Zgłoś uwagę

JAPONIA NA AVANT ART FESTIVAL 2016 – pełen program i bilety

Dziewiąta edycja AVANT ART odbędzie się we Wrocławiu w dniach 3-8 października i poświęcona będzie Japonii. W programie znalazło się aż 12 projektów w wykonaniu 17 japońskich artystów. Wystąpią m.in. Phew, Ikue Mori, Keiji Haino i perkusista Balázs Pándi, Group A oraz Ueno Masaaki, Kyoka i Aoki Takamasa. Na scenie performatywnej zobaczymy artystów teatru Butoh, a w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się japońska edycja Avant Art Film. Krajową scenę reprezentować będą Zamilska, Kristen, Paweł Romańczuk oraz 2g.  Bilety i karnety już w sprzedaży. 

P R O G R A M

Tegoroczny program stawia sobie za cel przybliżenie odbiorcy fenomenów Japonii. Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmowe, performatywne oraz spektakle teatralne – prezentacje zjawisk najbardziej reprezentatywnych, interesujących, nowych, ale i występy artystów, którzy przez lata budowali swoją renomę na scenie muzyki eksperymentalnej. Będzie to prawdopodobnie największa prezentacja sztuki japońskiej w kraju. Dziewiąta edycja AVANT ART FESTIVAL jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

AAF 2016Japonia
Ikue Mori
to perkusistka, pekusonalistka i graficzka – karierę muzyczną rozpoczynała pod koniec lat '70 w związanym z nowojorskim środowiskiem No Wave projekcie DNA, w którym to uczestniczył również Arto Lindsay. Współpracowała m.in. z takimi eksperymentatorami jak Fred Frith, John Zorn, Evan Parker czy Maja S.K. Ratkje. Phew, jedna z kluczowych postaci pierwszej fali japońskiego avant-new wave, pierwszy, wydany w 1981, solowy album zrealizowała z pomocą członków krautrockowej formacji Can: Holgera Czukaya i Jakiego Liebezeita (który wraz z Hansem-Joachimem Irmlerem wystąpił na ubiegłorocznym Avant Art Festival). Wokalistka znana z kooperacji z Otomo Yoshihide (AAF 2010), Billem Laswellem czy Dieterem Moebiusem, powraca obecnie do oszczędnych, minimalistycznych form ekspresjij. Prócz jej solowego występu będziemy mieli okazję usłyszeć ją na żywo wraz ze znanym z Einstürzende Neubauten Alexandrem Hacke.

Na jednej scenie usłyszymy ponadto legendarnego japońskiego eksperymentatora Keiji’ego Haino (pamiętanego z występów ze Stephenem O’Malley’em i Zeitkratzer na AAF 2014) oraz perkusistę Balázsa Pándi, znanego ze współpracy choćby z Merzbow czy Zu.

Ponadto na festiwalu wystąpi silna reprezentacja młodych artystów związanych z wytwórnią Raster-Noton: od techno/glitch/IDM Ueno Masaaki’ego przez zwichrowany, a delikatny techno/dub Kyoki, po elektroidalne, futurystyczne eksploracje Aoki’ego Takamasy. Laboratoryjny chłód elektronicznych badań zrównoważą występy klasyków Shibuya-kei, Buffalo Daughter oraz bazującej w Berlinie performatywno-muzycznej Group A: projektu odwołującego się bezpośrednio do spuścizny klasycznego industrialu pokroju SPK, Throbbing Gristle czy Cabaret Voltaire.

Polska
W programie przewidziano również występy artystów polskich: na scenie Avant Art Festival zaprezentuje się Zamilska – producentka i kompozytorka gęstego, bojowego techno, plądro/elektro/akustyczne 2g, a także post-postrockowe szczecińskie Kristen, od lat eksplorujące stany delikatnej równowagi między dysonansem a ciszą. Ponadto – kontynuując zapoczątkowany na poprzednich edycjach festiwalu wątek kooperacji artystów polskich i zagranicznych – na jednej scenie wystąpią założyciel i lider Małych Instrumentów, muzykolog i konstruktor Paweł Romańczuk oraz japoński performer i twórca instalacji Nao Nishihara, zgłębiający cielesny aspekt tworzenia i wykonywania muzyki w jej funkcji przestrzenno-dźwiękowej.

Teatr Butoh i Avant Art Film
Na scenie teatralnej zaprezentowani zostaną artyści prezentujący teatr Butoh w pełnym wymiarze jego różnorodności: Aya Irizuki oraz Ken Mai. Wątek ten pojawi się również w programie filmowym: planowany jest pokaz filmu „An Offering to Heaven”,  odkrywającego paralele pomiędzy dziełem i ideą mistrza Butoh Kazuo Ohno oraz wizjonera sztuki Ikebana Yukio Nakagawy. Wśród prezentacji filmowych w Kinie Nowe Horyzonty znajdą się również m.in. klasyczny obraz Shūji’ego Terayamy „Throw Away Your Books, Rally in the Streets”, anarchiczna dystopia „2045: Carnival Folklore” czy dokument o życiu i twórczości outsider/lo-fi legendy Yximalloo.

Bilety*:  20/25 lub 25/30 pln
Karnety*: 75/95 pln
Karnet filmowy: 20 pln

*Ceny w przedsprzedaży / w dniu koncertu
Sprzedaż biletów i karnetów muzycznych:  www.biletin.pl, www.ticketpro.pl oraz w miejscach wydarzeń na godzinę przed ich rozpoczęciem.
Sprzedaż biletów i karnetów na filmy wkrótce na www.kinonh.pl oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Więcej informacji na www.avantart.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

AAF 2016

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail