Zgłoś uwagę

Haftujemy + Kolektyw Złote Rączki = warsztat haftu

W tym roku mamy za sobą cykl warsztatów HAFTUJEMY, który w Barbarze prowadziła Olga Budzan. Chcemy podsumować nasze hafciarskie pierwsze kroki i zaprosić do siebie światowej sławy Kolektyw Złote Rączki, którego członkowie poprowadzą performatywne spotkanie i warsztat specjalny pt. "Przekuwanie balona. Populizm jako działalność aktywistyczna". 
 

O tym, co wydarzy się w niedzielę 10 grudnia Kolektyw Złote Rączki pisze tak: 


"Opowiemy o naszej działalności aktywistycznej pn. "Haft okupacyjny", dzięki któremu poszerza się grono żołnierek i żołnierzy, którzy haftowaniem zmieniają świat. Opowiemy o Szkoła haftu Złote rączki, najmniejszej instytucji kultury na świecie, zajmującej się edukacją hafciarską. W szkole działa biblioteka z literaturą z zakresu rzemiosła hafciarskiego, polityki, aktywizmu, feminizmu, sztuki współczesnej oraz znaleźć tam można brytyjskie magazyny o modzie, z których dowiesz się co ubrać na manifestację."


12:00-12.30 Schodzenie się gości + poranna kawa
12.30-13.30 Prezentacja haftowanych transparentów + haftowanie
13.30-14.30 Opowieść o szkole + haftowanie
14.30-15.30 Opowieść o kolektywie + haftowanie
15.30-16.30 Sesja pytań i odpowiedzi 
16.30-18:00 Haftowanie, przerwy adekwatnie do potrzeb

Nie obowiązują zapisy.

Dołącz do wydarzenia TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O cyklu Haftujemy:

To, co urzeka w makatkach to ich pozytywny przekaz, afirmacja tego, co piękne i dobre. Niegdyś treści umieszczane na makatkach przypominały o fundamentach dobrze utrzymanego gospodarstwa domowego. Dziś w dobie zmywarek, w czasach kiedy częściej jemy poza domem niż w domu, a obowiązki domowe nie spoczywają jedynie na barkach kobiety hasła widniejące na starych makatkach, stały się anachroniczne, czasami wręcz śmieszą swoją naiwnością. To, na czym się skupimy to poszukanie nowych kontekstów dla starego rzemiosła.

Podczas warsztatów poznawaliśmy podstawowe techniki hafciarskie (ściegi krzyżowane, krzyżyki właściwe, haft biały, ścieg płaski, łańcuszki) oraz różne rodzaje tamborków i gatunki tkanin nadające się do haftu, a także zajmowaliśmy się różnymi technikami naprawy i rekonstrukcji tkanin. W dzisiejszych czasach niewielu ludzi potrafi reperować ubrania. Ukochane spodnie z dziurą, podarta koszula, wełniany sweter zjedzony przez mole można uratować w twórczy i estetyczny sposób.
 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

haftujemy_37307a

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail