Laboratorium Ruchu ESK 2016 Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
Gwiazda światowej sceny tańca na podsumowanie projektu Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Chris Haring i jego zespół Liquid Loft
Laboratorium Ruchu ESK 2016 Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
Gwiazda światowej sceny tańca na podsumowanie projektu Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Chris Haring i jego zespół Liquid Loft
Liquid Loft (Austria)
"Talking Head"
kierownictwo artystyczne, choreografia: Chris Haring
dźwięk, kompozycja: Andreas Berger
scenografia i światła: Thomas J. Jelinek
scenografia: Gerald Priewasser
produkcja, prace badawcze: Marlies Pucher
kierownictwo techniczne: Roman Harrer
technika video: Ella Esque, Niki Passath
teoria, tekst: Fritz Ostermayer
wideo: Michael Loizenbauer
produkcja: Liquid Loft we współpracy z Tanzquartier, Wieden
występują: Stephanie Cumming, Luke Baio
Termin „Talking Head” przywołuje skojarzenie z nazwą jednego ze znanych zespołów nowofalowych z przełomu lat 70. i 80. oraz oznacza rodzaj kadru: zbliżenie kamery na mówiącą osobę. Wszyscy prezentują się w kadrze zgodnie z regułami Cinema Vérité: szpaner poprzez próżną gadkę, poważny reporter w newsroomie, artysta wśród swych prac. Ciało traci swoją spójność i występuje wyłącznie jako maskarada, nawałnica słów i form, nieustannie zmieniająca się tożsamość, która idzie w ślad za każdym ruchem losu poszczególnych jednostek.
Fritz Ostermayer
W spektaklu "Talking Head" grupa Liquid Loft podjęła temat komunikacji we współczesnym świecie, odbywającej się przy udziale komputerów. Bohaterowie sztuki rozmawiają ze sobą przez komunikator internetowy, jednak nie widzą ani nie słyszą prawdziwych siebie, a jedynie postacie o zdeformowanych głosach i twarzach. Kontakt z drugim człowiekiem jest tak samo trudny, jak w realu. Skype nie ukryje nieśmiałości czy udawania - jeśli nie będziemy chcieli otworzyć się przed drugą osobą, to nieważne, czy będzie to miało miejsce w rzeczywistości wirtualnej, czy nie.
Anna Duda
Liquid Loft to austriacka grupa performatywna ciesząca się światowym uznaniem. Założona w 2005 roku przez choreografa i tancerza Chrisa Haringa wspólnie z muzykiem Andreasem Bergerem, tancerką Stephanie Cumming, dramaturgiem Thomasem Jelinkiem i artystką konceptualną Katheriną Zakravsky. W spektaklach i instalacjach bezpośrednio łączy taniec z innymi formami sztuki współczesnej, by stworzyć spójne uniwersalne dzieło sztuki. Dzięki idiosynkratycznemu wizualnemu i formalnemu językowi, charakterystycznym pomysłom scenograficznym i profesjonalnym spektaklom tanecznym Liquid Loft zdobył międzynarodowe uznanie i nagrody, m.in. Złotego Lwa w kategorii „Best Performance” w 2007 roku Biennale w Wenecji.
Stephanie Cumming (CA/A - Absolwentka Uniwersytetu w Calgary, dyplom studiów pierwszego stopnia z tańca (2000). Od 2001 pracuje w Austrii jako niezależna tancerka, współpracuje z takimi choreografami jak Johannes Randolf, Bert Gstettner czy Doris Stelzer.
Chris Haring (A) - Choreograf, tancerz. Pracował z międzynarodowymi zespołami takimi jak m.in. DV 8 Physical Theatre (Londyn), Nikolais/Luis Dance Cie (USA), man act (GB), Nigel Charnock (GB), Pilottanzt, Willi Dorner Company, Tanz*Hotel. Wspólnie z artystą multimedialnym i kompozytorem Klausem Obermaierem stworzył realizacje video-dance D.A.V.E. oraz VIVISECTOR, które zostały gorąco przyjęte w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych i Australii.
Program realizowany min: we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca, Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia
Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016 – Adam Kamiński
Zespół kuratorski projektu: Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange – Roma Hurey, Adam Kamiński, Anna Królica
Pokaz spektaklu możliwy dzięki wsparciu finansowemu: INTPA - INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA - Tanzquartier Wien oraz BKA i BMEIA“
Patronat: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Konsula Honorowego Republiki Austrii
FOTO: © Haring; Loizenbauer
Pokaz we Wrocławiu: 2.10.2016
Miejsce: Impart ul.Mazowiecka 17 Wrocław
Godz: 20.00
do 15.09.2016 promocyjna cena biletów: 20 zł
od 16.09.2016 - 35 zł
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami
Warsztaty z Stephanie Cumming - 01.10 - 02.10.2016
Godz: 11.00 - 13.00
Koszt: 80 zł / 2 dni warsztatowe/
Zapisy: atutysztuki@gmail.com
Kliknij, aby powiększyć zdjęcie