Zgłoś uwagę

Kadry Wrocławia: historyczne oblicza miasta

W dniach 3-5 marca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się kolejna edycja przeglądu archiwalnych filmów o Wrocławiu – Kadry Wrocławia. Tym razem program przeglądu skupi się na transformacji z miasta niemieckiego w polskie oraz jego historycznych i architektonicznych obliczach. Nie zabraknie także filmu fabularnego, którego bohaterem jest Wrocław.

4 marca godz. 18:30 oraz 3 marca godz. 10:00
Wrocław. Historyczne oblicza miasta
Blok filmów, które poświęcone zostały architekturze Wrocławia, odbudowie piasta i jego ważnym obiektom architektonicznym i przemysłowym.

W programie:
40 dni Wrocławskiej Fabryki Wagonów, 1947
Reżyseria: Konstanty Gordon
Jeden z najstarszych polskich filmów dokumentalnych zrealizowanych we Wrocławiu. Pokazano w nim uruchomienie fabryki wagonów we Wrocławiu. Właśnie ta fabryka stała się dla władz komunistycznym ważnym symbolem Wrocławia i jego odbudowy.

 

Wrocławski eksperyment, 1966

Realizacja: Władysław Forbert
Jeden z nielicznym filmów o Wrocławiu z tamtych lat zrealizowanych na kolorowej taśmie. Reportaż z miasta, jako wielkiego placu budowy, remontu i modernizacji. Przyszłościowe plany rozwoju z makiet w pracowni architektonicznej zestawione zostały z obrazami z życia miasta, zatłoczonymi ulicami, ruinami, ubijaniem asfaltu na drogach… Oprócz Wrocławia w filmie pokazano także liczne inne miasta regionu i ich rozwój architektoniczny.

 

Wrocław leży nad Odrą, 1964

Reżyseria: Marceli Matraszek
Oświatowy film, w którym poznajemy zabytki architektoniczne Wrocławia w stanie lat 60. ubiegłego wieku.

 

Wrocławskie dworce kolejowe, 2008

Reżyseria: Kinga Wołoszyn-Świerk
Reportażu pokazujący historię kilku wrocławskich dworców, tych istniejących oraz tych, po których już nie ma śladu. Początki kolejnictwa we Wrocławiu sięgają już pierwszej połowy XIX wieku.

 

5 marca godz. 18:30 oraz 4 marca godz. 10:00
Breslau – Wrocław. Odchodzące ślady
Blok czterech filmów, które składają się na opowieść o zmianie oblicza miasta z niemieckiej metropolii Breslau w polski Wrocław. W zestawie tym znalazły się przede wszystkim polskie powojenne produkcje, które opowiadają historię Wrocławia od czasów międzywojennych, przez walki o Festung Breslau aż do pierwszych miesięcy i lat powojennych. Wykorzystano w nich liczne materiały z archiwów polskich i niemieckich oraz wspomnienia świadków historii. Opowieść te jednak rozpocznie niemiecki archiwalny film dokumentalny ukazujący piękno i urok Śląska i Wrocławia lat 30. ubiegłego wieku.

 

W programie:

Schlesien (Silezie), 1935

Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały liczne śląskie miasta na czele z Wrocławiem, jako stolicą regionu. Film obfituje w liczne ujęcia z lotu ptaka, dzięki którym dokładnie widać architekturę prezentowanych miast. W obrazie Wrocławia zarejestrowane zostały liczne już nieistniejące zabytki.

 

Breslau-Wrocław. Czas przemian, 2001

Reżyseria: Marcin Bradke
Pierwszy odcinek serii „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” przedstawiający historię Wrocławia od czasów międzywojennych aż do pierwszych dni po wyzwoleniu. Film ukazuje więc najpierw Bresalu jako niemiecka metropolię, następnie upadek i popadanie w ruinę miasta podczas walk o Festung Breslau, wreszcie pierwsze miesiące polskiego Wrocławia. Opowieść o tej drodze od Breslau do Wrocławia zilustrowana została licznymi fragmentami archiwalnych kronik, fotografii oraz relacjami świadków tamtych wydarzeń.

 

Odbudowa czy rozbiórka, 2003

Reżyseria: Marcin Bradke
Opowieść o odbudowie i zagospodarowywaniu tzw. ziem odzyskanych w pierwszych latach po wojnie. Świadkowie tamtych wydarzeń, m.in. architekt i konserwator zabytków, mówią o odgruzowywaniu zniszczonych miast, wyburzaniu grożących zawaleniem budynków oraz trwającej latami odbudowie, a także o tym, dlaczego z krajobrazu Śląska zniknęło wiele zabytkowych budowli – rezydencji, świątyń, które nie ucierpiały w wyniku działań wojennych. (opis: filmpolski.pl)

 

Odchodzące ślady – Wrocław 1945, 1987

Reżyseria: Danuta Halladin
Wspomnienie o pierwszych powojennych miesiącach Wrocławia. Wspominają ludzie, którzy jako pierwsi znaleźli się w wyzwolonym mieście – lekarze, prawnicy, inżynierowie, robotnicy, dziennikarze. W filmie wykorzystano materiały zdjęciowe ze zbiorów Muzeum Historycznego Muzeum Architektury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN, Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. (opis: filmpolski.pl)

 

Więcej informacji na stronie:  http://kadrywroclawia.pl/

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kadry Wrocławia

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail