Zgłoś uwagę

Lem – wizjoner, naukowiec i filozof. Drugi dzień Kongresu LEMologicznego

Stanisław Lem, prekursor literatury science fiction w Polsce, chętnie sięgał za życia po nowinki naukowe i umiejętnie snuł wokół nich opowieści. W trakcie drugiego dnia Kongresu LEMologicznego przedstawiciele nauk przyrodniczych oraz filozofowie pochylili się nad aspektem naukowym jego twórczości.

Lema uznany został za chlubny wyjątek wśród pisarzy science fiction, który tylko czasem nagina prawa fizyki do swojej fantazji. Nauka nie była pretekstem w jego pisarstwie, a podstawą rozważań. Chociaż sam pisarz był niechętny futurologii, wiele z jego pomysłów po latach znalazło odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości. Zaczynając od medycyny personalnej i ciągłej, przez substancje wpływające na nasze poczucie szczęścia i empatii, po maszyny generujące poezję w stylu Elektrybałta Trurla.

Dr. hab. Paweł Okołowski w trakcie debaty „Lem jako diagnosta” trafnie nazwał pisarza humanistą kosmocentrycznym, dla którego nauka stanowiła podstawę do diagnozy społeczeństwa. Pisarz pozostał przy tym wierny prawom fizyki, astrofizyki i biologii, jak zgodnie zauważyli uczestnicy pierwszego panelu „Lem jako eksplorator”, a opis doświadczeń astronauty pokrywa się z tymi, deklarowanymi przez autentycznych uczestników lotów w kosmos – jak zaświadczył gen. Mirosław Hermaszewski (polski kosmonauta i uczestnik panelu, który wzbogacił dyskusję swoją historią lotów w kosmos).

Naukowcy byli w stanie wybaczyć pisarzowi nawet drobne potknięcia, zwracając uwagę na jego niesamowitą wyobraźnię i kunszt pisarski. Lem potrafił trafnie ocenić wpływ technologii na nasze życie – zarówno ten pozytywny, jak i negatywny – krytykując komercjalizację nauki, poświęcając na kartach powieści wiele miejsca transhumanizmowi i sztucznej inteligencji. I chociaż trudno było dziś ustalić, czy Lema uznać za egzystencjalistę czy może utopistę, inspiracje filozoficzne i bogate przemyślenia własne stanowią o atrakcyjności jego pisarstwa, również w oczach zawodowych naukowców.

Lem urodził się w lekarskiej rodzinie, jego żona również była lekarką. Chodź do zakończenia studiów medycznych zabrakło mu jednego egzaminu, jednak całe życie żywo interesował się naukami przyrodniczymi, najnowszymi badaniami, stawiając jednak w centrum człowieka i jego relację z wszechświatem. Miał zadatki na dobrego naukowca, jednak (jak zauważył prof. Andrzej Kübler) dobrze, że nim nie został. Jego inteligencja i wyobraźnia sięgała daleko poza wąską specjalizację, a na podstawie rozszyfrowanych przez naukę praw przyrodniczych był w stanie skonstruować przekonujące nierealne światy, popularyzując science fiction w Polsce i wznosząc gatunek na wyższy poziom.

Przed nami ostatni dzień Kongresu Lemologicznego, nie mniej interesujący niż dwa poprzednie. W czasie debaty „Lem w literaturze polskiej” spotkamy się z wybitnymi przedstawicielami nauk filologicznych m.in. z prof. Małgorzatą Szpakowską oraz prof. Jerzym Jarzębskim. Nie lada wydarzeniem dla fanów literatury science fiction będzie debata „Lem jako ojciec polskiej fantastyki” w czasie, której ze spuścizną wielkiego pisarza skonfrontują się Jacek Dukaj, Marek Oramus oraz inni przedstawiciele gatunku. Na zakończenie zapraszamy na koncert jazzowy Lemsession inspirowany twórczością mistrza.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kongres LEMologiczny Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (2) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (3) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (4) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (5) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (6) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (7) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (8) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (9) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (10) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (11) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (12) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (13) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (14) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (15) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (16) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (17) Kongres LEMologiczny, Dzień drugi (1)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail