Kościół. Piękno i Kicz | Architektura VII Dnia
Termin : 24 - 25 listopada 2016 | premiera podczas konferencji organizowanej w ramach projektu Kościół. Piękno i Kicz
Miejsce : Wrocławskie Centrum Kongresowe/WCK przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Wstęp : bezpłatny / obowiązują zapisy
Strona www : www.architektura7dnia.pl
Architektura VII Dnia to pierwszy przewodnik po polskiej powojennej architekturze sakralnej. Setki precyzyjnych opisów i fotografii, a także dziesiątki map i infografik opowiadają historię nie tylko tych najbardziej efektownych i znanych, ale również tych zwykle pomijanych w opracowaniach budowli.
Po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów, większość po 1965 roku, kiedy Sobór Watykański II zrewolucjonizował zasady dotyczące projektowania świątyń. I choć XX-wieczne budowle sakralne znacząco wpłynęły na polski krajobraz, do tej pory pozostawały na peryferiach dyskusji o rodzimej współczesnej architekturze.
Architektura VII Dnia – tak tysiące posoborowych kościołów nazwali kuratorzy projektu: Iza Cichońska, Karolina Popera i Kuba Snopek – to nie tylko niezwykłe budowle, powstałe w wyniku zderzenia wizji proboszcza i architekta, ale także forma protestu przeciwko komunistycznej władzy. W czasach PRL liczba prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali manifestacji i strajków: tylko w latach 80., w okresie po powstaniu „Solidarności”, zainicjowano budowę ponad tysiąca kościołów.
Większość z tych budowli wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od początku do końca – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je. Ten społeczny wysiłek zmaterializowany w czasach kiedy crowdsourcing, crowdfunding czy inne metody społecznościowego samoorganizowania się nie były jeszcze nazwane, zasługuje na to, by o nim pamiętać.
Sam przewodnik Architektura VII Dnia to przykład crowdsourcingu: część materiałów, które znalazły się w książce, to zdjęcia, informacje i wspomnienia nadsyłane przez użytkowników posoborowych kościołów – w ramach projektu działa internetowe archiwum społeczne www.architektura7dnia.pl, dzięki któremu możliwe jest zbieranie danych od wszystkich chętnych do włączenia się w prace nad publikacją.
Autorzy przewodnika mają nadzieję, że zainspiruje on czytelników do podróży i ponownego odkrywania Polski – zwłaszcza, że arcydzieła architektury VII dnia można znaleźć przede wszystkim w mniejszych, rzadko odwiedzanych przez turystów miastach. Liczą też na to, że “turyści VII dnia”, dzięki pomocy przewodnika i swojej dociekliwości – zbiorą jeszcze więcej informacji o XX-wiecznej architekturze sakralnej do II wydania publikacji.
Współwydanie przewodnika Architektura VII Dnia odbywa się w ramach projektu interdyscyplinarnego Kościół. Piękno i Kicz, realizowanego przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 – organizatora obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których dysponentem jest Narodowe Forum Muzyki.
Wydawcy : Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Biuro Festiwalowe IMPART
Autorzy : Iza Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek
Więcej o projekcie Kościół. Piękno i Kicz TUTAJ.