Zgłoś uwagę

Kinematograf Wrocławski: „Krew z nosa” – pokaz filmu i dyskusja

Zapraszamy do Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura na ostatni pokaz z cyklu filmowo-dyskusyjnego, w którym próbujemy pokazać powojenną historię Wrocławia przez pryzmat filmów rozgrywających się w plenerach stolicy Dolnego Śląska. Na koniec „Kinematografu Wrocławskiego” znajdziemy się na Nowym Dworze z początku lat dwutysięcznych. Pokaz odbędzie się 12 grudnia od godziny 18:00. Wstęp wolny.

Radio Wrocław Kultura
Rozmowa z programatorem cyklu Lechem Molińskim i Albertem Miściorakiem, kulturoznawcą, piszącym pracę doktorską o osiedlu Nowy Dwór w piątkowej audycji w RWK u Krzysztofa Majewskiego.
Obejrzyj audycje: TUTAJ

Film „Krew z nosa”, reż. Dominik Matwiejczyk, Polska 2004, 89'
Choć od premiery niezależnego filmu Dominika Matwiejczyka  „Krew z nosa” minęło zaledwie kilkanaście lat, świat dookoła uległ radykalnej przemianie. Polska stała się aktywnym członkiem Unii Europejskiej, nasze kino wyszło z zapaści i dziś należy do najprężniejszych w Europie. Teraz nikt już właściwie nie pamięta o ruchu filmu offowego, a będąca wtedy pożądanym luksusem, możliwość realizacji filmu na taśmie 35 mm, została niepostrzeżenie wyparta przez profesjonalne kamery cyfrowe. Pierwszoplanowy aktor czarno-białego metrażu Matwiejczyka – Bodo Kox stał się jednym z najciekawszych polskich reżyserów („Dziewczyna z szafy”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”). W 2017 r. nie słyszymy już alarmujących głosów o smutnym życiu na blokowiskach, a muzyka hip-hop, 20 lat temu będąca buntowniczym głosem młodych, na dobre zadomowiła się w głównym nurcie.

Jak w takim razie dzisiaj ogląda się „Krew z nosa” - komedię rozgrywającą się na wrocławskim Nowym Dworze wśród chłopaków, którzy marzą, by dzięki hip-hopowi wyrwać się z beznadziei? Co z obrazu blokowiska, nakreślonego na ekranie przez reżysera, pozostało aktualne, a co się zestarzało? W jakim stopniu film chwytał autentyczną specyfikę osiedla Nowy Dwór, na którym był kręcony? M.in. o tych kwestiach porozmawiamy z reżyserem Dominikiem Matwiejczykiem oraz Albertem Miściorakiem, kulturoznawcą, piszącym pracę doktorską o osiedlu Nowy Dwór. Rozmowę poprowadzi kurator cyklu, Lech Moliński.

Więcej o cyklu Kinemtograf Wrocławski
Komu wiadomo, że to we Wrocławiu powstał pierwszy filmowy portret miasta w powojennym kinie polskim? Czy mieszkańcom znana jest fala filmów kryminalnych z lat 70., ukazująca stolicę Dolnego Śląska jako siedlisko zła i patologii? Czy wrocławianie wiedzą, że nie więcej niż pół wieku temu ich miasto doświadczyła epidemia czarnej ospy? Komu znany jest fakt, że Wrocław był nie tylko ważnym ośrodkiem tworzenia się Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju, ale również centrum polskiego kina niezależnego na przełomie stuleci? Nasz cykl to powojenna historia miasta i historia wrocławskich filmów w jednym.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński - animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kinemato_12.12_kafel

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail