Zgłoś uwagę

Hakowanie społecznego systemu operacyjnego

slajder

Od 13 maja we Wrocławiu trwa WRO Media Art Biennale 2015, jeden z najlepszych w Europie festiwali sztuki nowych mediów. W ramach festiwalu miała miejsce konferencja zatytułowana „Hakowanie społecznego systemu operacyjnego”, będąca także elementem projektu „Miasto Przyszłości Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016”.

Kuratorem i zarazem prowadzącym piątkowe spotkanie był dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk. W nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej swoje prelekcje wygłosiło sześciu uczestników z Polski oraz z zagranicy: Piotr Wyrzykowski, Oliver Ressler, Alain Renk, Karol Piekarski, Maciej Frąckowiak oraz Bogna Świątkowska. Wydarzenie było podzielone na dwie części podczas, których każdy z prelegentów w 30-minutowym wystąpieniu przedstawił własne spojrzenie na temat hakowania.

Uczestnicy konferencji dokładnie przyjrzeli się temu jak można zinterpretować pojęcie hakowania, przede wszystkim pod kątem własnej działalności oraz zainteresowań badawczych. Poruszona została tematyka hakowania przestrzeni miejskiej i jej przełożenie na sieć internetową. Przedstawiono narzędzia i aplikacje, które pozwalają zbierać dane np. związane ze stężeniem dwutlenku węgla na terenie danego miasta i tworzą z nich ogólnodostępną bazę. I właśnie ta dostępność do danych, do których jeszcze kilka lat temu nikt nie miał swobodnego wglądu, była jednym z problemów stawianych podczas wystąpień.

Niestandardowe zastosowania zwykłych przedmiotów czy miejsc to kolejny przykład hakowania miasta. To zjawisko związane jest z zagadnieniem architektury pop-up i projektem „Niewidzialne miasto”, który bada estetykę przestrzeni. Ale hakowanie to także fizyczne przejęcie fragmentu przestrzeni miasta np. budynku zajętego przez bezdomnych, czy też działania związane z wykupywaniem mieszkań w niektórych dzielnicach amerykańskich miast, aby oddzielić się od osób o odmiennym kolorze skóry. Tak więc hakowanie miasta może mieć zarówno postępowe i pozytywne skutki (otwarcie przestrzeni dla wszystkich), jak i być elementem szerszej strategii „oddzielenia”, grodzenia przestrzeni, zajmowania jej w sposób „siłowy”, czy prywatyzowania jej.

Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj: http://www.wrocenter.pl/

[relacja i foto z konferencji oraz wystawy : Daria Ignaczak]

 

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail