Zgłoś uwagę

Guitar Masters 2016

Już 21 października startuje wrocławski festiwal Guitar Masters 2016 (znany dotąd jako Gitara+). Rozszerzona w tym roku formuła imprezy obejmuje zarówno festiwal gitarowy z udziałem światowych gwiazd gitary klasycznej, jazzu, muzyki świata czy flamenco, jak i międzynarodowy konkurs gitarowy z najwyższymi nagrodami, oferowanymi obecnie na świecie. Większość koncertów i wszystkie przesłuchania konkursowe odbędą się w jednej z najlepszych sal koncertowych w Europie – Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

To już 19. edycja tej jednej z najważniejszych imprez gitarowych na mapie świata. Krzysztof Pełech, wybitny gitarzysta klasyczny oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny festiwalu jak zwykle zadbał o najwyższy poziom oferty koncertowej. Na koncerty w NFM zaprosił świetnych muzyków. Część z nich odwiedzi Polskę po raz pierwszy:
Anoushka Shankar to artystka, która zachwyca swoją wszechstronnością. Sting, Lenny Kravitz, Buika, M.I.A., Herbie Hancock, Norah Jones to tylko nieliczne znane nazwiska, z którymi współpracuje. Ta wirtuozka sitaru zdobyła już kilka statuetek Grammy, wygrała Songlines Music Award w kategorii „najlepszy artysta” (2012). Ponadto komponuje muzykę filmową. Swoim występem zainauguruje festiwal 21 października 2016 i otworzy serię koncertów w NFM.

23 października w NFM swoje hiszpańskie inspiracje zaprezentuje kontrabasista Renaud Garcia-Fons. Będzie można usłyszeć, jak wraz z Trio Arcoluz wykonuje utwory flamenco na kontrabasie. Richard Galliano, jeden z najbardziej znanych akordeonistów, wraz z gitarzystą Sylvainem Luc’iem zagra szlagiery ikon muzyki francuskiej Édith Piaf i Gusa Viseura. Na koncert „Hommage À Édith Piaf” w Sali Czerwonej NFM również zapraszamy 23 października 2016.

Polacy kochają flamenco. Paco de Lucíę zna prawie każdy. Niestety wielki mistrz odszedł, ale jego śladami wędruje następca - Vicente Amigo. Koncerty artysty to liryczne i romantyczne flamenco z elementami jazzu i improwizacji. Muzyk współpracował ze Stingiem, Paco de Lucíą i Johnem McLaughlinem. Vicente Amigo z zespołem zagra w Sali Głównej NFM 29 października.

Zapraszamy również na przesłuchania w ramach I edycji konkursu Guitar Masters 2016. Do Wrocławia przyjedzie ponad 60 uczestników, reprezentujących wszystkie kontynenty. Są to zwycięzcy etapu I, wybrani spośród 800 osób, które zgłosiły się do udziału w rywalizacji. Będą walczyć o najwyższe nagrody pieniężne na świecie (pula nagród 60 000 euro).

Między 23 a 27 października odbędą się przesłuchania II i III etapu w kategorii Gitara klasyczna. Finał konkursu uwieńczy Gala, podczas której wystąpią laureaci oraz Marco Tamayo z orkiestrą NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Vladimira Fanshila.

15 listopada rozpoczną się przesłuchania konkursowe rundy finałowej w kategorii Fingerstyle. Finał konkursu (16 listopada) uświetni występ Tommy’ego Emmanuela. To będzie jedyny taki koncert tego artysty w Polsce, bo wraz z nim na jednej scenie pojawi się skrzypek Ian Cooper, jazzman Martin Taylor oraz Piotr „Restek” Restecki.

Więcej informacji na temat festiwalu, konkursu i biletów na stronie: www.guitarmasters.pl.
Organizatorem festiwalu jest Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. Guitar Masters 2016 International Competition & Festival stanowi część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

we turn gm-Amigo gm-Konkurs gm-Anoushka gm-Emmanuel gm-Galliano, Fons

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail