Zgłoś uwagę

Komiksofon już po raz 20.

Tym razem nie Sanatorium Kultury, a infopunkt Barbara, oficjalna siedziba ESK 2016, będzie gościć ilustratorów – Przemysława Truścińskiego i Marcina Rusteckiego, którzy w piątkowy wieczór spotkają się z fanami swojej twórczości, podczas 20 Komiksofonu. 

Po raz pierwszy oprócz tradycyjnych 3 części z jakich składają się komiksofonowe spotkania, czyli projekcji przygotowanych wcześniej videoklipów prezentujących proces tworzenia ilustracji, wywiadów z artystami oraz sesji rysowania na żywo, odbędą się dodatkowe punkty poprzedzające spotkania z gośćmi.

Już o godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty z podstaw projektowania świata gry prowadzone przez Konrada Czernika – lead concept artist w firmie Techland, który pracował przy takich hitach jak: „Dead Island” czy „Call of Juarez”. O godzinie 17:00 konsultacje dla rysowników przeprowadzi jeden z gości – Przemysław Truściński. Każdy kto przyjdzie z własnymi pracami będzie mógł liczyć na pomoc w korekcie prac. Natomiast o godzinie 18:00 rozpocznie się główna część Komiksofonu.

 

Przemysław "Trust" Truściński 

Urodzony w Siedlcach. Ukończył liceum plastyczne i wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Współtworzył stowarzyszenie Contur, z którym organizował Festiwal Komiksu. Na początku lat dwutysięcznych zamieszkał w Warszawie. Trust tworzy ilustracje, komiksy, malarstwo, murale i scenografie. Publikował swoje prace w najważniejszych pismach i magazynach komiksowych w Polsce. Współpracował m.in. z Gazetą Wyborczą, Dużym Formatem, magazynami: Pani, Twój styl, Elle, Glamour. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. W 1994 roku Grand Prix na festiwalu Komiksu w Łodzi, a w 2010 został odznaczony medalem „ Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą. Trust jest twórcą postaci wiedźmina i strzygi do kultowej gry „The Witcher”.

Na stałe współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego jako dyrektor artystyczny Komiksowych antologii powstańczych oraz przy wielu innych projektach. Wykonał ilustracje /scenografie oraz plakat promujący przedstawienie „Obcy” wg. Alberta Camus’a w reż. Anny Smolar. Spektakl wystawiany w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Truściński opublikował kilka albumów i antologii m.in „Historia Choroby”, „Najczwartsza RP”, Komiks Forum, „ Komiks W-wa”, „Tymczasem”. Współprowadził i prowadził wiele warsztatów i wykładów dzieląc się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Magazyn Archive przyznał Trustowi miano jednego z 200 najlepszych ilustratorów na świecie. Stworzył ilustracje do wielu książek m.in. do książki Wojciecha Bogaczyka i Adama Pietrasiewicza „Powroty” oraz do książki Joanny Bator „Rekin z parku Yoyogi”. W 2013 roku w Galeriach BWA Wrocław, Jelenia Góra, Zielona Góra prezentowana była indywidualna wystawa Przemka Truścińskiego, na której swoją premierę miał pierwszy tego typy album komiksowy stanowiącego monografię artysty. 

 

Marcin Rustecki

Objekt XXXL56 w tej osi czasu (timeline) inkarnował pod postacią Marcina Rusteckiego na planecie Ziemia. Po burzliwych latach dzieciństwa i edukacji prawie ukończył Reklamę Handlową w eksperymentalnej szkole pomaturalnej w czasach eksperymentu zwanego PRLem. W latach 81-90 wziął udział w kolejnym eksperymencie na emigracji w Anglii (głównie w Londynie) gdzie oprócz grania na gitarze, rysowania rozpoczął karierę alternatywną jako m.in. szef kuchni, dekorator wnętrz, tynkarz… ale również sporadycznie realizował zamówienia graficzne (np dla Time Out). Po powrocie do Polski rysował głownie dla Szpilek, tłumaczył teksty. Od 1991 roku objął stanowisko redaktora naczelnego w wydawnictwie TM Semic z którym wprowadził do Polski amerykański komiks suberbohaterski (Marvel, Dc Comics, Image, Dark Horse…etc.). Wydawnictwo to całkowicie zdominowało w latach 90. polski rynek komiksowy. Współpracował z połową znanego komiksowego wszechświata, współzakładał duńskie wydawnictwo G. Floy Studio, firmę-matkę polskiej Muchy Comics. Od 2013 wspólnie z Dominikiem Szcześniakiem (scenariusz) powiększa uniwersum Ksionza - albumami Ksionz, Ksionz 2 Era Muriel i spin-offami Diablo Boy, 34 Zera. Pracuje również nad kolejnymi albumami m.in. we współpracy z Danielem Grzeszkiewiczem (do scenariusza Szcześniaka) albumem pt. Gestalt. Przyjaciel zwierząt, mądrych ludzi i GITAR, na których gra jak nie rysuje… Jego prace są częścią prywatnych kolekcji w Anglii, Danii, Belgii, USA…

Warsztaty „Podstawy projektowania świata gry” - poszerzą patrzenie na projektowanie lokacji w kontekście opracowanego wspólnie tematu. Głównymi celami spotkania są nabycie umiejętności świadomego komponowania, aranżowania i czytelnego prezentowania pomysłu.

Zajęcia poprowadzi Konrad Czernik - Lead Concept Artist w firmie Techland z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Pracował przy produkcjach projektów: Dead Island, seriaCall of Juarez,Nikita, Hellraid i kilku projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Obecnie zajmuje się kreowaniem wizji artystycznej gry, odpowiada za wygląd i produkcję wszystkich postaci.

Prowadzący Komiksofon:

Konrad Koko Okoński urodzony w 1987 roku autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed) i wydanego ostatnio na papierze Kija w dupie. Absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu. 

Prowadzący spotkania z autorami: Andrzej Jarczewski (1966) Z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu. 

12 lutego, piątek, KOMIKSOFON 20

Barbara, Świdnicka 8c, Wrocław, wstęp wolny!

16:00 - 17:30 warsztaty, prowadzenie Konrad Czernik (obowiązują zapisy na a.jamroszczak@gmail.com, liczba miejsc ograniczona)

17:00 – 18:00 korekty, Przemek Trust Truściński

18:00 start Komiksofonu: projekcje, wywiady z artystami i rysowanie na żywo

 

Komiksofon na Facebooku: www.facebook.com/komiksofon

Komiksofon na Twiterze: www.twitter.com/Komiksofon

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Komiksofon po raz 20 Przemek Truściński_2 Marcin Rustecki_2 Marcin Rustecki_1

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail