Zgłoś uwagę

Kościół. Piękno i Kicz / Architektura VII Dnia / wystawa

Architektura VII Dnia/Kościół. Piękno i Kicz
Wernisaż : 27 czerwca 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 28 czerwca do 28 sierpnia 2016 r.

Miejsce : Zespół Młynów Maria, ul. Wyspa Słodowa 9, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Strona www : 
www.architektura7dnia.pl

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana oraz RealCo Property Investment and Development zapraszają na wystawę Architektura VII Dnia.

W grudniu 2015 roku minęło dokładnie 50 lat od zakończenia Soboru Watykańskiego II – reformy, która między innymi zrewolucjonizowała architekturę sakralną. W tym okresie wzniesiono w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów, dzięki czemu nasz kraj stał się istnym laboratorium nowoczesnej architektury sakralnej. Podstawową cechą powojennych kościołów jest ich różnorodność. W czasach PRL, gdy słowem - kluczem była „prefabrykacja”, kościoły były przestrzenią architektonicznej swobody. Projektanci brawurowo eksperymentowali z jednym z najsilniej zakorzenionych archetypów – wyobrażeniem świątyni. Efekty ich pracy reprezentują szeroki wachlarz rozwiązań estetycznych i formalnych – od architektonicznej tradycji do awangardy, od tych zaprojektowanych ze smakiem do kiczowatych. I choć zdominowały one krajobraz, nowoczesne, powojenne świątynie pozostają nadal na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze.
Celem wystawy Architektura VII Dnia jest próba przedstawienia imponującego dorobku architektury sakralnej w Polsce oraz zaakcentowanie najbardziej charakterystycznych obiektów kościelnych powstałych na przestrzeni ostatniego półwiecza. Prezentacja blisko 100 najciekawszych kościołów drugiej połowy XX wieku pozwoli zapoczątkować wielowątkową ocenę postanowień Soboru Watykańskiego II, nie tylko w kwestiach liturgii, ale również architektury i sztuki. Architektoniczne portrety kościołów prezentowane na wystawie zostaną uzupełnione mapami i infografikami ukazującymi zjawisko Architektury VII Dnia w kontekście zmieniających się uwarunkowań polityczno – społecznych. Ważnym wątkiem zaprezentowanym podczas wystawy będzie także społeczna, wspólnotowa mobilizacja na rzecz budowy kościołów, będąca jednym z największych, oddolnych ruchów społecznych we współczesnej historii Polski.
Relację fotograficzną z wernisażu wystawy Architektura VII Dnia można zobaczyć TUTAJ. 

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Kościół. Piękno i Kicz i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dysponentem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt Kościół. Piękno i Kicz realizuje Biuro Festiwalowe Impart 2016, które jest organizatorem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Organizator wystawy : Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Kuratorzy wystawy : Izabela Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek
Partnerzy : RealCo Property Investment and Development, Młyn Maria, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Więcej o projekcie Kościół. Piękno i Kicz TUTAJ.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Architektura VII Dnia_logo A7D_kubik_2

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail