jutropera.

Zbliżająca się edycja festiwalu poświęcona jest tematowi "Snu nocy letniej" i koresponduje z cyklem „Głos Wykluczonych”, stanowiącym część programu przygotowań Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury 2016, który Michał Znaniecki realizuje we Wrocławiu.

Szekspirowski  "Sen"  to temat, który prezentowany będzie we Wrocławiu w ramach "Głosu" w przyszłym roku, angażując nowe środowiska wykluczonych. Festival Ópera Tigre sięga także po ten temat,  wpisując się tym samym w sieć miejsc, pokazujących wizytówkę Europejskiej Stolicy poza kontynentem. W roku 2016 do Buenos Aires dołączy Curitiba przy okazji Sezonu Polskiego w Brazylii, dając początek głównej idei Festival Ópera Tigre, jaką jest symboliczna Tratwa Kultury, spływająca rzeką Parana. Jednocześnie będzie to kontynuacją budowania sieci pomiędzy Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury, a pozaeuropejskimi miastami w ramach „Głosu Wykluczonych”, dla których wspólnym motywem przewodnim stanie się teatr i muzyka w nowych kontekstach. Nie jest to pierwsza odsłona ESK w Buenos Aires, bowiem swoją argentyńską prapremierę miał tam także spektakl "Searching for Lear: Verdi" w roku 2013.

zdjęcie 3Festival Ópera Tigre odbywa się na wyspie Kaiola Blue, która jest jedną z tysiąca wysp w delcie rzeki Parana, oraz w sąsiadujących krajach. Rzeka przecina Brazylię, Argentynę, Paragwaj i swoje ujscie ma właśnie w Tigre, granicząc z Urugwajem. Festiwal swoim zasięgiem obejmuje kraje położone wzdłuż rzeki, tworząc kulturowe przystanie wodne, dla których znaczącym akcentem i odnośnikiem zawsze jest kultura polska. Idea Festiwalu, to prezentacja spektakli teatralnych i operowych, z wykorzystaniem naturalnej przestrzeni wyspy Kaiola Blue i wodnego otoczenia delty rzeki Parana. Prezentowane spektakle będą zarówno intymnymi, kameralnymi przedsięwzięciami, jak i spektakularnymi widowiskami operowymi, wpisującymi się w mapę najważniejszych festiwali, dla których istotne tło stanowi woda.

Najważniejsi śpiewacy operowi oraz aktorzy już odwiedzali wyspę, dając recitale i biorąc udział w ubiegłorocznej edycji. Wśród zaproszonych gości w 2013 roku wystąpili między innymi: Maria Bayo, Enrique Folger, Gabo Ferro, Cecilia Milone, Ruben Fernandez, Daniela Taberning, Ensamble Tropi.

Koncertom, spektaklom i pokazom artystycznym towarzyszą warsztaty teatralne i muzyczne, kierowane do międzynarodowego grona młodych artystów.

W roku 2014 wystąpi między innymi Ewa Biegas dając recital pieśni polskich oraz kreując partię Tytanii w "The Fairy Queen" Henrego Purcella. Wrocławska Publiczność Głosu Wykluczonych mogła podziwiać ją jako Kordelię w spektaklu "Szukając Leara: Verdi" w roku 2013.

Festival Ópera Tigre

20 stycznia -15 lutego 2014

Kaiola Blue, Tigre-Buenos Aires

Więcej informacji na www.opera.info.pl

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail