Zgłoś uwagę

„Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego

„Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego otworzy przegląd filmów nagrodzonych Europejską Nagrodą Filmową.
W 1988 roku Ingmar Bergman utworzył Europejską Akademię Filmową. Od tego czasu instytucja, rozpowszechniająca na świecie europejską kinematografię, przyznaje swoje nagrody, którymi wyróżnia co roku najlepszych twórców. W 2016 roku we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbędzie się 29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.

Z tej okazji w dniach 6 września - 30 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na przegląd „Europejskie Nagrody Filmowe – najlepszy film europejski”. W programie znalazły się filmy nagrodzone od 1988 do 2015 roku.

Przegląd otworzy Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego, który 29 lat temu jako pierwszy został wyróżniony statuetką Akademii. Następnie pokażemy jeden z najbardziej lirycznych i emocjonalnych filmów Theo Angelopoulosa - Pejzaż we mgle (ENF 1989) oraz Otwarte drzwi (ENF 1990) Gianniego Amelio - podobnie jak Krótki film o zabijaniu mocny, ponadczasowy głos przeciwko karze śmierci. W programie znalazł się także Riff-Raff (ENF 1991)film Kena Loacha, zdobywcy tegorocznej Złotej Palmy w Cannes za Ja, Daniel Blake, mająca dokumentalny rys opowieść o brytyjskim marginesie społecznym. We wrześniu zapraszamy na kolejny film Gianniego Amelio – Złodziej dzieci (ENF 1992), na Urgę (ENF 1993) Nikity Michałkowa, pierwszy rosyjski film po upadku ZSRR nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” oraz na trzeci film Gianniego Amelio - Lamerica (ENF 1994), który według krytyka filmowego Piotra Czerkawskiego oglądany dziś, ponad 20 lat po premierze, sprawia wrażenie profetycznego komentarza do panującego w Europie kryzysu migracyjnego. Nagrodę w 1995 roku zdobyła Ziemia i wolność Kena Loacha, rok później pierwszy z trzech pokazywanych podczas przeglądu filmów Larsa von Triera - Przełamując fale. W programie również bawiący do łez Goło i wesoło (ENF 1997) Petera Cattaneo, a także Życie jest piękne Roberto Benigniego (ENF 1998), jeden z najważniejszych filmów holokaustowych w historii światowej kinematografii. Z początkiem października zobaczymy Wszystko o mojej matce (ENF 1999) Pedra Almodóvara - po serii prowokacyjnych komedii Hiszpan zwrócił się ku melodramatowi, co przyniosło mu w nagrodę Akademii. Tańcząc w ciemnościach (ENF 2000) to drugi wyróżniony statuetką film Larsa von Triera, tym razem musical, z Catherine Deneuve i gwiazdą muzyki alternatywnej Björk w rolach głównych. W 2001 roku zwycięża Amelia Jean-Pierre’a-Jeuneta. Następnie w programie kolejny tytuł Pedro Almodóvara Porozmawiaj z nią (ENF 2002), a po nim Goodbye, Lenin (ENF 2003) - farsowa anegdota Wolfganga Beckera, stanowiąca pretekst do opowiedzenia o momencie przełomu politycznego w Niemczech. W programie znalazł się także inny niemiecki film, melodramat Głową w mur Fatiha Akina (ENF 2004). W listopadzie zapraszamy na Ukryte Michaela Hanekego (ENF 2005), wyróżnione Oscarem jako najlepszy film nieanglojęzyczny Życie na podsłuchu Floriana Henckela von Donnersmarcka (ENF 2006) oraz 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni rumuńskiego mistrza Cristiana Mungiu (ENF 2007). Następnie na Gomorrę Matteo Garrone (ENF 2008), wyróżnioną Złotą Palmą Białą wstążkę Michaela Hanekego (ENF 2009) i Autora widmo Romana Polańskiego z Ewanem McGregorem w roli głównej (ENF 2010).

Jeden z najbardziej znanych filmów Larsa von Triera, Melancholię (ENF 2011), zobaczymy w grudniu. Do końca miesiąca jeszcze Miłość Michaela Hanekego (ENF 2012), Wielkie piękno Paolo Sorrentino (ENF 2013), Ida Pawła Pawlikowskiego (ENF 2014) i kontemplacyjna Młodość z Michaelem Cainem i Harveyem Keitelem (ENF 2015).

Bilety w cenie 10 zł już w sprzedaży na www.kinonh.pl i w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Krótki film o zabijaniu

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail