Zgłoś uwagę

„Herkunft Breslau - Pochodzenie ze Lwowa”

Na pierwszym spotkaniu, które odbędzie się 4.10.2016 o godz. 19:00 w Barbarze, ul. Świdnicka 8c, będziemy mieli zaszczyt gościć byłego prezydenta Bundestagu Pana Wolfganga Thierse, z którym rozmawiać będzie prof. dr hab. Ireneusz Paweł Karolewski, zastępca dyrektora Centrum im. Willego Brandta.

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przygotowało projekt „Herkunft Breslau – Pochodzenie ze Lwowa“, który poświęcony jest niemieckiej przeszłości Wrocławia jak również polskiej historii Lwowa. Dlaczego Wrocław, dlaczego Lwów? Oba te miasta są świadkami upadku ważnych centrów kultury, jako że nie istnieją już w swoim poprzednim wcieleniu. Dawne Breslau jest dzisiejszym Wrocławiem, a Lwów jest miastem na Ukrainie. W naszej serii rozmów, które przygotowaliśmy we współpracy z Centrum im. Willego Brandta we Wrocławiu, chcielibyśmy szczególnie skupić się na kwestii własnej tożsamości na tle zagadnień ‘Ucieczka i Wypędzenie’ wychodząc jednak zdecydowanie poza schematy narodowej polityki historycznej.

‘Ucieczka i Wypędzenie’ mieszkańców z byłych terenów niemieckich względnie polskich terenów na wschodzie było przez dziesięciolecia tematem tabu. Czy temat nie stał się jednak ponownie aktualny? Dlatego chcielibyśmy w naszych wydarzeniach oddać głos osobom, które urodziły się w ostatnich latach niemieckiego Breslau czy też polskiego Lwowa, by poznać ich osobiste wspomnienia oraz ich przekaz rodzinny na temat ucieczki i wypędzeń. Dzisiejszy Wrocław jest nierozerwalnie związany z historią niemieckiego Breslau i polskiego Lwowa. Oba miasta przyczyniły się do powstania dzisiejszej tożsamości Wrocławia. Dlatego wydaje nam się rzeczą ważną, by podkreślić różnorodną historię miasta w tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury.

Drugie spotkanie na temat byłego polskiego Lwowa odbędzie się najprawdopodobniej na początku roku 2017. Mamy nadzieję, że uda nam się na nie zaprosić poetę i eseistę Adama Zagajewskiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Fundacji Friedricha Eberta z Warszawy.

Kontakt: Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu , +48 71 361 62 06,
Ruben Gallé - galle@ifa.de

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

header 1

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail