Zgłoś uwagę

„Liżę twoje serce” - spektakl w Capitolu

W poniedziałek 22 sierpnia o godz. 12 rozpoczyna się sprzedaż i rezerwacja biletów na najnowszy spektakl Teatru Muzycznego Capitol „Liżę twoje serce” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Premiera 8 października 2016 na Dużej Scenie. Scenariusz napisali Tomasz Man i Agnieszka Glińska, muzykę skomponowali Marcin Januszkiewicz i Marcin Obijalski, scenografię i kostiumy zaprojektowała Magdalena Maciejewska, plakat - Ryszard Kaja.

Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (w tej roli Helena Sujecka i Ewa Szlempo na zmianę) desperacko szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), i spotyka po drodze niezwykłe – a przecież w tamtym czasie i miejscu oczywiste – postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin: drobne cwaniaczki, szabrownicy, profesorowie ze Lwowa, żydowscy aktorzy.

Cygance towarzyszy spotkana na dworcu Dziewczyna (Ewa Szlempo / Aleksandra Adamska) – obie wyjdą z tej przygody całkowicie odmienione. Oglądamy miasto ich oczami, bo to jest „opowieść dziewczyńska” i po dziewczyńsku charakterna. Wędrują kierowane kolejnymi wskazówkami,  od dworca przez szaber-plac, czyli Plac Grunwaldzki, zoo, „czerwony dywan” z pokruszonych cegieł na placu Wolności, Rynek, cygański pogrzeb. Pomagają wyciągać niemieckie dziecko z ruin, ugotować profesorostwu ze Lwowa głowę żyrafy, kradną plecak pełen złota i kupują żydowski teatr.

Jest to też historia o niespełnionej miłości (co nie musi być tak tragiczne, jak wydawałoby się na pozór) i o tym, że życie zawsze wygrywa ze śmiercią, opowiedziana z wielką czułością dla ludzkich słabości i dla miasta, w którym każdy kiedyś był obcy.

„Liżę twoje serce” to zwrot, który w języku romani oznacza wyznanie miłości.
„Kocham cię” w romani bliższe jest znaczeniu „chcę ciebie”. Dlatego Romowie używają właściwych tylko dla nich metafor: „ćarav tri vodźori” (liżę twoje serce), „me chav tre jakha” (jem twoje oczy), „piav tro mujoro” (piję twoją twarz), bo wbrew stereotypom i przekłamaniom życie erotyczne Cyganów/Romów jest rzeczą wstydliwą, nieczystą. Nie uzewnętrznia się intymnych relacji, szczególnie w towarzystwie innych. Surowość obyczajowa w tej sferze jest również podyktowana przez kodeks skalań, norm zachowań i obyczajów.

(Według: Romopedia.pl, za: J. Ficowski, Cyganie na polskich drogach, Kraków 1985, M. Kozłowska, Zupa z jeża, Gdynia 2012, A. Mirga, L. Mróz, Cyganie. Odmienność i nietolerancja, Warszawa 1994.)


Liżę twoje serce
Bilety w cenie od 20 do 70 zł - w kasie Capitolu przy ul. Piłsudskiego 72 lub online na stronie teatru
7.10.2016 - spektakl przedpremierowy
8.10.2016 - premiera
kolejne spektakle - 9, 11-14, 19-22.10.2016

⇒ www.nowy.teatr-capitol.pl/serce

Foto:
1. Szymon Szcześniak / Teatr Muzyczny Capitol - sesja zdjęciowa aktorów
2. Materiały Teatru capitol - zdjęcia z próby z dnia 17 sierpnia 2016

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Próba w capitolu - materiały teatru Ewa Szlempo fot. Szymon Szcześniak Helena Sujecka fot. Szymon Szcześniak Aleksandra Adamska fot. Szymon Szcześniak Artur Bochenski fot. Szymon Szcześniak Materiały Teatru Capitol (3) Materiały Teatru Capitol (4) Materiały Teatru Capitol (5) Materiały Teatru Capitol (7) Materiały Teatru Capitol (6) Materiały Teatru Capitol (8) Materiały Teatru Capitol (9) Materiały Teatru Capitol (10) Materiały Teatru Capitol (11) Materiały Teatru Capitol (12) Materiały Teatru Capitol (13) Materiały Teatru Capitol (14) Materiały Teatru Capitol Materiały Teatru Capitol (1) Materiały Teatru Capitol (2)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail