Zgłoś uwagę

Instalacja "Samotność" w Parku Popowickim

Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność” / 1970

Stworzony przez Barbarę Kozłowską projekt instalacji artystycznej powstał na planie pochodzącej z 1968 roku pracy Stanisława Dróżdża Samotność. Po raz pierwszy artystka zaprezentowała go na wystawie uczestników Sympozjum Plastycznego Wrocław '70. Realizacja składa się z 45 betonowych bloków. Każdy element to uprzestrzenniona forma cyfry jeden.

Cyfra w pracach Stanisława Dróżdża pojawia się jako obiekt abstrakcyjny, pozbawiony nadanych mu w rzeczywistości realnej funkcji arytmetycznej i funkcji użytkowej (miar, wag, stosunków monetarnych oraz czasowych). I w Samotności..., i w Interpretacji... jedynka konotuje relacje pojedynczego człowieka z innymi. To obraz samotności w tłumie.

Projekt jest częścią tworzonego przez artystkę programu układ totalny i nosił również tytuł Jedynka.

Barbara Kozłowska (1940–2008) – artystka konceptualna, jedna z najważniejszych przedstawicielek polskiej neoawangardy. Autorka manifestów, tekstów z zakresu teorii sztuki oraz prac wizualno-poetyckich określanych przez nią jako „poezjografia”. W latach 60. i 70. XX wieku współpracowała z Dróżdżem przy opracowaniach graficznych jego utworów.

Stanisław Dróżdż (1939–2009) – jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej neoawangardy.Tworzył prace sytuujące się na pograniczu poezji i sztuk wizualnych, określił je terminem "pojęciokształty". Był animatorem polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej. Reprezentował Polskę na wystawach sztuki konceptualnej na całym świecie, w tym na Biennale w Wenecji w 2003 roku.

Wiięcej informacji o projekcie na stronie: www.sciezki-tekstu.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

wizualizacja (1) montaz fot. Olga Jasnowska montaz 1fot. Olga Jasnowska

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail