Zgłoś uwagę

Jutropera powraca do Wrocławia

Impart 09.07.13 353

Po kameralnej odsłonie w Imparcie w lipcu br., spektakl teatralno-muzyczny Szukając Leara: Verdi w reż. Michała Znanieckiego powraca do Wrocławia, gdzie 9 grudnia zagości na Dużej Scenie Teatru Capitol. Inscenizacja angażuje gwiazdy świata teatru i opery, wybitnych muzyków z Młodej Polskiej Filharmonii oraz podopiecznych Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.  

Szukając Leara: Verdi jest realizowane przez Fundację Jutropera w ramach projektu Głos Wykluczonych, który wpisuje się w program przygotowań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 10 grudnia w Imparcie odbędzie się natomiast finał warsztatów „Jutropera dla Szkół”. 

Relacja z pierwszej odsłony projektu jest dostępna tutaj

O spektaklu

Szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości stały się dla Michała Znanieckiego kluczem do wyboru grupy społecznej. Dzięki udziałowi mieszkańców domów opieki społecznej projekt został pogłębiony o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika. Odsłona przedstawienia poprzedzona była kilkumiesięcznymi warsztatami dla seniorów, którzy teraz występują na jednej scenie z artystami takimi jak Jerzy Artysz (Król Lear), Ewa Biegas (Kordelia), Karina Skrzeszewska (Goneril) oraz Wojciech Malajkat (Fool).  Wysoki poziom oprawy muzycznej zapewnią muzycy Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrygenturą Adama Klocka.  

O projekcie Głos Wykluczonych

Szukając Leara:Verdi wpisuje się w cykl spektakli w ramach Głosu wykluczonych, którego ideą jest łączenie grup wykluczonych społecznie z artystami profesjonalnymi i tworzenie wspólnych przedstawień teatralno-muzycznych. W latach 2013-2016 zrealizowane zostaną tytuły takie jak: Sen nocy letniej, Historia żołnierza oraz Piotruś i wilk. Do każdego z nich zaproszona jest inna grupa wykluczona społecznie – mieszkańcy domów spokojnej starości, więźniowie, osoby z zaburzeniami psychicznymi, sieroty, mniejszości narodowe. Z osobami wykluczonymi pracują i występują artyści profesjonalni, gwiazdy świata opery i teatru. Spektakle i warsztaty przygotowane będą zarówno przez uczestników polskich, jak i w konfiguracjach zagranicznych z udziałem artystów i instytucji partnerskich miast Wrocławia. Cykl warsztatów będzie platformą spotkań nie tylko artystów, czy instytucji społeczno-socjalnych, ale i poszczególnych członków grup wykluczonych. Dzięki takiej współpracy projekt będzie mógł zaistnieć w wielu miejscach Europy, a jego kulminacja nastąpi w roku 2016. W roku 2017 projekt Fundacji Jutropera będzie promowany w świecie, a wyprodukowane wspólnie spektakle pokazane zostaną na innych kontynentach, budując mosty emocjonalne i tworząc wizytówkę artystyczną Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

Finał projektu edukacyjnego "Jutropera dla szkół" 

Dzień po prezentacji Szukając Leara: Verdi w Capitolu, odbędzie się finał autorskiego programu edukacyjnego Michała Znanieckiego "Jutropera dla szkół” realizowanego przez Fundację Jutropera we Wrocławiu na zlecenie Biura Festiwalowego IMPART 2016 w ramach programu przygotowań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Finał projektu to pokaz przygotowanej pracy – inscenizacji uwertur do oper Giuseppe Verdiego – w wykonaniu uczniów ze szkół objętych programem. Projekt swoim zakresem objął warsztaty dla nauczycieli, a następnie cykl zajęć dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Warsztaty prowadziła prezes Fundacji, Zofia Dowjat. W pokazie finałowym, obok dzieci udział wezmą artyści gościnni, którzy występują w spektaklu "Szukając Leara: Verdi" w reżyserii Michala Znanieckiego, m. in. Ewa Biegas i Jerzy Artysz. Finał warsztatów jest imprezą zamkniętą, obowiązują imienne zaproszenia, akredytacje można uzyskać pisząc na adres: office@jutropera.com.

 

 

 

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail