Zgłoś uwagę

Koalicja miast: kulturowa rewolucja czy reforma?

Koalicja Miast to projekt miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a obecnie współpracują z Wrocławiem – zwycięzcą konkursu. Projekt ma na celu prezentacje kulturowe miast na scenie Wrocławia: Gdańska, Katowic, Lublina i Łodzi skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci. Wrocław stanie się sceną, na której spotkają się najlepsze pomysły i praktyki kulturowe z każdego z miast koalicji. 

W ramach Koalicji miast w dniach 20-21 października odbędzie się konferencja, w której udział wezmą m.in. Jerzy Hausner, Gerry Hassan, Edwin BendykAnna Giza-PoleszczukJustyna Król, Ryszard Michalski, Grzegorz Roman i inni. 

Istotnym wymiarem Koalicji jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską. Będzie to praca merytoryczna, skupiona wokół obszaru Miejskich Polityk Kulturalnych, zmierzająca do powstania programu wsparcia dla samorządów oraz zredefiniowania roli kultury w polityce miast zmierzających w stronę innowacyjnych kulturalnych polityk rozwojowych.

Kulturowa rewolucja czy reforma?
W stronę innowacyjnych kulturalnych polityk polityk rozwojowych

Model rozwoju polegający na polityce prowzrostowej kierującej się zasadą „gospodarka, głupcze!” wyczerpał się, doprowadzając do głębokiego kryzysu. Gospodarka, która miała być rozwiązaniem, sama jest problemem – jak przywrócić jej dynamizm, by służyła rozwojowym celom społeczeństw? Odpowiedź na to pytanie nie kryje się jednak w gospodarce, tylko w kulturze – dziś wiedzą to już nie tylko antropologowie. Myślenie o rozwoju powinno więc dziś organizować się wokół hasła „Kultura, głupcze!” – powinni je nad swymi biurkami powiesić wszyscy odpowiedzialni za rozwój społeczności: premierzy, ministrowie, a także prezydenci i burmistrzowie miast.
Co to jednak oznacza w praktyce? Jak formułować nowoczesną kulturalną politykę rozwojową na szczeblu samorządowym? Jak skutecznie mobilizować zasoby kultury, by ożywić dynamizm rozwojowy metropolii? Jakimi narzędziami się posługiwać? To główne zagadnienia dyskusji podjęte podczas konferencji we Wrocławiu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia: T U T A J 

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Koalicja miast

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail