Zgłoś uwagę

Lena Piękniewska z zespołem - Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Lena Piękniewska - piosenkarka i aktorka. Autorka dwóch projektów o tematyce żydowskiej. "Kołysanki Na Wieczny Sen" oraz "Coś przyjdzie - miłość lub wojna". Ten ostatni, będący hołdem dla dziecięcej poezji z czasu zagłady, swą premierę miał w 2016 roku podczas Festiwalu Singera. Koncertuje z najwybitniejszymi muzykami sceny jazzowej i performatywnej. 

Projekt muzyczny "Coś przyjdzie: miłość lub wojna" to przepełnione nadzieją utwory oparte na tekstach młodych poetów z getta, między innymi: Abrahama Koplowicza, Zuzanny Ginczanki, Janki Hescheles, Abrahama Cytryna.

To projekt muzyczny będący owocem (przypadkowego) spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też - jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza - nadzieja, jaką niesie słowo.


Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe - w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles czy w „Zmienności ducha” Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.

Do projektu zaproszeni zostali wspaniali muzycy: Jacek Kita, Sebastian Frankiewicz, Michał Górczyński, Wojciech Pulcyn.

Koncert jest częścią Lata w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

3.09 photo M.E.Koch

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail