Zgłoś uwagę

IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY

Tematem wiodącym Kontekstów 2016 jest emigracja (rzecz o tożsamości artysty) w rozumieniu themersonowskim (artysta jest zawsze na 
emigracji i nigdy na emigracji nie jest). Zadajemy pytania: Jak przebiega proces tworzenia się tożsamości artysty? Jakie czynniki ją kształtują? Jak istotną i deteminującą składową jest przynależność narodowa? Czy w dobie Uni Europejskiej przynależność narodowa utraciła na znaczeniu czy też przeciwnie - uległa wzmocnieniu? Artyści mieszkający i tworzący poza swoim krajem: na czym polega specyfika emigracji artystycznej? Emigracja przymusowa i emigracja dobrowolna. Emigracja wewnętrzna. Co daje, a co odbiera artyście fakt, iż działa w kontekście obcego kraju? Do udziału w festiwalu zapraszamy artystów „emigrantów” działających w różnych obszarach sztuki efemerycznej. Prezentujemy też dokumentacje, eksperymentalne realizacje filmowe, prowadzimy warsztaty z miejscową społecznością.

Każda edycja Kontektów poświęca szczególne miejsce wybitnej postaci z obszaru sztuki współczesnej. W 2016 jest nią Richard Demarco, którego w zaistnienie sztuki polskiej po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, nawiązanie międzynarodowych kontaktów między artystami jest bezprecendesowy i nieoceniony. Przygotowujemy wystawę Atelier 72 Revisited, której punktem wyjścia jest słynna prezentacja sztuki polskiej na Festiwalu w Edynburgu w 1972 r., której kuratorem był Demarco i łączymy ją ze współczesnymi realizacjami artystów biorących wówczas w niej udział.
 

W naszym programie umieściliśmy również konferencję, składająca się z dwóch części:
Cz. I - Archiwum Richarda Demarco jako Gesamtkunstwerk  (Wrocław 30/6)
Cz. 2 - poświęcona wystawie polskiej sztuki współczesnej - Atelier 72 – prezentowanej podczas festiwalu w Edynburgu w 1972 (Sokołowsko 1/7)


Festiwal poprzedzą warsztaty prowadzone przez Laurę Bartolomei, Ewę Benesz i Alastaira MacLennana. Podczas festiwalu będą odbywać się warsztaty krytyki sztuki prowadzone przez Magdalenę Ujmę. Na program festiwalu składają się działania performatywne, realizacje dźwiękowe, działania w przestrzeni publicznej, instalacje, projekcje, prezentacje przedsięwzięć artystycznych, spotkania i dyskusje. 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

dziedzina-kuratorska-sztuki-wizualne-1434656081-1449177886 Mattias Canzler (Norwegia) instalacja performatywna "Baggefalla" Anne Seagrave, performance, UK Edinburgh,1972

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail