Zgłoś uwagę

Inwazja Koalicji Miast 2016

MAPKA1

To pierwsza odsłona współpracy miast: Gdańska, Lublina, Katowic i Łodzi z Wrocławiem ESK 2016.

W myśl hasła „Kierunek Kulturalna Stolica” wyruszą z miast Polski specjalny karawany artystyczne w niezwykła kulturową podróż artyści i animatorzy. Wszyscy podróżnicy spotykają się we Wrocławiu na moście Uniwersyteckim 20.06 o godz. 10.00 – gdzie będą artystycznie prezentowali swoje miasta.  Z Lublina płynie  Łódka  Kultury (1000 km największymi rzekami Polski), z Katowic wyruszają w trzydniową podróż zabytkowe rowery, z Gdańska – Artyści  Sztuki ze specjalnymi instalacjami artystycznymi – podróżują w indywidualnych trasach, z Łodzi – Łódź Truck z artystami i animatorami na pokładzie.

Lublin

REJS KULTURY z lubelskiego MOSTU KULTURY popłynie rzekami polski aż do Wrocławia, gdzie weźmie udział w pierwszej odsłonie programu ESK 2016. Projekt REJS KULTURY to symboliczne ale i realne połączenie dwóch inicjatyw kulturalno-społecznych, którym przyświecają te same idee partycypacji obywatelskiej. Odbywają się na mostach w dwóch jakże rożnych miastach – Wrocławiu i Lublinie. REJS KULTURY rozpocznie się podczas Lubelskiej NOCY KULTURY – największego święta kultury po prawej stronie Wisły (ponad 200 wydarzeń i 100 000 uczestników w trakcie jednej, energetycznej nocy). Finał zaś – podczas pierwszej odsłony programu WROCŁAW ESK 2016.

REJS KULTURY to projekt artystyczno-promocyjny, polegający na przepłynięciu łódką przez lubelskich artystów dwiema największymi rzekami w Polsce: Wisłą i Odrą do Wrocławia. Ponad 1000 kilometrów trasy – przez Warszawę, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn – której najprawdopodobniej nikt jeszcze nie przepłynął w ten sposób.

Na pokładzie łódki znajdą się lubelscy artyści, animatorzy, dziennikarze, którzy w każdym portowym mieście prezentować będą specjalny, oryginalny program artystyczny. Finałem i jednocześnie kulminacją projektu będzie akcja na jednym z mostów we Wrocławiu w ramach programu MOSTY. Podczas rejsu przez Polskę załoga będzie się zmieniać, na pokładzie przewinie się kilkunastu artystów i aktywistów.

Planowany harmonogram:

6.06 (sobota), godz. 18.00 – Inauguracja projektu i wodowanie prezentacja Łódki w Noc Kultury na Moście Kultury

7.06 – 20.06 – rejs po rzekach Polski

20.06 godz. 10.00 – Finał akcji na Moście Uniwersyteckim we Wrocławiu

Więcej o rejsie kultury: https://www.facebook.com/events/449793341850005/

Katowice

Historia 150-letnich Katowic to historia kultury technicznej. Nie tylko tej ciężkiej techniki kopalń i hut, ale i lżejszej. Na przykład o wadze roweru. Takiego jak rower Ebeco, Katowickiej Fabryki Rowerów model 1925, po założycielach i ich fabryce nie ma już śladu, a ich rower wciąż jeździ. Konkretnie jeździ na nim Wojciech Mszyca, człowiek – instytucja Katowic. Niezmordowany bojownik o ochronę dziedzictwa kulturowego Katowic i Górnego Śląska, w tym przede wszystkim zabytków kultury technicznej. Prowadzi prywatne minimuzeum techniki M1 Cyklisty. Najstarszy model to 101-letni Adler 1 z 1914 roku oraz 90-letni Ebeco. Na tym ostatnim Wojciech Mszyca wykona trasę Katowice – Wrocław oraz ponad 50-kilometrową rundę honorową wokół Wrocławia na cześć miasta, który w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury.

Dojedzie do niej, a jakże, również na rowerze. Będzie to młodsza od niego zaledwie o 2 lata damka marki Adler. I choć nie wypada wypominać kobietom wieku, rower w wersji kobiecej ma już 65 wiosen. Mimo to tych niemal 200 km do rogatek Wrocławia pokona bez przeszkód w dwa dni.

Na mecie na wrocławskim moście czekać będą inne rowery z kolekcji Wojciecha Mszycy, który chętnie o nich opowie, a może nawet pozwoli się przejechać.

Gdańsk

Gdańscy artyści spróbują dotrzeć do Wrocławia na spotkanie Koalicji Miast ale każdy z nich wybierze indywidualną trasę. Kilkunastu artystów podróżować będzie autostopem. Nie tak dawno, w 2013 roku, Honorata Martin postanowiła dotrzeć z Gdańska do Warszawy idąc pieszo (projekt Wyjście w Polskę).

Teraz grupa artystów wizualnych i muzyków wyruszy w tylko sobie znanym momencie, środkiem transportu na jaki trafi, po to by dotrzeć na Most Uniwersytecki na 10-tą 20-ego czerwca.

Określony jest jedynie kierunek: Wrocław 2016. Trasa i długość dowolna – pełna kultura wolności!

Łódź

Artyści z Łodzi  przybędą Łódź Truck – specjalnie zaaranżowany bus który będzie nawiązywał do street artu i łódzkich murali, których jest w mieście ponad 30. Do Łódź Trucka zaproszono  łódzkich artystów – fotografa/filmowca, DJ-a/muzyka, artystę sztuki ulicznej…Na finale będzie wykonana akcja artystyczno-performatywna na muście. Grafika zostanie przygotowana przez Urban Forms – fundację, która swoje działania koncentruje na szeroko pojętej kulturze miejskiej.

Łódź Truck to Coffee Runner z którego  będzie rozdawana darmowa kawa, muzyka, rozmowy z ludźmi (tematy łódzko-abstrakcyjne). Wszystko będzie nagrywane i montowane w filmik dokumentujący całą akcję.

Co to jest Koalicja Miast 2016?

Koalicja Miast to projekt czterech miast które ubiegały się o tytuł ESK a obecnie współpracują z Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury 2016. Projekt ma na celu prezentacje kulturowe miast: Gdańska, Katowic, Lublina i Łodzi na scenie Wrocławia w ramach piastowania przez Wrocław tytułu ESK w 2016 roku.

Idea Koalicji Miast ubiegających się o tytuł ESK powstała już na początku konkursu, w 2010 roku. Głównym jej założeniem było odejście od rywalizacji, na rzecz wspólnotowego dzieła, jakim będzie Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Organizatorzy, którzy przygotowywali aplikacje konkursowe, pomimo wewnętrznej rywalizacji dosyć szybko postawili na sferę wymiany doświadczeń i dzielenie się najlepszymi praktykami zrealizowanymi w swoich lokalnych kręgach.

Celem Koalicji jest prezentacja miast skupiona na najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych, flagowych projektach i tym, co stanowi o ich genius loci. Istotnym wymiarem programu jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Mapka Inwazji

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail