Kino plenerowe powraca na Wyspę Słodową

wyspa kino

Od czerwca na Wyspę Słodową powraca cieszące się dużą popularnością kino plenerowe. Seanse pod chmurką odbywać się będą w piątki i soboty aż do końca sierpnia. Wstęp wolny.

Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerem kina plenerowego na Wyspie Słodowej – podobnie jak w zeszłym roku – jest Kino Nowe Horyzonty, które razem z nami przygotowało wyjątkowy repertuar. Znalazły się w nim zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty oraz obrazy prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych. W jeden z czerwcowych wieczorów z pokazem filmowym na Wyspie zagości też Brave Festival.

Rozpoczniemy w pierwszy weekend czerwca (5-6.06) pokazem czterech odcinków miniserialu filmowego „Mały Quinquin” w reżyserii Bruno Dumonta. Akcja zaczyna się, gdy spokojną do tej pory wiejską okolicą wstrząsa seria morderstw: poćwiartowane szczątki zabójca chowa w krowich trzewiach. Śledztwo prowadzi dwóch ekscentrycznych policjantów, ale sprawą zainteresowany jest też tytułowy mały Quinquin – ciekawski łobuziak z wadą słuchu i magnetyczną twarzą. Jest to jednak nie tyle serial policyjny, co raczej gra z tym gatunkiem: „Mimo powagi tematów, które porusza, jest Mały Quinquin filmem szalenie zabawnym. Dumont uderza tu z siłą Monty Pythona, nie oszczędzając żadnej świętości” – pisał recenzent portalu stopklatka.pl.

Kolejny weekend to dwa przebojowe filmy: w piątek (12.06) zobaczymy „Zjazd absolwentów” – obraz zawieszony pomiędzy fabułą, dokumentem a performansem. Znana z kontrowersyjnych akcji szwedzka artystka Anna Odell realizuje rekonstrukcję zjazdu absolwentów, na który w rzeczywistości nie została zaproszona, a następnie postanawia skonfrontować się ze swoimi szkolnymi kolegami.

Sobota (13.06) należeć będzie natomiast do „Holy Motors” – ekstrawaganckiego filmu docenionego na festiwalu w Cannes. Jego bohater, Monsieur Oscar, od świtu do zmierzchu wciela się w różne role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue (obie zagrały w filmie same siebie) i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy dzielącej fikcję od rzeczywistości.

W następny piątek (19.06) zobaczymy wyróżnionego na festiwalu w Cannes „Białego Boga”. Obraz węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó to polityczna metafora ubrana w gatunkowy kostium, a do tego piękna opowieść o przyjaźni. Trzynastoletnia Lili walczy o to, by zachować swojego czworonoga, jednak jej ojciec porzuca psa na środku ulicy. Zwierzę błąka się po mieście, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni potrafią być ludzie.

W sobotę (20.06) pokażemy głośną sztukę Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny i w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Roma Gąsiorowska, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Rafał Maćkowiak). Dzięki minimalistycznej scenografii realizacja Jarzyny pozwala odbiorcom skupić się na tekście i języku poszczególnych postaci, a to on – jak zawsze u Masłowskiej – jest tu najważniejszy.

Przedostatni czerwcowy pokaz na Wyspie (26.06) wypełni kino francuskie. „Donoma” to mozaikowa historia kilku zazębiających się romansów: pomiędzy nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką. Drugi trójkąt łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki. W „Donomie” miłosne zauroczenia, podrywy, lęki i zdrady zamieniają się jednak w słowne zapasy i uczuciowe przepychanki.

Pierwszy miesiąc kina plenerowego na Wyspie zakończy w sobotę (27.06) pokaz filmowy w ramach Brave Festival 2015. Będziemy mogli obejrzeć dwa dokumenty: „Święte ciało” – o zeszłorocznej edycji festiwalu oraz „Youssou N’Dour – Miłość do muzyki”, poświęcony pochodzącemu z Senegalu piosenkarzowi Youssou N’Dour, o którym magazyn „The Rolling Stone” napisał, że „jego głos mieści w sobie całe dzieje Afryki”.

Repertuar na czerwiec:

5.06, godz. 21.30 – „Mały Quinquin”, reż. B. Dumont (odc. 1-2)

6.06, godz. 21.30 – „Mały Quinquin”, reż. B. Dumont (odc. 3-4)

12.06, godz. 21.30 – „Zjazd absolwentów”, reż. A. Odell

13.06, godz. 21.30 – „Holy Motors”, reż. L. Carax

19.06, godz. 21.30 – „Biały Bóg”, reż. K. Mundruczó

20.06, godz. 21.30 – „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyna

26.06, godz. 21.30 – „Donoma”, reż. D. Carrénard

27.06, godz. 21.30 – Brave Festival: „Święte ciało” (reż. M. Pawliszewski) i „Youssou N’Dour – Miłość do muzyki” (reż. E. Chai Vasarhelyi)

Szczegóły na: wyspa.wroclaw.pl oraz faceboook.com

Kino plenerowe jest organizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w ramach projektu „Wyspa na Weekend”. Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Partnerami tegorocznej edycji kina plenerowego są: Gutek Film, Kino Nowe Horyzonty, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Dom Development.