Zgłoś uwagę

Kinematograf Wrocławski: pokazy filmów i dyskusje

Od sierpnia zapraszamy do Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura na cykl wtorkowych pokazów filmowych i dyskusji, który pozwoli na odkrycie mało znanej strony filmowego Wrocławia. Pierwszy pokaz odbędzie się 22 sierpnia o godzinie 18:00. W dyskusji udział wezmą Magda Podsiadły - wrocławska dziennikarka oraz redaktorka kulturalna, autorka publikacji o Lenartowiczu oraz Jerzy Podlak, członek Klubu Ludzi ze znakiem „P”,  Towarzystwa Miłośników Wrocławia, odznaczonego Odznaką Budowniczego Wrocławia. Wstęp wolny.

22 sierpnia zaczynamy od „Zobaczymy się w niedzielę”, powojennej fabuły „najbardziej wrocławskiego reżysera filmowego” - Stanisława Lenartowicza, w której nasze miasto z charakterystycznymi dla niego do dziś budynkami, staje się tłem dla niedzielnej przepustki dwóch żołnierzy. Ich wędrówka po odradzającym się Wrocławiu, to okazja do przedstawienia życia, zachowań i charakterów nowych osiedleńców, którzy do dużego miasta sprowadzili się z Kresów, czy innych części Polski.

Po pokazie Lech Moliński poprowadzi spotkanie i dyskusję z wrocławską dziennikarką oraz redaktorką kulturalną, autorką publikacji o Lenartowiczu, Magdą Podsiadły oraz Jerzym Podlakiem, członkiem Klubu Ludzi ze znakiem „P”,  Towarzystwa Miłośników Wrocławia, odznaczonego Odznaką Budowniczego Wrocławia.


Więcej o cyklu:
Kinematograf Wrocławski
Komu wiadomo, że to we Wrocławiu powstał pierwszy filmowy portret miasta w powojennym kinie polskim? Czy mieszkańcom znana jest fala filmów kryminalnych z lat 70., ukazująca stolicę Dolnego Śląska jako siedlisko zła i patologii? Czy wrocławianie wiedzą, że nie więcej niż pół wieku temu ich miasto doświadczyła epidemia czarnej ospy? Komu znany jest fakt, że Wrocław był nie tylko ważnym ośrodkiem tworzenia się Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju, ale również centrum polskiego kina niezależnego na przełomie stuleci? Nasz cykl to powojenna historia miasta i historia wrocławskich filmów w jednym.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński - animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

W każdy piątek poprzedzający wtorkowy pokaz w programie „What's in the box?”

Radia Wrocław Kultura spotkanie z gośćmi pokazów i rozmowa o filmach w szerszym

kontekście. Godzinne spotkanie, zawsze o 18.00. Więcej: TUTAJ


Terminy pokazów
22.08
stare stare miasto
„Zobaczymy się w niedzielę”, reż. Stanisław Lenartowicz, Polska 1959, 101'

12.09
wrocławska epidemia
„Zaraza”, reż. Roman Załuski, Polska 1971, 92'

10.10
kryminalny wrocław
"Trąd", reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, Polska 1971, 79’

14.11
zakochani w mieście
„Anatomia miłości”, reż. Roman Załuski, Polska 1972, 88'

12.12
u nas na osiedlu
„Krew z nosa”, reż. Dominik Matwiejczyk, Polska 2004, 89'

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kinematograf Wrocławski Studio Filmowe Tor, Kinematograf Wrocławski_Zaraza2 (Copy) Studio Filmowe Tor, Kinematograf Wrocławski_Zaraza (Copy) Studio Filmowe Tor, Kinematograf Wrocławski_Zaraza3 (Copy)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail