Przed połową XIII wieku inwazja Tatarów zrujnowała Królestwo Polskie. W nieszczęsnej bitwie pod Legnicą poległ śląski książę Henryk Pobożny. Kilka lat później inwazja Turków wydarła Jerozolimę z rąk chrześcijańskich, dokonując krwawej rzezi w świętym mieście. Byt Królestwa Jerozolimskiego stanął pod znakiem zapytania. Na wieść o tej klęsce król Francji Ludwik IX Święty postanowił wyruszyć na krucjatę. Zorganizowana przezeń ratunkowa wyprawa zakończyła się, niestety, niepowodzeniem. Jego armia przepadła, ona sam zaś dostał się do niewoli. Mimo to jego niezwykła, honorowa postawa i autorytet, którym cieszył się także pośród muzułmanów – zapewniły Królestwu Jerozolimskiemu dalszy byt.
21 Sierpnia 2016 (niedziela), godz. 21:00
Rynek, Wrocław
Mapa
Kamienny pióropusz – wydarzenie towarzyszące
Wykonawcy:
Jacek Kowalski – idea, teksty, śpiew
Tomasz Dobrzański – opracowanie muzyczne
Klub Świętego Ludwika
Irena Lipczyńska, Michał Frydrych, Jerzy Zelnik, Stanisław Kowalski – aktorzy
Ars Cantus
Monika Wieczorkowska – sopran
Radosław Pachołek – alt
Maciej Gocman – tenor
Piotr Karpeta – bas
Tomasz Dobrzański – citola, flet podłużny, szałamaja
Arkadiusz Wróblewski – flet podłużny, szałamaja
Agnieszka Obst, Joanna Walczak – fidel
Julia Karpeta – viola da gamba
Henryk Kasperczak - lutnia
Ewa Prawucka – pozytyw, regał
Jacek Muzioł – instrumenty perkusyjne
Program:
Kamienny pióropusz
Rapsodia o wrocławskiej katedrze i krucjatach
Czas trwania koncertu: [60']
Nie przewidziano przerwy

fot. J. Jarzewicz
Zarówno bitwa pod Legnicą, jak i wyprawa krzyżowa króla Ludwika miały poważne reperkusje artystyczne. Zniszczenia dokonane w Polsce przez Tatarów przyczyniły się do boomu budowlanego. Wzrosło zapotrzebowanie na fachowców, którzy potrafiliby wznosić nowe świątynie i zamki, większe i piękniejsze niźli dotąd. Z kolei we Francji miało miejsce zjawisko po części odwrotne. Krucjata króla Ludwika wymagała wielkich funduszy, które monarcha „wycisnął” z francuskiego duchowieństwa, w związku z czym nastąpiły duże cięcia w kościelnym budżecie i zahamowano budowę licznych świątyń. Pozbawieni pracy renomowani francuscy artyści (działo się to przecież w apogeum rozwoju katedralnego gotyku!) wyemigrowali, bez trudu znajdując lukratywne „posady” w Niemczech i – między innymi – w Polsce. Świadczą o tym kamienne rzeźby gotyckiej katedry wrocławskiej.
Rapsodia Kamienny pióropusz, która wystawiona zostanie na wrocławskim Rynku późnym wieczorem 21 sierpnia 2016 roku, opowiada właśnie o tych wszystkich postaciach i wydarzeniach. Ożyje fantastyczny świat gotyckiej rzeźby wrocławskiej, która przemówi mową wiązaną na wzór średniowiecznych powieści, piórem Jacka Kowalskiego i ustami aktorów: Ireny Lipczyńskiej, Michała Frydrycha i Jerzego Zelnika oraz towarzyszącego im Stanisława Kowalskiego. Zabrzmią autorskie utwory Jacka Kowalskiego oraz jego przekłady i parafrazy XIII-wiecznych pieśni truwerów i minnesingerów, w tym wrocławskiego księcia Henryka Probusa. Oprawę muzyczną stworzy zespół Ars Cantus pod kierownictwem znanego wrocławskiego muzyka Tomasza Dobrzańskiego.
Cennik: 10 zł
Kup bilet