Zgłoś uwagę

Kościół. Piękno i Kicz: konferencja podsumowująca

Konferencja "Kościół. Piękno i Kicz", poświęcona współczesnej sztuce sakralnej w Polsce i na świecie, stanowić będzie punkt kulminacyjny i podsumowanie trwającego cały rok interdyscyplinarnego projektu pod tym samym tytułem. W ramach konferencji odbędzie się seria prelekcji m.in. z dziedziny architektury, sztuk wizualnych czy muzyki rozpatrywanych w kontekście przemian zachodzących w sztuce sakralnej na tle zmieniających się uwarunkowań polityczno – społecznych oraz tendencji artystycznych czy estetycznych.

Bogatemu programowi konferencji towarzyszyć będzie premiera albumu poświęconego omawianym zagadnieniom. Konferencja będzie także okazją do zaprezentowania publikacji Architektura VII Dnia (Architecture VII) stanowiącej przewodnik po niezwykle imponującym dorobku posoborowej architektury sakralnej w Polsce.

termin: 15 grudnia 2016 r.
miejsce: Wrocławskie Centrum Kongresowe (WCK) przy Hali Stulecia we Wrocławiu / sala wielofunkcyjna/
wstęp wolny


Panel I /godz. 14:00-15:00/
Rozmowa zapowiadająca publikację albumową, która ukaże się na rynku na początku przyszłego roku. Bogato ilustrowany album podejmujący temat sacrum w sztuce na przykładzie architektury, sztuk plastycznych i muzyki będzie stanowił podsumowanie interdyscyplinarnego projektu "Kościół. Piękno i Kicz". Przemiany zachodzące w sztuce sakralnej na przestrzeni wieków – od zarania sztuki, aż do jej współczesności – zobrazują autorskie teksty eseistyczne przygotowane przez prof. Martę Kierską - Witczak, prof. Andrzeja Borowskiego oraz dr Cezarego Wąsa.

Uczestnicy Panelu:
prof. Marta Kierska-Witczak, współautorka publikacji albumowej,
dr Cezary Wąs, współautor publikacji albumowej,
Zbigniew Maćków, Kurator ESK Wrocław 2016 ds. architektury,
Irek Grin, Kurator ds. ESK Wrocław 2016 ds. literatury i czytelnictwa.


Przerwa kawowa /15:00 - 15:15/

Panel II /godz. 15:15-16:45/
Prezentacja i rozmowa poświęcona projektowi "Architektura VII Dnia" zainicjowanemu przez Izę Cichońską, Karolinę Poperę oraz Kubę Snopka we współpracy z warszawską Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana. Częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 była wrocławska odsłona wystawy "Architektura VII Dnia" prezentującej blisko 100 obiektów wybudowanych w Polsce po Soborze Watykańskim II oraz współwydanie publikacji przewodnikowej po tychże obiektach.

*„Architektura VII Dnia” to pierwszy przewodnik po polskiej, powojennej architekturze sakralnej. Setki precyzyjnych opisów i fotografii, a także dziesiątki map i infografik opowiadają historię nie tylko tych najbardziej efektownych i znanych, ale również tych zwykle pomijanych w opracowaniach budowli kościelnych. Publikację "Architektura VII Dnia"  będzie można nabyć  15 grudnia 2016 r. podczas konferencji.

Panel składać się będzie z części prezentacyjnej oraz dyskusyjnej. Dyskusję z Kuratorami projektu "Architektura VII Dnia" poprowadzi Grzegorz Piątek.

Uczestnicy Panelu:

- Iza Cichońska, Kurator projektu "Architektura VII Dnia",
- Karolina Popera, Kurator projektu "Architektura VII Dnia",
- Kuba Snopek, Kurator projektu "Architektura VII Dnia",
- Grzegorz Piątek, moderator dyskusji panelowej.


Przerwa kawowa /16:45 - 17:15/

Panel III /godz. 17:15-18:15/

Rozmowa na temat zorganizowanego przez SARP ZG we współpracy z SARP o/Wrocław w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 konkursu studialnego na projekt kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu. Dyskusja przybliży ideę, założenia i wyniki konkursu, ale także będzie stanowić punkt wyjścia dla rozmowy o współczesnej architekturze sakralnej.

*Panelom tematycznym towarzyszyć będzie prezentacja prac zgłoszonych do udziału w konkursie studialnym, zakwalifikowanych do II etapu obrad Jury Konkursowego (ponad 50 prac konkursowych).

Uczestnicy Panelu:
Bartosz Adamiczka, Jerzy Adamiczka, Tomasz Broma - przedstawiciele zespołu autorskiego /Adamiczka Consulting/ odpowiedzialnego za opracowane zwycięskiej koncepcji architektoniczno - urbanistycznej kościoła,
Mariusz Ścisło - Prezes SARP,
Zbigniew Maćków - Przewodniczący DOIA RP, Kurator ESK Wrocław 2016 ds. architektury, jeden z inicjatorów projektu Nowe Żerniki,
Maciej Hawrylak - o/Wrocław, sędzia referent,

Andrzej Poniewierka - o/Wrocław, sędzia.

Przerwa kawowa /18:15 - 18:30/

Panel IV - wykład Romualda Loeglera /godz. 18:30-19:30/

Więcej informacji na stronie projektu: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kościół. Piękno i Kicz

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail