Kino za Rogiem i ESK 2016 na Dolnym Śląsku

kino

Już dziś w Kowarach odbędzie się spotkanie z twórcami i osobami zarządzającymi siecią Kino za Rogiem. Do Kowar zjedzie ponad 40 samorządowców: burmistrzów,  wójtów, urzędników miasteczek i gmin zachodniej i południowej części województwa dolnośląskiego. Gospodarzami spotkania będą: Burmistrz Kowar, Bożena Wiśniewska, oraz Andrzej Machnica, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Idea sieci Kino za Rogiem

Kina w tej sieci to specjalnie przygotowane sale o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Dzięki temu powstają nieduże 20-, 40-, 60-osobowe sale kinowe wyposażone w cyfrowy sprzęt gwarantujący wysoką jakość dźwięku i obrazu. Kina Za Rogiem tworzone są najczęściej w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej np. w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach.

Widzowie z zasady mają wpływ na dobór repertuaru. Co niezwykle istotne, w kinach można obejrzeć nie tylko filmy, ale też transmisje na żywo wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz własne prezentacje multimedialne. Animatorzy Kina za Rogiem otrzymują wsparcie techniczne i organizacyjne, a także stale poszerzaną bibliotekę filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, adresowaną do widza w każdym wieku i o zróżnicowanych aspiracjach – od polskiej i światowej klasyki po przeboje bieżącego repertuaru, od bajek dziecięcych poprzez popularne komedie, aż po ambitne kino problemowe.

Kino za Rogiem a ESK w regionie

Koordynator i pomysłodawca Kina za Rogiem Grzegorz Molewski oraz Marek Sztark – koordynator współpracy ESK Wrocław 2016 z regionem Dolnego Śląska chcą, by z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 na Dolnym Śląsku powstało przynajmniej 20 nowych sal sieci Kino za Rogiem. Byłby to namacalny efekt ESK 2016 na Dolnym Śląsku.

ESK 2016 chce wspierać gminy, które podejmą  inicjatywę przystosowania i wyposażenia sali.

Sieć nowych, małych kin na Dolnym Śląsku, poprzez bezpośrednie transmisje, oraz relacje filmowe, może stać się sposobem na uczestnictwo mieszkańców regionu w najważniejszych wydarzeniach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.