Zgłoś uwagę

Jo Nesbø świętuje dzisiaj swoje 56 urodziny!

Dzisiaj swoje 56 urodziny obchodzi Jo Nesbø. Fanów norweskiego pisarza na pewno ucieszy informacja, że 23 kwietnia odwiedzi Wrocław. Wizyta ta odbędzie się w weekend rozpoczynający kadencję Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016.

Jo Nesbø urodził się w roku 1960 roku w Oslo. Należy do najgłośniejszych skandynawskich autorów kryminałów, z wykształcenia jest ekonomistą, wcześniej pracował jako makler i dziennikarz, ale finanse porzucił dla pisania.
Powieści skandynawskiego autora od lat królują na listach bestsellerów – na całym świecie sprzedano dotąd ponad 27 milionów egzemplarzy jego książek, w tym ponad milion w Polsce. Przetłumaczono je na ponad 50 języków, m.in. angielski, czeski, francuski, niemiecki, polski, portugalski i rosyjski. Wydawnictwo Dolnośląskie opublikowało do tej pory 14 książek pisarza. Thriller „Łowcy głów”, zekranizowany w 2012 roku, otrzymał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Obecnie trwają prace nad ekranizacją powieści „Pierwszy śnieg”. W rolę komisarza Harry’ego Hole wcieli się Michael Fassbender. 

Nesbø zdobył kilkanaście nagród krajowych i zagranicznych, w tym amerykańskich i brytyjskich, za swój najbardziej popularny cykl kryminałów. Za debiutancką powieść z 1997 roku „Człowiek-nietoperz” otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz za najlepszą powieść kryminalną. Za powieść „Czerwone gardło” pisarza uhonorowano w 2000 roku Nagrodą Księgarzy Norweskich. W 2004 roku książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów. W roku 2010 Nesbø był gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, podczas którego odebrał Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. W roku 2013 norweski parlament przyznał mu Nagrodę Peer Gynta - za wpisanie Norwegii na światową mapę literatury. 

Znamy już szczegóły spotkania
Pisarz spotka się z czytelnikami 23 kwietnia o godz. 13:00 w Teatrze Capitol. Darmowe, imienne wejściówki na spotkanie rezerwować będzie można 4 kwietnia od godz. 12:00 przez formularz rezerwacyjny, który zostanie podany na stronie www.wroclaw2016.strefakultury.pl. Po spotkaniu, o godz. 14:30 autor będzie podpisywał swoje książki w lobby Teatru Capitol. Z tej okazji mogą skorzystać wszyscy fani pisarza. Spotkanie odbędzie się w języku norweskim, polskim, a także angielskim.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Jo Nesbø Poczytaj mi Wrocław

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail