Kierunek (kulturalna) stolica, czyli 23 tysiące osób na Pierwszej Odsłonie Programu ESK 2016

Zostało dokładnie pół roku do rozpoczęcia jednego z największych wydarzeń społeczno-kulturalnych w najnowszej historii Polski. Sprawowanie przez Wrocław w roku 2016 zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury ma być świętem miasta, regionu i kraju w Polsce i Europie oraz Polski i Europy we Wrocławiu, świętem kultury i sztuki, ale przede wszystkim czasem doświadczania kultury, spotkań z pięknem, radości tworzenia dla mieszkańców oraz gości Wrocławia.

O tym w piątkowy wieczór opowiadała Pierwsza Odsłona Programu ESK 2016 na Stadionie Wrocław, w której wzięło udział ponad 23 tys. widzów.

Konferencja prasowa Pierwszej Odsłony Programu ESK 2016
Bogaty program artystycznych wydarzeń związanych z pierwszą odsłoną programu ESK 2016 poprzedziła konferencja prasowa, w której wzięli udział m.in. prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz oraz kuratorzy ESK 2016 na cele z Przewodniczącym Rady Kuratorów ESK, Jarosławem Fretem.

Podczas konferencji przedstawiono program, zawarty w książce nawiązującej tytułem do dwóch aplikacji konkursowych, które stanowiły merytoryczną podstawę przyznania Wrocławiowi tytuł ESK 2016, o który Wrocław rywalizował i wygrał, pokonując m.in. Warszawę, Lublin czy Gdańsk. W Przestrzeniach dla piękna. Projektowanych kuratorzy nie tylko nakreślają ideowy kontekst szerokiego programu ESK 2016, ale przede wszystkim przedstawiają coraz liczniejszą listę projektów, programów i wydarzeń, które w roku 2016 sprawią, że oczy Polski i Europy będą zwrócone w stronę stolicy Dolnego Śląska. Nie jest to lista skończona, choć można na niej już znaleźć ponad 400 pozycji. Prace nad programem nadal trwają, a ostateczny harmonogram zostanie podany pod koniec tego roku.

Kuratorzy przedstawili największe i najważniejsze projekty, które pragną zrealizować w roku 2016. Wszyscy podkreślali, że program ESK 2016 jest pomyślany tak, by połączyć wydarzenia duże i często o międzynarodowym charakterze z działaniami angażującymi mieszkańców, czy animującymi działania lokalne. Mówiono także o różnorodności programowej ESK 2016, która w pewnym sensie jest kluczem do zrozumienia tego, co już za pół roku będzie mieć miejsce we Wrocławiu. I to właśnie różnorodność połączy pozornie oddalone od siebie dziedziny, wokół których zbudowany jest program na rok 2016.

Kierunek (kulturalna) stolica
Występ genialnego Andrea Bocellego nie był jedyną atrakcją, jaka czekała na widzów multimedialnego widowiska i koncertu, odbywającego się pod hasłem „Kierunek (kulturalna) stolica”.

Koncert poprowadził znany aktor,  ikona polskiego teatru, Andrzej Seweryn.

W pierwszej części widowiska na scenie pojawiło się kilkudziesięciu znakomitych artystów reprezentujących różnorodne style muzyczne i pokolenia. Przed ponad 23-tysięczną publicznością wystąpili m.in. niezwykle popularny w Polsce i związany z Wrocławiem od wielu lat legendarny czeski bard Jaromir Nohavica, wokalista grupy TSA Marek Piekarczyk, wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar oraz formacja muzyczna w niezwykłym składzie:Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik, Jakub Żytecki, Sambor Dudziński i Mietek Jurecki. Na scenie zaprezentowali się także L.U.C i popularna Anna Wyszkoni, a wielką atrakcją koncertu był występ Bente Kahan, śpiewającej w jidysz wrocławskiej pieśniarki, niemieckiej wokalistki i kompozytorki Olivi Anny Livki oraz utalentowanego aktora wrocławskiego Teatru Capitol – Macieja Maciejewskiego oraz wspomnianego już Nohavicy.

W koncercie uczestniczył także siedemdziesięcioosobowy chór stworzony z reprezentacji chórów akademickich siedmiu wrocławskich uczelni wyższych (chóry im. Stanisława Krukowskiego i „Feichtinum” z Akademii Muzycznej, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego, Chór „Medici Cantantes” Uniwersytetu Medycznego, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej i Kameralny Politechniki Wrocławskiej „Consonanza”, Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Chór Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych).

Drugą część koncertu na Stadionie Wrocław rozpoczął koncert włoskiego kwartetu LE DIV4S i Andrea Bocellego. LE DIV4S, tworzą cztery włoskie divy, które od niemal dekady ujmują publiczność niezwykłą, rozpisaną na cztery głosy interpretacją zarówno utworów Mozarta, Verdiego i Pucciniego jak i najpopularniejszych włoskich szlagierów. LE DIV4S współpracują z Andrea Bocellim od 2008 roku. Po wspólnym występie z żeńskim kwartetem, Andrea Bocelli na finał zaprezentował autorski recital.

Finał programu „Mosty”
Dopełnieniem kulturalnego weekendu i Pierwszej Odsłony Programu ESK 2016 jest finał trwającego od blisko roku programu „Mosty”. Na 27 mostach i kładkach odbywają się przez całą sobotę przedstawienia teatralne, performance’y, koncerty i wspólne muzykowanie, warsztaty artystyczne i ekologiczne, a nawet kino plenerowe! W działania „mostowe” zaangażowanych jest blisko tysiąc uczestników, a przewiduje się, że działania wielkiego finału „Mostów” może zobaczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy wrocławian i uczestników nocnego półmaratonu, którego trasa przebiega przez zaaranżowane artystycznie mosty.