Zgłoś uwagę

KULTURA NA WIDOKU

slajd

KULTURA NA WIDOKU

Od „Solidarności” do cyfrowej rzeczywistości

29 maja 2014 roku ruszył ogólnopolski projekt Kultura Na Widoku realizowany przez Fundację Legalna Kultura, którego celem jest promocja legalnych źródeł kultury oraz uczczenie rocznicy 25- lecia Wolności. Na specjalnych regałach ustawionych w największych miastach w Polsce, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów „Solidarności” spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości. I będzie dostępna za darmo, albo w bardzo atrakcyjnych cenach dla wszystkich odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych. Do pobrania będzie ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Na jednym z regałów, zatytułowanym „Wolność nie ma granic” będzie można znaleźć dokumenty z czasów „Solidarności” wydane w podziemiu w latach 1976 – 1989. Projekt Kultura Na Widoku został wyróżniony „Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności”.

Głównym celem kampanii jest promocja świadomego i legalnego uczestnictwa w kulturze. Realizując projekt Kultura Na Widoku Fundacja pragnie poszerzać wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając odbiorcom, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność. 

W czasie obchodów Święta Wolności Fundacja Legalna Kultura chce zwrócić uwagę społeczeństwa na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki. I uświadomienie Polakom, jaką drogę przeszła kultura od podziemnych czasów „Solidarności” do współczesnej epoki społeczeństwa cyfrowego.

Kultura Na Widoku w Polsce

Na początku specjalne regały zostaną ustawione w siedmiu wojewódzkich miastach Polski. Inicjatywa rozpocznie się w Warszawie 29 maja pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. W kolejnych dniach Kultura Na Widoku zawita do Łodzi, Katowic, Gdańska, Opola, Wrocławia, Krakowa, Sopotu, Mrągowa, Gdyni, Zakopanego i Kazimierza Dolnego.

Projekt potrwa od 29 maja do 15 sierpnia.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Na regałach znajdą się cyfrowe wersje współczesnych propozycji dla wszystkich pokoleń. Do pobrania będzie ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. By je pobrać wystarczy połączyć się z udostępnioną za darmo siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą QR kodu lub linku. Połowa udostępnionych materiałów będzie dostępna za darmo, pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach. Wszystkie udostępniane dzieła będą linkowały do legalnego źródła, które odbiorcy będą mogli poznać i korzystać z niego również po zakończeniu kampanii. Na regałach Kultury Na Widoku będzie można znaleźć szeroki wybór utworów – począwszy od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej, kończąc na najnowszych bestsellerach książkowych, czy bijących rekordy popularności hitach muzycznych takich jak np. „Get Lucky” Daft Punk. W ich sąsiedztwie znajdą się zdigitalizowane materiały z czasów „Solidarności”: ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty i znaczki, a także książki i nagrania, w tym również archiwalia z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zasoby Ośrodka Karta m.in. z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu” wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. 

Dla wielu będzie to również wyjątkowa okazja do odrobienia lekcji historii. – Jestem przekonany, że przewidziany w ramach projektu Kultura Na Widoku Regał Wolności będzie dla wielu osób pierwszą okazją do zetknięcia się z dokumentami źródłowymi dotyczącymi tego okresu. Przygotowane w nowoczesny, atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób, przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o najnowszej historii Polski i naszej drodze do odzyskania niepodległości w 1989 roku – napisał w liście do Kingi Jakubowskiej, prezes Fundacji Legalna Kultura minister Sławomir Rybicki, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Bo wolność znaczy coś jeszcze… 

Czerwiec 1989 roku okazał się dla Polski datą przełomową nie tylko w kontekście polityki, ale i kultury. Dopiero po upadku systemu komunistycznego polska kultura mogła wyjść z podziemia. Funkcjonując do tej pory w drugim obiegu wydawniczym stała się w końcu dostępna i powszechna. 

Wolność zyskali twórcy i odbiorcy kultury. Obecnie artyści mogą swobodnie wydawać swoje dzieła i otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie. Odbiorcy zaś, mają Kulturę Na Widoku. Dzięki niej mogą bez represji czytać, słuchać i oglądać.

–  To powszechnie niedostrzegany wymiar wolności wywalczonej w 1989 roku. Nasz projekt ma zwrócić uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność daje nie tylko możliwość do swobodnego wyrażania swoich politycznych poglądów, ale i prawo dostępu do kultury i sztuki – mówi Kinga Jakubowska, Prezes Fundacji Legalna Kultura.

Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Polskie Górnictwo Naftowe I Gazownictwo S.A.

Dostęp do sieci Wi-Fi zapewnia Orange Polska. 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail