Zgłoś uwagę

Lary i Penaty. Miejsce jako oś działań artystycznych / wystawa

Zadomawianie się: w nowym miejscu, czasie, kontekście społecznym czy kulturowym – to proces wspólny dla wszystkich artystów, którzy biorą udział w rezydencjach artystycznych. O tym, jak wygląda oswajanie, przetwarzanie czy nawet rewolucjonizowanie przestrzeni poprzez sztukę będzie można zobaczyć w ramach projektu „Lary i Penaty. Miejsce jako oś działań artystycznych”. 18 listopada o 18:00 zapraszamy do Barbary na wernisaż wystawy zorganizowanej przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

W latach 2015-2016, działający w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Program A-i-R Wro przeprowadził trzy edycje konkursów na realizację rezydencji artystycznych dla organizacji pozarządowych z Wrocławia i Dolnego Śląska. W ciągu dwóch lat przeprowadzonych zostało sześć projektów rezydencyjnych – zarówno w stolicy województwa, jak i mniejszych miejscowościach regionu.
Od 16 do 22 listopada w Barbarze będzie można zobaczyć, jakiego rodzaju projekty przygotowały zwycięskie organizacje, wśród których znalazły się:  Fundacja Teatr Bezdomny, Parafia Ewangelicko-Augsburska ze Świdnicy, Fundacja h/2 z Mysłakowic, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema z Michałowic-Piechowic, Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza oraz grupa Warstwy we współpracy z Fundacją Wersja z Wrocławia.

Wystawa „Lary i Penaty” prezentuje, jak różnorodne przedsięwzięcia zostały przygotowane przez organizacje pozarządowe współdziałające z A-i-R Wro. Mimo zróżnicowanych form ich realizacji, punktem wyjścia dla wszystkich działań artystów, kuratorów, animatorów czy społeczników (a często i główną inspirację dla rozbudowy ich koncepcji) stanowiły miejsca, w których realizowano pobyty rezydencyjne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć (i doświadczyć) fragmenty sześciu przestrzeni – kwatery głównej, domu pobytów twórczych, kolonii, miasta, regionu czy terytorium drugiego artysty, które zyskały nowych, tymczasowych opiekunów. W trakcie wizyty w Barbarze będzie można prześledzić, między innymi, proces pokojowej rewolucji na wrocławskim Zaciszu, wykonać swój „widoczek” czy poznać przepis na przygotowanie asfaltu.

Skąd „Lary i Penaty”?
Artyści-rezydenci wchodzili w wielowarstwowe relacje z nowym miejscem działań i z goszczącymi ich organizacjami. Niczym mitologiczne lary i penaty, bóstwa strzegące dobytku, domów, ulic, pól i całych miast – dostali pod opiekę przestrzeń, której starali się nadać, przywrócić, zburzyć czy „odczarować” dotychczasowy wizerunek. Artyści i koordynatorzy współpracujący z A-i-R Wro, poznając siebie nawzajem, mieli okazję przygotować projekty dedykowane dla lokalnych społeczności, często na nowo odkrywając potencjał, jaki jest ukryty w naszym regionie.
Kurator: Anna Bieliz

Wystawa jest częścią podsumowania dwuletniej współpracy międzysektorowej pomiędzy A-i-R Wro a NGO i spółdzielniami socjalnymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Program A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 listopada zapraszamy też na spotkanie z artystami i kuratorami oraz podsumowanie wybranych projektów. Więcej szczegółów już wkrótce.

CO? WYSTAWA / Lary i Penaty. Miejsce jako oś działań artystycznych
GDZIE? Barbara, ul. Świdnicka 8c
KIEDY? 

Wernisaż: 18.11.2016, godz. 18:00
Wystawa: 16-22.11.2016, w godz. 8:00-20:00
Wstęp wolny

www.airwro.wroclaw2016.strefakultury.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Lary_i_Penaty_grafika_www (1)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail