Zgłoś uwagę

Konkurs architektoniczno - urbanistyczny!

KONKURS: SARP i Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 rzucają wyzwanie projektantom. Piękny kościół jest możliwy?
W ramach „Architektury VII dnia”, przedsięwzięcia będącego częścią interdyscyplinarnego projektu „Kościół. Piękno i Kicz”, udało się skatalogować ponad 3.600 obiektów sakralnych powstałych w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Jak w nazwie - jedne są wyjątkowo okazałe, inne znów kiczowate. Dlatego SARP i Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 chcą poszukać kościoła idealnego w otwartym konkursie dla projektantów. Pula nagród wynosi 150 000 zł.

Kto decyduje o bryle - punkt wyjścia
W zdecydowanej większości kościoły w Polsce projektowane były jako kompromis pomiędzy inwestorem - zwykle wspólnotą parafialną wraz z lokalnymi władzami kościelnymi, a projektantem - architektem. Jednak to wspomniane wspólnoty miały decydujący głos w tak istotnych sprawach jak: bryła świątyni, elementy architektoniczne (np. wykorzystanie witraży) czy otoczenie w ramach całego założenia. Po II Wojnie Światowej na terenie kraju powstało 3.653 obiektów sakralnych. Kuratorzy projektu „Architektura VII dnia” zebrali je i skatalogowali w jednym miejscu na stronie www.architektura7dnia.pl. Sam projekt jest częścią przedsięwzięcia pt. „Kościół. Piękno i Kicz”, w ramach którego prezentowano już wybrane kościoły podczas wystawy programowej w okresie wakacyjnym (w Młynie Maria we Wrocławiu). Kolejnym etapem interdyscyplinarnego projektu „Kościół. Piękno i Kicz” jest wspomniany konkurs studialny, w którym organizatorzy chcą dać pełną dowolność projektantom - W zamyśle konkurs pokazać ma nieograniczone możliwości, które przy tak specyficznej funkcji obiektu mogą się złożyć na wyjątkowe budynki - mówi Zbigniew Maćków kurator programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 i dodaje: Ten właśnie niczym nieskrępowany potencjał twórczy, który będzie rezultatem konkursu, chcemy zestawić z innymi elementami projektu „Kościół. Piękno i Kicz.” Podsumowaniem będą bowiem jeszcze: duża interdyscyplinarna konferencja oraz wystawa wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac - zakończone wydaniem albumowym.

Świątynia według nieskrępowanej wizja projektanta
Zadaniem dla architektów jest projekt studialny kościoła rzymskokatolickiego. Bryła oraz zagospodarowanie terenu wokół są dowolne. Aby założenie było w pewien sposób urealnione i osadzone w kontekście architektonicznym, jako bazę dla projektów, organizatorzy przewidzieli powstające obecnie osiedle Europejskiej Stolicy Kultury - Nowe Żerniki, WuWA2 we Wrocławiu. Mamy nadzieję, iż ogłoszony konkurs stanowić będzie prawdziwe wyzwanie dla projektantów - zachęca Daria Kieżun, prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. W regulaminie konkursu organizatorzy określili jedynie pojemność kościoła oraz elementy dodatkowe przy świątyni - m.in. plebanię i stacje drogi krzyżowej. Konkursy o takiej tematyce nie zdarzają się często - liczymy na to, że odpowiedzi w postaci nadesłanych projektów staną się punktem wyjścia w szerszej dyskusji o formie i funkcji współczesnej architektury sakralnej, która prócz swojej nadrzędnej roli, jaką jest miejsce spotkania wiernego z Bogiem - strefa sacrum, staje się również miejscem spotkania i aktywności lokalnej społeczności - strefa profanum, wpisując się tym samym w hasło Europejskiej Stolicy Kultury „Przestrzeń dla Piękna” - dodaje Daria Kieżun. Organizatorzy liczą na unikatowe koncepcje z całego świata, dlatego konkurs ma charakter międzynarodowy. W jury zasiądą nie tylko polscy architekci, ale także sędzia z UIA - Międzynarodowej Unii Architektów. Nasze zaproszenie do udziału kierujemy jednocześnie nie tylko do polskich projektantów, ale także do środowiska międzynarodowego - podkreśla Daria Kieżun.

Kto może się zgłosić i jakie są nagrody?
Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim wziąć udział pracownie projektowe, osoby fizyczne, stowarzyszenia i organizacje. Łączna pula nagród wynosi 150 000 zł odpowiednio 70 000 zł za pierwsze miejsce, 40 000 za drugie miejsce i 20 000 zł za trzecie miejsce. Termin składania prac mija w połowie listopada. Następnie prace zostaną zaprezentowane podczas wspomnianej wystawy oraz w folderze pokonkursowym oraz publikacji albumowej - podsumowujących projekt „Kościół. Piękno i kicz.” Celem nadrzędnym projektu i wszystkich jego etapów – z konkursem włącznie - jest pokazanie zbioru rozwiązań w formie swoistego przewodnika po dobrych praktykach w projektowaniu budowli sakralnych - podsumowuje Zbigniew Maćków.

Konkurs jest organizowany przez SARP Zarząd Główny we współpracy z SARP o/ Wrocław na zamówienie Biura Festiwalowego Impart 2016, organizatora obchodów ESK Wrocław 2016, w ramach projektu „Kościół. Piękno i Kicz”. Projekt „Kościół. Piękno i Kicz” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

kościół piękno i kicz arch_kubik (II) zaproszenie_web

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail