Kadry Wrocławia już po raz drugi

Kadry Wrocławia
2. przegląd filmów archiwalnych o Wrocławiu
25 – 29 listopada 2015 - Kino Nowe Horyzonty

To już drugi przegląd z cyklu Kadry Wrocławia organizowany w Kinie Nowe Horyzonty. Przez te kilka dni zaprezentowany zostanie całkiem nowy program, na który złożą się wcześniej niepokazywane filmy z archiwów TVP i Filmoteki Narodowej. Różnorodność materiału pozwoli ukazać różne oblicza Wrocławia i złożoność jego historii. W filmach z lat 1948-2005 wykorzystano liczne wcześniejsze, niemieckie nagrania archiwalne ukazujące Wrocław przedwojenny oraz walki podczas Festung Breslau. Dodatkową wartością są wspomnienia świadków tamtych wydarzeń. Wszystkie seanse poprzedzone zostaną prelekcjami historyków.

Program przeglądu:

25.11.2015, godz. 18:00
Gala Finałowa 8. edycji konkursu na krótki film o Wrocławiu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”
Podczas gali poznamy tegorocznych zwycięzców. Będzie to prezentacja współczesnego Wrocławia widzianego oczami młodych filmowców.

Wstęp na Galę Finałową jest bezpłatny – wejściówki należy odebrać w kasach kina.

26.11.2015, godz. 18:30 oraz 25.11.2015, godz. 10:00
Wrocław w 1948 roku – Hala Ludowa. Ważne wydarzenia

Prelekcja: prof. Jakub Tyszkiewicz

Wrocław 1948 rok.
Wciąż leżące w gruzach miasto stało się areną wielkich, propagandowych wydarzeń: Wystawy Ziem Odzyskanych
i Kongresu Intelektualistów. Wtedy też postawiono słynną iglicę. W tym bloku pokażemy filmy z 1948 roku,
w których zarejestrowano tamte wydarzenia. W programie znajdą się dwa z pośród najstarszych polskich filmów dokumentalnych o Wrocławiu oraz jedno wydanie Polskiej Kroniki Filmowej:

•    „Wystawa Ziem Odzyskanych” (1948 r.).
•    „W obronie pokoju i kultury” (1948)
•    Polska Kronika Filmowa (1948)

27.11.2015 godz. 18:30
„Złote Koło”

Zaprezentowany zostanie film fabularny zrealizowany we Wrocławiu. Będzie to kryminał Stanisława Wohla „Złote Koło”, którego akcja rozgrywa się na nieistniejącej już wrocławskiej ulicy Złote Koło, czyli niemal dokładnie w miejscu obecnego Kina Nowe Horyzonty, w którym zostanie wyświetlony. Scenariusz do filmu napisał sam Aleksander Ścibor-Rylski. Uwagę zwraca świetna obsada z Tadeuszem Janczarem i Zdzisławem Maklakiewiczem na czele.

28.11.2015, godz. 18:30 oraz 26.11.2015, godz. 10:00
Festung Breslau – zagłada miasta

Prelekcja: dr hab. Tomasz Głowiński
Blok filmów poświęconych tematyce Festung Breslau. Zaprezentowane tu filmy powstające w różnych latach bazują na przekopiowaniach kronik niemieckich i radzieckich z czasów bitwy o Wrocław oraz licznych innych żródlach historycznych i wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń (np. marszałka Koniewa).

•    Wyrok na miasto (1968 r.)
•    Wrocławska opowieść (1969 r.)
•    Bitwa o Wrocław (1977 r)
•    Breslau - Wrocław. Czas przemian (2001)

29.11.2015 r. godz. 18:30 oraz 27.11.2015, godz. 10:00
Ojciec Św. Jan Paweł II i kardynał B. Kominek we Wrocławiu

Prelekcja: dr Wojciech Kucharski

Na zamkniecie przeglądu w programie znajdą się dwa filmy dokumentujące życie Archidiecezji Wrocławskiej w czasach PRL-u. Pierwszym z nich będzie wyprodukowany przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość dokument biograficzny „Kapłan pojednania. Kardynał Bolesław Kominek 1903-1974”.
W filmie tym w oparciu o liczne materiały archiwalne ukazano przede wszystkim zasługi wrocławskiego metropolity dla procesu pojednania polsko-niemieckiego. W tym samym bloku znajdzie się też film „Pasja według księdza Jerzego”, który składa się z licznych, unikatowych na skalę światową filmowych materiałów archiwalnych ukazujących wizyty we Wrocławiu Karola Wojtyły w czasach, gdy nikt nie sądził, że sięgnie po najwyższy urząd w Kościele katolickim, aż po pierwsze lata jego pontyfikatu. Jest to także opowieść o autorze tych zdjęć księdzu Jerzym Rasiaku, który przez dziesięciolecia dokumentował życie Archidiecezji Wrocławskiej.

Projekcje filmów zostaną poprzedzone prelekcjami historyków, filmoznawców, oraz osób bezpośrednio związanych i zaangażowanych w wydarzenia o których będą opowiadały wyświetlane filmy.

Ceny biletów na pokazy w dniach 26 - 29.11.2015 r.:

Bilet normalny – 22 zł
Bilet ulgowy – 18 zł (uczniowie i studenci lub z Wrocławską Kartą Klubu Seniora)
Bilet grupowy – 16 zł (od 15 osób)
Bilet szkolny – 10 zł (opiekunowie bezpłatnie)

Karnet normalny – 72 zł (obowiązuje na 4 dni przeglądu: 26 - 29.11)
Karnet ulgowy – 64 zł (obowiązuje na  4 dni przeglądu: 26 – 29.11)

Kadry KW - plakat -poziom1 KW - plakat1