Zgłoś uwagę

HOT DOG – Stanisław Jan Borowski

15 października – 10 listopada 2016
Galeria Versus

otwarcie: 18 października 2016, godz. 20:00


Wystawa w ramach projektu Play with Glass – European Glass Festival.

Stanisław Jan Borowski to artysta przez duże „A”, niekwestionowany mistrz obróbki szkła i twórca rzeźb znajdujących się w kolekcjach i zbiorach sztuki na całym świecie. Szkło jest jego pasją, a zamiłowanie do tego materiału jest wpisane w jego kod genetyczny! Staniego znam już kilkanaście lat i wielokrotnie miałam okazję spędzać z nim czas w Studio Borowski, gdzie powstają jego obiekty. Jako niemalże rówieśnicy i artyści mamy podobne płaszczyzny porozumienia. Przegadane dziesiątki godzin, mnóstwo czasu spędzonego wspólnie przy warsztacie szklarskim, chwile radości i frustracji, zmęczenia i euforii… to wszystko dało mi odwagę, aby zaprosić Staniego i jego sztukę do kameralnej przestrzeni Galerii Versus.
Prace zaprezentowane na wystawie „HOT DOG” wymykają się klasycznemu pojęciu szklanej rzeźby. Perfekcyjnie ukształtowane szkło często połączone jest z drewnem, metalem, ceramiką, a mocne, zdecydowane kolory oddają witalność twórczą i niczym nieskrępowaną wyobraźnię artysty. Dodatkowo szczypta humoru, lekkie „przymrużenie oka” i nieoczywiste nawiązania do otaczającego świata pokazują to, co cenię w Stanim najbardziej: wrażliwość i niezwykłą wnikliwość w obserwacji tego, co dzieje się wokół nas.

Pati Dubiel
 

STANISŁAW JAN BOROWSKI
Urodzony w Polsce w 1981; w 1983 roku wraz z rodzicami wyjechał do Rheinbach w Niemczech. Swoje pierwsze doświadczenia ze szkłem artystycznym miał już jako dziecko, w niemieckiej pracowni swojego ojca Stanisława Borowskiego – znanego artysty szkła. Ukończył średnią szkołę wzornictwa w Kolonii, Niemcy, 2002, oraz program edukacyjny w Kurek Studio, Bad Godesberg, Niemcy, 2002. Absolwent Instytutu Ceramiki i Szkła Artystycznego (Hochschule Koblenz, Institut für Künstlerische Keramik und Glas), Höhr-Grenzhausen, Niemcy, 2007.
Uczestniczył w kilku wystawach w Niemczech, USA i Holandii, m.in.: "Stani – Glass Tales" – wystawa indywidualna, Habatat Galleries, Royal Oak, Michigan, USA, 2009; "Borowski Family", Rosenthal Gallery, Hamburg, Niemcy, 2008. Uczestniczy w corocznej wystawie organizowanej przez Habatat Galleries, USA – Annual International Glass Invitational Award Exhibition, jak również w wielu znaczących międzynarodowych targach sztuki, m.in.: Art Cologne – Międzynarodowe Targi Sztuki w Kolonii; LINEART, Gandawa, Belgia; PAN Amsterdam – targi sztuki i designu, Holandia; SOFA, Chicago; Art Palm Beach, West Palm Beach, Floryda, USA. Współpracuje z galerią Continuum Gallery, Königswinter, Niemcy.
Na odbiór jego rzeźb ogromny wpływ ma oświetlenie. 'Stani' pracuje w niemal wszystkich technikach na zimno i na gorąco, w tym m.in.: pâte de vere, odlewanie, dmuchanie szkła na gorąco. Często zdarza mu się łączyć szkło ze stalą, bronzem i drewnem. Jego zabawne prace inspirowane są naturą w różnym rozumieniu tego słowa.

więcej informacji pod adresem: versusgallery.pl/

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

''Vespertine II'' Boozy Session Boozy Session Hot Dog

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail