Zgłoś uwagę

I edycja Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA”

Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż”  we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016 (ESK– Wrocław 2016), Fundacją Ukraina, Ośrodkiem Działalności Artystycznej „Firlej”, Agencją ArtPole z Kijowa przy wsparciu  Miasta Wrocław w dniach od  27 do 29 października 2017 roku realizują I edycję Festiwalu Twórczej Współpracy  „WROCloveUKRAINA”, którego pierwsza  odsłona przebiegnie pod hasłem „Wchid na Schid”  czyli „Wejście na Wschód”.

Festiwal realizowany we współpracy organizacji pozarządowych i samorządowych zajmujących się kulturą oraz zaangażowanych w polsko-ukraiński dialog i działania  integracyjne imigrantów z Ukrainy w Polsce, jest nastawiony nie tyle na prezentację kultury ukraińskiej (takich wydarzeń mamy w Polsce sporo) ale na prezentację projektów będących przede wszystkim działaniami tworzonymi wspólnie przez artystów i twórców zarówno z Polski jak i Ukrainy (choć  nie wykluczamy też przedstawicieli innych krajów Europy Zachodniej i Wschodniej).

Głównymi uczestnikami tej edycji festiwalu będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy m.in. wrocławskiej nagrody literackiej Angelus,  JURIJ ANDRUCHOWYCZ oraz SERHIJ ŻADAN. Tym razem nie wystąpią w tradycyjnej roli pisarzy, których spotkania z publicznością polega zazwyczaj na wieczorach autorskich ale zaprezentują się razem z innymi artystami (muzykami, twórcami wideo, plastykami) z Polski, Ukrainy i Białorusi,  w roli performerów i wykonawców prezentującymi swoją twórczość w niestandardowy sposób.

JURIJ ANDRUCHOWYCZ razem z wrocławskim zespołem KARBIDO, z którym  współpracuje od 2005 roku, zaprezentują premierowy  koncert z materiałem z nowej, piątej wspólnej  płyty pt. „LITOGRAFIE”. Pisarz wystąpi również razem z artystami ze Lwowa i Iwano-Frankiwska ze spektaklem literacko-muzyczno-wizualnym „ALBERT ALBO NAJWYŻSZA FORMA KARY”, opartym na jednym z rozdziałów jego najnowszej, jeszcze nie wydanej  książki.  Z kolei SERHIJ ŻADAN razem z Olą Mychajluk oraz z artystami z Białorusi, Ukrainy i Polski, zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce koncert multimedialny „ROZDILOVI” będący metaforycznym pokazaniem wojennej rzeczywistości wschodniej Ukrainy, przefiltrowany przez poetycki język tego wybitnego ukraińskiego poety z tworzoną na żywo wyjątkową scenografią  Mychajluk  złożoną ze znaków, słów, wyrazów.  Z tym spektaklem artyści  w 2016 roku, odwiedzili 6 przyfrontowych miast Wschodniej Ukrainy, prezentując go mieszkańcom odciętym nie tylko od zasobów materialnych i żyjących w trudnych warunkach zagrożenia wojennego ale pozbawionymi również dostępu do kultury i sztuki.

Między innymi z tego powodu ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu  będzie panel dyskusyjny pt. „ Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”, w którym oprócz Żadana i Andruchowycza, wezmą też udział inni artyści  z Ukrainy – Lia i Andrij Dostliew z Doniecka (obecnie mieszkający w Polsce) oraz przedstawicielki agencji ArtPole,  które realizują artystyczne projekty na Krymie (przed aneksją) oraz we wschodniej Ukrainie (po Majdanie).

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU WROCloveUKRAINA, czyli WCHID NA SCHID

27 października (piątek)
ODA FIRLEJ (ul. Grabiszyńska 56), godz. 19:00
Andruchowycz (UA) & Karbido (PL)  „LITOGRAFIE”  - koncert i premiera płyty
Koncertowa premiera piątej płyty Jurija Andruchowycza (UA) i zespołu Karbido (PL) pt. „Litografie” to kolejna odsłona trwającej od blisko dwunastu lat twórczej współpracy wybitnego pisarza i wrocławskich muzyków. Tym razem w wykonaniu ukraińsko-polskiego składu usłyszymy wiersze Jurija Andruchowycza z nieznanego dotąd polskim czytelnikom cyklu „Litografie starego Stanisławowa”. Na koncert złoży się siedem obrazów, wypełnionych osobliwymi postaciami i pewnymi zagadkowymi wydarzeniami z galicyjskiej historii „małego Lwowa”, w jazz(gotliwej) oprawie improwizacji (i w języku ukraińskim). Program powstał na przełomie lata i jesieni 2016 roku, w stuletniej stodole na skraju Puszczy Białowieskiej (wieś Świnoroje), Premiera płytowa „Litografii” jest jednocześnie  premierą polskiego wydania tego zbioru (w przekładzie Marka Otwinowskiego).

Wykonawcy: Jurij Andruchowycz (UA) – głos; Ihor Hnydyn (UA) – perkusja; Marek Otwinowski (PL) – bas; Tomasz Sikora (PL) -  saksofony;
www.karbido.com


28 października (sobota)
FUNDACJA UKRAINA / CUKR (Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju ul.Ruska 46A)

godz. 13:00
Wernisaż / prezentacja prac Lia Dostliew i  Andrij Dostliew (Donieck) „Wylizując rany wojenne” (Licking War Wounds) , pary artystów z Doniecka mieszkających obecnie w Polsce.  Lia i Andrij w swoich pracach próbują w metaforyczny sposób  pokonać ciążącą nad ukraińskim społeczeństwem traumę dotyczącą wojny we wschodniej części kraju, utraty swojego miejsca zamieszkania oraz  imigracji z terenów objętych działaniami wojennymi.
www.liadostlieva.org/licking-war-wounds/

ARTPOLE "WCHIDnaWSCHID" / ВХІДнаСХІД - prezentacja działań artystycznych i społecznych kijowskiej agencji  Artpole, prowadzonych na wschodzie Ukrainy i na Krymie. ArtPole  po  latach organizowania autorskiego festiwalu open-air, po wydarzeniach na  Majdanie zrywa z coroczną formułą i nawiązując do idei „Wschód i Zachód  razem” angażuje się w realizacje interdyscyplinarnych projektów w  różnych miejscach Ukrainy po obu stronach Dniepru.
www.artpole.org

Panel dyskusyjny “Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”
Serhij Żadan, Jurij Andruchowycz, Myrosława Haniuszkina (Art-Pole), Lia i Andrij Dostliew
Czy da się i czy w ogóle można uprawiać kulturę doświadczając działań  wojennych; w jakim stopniu kultura jest w takiej sytuacji jeszcze potrzebna - także w  kontekście Ukraińców na imigracji w Polsce. Jaka jest ich kulturalna  kondycja, czego wobec niej oczekują od miejsc swojego tymczasowego a często też stałego zamieszkania?

ODA FIRLEJ (ul. Grabiszyńska 56)
godz. 19:00
OLA MYCHAJLUK & SERHIJ ŻADAN  „ROZDILOVI” (pоздІловІ)  - premiera polska
Projekt łączący poezję, muzykę i wizualizację. Za każdym razem - od  premiery w 2014 w małej wsi pod Ałczewskiem (wschodnia Ukraina) - „Rozdilovi” prezentowane  jest  w niepowtarzalnych wersjach tworzonych pod wpływem miejsca, czasu, okoliczności i ludzi. We Wrocławiu powstanie nowy wymiar „Rozdilovi” - po raz pierwszy pojawi się miejscami język  polski oraz polski uczestnik - choć idea projektu pozostaje niezmienna. Z autorskimi tekstami wykonywanymi na żywo przez zdobywcę Angelusa  (2015), Serhija Żadana, żywą scenografią oraz muzykami z Białorusi i  Polski, ten multimedialny koncert odnosi się do najważniejszych spraw ludzkiego życia (słowa-pojęcia klucze zawarte w nim  to m.in „miłość”, „szczęście”, „delikatność” ale też „nic” „noc” i „wojna”)  i   nawiązuje metaforycznie do obecnej sytuacji na Ukrainie.

„Tytuł po ukraińsku znaczy po prostu "znaki interpunkcyjne" czy też „znaki przestankowe” ale w sensie metaforycznym chodzi o znaki, które dzieląc zdanie pozwalają na chwilę namysłu i zastanowienia się. Znaki dzięki, którym piszący może na chwile przystanąć, złapać oddech i namyślić się nad tym co już napisał i nad tym co jeszcze napisze. Znaki, dzięki którym piszący zwraca uwagę na rzeczy ważne i istotne dla myśli, którą chce wyrazić.”
Wykonawcy:  Serhij Żadan (UA) - głos; Olya Mychajluk (UA) - idea projektu, reżyseria, video-art;  Vj Group Cube - wizualizacje; Aleksy Worsoba (BL) - akordeon; Tomasz Sikora (PL) - soundbox
Produkcja: ArtPole
www.rozdilovi.org/en


29 października (niedziela)
ODA FIRLEJ (ul. Grabiszyńska 56), godz. 19:00
„ALBERT ALBO NAJWYŻSZA FORMA KARY”  - premiera wrocławska
Wrocławska premiera literacko-muzyczno-wizualnego spektaklu nawiązującego  w treści do opowiadania  z najnowszej, niewydanej jeszcze j książki  Jurija Andruchowycza. „Albert” — to gra słów, intonacji, gestów, która tworzy się dzięki  szalonemu, ryzykownemu i zarazem harmonijnemu współdziałaniu Jurija  Andruchowycza ze świetnymi lwowskimi muzykami - basistą Markiem Tokarem  i śpiewaczką Ulianą Horbaczewską. Przedstawienie uzupełniają grafiki  Anatolija Bielowa, ożywające w projekcjach wideo grupy «CUBE».

Jurij Andruchowycz: "«Albert» oparty jest na moim opowiadaniu o tym samym tytule, które  wejdzie do zbioru o wybitnych szachrajach wszystkich czasów. W centrum  widowiska rozgrywa się historia Alberta Wyrozemskiego, który chcąc  uniknąć kary śmierci za swoje oszustwa, godzi się oddać duszę diabłu.  Podpisana krwią ugoda jednak, jak się okazuje, nie działa i oto  pewnego  jesiennego dnia roku 1641 Albert zostaje spalony na lwowskim rynku».

Prapremiera nowego dzieła literackiego Jurija Andruchowycza we Wrocławiu  odbywa się zatem nie w formie drukowanej  ale jako literackо-muzyczny  performance, otwarty  na improwizację w warstwie muzycznej  i scenograficznej.

Wykonawcy: Jurij Andruchowycz – głos; Uliana Horbaczewska – głos;  Mark Tokar  - kontrabas; Anatolij Bielow – grafika;  VJ-Group Cube - wideo-art.; Wiktor Nowożyłow - dźwięk; Ola Mychajluk- reżyseria
Produkcja: ArtPole
www.youtu.be/bzNlLKX-C30

 

A WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY NA PODSTAWIE WEJŚCIÓWKI. ODBIÓR WEJŚCIÓWEK W ODA FIRLEJ LUB CUKR (FUNDACJA UKRAINA) OD 09.10.2017.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

fot. Denys_Ovchar_1 (9) 2_artym fot. Denys_Ovchar_1 (2) fot. Denys_Ovchar_1 (1) fot. Denys_Ovchar_1 (7) 0098_n 3635_n 4992_n

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail