Zgłoś uwagę

Kino Ukraińskie w ramach Miesiąca Lwowskiego

W dniach 2-29 kwietnia we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się przegląd Kina Ukraińskiego. Bezpłatne pokazy połączone z prelekcjami i spotkaniami z twórcami będą próbą wyłonienia kanonu kina ukraińskiego. 

Przegląd Kina Ukraińskiego organizowany jest w ramach Miesiąca Lwowskiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Jest to znakomita okazja, aby zapoznać się z kinematografią ukraińską, która do tej pory nie była w Polsce zbyt popularna. W programie znalazło się dwadzieścia filmów, a wśród nich uznane klasyki i kino młodych twórców, zestawy filmów krótkometrażowych, pełnometrażowe produkcje i dokumenty. Jednym z filmów, który będziemy mieli szansę zobaczyć w kwietniu, jest wyróżnione m. in. Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes oraz nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej „Plemię”. To historia głuchoniemego nastolatka starającego się dopasować do systemu istniejącego w nowej szkole z internatem. Uznany przez krytyków na całym świecie, film Myrosława Słaboszpyćkiego, to pozbawione słów i muzyki studium dramatycznego świata młodych Ukraińców.

Przegląd otworzy „Gracz” Ołena Sencowa. Film opowiada historię Alexa, chłopaka z ukraińskiej wsi, który zamyka się w odrealnionym świecie wirtualnym i staje się prawdziwym królem Quake'a. Reżyser stworzył obraz na wskroś realistyczny, kręcąc podczas prawdziwego turnieju i angażując do filmu naturszczyków.

Warto także zwrócić uwagę na film, który zostanie pokazany na zakończenie przeglądu. „Majdan. Rewolucja godności” w reżyserii Siergieja Łoźnicy przedstawia przebieg demonstracji przeciwników władz kraju na Placu Niepodległości w Kijowie. Określany mianem produkcji o narodzinach narodu, daje świadectwo głębokich politycznych i społecznych przemian na Ukrainie. Tadeusz Sobolewski na łamach Gazety Wyborczej określa dokument, jako „Wypraną z wszelkiej propagandy, pozbawioną emocjonalnego szantażu. Czystą antropologię. Czyste kino”.

Wstęp na pokazy w ramach wydarzenia jest bezpłatny.

Wejściówki dostępne są do odbioru w kasach kina, na 5 dni przed każdym seansem.

Więcej informacji T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kino Ukraińskie awers Kino Ukraińskie rewers Kino Ukraińskie awers

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail